Ukryte

Okładka książki Ukryte Kimberly Derting
Okładka książki Ukryte
Kimberly Derting Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Ukryte (tom 1) fantasy, science fiction
Ukryte (tom 1)
2010-03-16
9788310119452
Hanna Pasierska
romans tajemnica fantasy

Lekka i przyjemna lektura. Przeczytana w jeden wieczór. Młodzieżówka, ale czytało się super. Fajnie poprowadzony romans, ale wszystko zakończyło się zdecydowanie za szybko. Chętnie spędziłabym z bohaterami więcej czasu :)

Czy wyobrażacie sobie posiadać zdolność wyczuwania zwłok? Ten dziwny dźwięk zawsze, gdy jesteś w pobliżu nieżyjącej istoty?
Cóż, Violet właśnie posiada ten dar.
Violet Ambrose mając zaledwie osiem lat na spacerze z ojcem znajduję zwłoki dziewczynki. Przez wiele lat zdarzało jej się tylko wyczuwać martwe zwierzęta, jednak pewnego dnia się to zmienia. Nad jeziorem znajduję trupa dziewczyny. Ten moment zmienia wszystko. W okolicy grasuję seryjny morderca.
Jest to zdecydowanie książka łącząca kryminał z romansem. Mamy też Jaya, wieloletniego przyjaciela, który jednak nie jest już tylko przyjacielem.
Możliwe, że wydam się wam odrobinę dziwna, ale zazdroszczę jej tej zdolności. To fascynujące. Moja mama nie raz mówi, że chyba podmienili mnie w szpitalu, gdy wspominam że chciałabym pójść do kostnicy.
Ta pozycja jest w mojej prywatnej biblioteczce już ładnych parę lat. I muszę przyznać, że jest to jedna z dwóch książek które dostałam w prezencie. Moja familia nie jest pozytywnie nastawiona do mojego czytania. Lubię od czasu do czasu wrócić do tej powieści.
To co bardzo mi się podoba w niej jest to, że mamy również rozdziały z pozycji naszego mordercy. Możliwe, że to przez kilkukrotne przeczytanie jej, ale mam wrażenie, że fabuła jak i bohaterowie są przewidywalni. Jednak nadal utrzymuje, że jest to naprawdę świetne dzieło.

Cóż, Violet właśnie posiada ten dar.

Doskonała pozycja dla fanów chwytających za serce romansów, gdzie bohaterowie mimo, że chodzą do liceum, są na tyle rozwinięci emocjonalnie, że nie jest nam za nich wstyd. Coś w stylu Colleen Hoover z wątkiem paranormalnym (ciekawym, nie absurdalnym).
Główna bohaterka ma na prawdę dużo na głowie: dzięki swojemu unikalnemu darowi potrafi wyczuć echo emitowane przez ofiary morderstw i dopasować je do podobnego odczucia wywołanego obecnością mordercy. Nie jesteśmy jednak bombardowani na każdym kroku tą informacją, a sama umiejętność nie stanowi piętna, pod którego ciężarem ugina się jak męczennica. Jest to potraktowane bardziej jak talent, dzięki któremu Vi może pomóc w schwytaniu zabójcy grasującego w okolicy.
Do tego mamy piękny wątek przyjaźni przeradzającej się w szaleńczą miłość, coś pięknego, na prawdę warto dać się ponieść emocjom. Niestety kulminacyjny moment tego romansu zepsuł mi nietrafiony, według mnie, zabieg, polegający na zestawieniu bliźniaczych spotkać Jaya i Vi oraz mordercy z kolejną ofiarą. Zgubiłam się w tych dwóch zaplecionych wątkach przez co przeoczyłam tak piękny moment. Musiałam do niego wrócić i przeczytać jeszcze raz, ale nie miało to już takiego efektu. Strasznie mnie to zdenerwowało, jednak z czasem odpuściłam, bo związek naszych głównych bohaterów rozwijał się dalej gładko, bez żadnych niepotrzebnych przeszkadzaczy.
Polecam gorąco wszystkim dziewczynom, dawno nie trafiłam na taką perełkę. Szkoda, że pozostałe części nie zostały przetłumaczone, ale zdecydowałam się przeczytać je w oryginale, a to o czymś świadczy :)

Bohaterowie: 7/10

Bohaterowie: 5/10
Akcja: 5/10
Sposób pisania autorki: 5/10
Kreatywność: 5/10

"Ukryte" jest thrillerem paranormalnym dla młodzieży z wątkami wyciętymi 'z codziennego życia' jak np. szkoła czy pierwsza miłość. I w tym momencie muszę podkreślić zasadniczą rzecz - o ile wątki kryminalne były poprowadzone na bardzo wysokim poziomie, czytałam je z zapartym tchem i ciągle chciałam więcej, o tyle - jeżeli chodzi o wszelakie wątki 'new adult' to autorka się nie popisała. Widać, że nie umie ona pisać tzw. 'romansów' że najlepiej odnajduje się w klimacie thrilleru. Wątki paranormalne również wplata bardzo sprawnie, ale jeżeli chodzi o miłość w tej książce... Mówię stanowcze NIE! Odnoszę wrażenie, że bez motywu miłości ta książka byłaby o wiele lepsza. Bohaterowie w kontaktach emocjonalnych byli bardzo płytcy i odczuwałam wrażenie, że - tępi.
Mimo tego, po raz kolejny jestem zawiedziona Polskim rynkiem wydawniczym - pierwsza część serii widnieje na Polskim rynku, ale pozostałe już nie i obawiam się, że nie będzie ich W OGÓLE.

Uwielbiam! Czytałam nie raz i moja mama również. Młodzieżówka z motywem obyczajowym, Fantasy i kryminału. Czego można chcieć więcej od takiej książki? Tłumaczenia całej reszty!!!

Całkiem ciekawa opowieść, nie do końca przewidywalna, z nienachalnym wątkiem romantycznym.

lekko głupkowate, ale dobrze, szybko się czyta

lekko głupkowate, ale dobrze, szybko się czyta