Numery. Czas uciekać

2009-09-23
Anna Dorota Kamińska
Rachel Ward Numery

1987 ocen

Czytałam jako nastolatka i dla takiego grona odbiorców ta książka jest. Moim zdaniem fajna przygoda.

Lekka książka na jeden, góra dwa wieczory.

Lekka książka na jeden, góra dwa wieczory.

Mocno średnia książka. Pomysł na fabułę; główna bohaterka widząca date śmierci innych - super, jednak wykorzystanie tego pomysłu beznadziejne.

Sześć gwiazdek za zakończenie. Ogólnie mi się niezbyt spodobala. Jem bardzo zbuntowana, chcąca być bad, cool i dorosła. Tłumaczenie wydaje się być trochę dosłowne (?) z języka angielskiego. No i lekkomyślność bohaterów, mimo wieku powinni wiedzieć, że ucieczka dużo nie pomoże hah.
Książka momentami mało realistyczna, jakim cudem ich wcześniej policja nie zgarnęła? I wgl ukrywanie się w kościele? Przecież władze mogły wejść w każdym momencie... nie wiem jak to w tej Anglii.
Podsumuje, daje 6, bo końcówka była ładnie napisana i szanuję postać Jem, przeszła dużo i dlatego miała trudny charakter. I nie przewidziałam takiego finału, myślałam że będzie happy end, plaża, słonko, szczęście. Raczej polecam, bo powiesc nie jest długa. Pozdrawiam :*

Bardzo mało w tej książce tytułowych numerów. Właściwie gdyby usunąć z niej ten wątek, nie miałoby to większego wpływu na fabułę. Powieść reklamuje się jako psychologiczny thriller dla nastolatków, jednak ani to thriller ani psychologiczny. Tylko ucieczka dwójki niezbyt bystrych nastolatków przerywana przydługimi rozważaniami głównej bohaterki. Nic z tej książki nie wynika, a jeśli ma być wstępem do dalszej historii, to można było, z korzyścią dla jakości, skrócić ją do dwóch rozdziałów.

Numery u mnie jakiś czas leżały na półce gdyż po pierwszej próbie przeczytałam tylko 30 stron jednak za drugim razem udało mi się ją skończyć. Oczekiwania były duże gdyż pomysł na świat był genialny, to że dziewczyna widzi datę śmierci w oczach ludzi jest super , jednak wykonanie tej książki jest dalekie od genialne. Tych tytułowych numerów było na policzenia jednej ręki, cała książka skupiała się na uciekaniu jakieś dwójki nastolatków przez policjantów. Moim zadaniem to była katastrofa i większość rzeczy omijałam bo mnie nie interesowały. Mam nadzieje że druga część będzie lepsza bo mam na półce i fajne było by ją przeczytać.

Kolejna książka, po której czytając opis spodziewałam się czegoś innego. Początek obiecujący, później troszkę gorzej, ale finałowe wydarzenia sprawiły, że nie sposób przejść obok tej historii obojętnie. Ale zacznę od początku..

Dziewczyna i chłopak z problemami, przed którymi postanawiają uciec. Nieodpowiedzialni buntownicy - tak często są ukazywali nastolatkowie. Niestety nie zapałałam jakąś wyjątkową sympatią do głównych bohaterów, z początku nawet bardzo mnie denerwowali i nawet modliłam się w duchu, żeby nic ich nie łączyło, a chłopak zwany Pająkiem wręcz mnie odrzucał.. Długo szukałam w nim jakiejkolwiek cechy, za którą mogłabym go polubić. Ale później było już lepiej. Co ciekawe, książka bardzo mnie wciągnęła i przeczytałam w szybkim tempie ciekawa co będzie dalej. Sama ucieczka, która trwała przez większą część książki nie była jakaś strasznie ciekawa, prawie nic się w ten czas nie działo, ale ostatnie wydarzenia wynagrodziły niecierpliwe wyczekiwanie na finał. Podobał mi się, nawet bardzo!

Książkę przeczytałam szybko, w ciągu dwóch wieczorów i mimo, że czytało mi się ja naprawdę dobrze to nie do końca spodobał mi się styl pisania autorki.. Za dużo wulgaryzmów i wpychanie wszędzie gdzie się da te same wyrażenia. Autorka chyba miała ubogi słownik lub chciała podkreślić wiek bohaterów zbyt często używając „pieprzonych” określeń. Coś z tych rzeczy.. Ale niech będzie. Ze względu, iż fabuła ogólnie mi się podobała to przebolałam to jakoś.

„Wiemy, że życie każdego z nas skończy się pewnego dnia, ale nie możemy pozwolić, by to nas przytłoczyło. Nie powinniśmy pozwolić, by to nam przeszkodziło żyć!”

Książka porusza jeden z ważnych, lecz trudnych tematów. Pobudza w nas myśli, które zazwyczaj staramy się ignorować, czyli myśli o śmierci, która jest nieunikniona, przypisana każdemu z nas od urodzenia. Skłania do autorefleksji i zaczynamy zadawać sobie pytanie „Czy dobrze i na 100% wykorzystujemy ten dar, który otrzymaliśmy, czyli życie?”. Jest nad czym rozmyślać.. To podobało mi się najbardziej.

No i co? Przeczytałam fantastyczną książkę - zarówno w kontekście gatunkowym, jak i mojej sympatii do historii Jem ❤️ Nie przepadam za sci-fi, ale "Numery" już po opisie z tyłu okładki bardzo mnie zainteresowały. I cieszę się, że po nie sięgnęłam.
Praktycznie nie mogłam się oderwać od lektury, nawet nie zauważyłam, że już jestem na 320 stronie, co zwiastowało koniec książki :( Ale! Jest to pierwsza część spośród trzech z serii 'Numery'. I po przeczytaniu zakończenia nie sposób nie sięgnąć po kontynuację 🤯 (na szczęście, na półeczce grzecznie sobie czeka 😇).
Nawet nie jestem w stanie sobie wyobrazić, co główna bohaterka musiała przeżywać - jedno spojrzenie a wraz z nim wyrok śmierci. I co ważne - numery nie kłamały...
Jem znała numer Pająka, jej przyjaciela (a może kogoś więcej?),z którym uciekła z Londynu. Dokąd dotarła? Czy ona sama będzie bezpieczna (bo w końcu swojego numeru nie zna)?
Czytając, miałam poczucie, jakby sama Jem opowiadała mi swoją historię, jakbym czytała jej pamiętnik. Zapewne za sprawą języka młodzieżowego, szczypty przekleństw i potoczności. Bardzo przyjemnie się to czytało 🤩

Zaskakująco wciągająca. Dobrze się czyta.

Zaskakująco wciągająca. Dobrze się czyta.

Jam jest córką narkomanki, odkąd pamięta w oczach ludzi dostrzega liczby, z czasem orientuje się, że oznaczają one datę śmierci danej osoby. Widzi datę śmierci matki, kolegi ze szkoły i wszystkich wokół. Czuje się przerażona i zagubiona, a kiedy wraz z kolegą ucieka z miejsca zamachu terrorystycznego, chce się ukryć przed policją i światem.