Podcastex. Polskie milenium

Okładka książki Podcastex. Polskie milenium Bartek Przybyszewski, Mateusz Witkowski
Okładka książki Podcastex. Polskie milenium
Bartek PrzybyszewskiMateusz Witkowski Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
reportaż
W.A.B.
2023-11-08
2023-11-08
9788383193663
kino muzyka polityka humor internet popkultura kultura polska

Okładka książki Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym Bartek Przybyszewski, Damian Sobczyk
Haj, czyli jak... Bartek Przybyszewsk...
Okładka książki Historie twórców Joanna Broniewska, Bartek Przybyszewski, Zuzanna Szybisty
Historie twórców Joanna Broniewska, ...
Okładka książki Rozum i Godność Człowieka Krzysztof Gonciarz, Bartek Przybyszewski
Rozum i Godnoś... Krzysztof Gonciarz,...

Książka bardzo przyjemna do czytania. Niedosyt pozostawia to, że rozdziały są dosyć krótkie. W porównaniu do podcastów brakuje zagłębienia się w dany temat, jest tylko zaznaczenie, że taki rzeczy "działy się".

Co za nostalgiczna podróż w młodość, nasz umysł i można przekonać się co się naprawdę pamięta, na co nie zwracało się uwagi a ukształtowało lata 90 i 00

Bardzo dobrze spędzony czas przy tej lekturze, tym razem wysłuchana ... i świetnie się przy tym bawiłam, może dlatego, że lata 2000 to czas mojego dzieciństwa i młodości. Powrót do przeszłości, do kiczowatości, pierwszych podmuchów wolności, "nowości", "zachodu", "oryginalności" i wszystkiego co myśleliśmy, że w tamym czasie smakowaliśmy.

Jestem wiernym słuchaczem Podcastexu i rozczarowanym czytelnikiem tej książki. Podcast Bartka Przybyszewskiego i Mateusza Witkowskiego przyzwyczaił mnie do długiego, czasem kilkugodzinnego (i z reguły nader wyczerpującego temat) formatu, którego tu się nie uświadczy. Zamiast tego mamy kilkadziesìąt esejów po dwie-trzy strony, które zaledwie mogą służyć za zagajenie dyskusji na dany temat. Lepiej sprawdziłoby się to jako stały cykl w portalu bądź czasopiśmie. Jednakże nie mogę zupełnie zjechać tej pozycji, bo choć jestem rozczarowany pkwierzchownością całości, to muszę podkreślić, że nie mamy tu do czynienia z recyklingiem tematów i na moment wydania punlikacji nie ma mowy o autoplagiacie twórców. Paradoksalnie ta książka może być lepsza dla tych, co z Podcastexem nigdy się nie spotkali i nie mają żadnych oczekiwań.

Uwielbiam takie sentymentalne podróże :) Książka lekka i przyjemna, można z nostalgią pomyśleć o minionych latach i przypomnieć sobie rzeczy, o których już być może się zapomniało.

Chłopaków czyta się równie dobrze jak się ich słucha, ale książka pozostawia niedosyt. Często miałam tak, że rozdział urywał się w niespodziewanym momencie. Doceniam ciekawy przekrój tematów, nie wszystkie wątki były poruszane w podcaście.

To nie jest książka, którą bym sam kupił, bo niewiele jest w tym treści nowych. Ot, takie wywołanie nostalgii za czasami młodości, kiedy wszystko było bardzo przerysowane. Bo dopiero co wydarzyła się transformacja, byliśmy u progu wejścia do Unii Europejskiej i zachlysnelismy się tym co nieznane i płynące z zachodu. A jak próbowaliśmy ten zachód odtworzyć u nas, to wychodziło to dość marnie lub co najwyżej tandetnie. Zestawienie osób i wydarzeń bardzo mało zaskakujące. Tematy liźnięte. Nadal nie kupiłbym sam tej książki.

Podcastu Podcastexu słucham od dłuższego czasu, więc przeczytanie książki było kwestią czasu. :)
Książkę czyta się bardzo przyjemnie, bo jest to zbiór krótkich felietonów na tematy wszelakie - od Simsów, przez Ich Troje po polską fantastykę w postaci "Wiedźmina". Jako osoba urodzona w latach 90 podchodzę do większości tematów zawartych w książce z dużym sentymentem.
Z minusów - kurcze chciałoby się więcej! Rozumiem zamysł poruszenia różnych wątków i nie rozwlekania ich, ale momentami chciałoby się na dłużej zagłębić się w jakiś temat. Niektóre tematy były bardziej, a niektóre mniej zajmujące, ale to wiadomo - kwestia zainteresowań.
Niemniej jednak książka wydana bardzo ładnie, zwraca na sienie uwagę ta neonowa zieleń i facjata Michała Wiśniewskiego, tego nie można odmówić. :)
Jeśli kiedyś wyjdzie kontynuacja tej pozycji, to z chęcią sięgnę, a na ten moment wracam do podcastu, gdzie wszystkie tematy omawiane są w wyczerpujący sposób.

///15.02.2024///

Z...

Książka/audiobook wzbudza we mnie mieszane uczucia.
Szacunek dla autorów za szeroki zakres tematów podanych w przyjemny, płynny sposób. Lata 90/00 opisane są przekrojowo i ciekawie, choć nie ze wszystkimi opiniami autorów się zgadzam :)
Rozumiem, że ilośc tematów zmusiła autorów do potraktowania ich skrótowo, niestety przez to tak naprawdę moje zainteresowanie wzbudziło zaledwie kilka. Jako, że jestem słuchaczem Podcastexu, irytację wzbudziło także kilka wątków które się dublowały, choć również rozumiem, że było to nie do uniknięcia.
Podsumowując- paradoksalnie jeśli przeżyłeś lata 90/00 lub po prostu słuchasz podcastu autorów książka nie do końca jest dla ciebie, natomiast jeśli chcesz poczytać o tych latach i dowiedzieć jak to wtedy bywało- polecam! :)

Książka/audiobook wzbudza we mnie mieszane uczucia.

Wspomnienia z młodzieńczych lat w pigułce. Bardzo fajnie się czytało. Na minus przypisy umieszczone z tyłu książki, wymieszane z bibliografią, do których zagląda się praktycznie co chwilę, więc jest to trochę upierdliwe.

• Audiobooki
  • Reportaż