Bezdzietne z wyboru

W.A.B.
2023-10-25
2023-10-25
9788383191782
literatura polska literatura faktu bezdzietność macierzyństwo kobiecość wywiad

Okładka książki Ratownik. Nie jestem bogiem Justyna Dżbik-Kluge, Jarosław Sowizdraniuk
Ratownik. Nie ... Justyna Dżbik-Kluge...
Okładka książki Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków Justyna Dżbik-Kluge, Tomasz Samojlik, Jarosław Sowizdraniuk
Praktycznie ws... Justyna Dżbik-Kluge...

Bardzo ważna książka. I potrzebna. Uważam, że nie posiadanie dzieci nie powinno być w ogóle kwestią dyskusyjną. Jeśli ktoś nie chce ich mieć to należy to uszanować, to jego życie w końcu. Dziecko wiąże się z odpowiedzialnością, którą nie każdy jest gotowy wziąść na siebie. Tym bardziej jeśli spojrzymy szerzej na świat w jakim żyjemy. Świat pełen konfliktów, zniszczenia, wojen, niepewności, dramatów i różnego rodzaju podziałów, co wiąże się z zagrożeniami, przed którymi nie zawsze człowiek będzie w stanie uchronić swoje dziecko. I wyobrażam sobie, że ten lęk z tym związany może być dla niektórych nie do przeskoczenia.
Niektórzy mówią, że nie posiadanie dzieci jest egoistyczne. Nie zgadzam się z tym. Egoistyczne jest robienie z dziecka sensu swojego życia, i myślenie typu - że jak nie mam dzieci, to kto mi poda na starość szklankę wody. Dziecko nie jest własnością, jest osobnym bytem. Część osób zapomina o tym. I odbiera dzieciom możliwość samodzielnego myślenia, przelewając na nie swoje przekonania, a bywa że też lęki i uprzedzenia.
Ubolewam nad tym, jak łatwo mieć dziecko. Nie trzeba żadnych przygotowań, żadnych egzaminów, czego wynikiem jest to, że dzieci mają osoby, które absolutnie nie powinny ich mieć. Osoby nieodpowiedzialne, jak niektórzy influencerzy, robiący z życia dziecka jakiś show i cyrk bądź też po prostu patologia, gdzie dziecko jest bite, głodzone itp.
I warto głośno powiedzieć - każdy jest pełnym bytem, czy ma dzieci czy też ich nie ma.
A życie wygląda różnie i ma znacznie więcej scenariuszy niż ten najbardziej typowy - czyli małżeństwo i dzieci. Jeśli ktoś jest szczęśliwy w tym, to super, lecz nikt nie ma prawa przymuszać czy wywierać presji na kimś do powielania własnych wyborów. Szczęście i zadowolenie z życia ma różne barwy.

Temat istotny, warsztat pisarski dobry, wywiady powtarzalne.

Temat istotny, warsztat pisarski dobry, wywiady powtarzalne.

Książka ta porusza bardzo ważny społecznie temat.Jak mówi sam tytuł "bezdzietność z wyboru " to bardzo wrażliwy temat ,tylko chyba bardziej dla par z dziećmi. Ot taki paradoks.Ludzie mają dziwną naturę wtrącania się i komentowania czyjegoś życia i wyborów,uważając przy tym ,że tylko nasza racja i nasze decyzje i wybory są najlepsze. A przecież każdy z nas jest inny ,ma inne poglądy inny pomysł na życie i inne potrzeby.uszanujmy to.
Dla mnie książka jest bardzo mądra i życiowa. I choć nie jest to pozycja ,którą każdy bezwzględnie powinien przeczytać , bo nie wpisuje się ona w trendy i mode czytelniczą ,to jednak jest warta uwagi.polecam wielbicielom takich publikacji.

Okazuje się, że można bez dzieci żyć i być szczęśliwym. Można lubić dzieci i nie chcieć mieć własnych. Można mieć dzieci i żałować, że się zdecydowało na rodzicielstwo. Są tacy ludzie i tyle. Fajnie, że się o tym mówi, a może mówić trzeba nawet więcej, żeby pomóc ludziom w podjęciu najlepszej decyzji w tej sprawie.

Dobre zdanie - wszystkie jesteśmy kompletne (z dziećmi czy bez). Same jesteśmy wystarczające.

Są takie książki, które powinny być omawiane w szkole. I moim zdaniem to jest jedna z nich. Żeby wychować, nauczyć młodych ludzi, że każdy ma prawo wyboru. Autorka zwraca uwagę na mity, stereotypy, naciski społeczeństwa i bliskich. A także podział bezdzietności w zależności od okoliczności. Rozmawia z młodymi i starszymi kobietami, psychologiem i lekarzem. Porusza kwestie pandemii i polityki, przez co książka jest bardzo na czasie. Całość w formie wywiadów i reportażu, więc szybko się czyta. A dodatkowo zawiera masę faktów.

Ważny społecznie temat ukazujący różne oblicza kobiet. Warto przeczytać, nieważne, czy jest się matką czy kobietą bezdzietną. Książka poszerza horyzonty, pomaga zrozumieć inne poglady. Uczy tym samym szacunku I akceptacji. Oraz przypomina, że każdy ma prawo do wyboru swojej drogi. Bez oceniania.

Druga książka tej autorki i znowu napisana bardzo sprawnie. Szybko się czyta. Fajnie, że zajęła się społecznie ważnym tematem, ale zabrakło ujęcia go w szerszym kontekście. Np. głosu socjologów, co powoduje, że dzieci postrzegane są przez pryzmat ograniczeń, transakcji, itp. Po przeczytaniu tej książki można mieć też wrażenie, że rodzicielstwo to wyłącznie "wyrok", "harówa", "koniec życia", "uzależnienie" i "towarzyska śmierć".

“Bezdzietne z wyboru” to książka, która daje głos kobietom, które z różnych powodów nie chcą mieć dzieci. Autorka przeprowadziła z nimi rozmowy, które pokazują ich motywacje, uczucia, problemy i wyzwania. Nie ocenia i nie gloryfikuje bezdzietności, lecz która stara się ją zrozumieć i przedstawić z różnych perspektyw. Porusza ważny i aktualny temat, który dotyczy wielu współczesnych Polek. To książka, która skłania do refleksji nad własnym życiem i prawem do wyboru. Jest ciekawa, wciągająca i odważna.
Polecam ją wszystkim szukających książek, które nie boją się trudnych tematów i nie narzucają jednej słusznej drogi 😉.

Gdybym mogła podarować sama sobie prezent z teraźniejszych czasów do przeszłości to była by zdecydowanie ta książka. Czytało się ją znakomicie i nawet sama nie wiem kiedy ją skończyłam. Pomogła mi troszeczkę poukładać sobie przemyślenia w głowie i zachęcić rodzinę do rozmowy na temat bezdzietności. Cieszę się że mogłam ją przeczytać i na pewno do niej wrócę. Polecam serdecznie wszystkim czytelniczkom ale także czytelnikom, ponieważ ciekawię się też czyta opinię czy sytuację mężczyzn, które są tu zawarte.
Życzę miłego dnia :)

• Audiobooki