Rozum i Godność Człowieka

Okładka książki Rozum i Godność Człowieka Krzysztof Gonciarz, Bartek Przybyszewski
Okładka książki Rozum i Godność Człowieka
Krzysztof GonciarzBartek Przybyszewski Wydawnictwo: KG Tofu Media biografia, autobiografia, pamiętnik
KG Tofu Media
2019-12-13
2019-12-13
wywiad youtube

Okładka książki Róża, a co chcesz wiedzieć? Część druga Dorota Budzyń, Katarzyna Gandor, Krzysztof Gonciarz, Rafał Han, Piotr Konieczny, Artur Kurasiński, Piotr Łój, Aleksander Naganowski, Aleksandra Stanisławska, Piotr Stanisławski, Przemek Staroń, Martyna Sztaba
Róża, a co chc... Dorota Budzyń, Kata...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 5 (17) / maj 2019 Milan Děžinsky, Jon Emont, Olga Gitkiewicz, Krzysztof Gonciarz, Karol Grygoruk, Jonáš Hájek, Paweł Jaroński, Zofia Król, Tomasz Kwaśniewski, Jakub Majmurek, Jitka N. Srbová, Oktawia Ogniew, Łukasz Orbitowski, Patrycja Pustkowiak, Rebecca Solnit, Michał Szczęch, Jacek Turczyk, Marcin Wicha, Mirosław Wlekły
Pismo. Magazyn... Milan Děžinsky, Jon...

Krzysztof Gonciarz. Pewnie wiele osób śledzących go na platformie YouTube poznało tę osobę w różnych sytuacjach. W jego komediowej odsłonie, przy pokazywaniu nagrań z Japonii albo może przy współpracy z Eurosportem przy zimowej olimpiadzie w Pjongczang. Obecnie przy letniej olimpiadzie w Tokio też można zobaczyć jego nagrania kulis. Ale jeżeli kogoś interesują początki tej osoby to powinien sięgnąć po „Rozum i godność człowieka”.

Jest to wywiad-książka z Krzysztofem, która pozwoli go poznać trochę lepiej. Może też dać częściowo odpowiedź na to: kim jest Gonciarz?

„RIGCZ” to skrót tytułu książki zawierającej wywiad z Krzysztofem Gonciarzem. Przeprowadził go Bartek Przybyszewski, któremu udało się wejść w życie YouTubera i wyrwać chwilkę czasu z tak ciasnego planu dnia bohatera wywiadu. Na samym początku można stwierdzić, że nie jest to pozycja, po którą może sięgnąć każdy człowiek. Trzeba choć trochę znać Gonciarza, żeby móc dobrze wczuć się w czytanie i odpowiednie zrozumienie niektórych wątków.

Na początku trzeba odpowiedzieć na pytanie: kim jest Krzysztof Gonciarz? On sam nie jest w stanie określić się jednym zawodem. Jest on twórcą internetowym (YouTuberem),ale samą jego twórczość można podzielić na kilka stref. Wiele osób go zna z cyklu „Zapytaj Beczkę”, w którym pokazywał swoją komediową odsłonę. W ostatnich latach raczej pojawiająca się tylko okazyjnie.

Zarazem jest autorem wielu videoblogów z Japonii oraz wielu ciekawych materiałów pokazujących Kraj Kwitnącej Wiśni lub inne części Azji Południowo-Wschodniej. Jest on również twórcą przedsiębiorstwa Tofu Media, które działa w branży filmowej. Również zna się on dobrze na montażu, nagrywaniu czy wykonywaniu zdjęć. Czasami wydaje się, że to „człowiek orkiestra”, bo ma za sobą m.in. reżyserię teledysku, produkcję płyty z kolędami wraz z Pawbeatsem czy nawet założenie wytwórni muzycznej.

W Polsce zasłyną także z akcji z ciężarówką, która jeździła za podobnym pojazdem reklamującym zakłamane hasła dotyczące negatywnych skutków seksedukacji. Później trafił nawet do programu Kuby Wojewódzkiego.

Książkę zakupiłam jeszcze w pre-orderze, ale dopiero teraz ją wymęczyłam. Momentami czyta się ją bardzo lekko i przyjemnie, innymi dłuży się niesamowicie. Osoby, które obserwują działalność Gonciarza od lat, raczej nie dowiedzą się z niej wiele nowego (a szkoda, bo liczyłam na jakieś smaczki). Wywiad-rzeka, ale trochę o niczym.

Po czasie tym dobitniej stwierdzam, że zupełnie niepotrzebnie kupiłam tę książkę. Względem Krzyśka mam nadal jakiś rodzaj sympatii, ale ten tytuł jest o niczym... Spodziewałam się czegoś znacznie lepszego, sensownego. Niestety, nie polecam.

Momentami naprawdę się dłuży, nie wszyskie poruszone w wywiadzie kwestie zdają się być potrzebne. Zdecydowanie tylko dla stałych widzów Gonciarza, a mimo spełnienia tego warunku ukończenie całości zajęło mi wiele miesięcy przez fakt, że nie byłam w stanie utrzymać zainteresowania ani formą, ani treścią.

Bardzo szanuję Gonciarza i z chęcią oglądam jego produkcje, ale ta książka jest zdecydowanie zbyt długa. Jest w niej wiele rozmów, które nie wnoszą kompletnie nic. Kilka środkowych rozdziałów bardzo się dłuży, przez co w połowie traci się chęć do czytania. Odnoszę wrażenie, że Panowie zbyt skupili się na wyszukanym słownictwie, zamiast zadbać o to, aby w książce nie pojawiały się błędy (których jest mnóstwo).

Idealna na prezent dla trzynastolatki. Poza tym bardzo słaba.

Idealna na prezent dla trzynastolatki. Poza tym bardzo słaba.

Wywiad rzeka, ciekawe spojrzenia na świat.

Wywiad rzeka, ciekawe spojrzenia na świat.

Momentami bardzo się dłuży, ogólnie przeciętniak, acz można coś z niej wynieść dla siebie.

Dostałem w prezencie. Lubiłem Gonciarza za jakość produkcji wideo, fotografie czy styl życia. Myślałem że książka będzie wartościowa, skoro została napisana przez "inteligentną" i "oczytaną" osobę. Niestety potwierdziła obawy, że jajko jest zepsute. Nie potrafiłem dotrzeć do chociażby połowy. Nudna, bez płci - jak postać Krzysztofa Gonciarza. Brnąłem dalej jednak nic w niej mnie nie zainteresowało. Anegdoty i historie z dzieciństwa wzbudzały we mnie uczucia zażenowania i politowania dla autora. Zapoznanie się z częścią treści, było dla mnie pierwszym krokiem ku utwierdzeniu o nijakości i zadufaniu autora. Potwierdziła ona obawy że jest on rozpieszczonym jedynakiem, wiedzącym wszytsko lepiej. Wyniosły i pozbawiony pokory.
Jako były widz - nie polecam.

Po tym co wyszło na Gonciarza nie jestem w stanie jej dokończyć...

Po tym co wyszło na Gonciarza nie jestem w stanie jej dokończyć...

• Przeczytane w 2020

Dodaj cytat z książki Rozum i Godność Człowieka