Zima w Jodłowym Zagajniku

Filia
2023-10-25
2023-10-25
literatura polska

To moja pierwsza książka tej autorki. Mam ewidentnie problem ze spójnością (a właściwie jej brakiem) postaci Nataniela, a mianowicie sposobem jego wypowiedzi, zasobem słownictwa, szczególnie w częściach gdzie prowadzi narrację w pierwszej osobie, a resztą jego postaci z opisywaniem jego reakcji i mimiki na czele. Sama historia, ot, bajkowa, jest księżniczka, jest zła macocha, jest złoczyńca i jest bohater. Raczej bym nie poleciła.

Inga to perfekcjonistka, która pracuje w rodzinnym pensjonacie Jodłowy Zagajnik. Dziewczyna lubi te prace, ale w głębi duszy marzy o ukończeniu studiów prawniczych, przeprowadzce do Krakowa i pracy jako radczyni prawna.

Przeszkodą w spełnieniu najskrytszych marzeń jest jej mama. Aneta zaplanowała już, że Inga przejmie rodzinny interes, a dziewczyna boi się sprzeciwić tej decyzji.

Przełom listopada i grudnia to gorący okres w pensjonacie. Inga ma bardzo dużo obowiązków, dlatego prosi mamę, by zatrudniła kogoś do pomocy. Kiedy Nataniel pojawia się w Jodłowym Zagajniku, to Inga nie jest jeszcze świadoma, jak bardzo zmieni się jej życie...

Czy Inga będzie potrafiła porozumieć się z Natanielem? Jakie tajemnice skrywa chłopak? Czy bohaterka zawalczy o swoje marzenia i zdobędzie siły na szczerą rozmowę z matką?

📌
"Zima w Jodłowym Zagajniku" to książka, która ma zarówno przepiękną okładkę, jak i historię. To wyjątkowo historia o walce o siebie i swoje marzenia. To historia z motywem hate-love, która wywołała u mnie niesamowite emocje, a także łzy wzruszenia.

Autorka nie boi się poruszać bardzo trudnych tematów, jakimi jest alkoholizm, straty rodziny, jak i brak wsparcia. Bardzo ważne jest budowanie relacji między rodzicami i dziećmi. Historia Ingi pokazuje, że brak wsparcia, narzucanie swojej wizji przyszłości i brak rozmów doprowadza do niskiej samooceny, a także braku wiary w siebie i swoje umiejętności.

Czytając te książkę można naprawdę poczuć magię świąt. Mamy tutaj piękne, zimowe krajobrazy, świąteczną galę, Wigilię w Jodłowym Zagajniku, a zapach gorącej czekolady i ciasteczek korzennych aż wychodzi z książki ❤️

Ja już wiem, że obowiązkowo muszę nadrobić inne książki autorki, a Wy jeśli jeszcze nie czytaliście tej książki, to nawet się nie zastanawiacie nad tym, czy warto! Warto, naprawdę!

Słuchałam bo nie dałabym rady przeczytać.

Słuchałam bo nie dałabym rady przeczytać.

POZORY MYLĄ, PRZECIWIEŃSTWA SIĘ PRZYCIĄGAJĄ

Po lekturze "Altanki pod magnolią" wiedziałam, że pewnego dnia wrócę do kolejnej powieści Sandry Podleskiej. Kiedy w moje ręce wpadła "Zima w jodłowym zagajniku" stwierdziłam, że to odpowiednia pora, aby zainteresować się następną książką autorki. Jak sam tytuł wskazuje jest to zimowa historia, ale ze świątecznym motywem, której akcja toczy się w Beskidzie Żywieckim. Rodzinny pensjonat otoczony jodłowym zagajnikiem jest licznie odwiedzany przez turystów w ciągu całego roku. Właścicielami tego miejsca są Aneta i Andrzej Modrzyccy, którzy przekształcili stare, podupadłe domiszcze w dobrze prosperujący ośrodek. Andrzej prowadzi własną firmę o profilu samochodowym i rzadko bywa w domu, więc to Aneta zarządza pensjonatem, na różne sposoby stara się pozyskać nowych gości i utrzymać wysoki poziom usług. Kobieta jest apodyktyczna i surowa, wymaga bezwzględnego podporządkowania, co mocno odbija się na jej relacji z jedyną córką. Inga właściwie od zawsze wypełnia wszystkie polecania matki i wciela w życie jej nowe pomysły. Dziewczyna nie widzi jednak swojej przyszłości w tym miejscu i pragnie jak najszybciej się usamodzielnić. Studiuje prawo w Krakowie i tam chce dalej rozwijać swoje zawodowe umiejętności. Matka traktuje jej wybór jako dziecinną fanaberię, bo jej zdaniem to właśnie Inga ma kiedyś przejąć rodzinny interes. A tymczasem zbliża się grudzień... Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy i dlatego w pensjonacie pojawia się nowy pracownik - sarkastyczny chłopak o tajemniczej przeszłości - Nataniel Murawski. Od pierwszych chwil między bohaterami pojawia się mnóstwo negatywnych emocji... Czy Indze i Natanielowi uda się dojść do porozumienia? Jakie sekrety skrywa tajemniczy chłopak?

W tej opowieści to intrygująca fabuła sprawiła, że bardzo chciałam przeczytać ją do końca. Muszę jednak zaznaczyć, że początek był ciężki. I nie chodzi tu o styl, język, czy wydarzenia, ale o bohaterki. Dwie kobiety - matka i córka - obie perfekcjonistki, obie nieznoszące sprzeciwu i kategoryczne w swoich żądaniach, obie zrzucające swoje obowiązki na inne osoby i obie ozięble traktujące się nawzajem drażnią i irytują tak bardzo, że aż mnie to dziwiło. Na pewno nie są nudne i bez wyrazu. Narzekająca na matkę Inga tak wiernie kopiuje zachowania swojej rodzicielki, że trudno przez to przebrnąć bez emocji. Na szczęście szybko w tym towarzystwie pojawia się Nataniel - chłopak o tajemniczej przeszłości, którego historia intryguje od samego początku. Chcemy jak najszybciej dowiedzieć się o nim jak najwięcej, poznać jego wszystkie tajemnice. Im dalej zagłębiamy się w tę opowieść, tym ciekawsza się ona wydaje, a Nataniel staje się moim ulubionym bohaterem.

Autorka podzieliła całą opowieść na dwie części. Najpierw poznajemy historię Ingi, jej stosunki z rodzicami, niekończące się rozterki oraz narzekania. I tutaj najbardziej zaciekawiły mnie cięte riposty słowne pomiędzy dziewczyną i nowym pracownikiem. W drugiej części do głosu dochodzi przeszłość Nataniela, prawda o jego trudnym i smutnym dzieciństwie oraz próba ułożenia sobie życia na własnych zasadach. I właśnie te fragmenty najbardziej mnie zaintrygowały. Niecierpliwie czekałam też na zakończenie wątków, żeby sprawdzić, czy mój scenariusz pokryje się z zamysłem autorki.

"Zima w jodłowym zagajniku" to także powieść świąteczna, choć na szczęście odbiega od tych wszystkich sztampowych, ciepłych i baśniowych opowieści o cudach i dobrych duchach. Tę historię cechuje realizm, sporo w niej trudnych tematów, obaw i rozterek. Wprowadzając wątek kryminalny autorka dodała smaczku swojej opowieści i dzięki temu książka wyróżnia się spośród wielu innych, podobnych powieści.

Szczerze mówiąc mam problem z jednoznaczną oceną tej książki. Opowieść jest nierówna, sporo w niej powtórzeń, ale są emocje, ciekawe dialogi i interesujący wątek kryminalny. Inga to jedna z najbardziej irytujących postaci, jakie można obsadzić w powieści, płytka i nieciekawa dziewczyna, którą przez większość czasu trzeba prowadzić za rączkę, ale już Nataniel to świetnie wykreowana postać z ciekawym charakterem i złożoną osobowością. Ostatecznie cieszę się, że sięgnęłam po "Zimę w jodłowym zagajniku". Nie jestem nią zachwycona, ale uważam, że jest to całkiem dobra powieść obyczajowa w zimowym klimacie, której warto dać szansę. Początki mogą być trudne, ale potem jest już tylko lepiej. Na pewno też za jakiś czas skuszę się na kolejną książkę Sandry Podleskiej, bo odpowiada mi jej pióro, a tematyka podejmowana w powieściach intryguje.

POZORY MYLĄ, PRZECIWIEŃSTWA SIĘ PRZYCIĄGAJĄ

Książkę przeczytałam z przyjemnością. Polecam

Książkę przeczytałam z przyjemnością. Polecam

Czy możliwe jest realizowanie swoich marzeń
i pasji przy jednoczesnym braku wsparcia bliskich osób?
Autorka udowadnia, że nie jest to łatwe zadanie aczkolwiek możliwe.
🎄
"Zima w Jodłowym Zagajniku" autorstwa Sandry Podleskiej to powieść skupiająca się na złożonych relacjach rodzinnych, marzeniach i nieoczekiwanej pomocy, która może zmienić życie bohaterów.
Główną osią fabuły jest historia córki, pragnącej wyprowadzić się do Krakowa i osiągnąć sukces jako radca prawny, jednak stojącej przed trudnościami wynikającymi z apodyktycznej postawy matki.
🎄
Jednym z kluczowych elementów powieści jest zatrudnienie Nataniela, tajemniczego chłopaka, który zaczyna pracować dla matki głównej bohaterki.
Jego napięta relacja z córką właścicielki kryje w sobie bolesną przeszłość – trudne dzieciństwo.
Mimo zbuntowanego zewnętrznego wyglądu, Nataniel jest postacią z głębokimi ranami, starającą się zapewnić byt swojej rodzinie, pomimo własnych poświęceń i braku realizacji własnych pasji.
🎄
Jednym z minusów książki jest dla mnie długi czas oczekiwania na rozwinięcie fabuły oraz uczucie powtarzalności w parafrazowaniu wielu zdań i sytuacji. To może być uciążliwe dla czytelnika, który oczekuje dynamicznego tempa narracji. Niemniej jednak, mimo tych mankamentów, powieść zasługuje na uwagę.
Książka porusza ważne tematy, takie jak nieoczekiwana pomoc, potrzeba walki o własne marzenia oraz otwarcie serca na innych. Autorce udało się stworzyć specyficzny klimat, co sprawia, że czytelnik może wczuć się w atmosferę opisywanych wydarzeń.
🎄
"Zima w Jodłowym Zagajniku" jest dobrze napisaną powieścią, która potrafi poruszyć czytelnika i przypomnieć o wartościach takich jak empatia, otwartość na nowe doświadczenia oraz nieoczekiwana siła, jaką może niespodziewanie przynieść nam życie.
Pokazuje, że nie wolno oceniać ludzi po pozorach, warto walczyć o swoje marzenia, otwierać się na nowe i przede wszystkim mieć otwarte serce na pomoc potrzebującym.

Czy możliwe jest realizowanie swoich marzeń
i pasji przy jednoczesnym braku wsparcia bliskich osób?
Autorka udowadnia, że nie jest to łatwe zadanie aczkolwiek możliwe.
Główną osią...

Inga dziewczyna pracująca w restauracji u swoich rodziców, potrzebuje mnóstwo czasu żeby zrealizować swoje plany i marzenia.
Studjuje prawo i jest perfekcjonistką w każdej sprawie, przez relacje z matką ma bardzo niską samoocenę.
Inga nie umie wyrazić swojego zdania w stosunku do swej matki. Matka nigdy jej nie chwali, a nawet wszystkie dobre pochwały które należą się Indze zbiera ona. Dlaczego matka traktuje córkę jako pracownice tylko i wyłącznie i chce żeby ta się jej podporządkowała ?
Nataniel, chłopak z przeszłością ciężkimi doświadczeniami, który udaje twardego a w rzeczywistości ....
Nataniel kiedy poraz pierwszy pojawił się w pensjonacie Jodłowy zagajnik zniechęca do siebie Inge swoim zachowaniem wręcz bezczelnym.
Inga i Nataniel od tej pory są wrogami.
Ona robi wszystko żeby jemu nie było łatwo na co dzień, żeby sam zrezygnował z pracy w pensjonacie on zaś swoimi ripostami i zachowaniem daje jej do zrozumienia ze nie tak łatwo go wykurzyć 😉
Razem czy osobno i tak płyną pod prąd czy tego chcą czy nie.

Inga to młoda kobieta, która studiuje prawo i stara się realizować swoje marzenia.
Aktualnie pracuje w pensjonacie, który prowadzi jej mama. Pomimo, że czuje się w tym miejscu dobrze to pragnie iść własną ścieżką.
W Jodłowym Zagajniku coraz bardziej czuje się niedoceniana, krytykowana przez, co ma niską samoocenę i nie wierzy w siebie.
Matka kobiety nie potrafi jej zrozumieć i uważa, że studia to tylko odskocznia, taki wymysł, ponieważ ostatecznie ma zajmować się pensjonatem.
Bo kto przejmie to miejsce ?
W Jodłowym Zagajniku pojawia się nowy pracownik, który doprowadza Ingę do szału. Kompletnie nie mogą dojść do porozumienia i Inga postanawia wyznaczać mu jak najwięcej zadań żeby im nie podołał.
Niestety Nataniel świetnie sobie radzi, zaczyna droczyć się z dziewczyną, co sprawia mu przyjemność. Mężczyzna jest po bardzo dużych przejściach ma za sobą przeszłość kryminalna, przez co wzbudza niepokój. Okazuje się, że Nataniel przeżył bardzo dużo krzywd już od najmłodszych lat, a teraz ukrywa swój prawdziwy charakter żeby nie zostać skrzywdzonym. Chce pokazać, że jest silny, pracowity oraz wesoły.

Książka opisuje losy bohaterów, którzy są z dwóch różnych warstw społecznych. Możemy poznać rodzinę bogatą, która powinna być szczęśliwa, bo ma wszystko ułożone ale niestety brakuje tam dobrych relacji, wsparcia.
Pojawia się rodzina bardzo biedna, która żyje skromnie, nie ma zbyt wiele ale mają siebie ! Potrafią słuchać oraz razem pokonywać wszystkie trudności.

Historia pokazuje, że warto poznać drugiego człowieka i go zrozumieć, nie wszystko jest takie jak nam się wydaje. Bardzo wciągająca książka, która potrafi rozbawić, zaskoczyć ale również wzruszyć czytelnika.
Jest to obowiązkowa lektura ! 💕

Matka kobiety nie potrafi jej...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Miałam dobre przeczucie co do "Zimy w Jodłowym Zagajniku". Szukałam czegoś lekkiego i niezobowiązującego z dużą dozą ciepła. Chociaż opis zapowiadał jakiś plot twist to tylko sprawiało, że coraz bardziej cieszyłam się z lektury. Niestety nie takiego obrotu zdarzeń się spodziewałam. Okazało się, że historia będzie miała dużo dość niewesołych zwrotów akcji, chociaż na początku sądziłam, że będzie to książka raczej z tych zabawnych niż tragicznych. Im dalej w las tym postacie, relacje między nimi i zdarzenia robiły się coraz bardziej nijakie, sztampowe i przewidywalne. Pomimo poruszenia wielu ważnych kwestii w książce, zarówno od strony Nataniela jak i Ingi, wszystko jest przedstawione bardzo jednotorowo, bez głębszych emocji i z wyraźnym wskazaniem kto jest zły. Nie jestem zachwycona zakończeniem, bo i ono było zupełnie bezbarwne. Gdyby ktoś mnie teraz spytał co myślę o "Zimie w Jodłowym Zagajniku" po prostu wzruszyłabym ramionami - tragicznie nie było, ale nie mogę również powiedzieć, żebym bawiła się dobrze.

Bardzo fajna, ciepła i wciągająca książka. Czyta się bardzo przyjemnie. Idealna w okresie świąteczno-noworocznym. Myślę też że to super pozycja dla nastolatków.

• Przeczytane 2023
  • Świąteczne