W szponach

Izabela Janiszewska Wydawnictwo: Czwarta Strona kryminał, sensacja, thriller
Czwarta Strona
2023-10-25
2023-10-25
literatura polska manipulacja niebezpieczeństwo obsesja psychopata strach thriller trauma zabójstwo

Zakładnicy własnej przeszłości

1991 ocen

Fajna, ciekawa, intrygująca ale…! No właśnie ciągle jakoś brakowało mi spójności w każdym rozdziale. Wszystko było nad wyraz nie dopisane, rozumiem zamysł, zainteresowania czytelnika jednak dla mnie to był nie potrzebny zabieg. Lubię jak wszystko ma od początku sens.

Historia wielowątkowa, w prawdziwymi dramatami w tle, gwałtem, morderstwem, nadużywaniem alkoholu, znęcanie się nad rodziną. Wszystko to łączy się ze sobą i tworzy ową fabułę. Dzieje się wiele i chyba dlatego ciągle brakowało mi całości i spójności. Każdy temat miał być dogłębnie poruszony ale chyba nie wyszło tak jak powinno.

Sama książka opowiada o Juli i Beniu, matce i synu, którzy dwa miesiące wcześniej podczas próby napadu tracą ukochanego ojca. Benio jako sześciolatek wykazuje jednak negatywne stany emocjonalne, dochodzi więc do dziwnych incydentów w domu rodzinnym po ojcu, do którego się przeprowadzili po jego śmierci.

Jak się jednak okazuje książkę opisuje również lata 90, podczas których Adam, zmarły ojciec rodziny wraz z swoimi kolegami w latach licealnych bawią się świetnie jako nastolatkowie i całe życie mają przed sobą.

Jako wątek jest również z lat 90 historia Heli, która została brutalnie zgwałcona w lesie. A jej ojciec próbuje odszukać sprawców tego makabrycznego czynu.

Jest również młody i gniewny Sebastian, który pochodzi z rodziny patologicznej. W chłopaku drzemią ogromne pokłady agresji. Wszystko zaczyna się jemu sypać na głowę, gdy jego młodsza siostrzyczka, którą kochał nad życie, ginie w wypadku. Sebastian również postanawia odnaleźć sprawcę owego zdarzenia i zadziera z miejscowym huliganem Szajbą.

Tak jak pisałam, wiele wątków, wiele treści zawarte w nie całych 400 stronach. Dlatego za każdym razem miałam wrażenie, że coś jest nie dopowiedziane.

Ah, i nie wiem czy to tylko złudne wrażenie ale wydaje mi się, że widziałam już kiedyś serial albo film na Netflixie o podobnej fabule. Podczas czytania każdej części czułam, że gdzieś to już było pokazane.

Mimo wszystko sięgnę jeszcze z rozkoszą po kolejne książki Pani Janiszewskiej.

Kolejna książka autorki, która mi się spodobała. Nie jest to łatwa historia, dużo w niej zawiłości i trzeba uważać żeby się nie zgubić. Pozornie nie związane ze sobą wątki na końcu łączą się w jedną spójną całość. Jest to bardzo złożona historia skłaniająca do myślenia i łączenia faktów. Nie brakuje w niej napięcia, tajemnic i niespodziewanych zwrotów akcji. Decyzje, które podjęli bohaterowie w przeszłości dopiero teraz ujawnią swoje konsekwencje. Jest to pełen tajemnic i gęstej atmosfery thriller, który nie zawiedzie czytelnika. Uczucie strachu i niepewności co przyniesie kolejny rozdział nie opuszcza ani na chwilę. Nie brakuje w nim emocji chociaż zakończenie trochę mnie rozczarowało.
Po stracie ojca mały Beniamin wraz z mamą przeprowadza się na przedmieścia. Wydaje się, że chłopiec ma wymyślonego przyjaciela, który skłania go do robienia złych rzeczy. Jak niebawem się okazuje to nie jest jedynie wytwór wyobraźni dziecka i wymówka na złe zachowanie. Ktoś próbuje wejść w życie pogrążonej w żałobie rodziny. Kto za tym stoi? Co wydarzyło się w przeszłości? Wymierzanie sprawiedliwości na własną rękę może nieść ze sobą wiele konsekwencji. Gniew nie jest dobrym doradcą… 7/10⭐️
„Może czasem łatwiej jest widzieć ludzi i rzeczy nie takimi, jakie one są, ale jakimi chcemy je zobaczyć. Przełknąć słodkie kłamstwo zamiast gorzkiej prawdy.”.

Izabela Janiszewska uknuła zagmatwaną historię. „W szponach” każdy z naszych bohaterów skrywa jakiś sekret, a za decyzje podjęte w przeszłości będą musieli w końcu zapłacić wysoką cenę. Jak kostki domina pod wpływem ruchu się sypią, tak samo dzieje się w tej książce. Jedna błędna decyzja wprawa machinę w ruch. Julia chce zemsty za to, co jej się przytrafiło w przeszłości. Sebastian też jest żądny zemsty. Przyjaciele Adama kryją siebie nawzajem, chociaż nie wszyscy są wtajemniczeni. Szybko się czyta. Dobrze napisana. Polecam.

Autorka świetnie buduje napięcie. Książka tak mocno angażuje emocje i przyciąga uwagę, że trudno się się od niej oderwać.
Fabuła jest intrygująca. Mały chłopiec widzący tajemniczego przyjaciela wzbudza niepokój, tajemnice z przeszłości zaciekawiają. Główna bohaterka Julia, która mierzy się ze śmiercią męża wzbudza sympatię. Dużo postaci, dużo wątków. Nie sposób się nudzić.

Bardzo polecam.
Słuchałam audiobooka, którego czyta Filip Kosior. Rewelacja!!! Czasem mam wrażenie, że ten lektor podnosi wartość każdej książki. Kto słuchał, ten rozumie.

Bardzo dobra książka. Od pierwszych stron wciągamy się w tą historię a książkę czyta się bardzo lekko. Bardzo ciekawie przedstawione dwie opowieść osadzone w różnych czasach, gdzie na początku nawet nie podejrzewamy, że są to połączone wątki. A bardzo ciekawie się łączą i wszystko wyjaśnia.
Zakończenie nie urzekło, było ok. Mimo wszystko za całość zasłużone mocne 8.

Zakończenie nie urzekło, było ok. Mimo wszystko za całość zasłużone mocne 8.

Ależ książka, ale emocje, a jaki lektor! Słucha się znakomicie i sugestywnie, ale wczoraj przerwałam lekturę i STOP. Ze strachu. Zaraz główna bohaterka, kobieta w żałobie, mama małego Bena, obudzi się w swoim straszącym domu i zdarzy się coś takiego, że boję się czytać dalej. Nie mam pojęcia co to będzie, ale wiem, że będzie strasznie. Do końca mam kilkanaście procent. Ależ mnie Pani postraszyła, Pani Autorko, a taka strachliwa to ja nie jestem.
Pomyślałam, że napisanie kilku zdań i podzielenie się emocjami w tym momencie, to dobra rekomendacja dla powieści, którą wchłonęłam do tej chwili jednym ciągiem. Pasuje mi wszystko. Główna bohaterka (choć ją niespecjalnie lubię),mocne otwarcie, wątek współczesny i perypetie młodej mamy, jej zadomawianie się w nowym środowisku. Wątki sprzed lat, licealne przyjaźnie, przestępstwo jedno, drugie, trzecie i wszystko się pięknie zazębia. A żeby nie było za płytko - całość podbita nośnymi społecznie bolączkami. No i okraszona mrokiem i niepewnością.
Może trochę za dużo postaci, makabresek i brutalności i pogmatwania, ale kto powiedział, że zawsze musi być prosto i miło. A że ciut niewiarygodnie? A co tam! Czyta się świetnie, a żaden King ani Masterton wcale mnie lepiej nie straszy.
Doczytam jutro rano, w pełnym słońcu i jak trzeba będzie, to zweryfikuję opinię. Na razie nie domyślam się o co chodzi, powieść rewelacja. 8 punktów.

Niewielkie podobieństwo do "Już mnie nie oszukasz" Cobena wystarczyło, żeby przewidzieć rozwiązanie jednego z głównych wątków. Mimo to słuchałam z przyjemnością, czego zasługą w dużej mierze jest interpretacja pana Kosiora.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trzymające w napięciu to było na pewno. Ale strasznie zakręcone, a ilość nagromadzonych intryg we wzajemnych relacjach bohaterów wg mnie zdecydowanie zbyt duża, przez co książka stała się mało wiarygodna jako kryminał.

Powieść dobra, choć nie rewelacyjna. Początek trochę mnie zmęczył, zbyt szybka zmiana historii, lekki bałagan. Gdzieś w połowie całość zaczęła mnie wciągać, a zakończenie zaskoczyło na plus, choć pewnych rozwiązań można się było spodziewać. Całość na plus :)

Tym razem coś zawiodło. Mnie osobiście.
Nie umiem powiedzieć co dokładnie. Może ta rozszczepiona narracja. Może zbyt perfidna intryga śmierci. Zabojstwo, którego wytlumaczenie staje sie tak banalnie paradoksalne, że az do bolu nieprawdziwe. Może też zbyt nahalna idea wypełnienia przysłowiowej zbrodni I kary... Może wszystko na raz i wiele więcej.
Dla mnie ciekawiej wyglądały losy bohaterów sprzed lat. Lepsza narracja i bardziej wciągająca fabuła. Teraźnieszość mocno pokręcona. I odrealniona. I nie pomagają tutaj wyjaśnienia dlaczego. Bo chyba sama autorka nie wie do końca jak ta historia się miała potoczyć.

Tym razem coś zawiodło. Mnie osobiście.
Dla mnie ciekawiej...

• Audiobooki