Niewybaczalne

Izabela Janiszewska Wydawnictwo: Czwarta Strona kryminał, sensacja, thriller
Czwarta Strona
2021-10-13
2021-10-13
kłamstwo literatura polska manipulacja poszukiwanie prawdy przebaczenie thriller trauma zemsta

Życie za życie

„𝘔ó𝘫 𝘰𝘫𝘤𝘪𝘦𝘤 𝘻𝘢𝘸𝘴𝘻𝘦 𝘱𝘰𝘸𝘵𝘢𝘳𝘻𝘢ł, ż𝘦 𝘱𝘳𝘢𝘸𝘥𝘢 𝘥𝘢𝘫𝘦 𝘯𝘢𝘮 𝘴𝘻𝘢𝘯𝘴ę, 𝘢 𝘬ł𝘢𝘮𝘴𝘵𝘸𝘰 𝘯𝘪𝘦 𝘻𝘰𝘴𝘵𝘢𝘸𝘪𝘢 𝘯𝘢𝘮 𝘸𝘺𝘣𝘰𝘳𝘶. 𝘗𝘳𝘻𝘦𝘻 𝘤𝘢ł𝘦 ż𝘺𝘤𝘪𝘦 𝘸𝘪𝘦𝘳𝘻𝘺ł𝘢𝘮 𝘸 𝘵𝘦 𝘴ł𝘰𝘸𝘢. 𝘋𝘰 𝘥𝘯𝘪𝘢, 𝘸 𝘬𝘵ó𝘳𝘺𝘮 𝘰𝘬𝘢𝘻𝘢ł𝘰 𝘴𝘪ę, ż𝘦 𝘮𝘯𝘪𝘦 𝘰𝘴𝘻𝘶𝘬𝘢ł"

📚 Trzyletni chłopiec puszcza rękę mamy i znika bez śladu w domu towarowym. Szybko wszczęte poszukiwania dają rezultaty. Niestety nie takie, jakich wszyscy by sobie życzyli.
Chłopiec zostaje odnaleziony martwy na pobliskich łąkach. Oprócz niego zostają odnalezione jeszcze dwie ofiary - nastoletni chłopcy.
Miejscowa społeczność jest sparaliżowana odkryciem , ludzie boją się o własne dzieci.
Narasta nieufność i panika.
𝙺𝚝𝚘 𝚒 𝚍𝚕𝚊𝚌𝚣𝚎𝚐𝚘 𝚣 𝚣𝚒𝚖𝚗ą 𝚔𝚛𝚠𝚒ą 𝚣𝚊𝚖𝚘𝚛𝚍𝚘𝚠𝚊ł 𝚌𝚑ł𝚘𝚙𝚌ó𝚠?

Dwadzieścia pięć lat później Zuzannę budzi pukanie do drzwi. Na progu stoją policjanci, którzy informują ją o śmierci ojca. A niebawem okazuje się, że cała przeszłość Zuzy została zafałszowana.
Nie wie kim jest, co jest prawdą, a co kłamstwem.
By poznać swoją przeszłość i przerwać zmowę milczenia, udaje się w podróż tam, gdzie wszystko miało swój początek.

✔️ Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką, ale jakże udane.
Świetny kryminał. Fabuła mroczna, pełna zagadek i niespodziewanych zwrotów akcji, gdzie niewybaczalna zbrodnia i jedno kłamstwo niszczy wszystko.
Wydarzenia biegną dwutorowo, równolegle w 1990 roku, oraz 2015. Dwie historie, które jednak łączą się ze sobą, mają wspólny mianownik.
Śledztwo Zuzy pełne jest niespodzianek, lecz kobieta krok po kroku dąży do odkrycia tajemnicy z przeszłości.
Autorka świetnie operuje wydarzeniami, wodzi czytelnika za nos.
A, gdy myślimy, że zagadka jest już rozwiązana, autorka po raz kolejny nas zaskakuje.

Jak najbardziej polecam, mnie ta historia porwała i emocjonalnie byłam z bohaterami.

Chłopiec zostaje...

Zagadka kryminalna składna, pomysł dobry, ale Zuzanna ("podmiot liryczny") zupełnie do mnie nie przemówiła, była denerwująca. Jej zachowanie niespójne, chwiejna i jednocześnie pewna siebie. Anna Dereszowska jako jedna z narratorów nie do przyjęcia (bardzo żałuję, bo lubiłam jej aktorskie kreacje). Nie polecam.

Dobra książka. Czyta się dość szybko. Główna bohaterka trochę przekmbinowa i irytująca momentami. Jednak w ogólnym rozrachunku pozytywne.

Dużo zachwytów. Będę w mniejszości. Dreszczu większych emocji zabrakło☹️😟🥺 Nuuuuda.🤔🥱

Ksiazka srednia, 6* za fabule i pomysl, wykonanie juz troche gorzej. Autorka stawia czesto czytelnika w pozycji naiwniaka a niektore zdania brzmia jak slabe frazesy z liceum.
Glowna bohaterka sztuczna i niewyrazista, wrecz irytuje momentami. I do tego jej problem z alko 😒
Lektorzy w wrsji audiobookowej tragedia - przygnebiajace jak na pogrzebie i do tego wolne nieslychanie, kobiecy glos przekombinowany momentami.

Autorka w swoich książkach często stosuje zabieg przeplatania czasowego, który zawiera retrospekcję wydarzeń, czyli to, co mogło doprowadzić do obecnej sytuacji vs to co jest teraz i z czym muszą zmierzyć się bohaterowie. Z pozoru niewiążące się ze sobą historie i osoby, finalnie składają się w jedną połączoną ze sobą całość, tak samo jest i w tej książce. Skompromitowana była dziennikarka wraca do swojego rodzinnego miasteczka by uzyskać odpowiedzi na pytanie o zagadkową śmierć swojej matki, a przy okazji natrafia na sprawę okrutnego morderstwa trójki dzieci sprzed ponad 25 lat. Czy otrzymana odpowiedź sprawi, że kobieta inaczej spojrzy na swoje życie i liczne kłamstwa którymi była karmiona przez lata? Czy rozwiążę zagadkę sprzed ćwierć wieku, która wydaje się już dawno zakończona? Autorka trzyma czytelnika do końca w niepewności jak zakończy się ta opowieść, de facto na ostatnich kartach książki rozgrywa się wyjaśnienie akcji i wszystko wskakuje na miejsce, a drążona zaciekle przez dziennikarkę historia się wyjaśnia. Warto przeczytać tą książkę, żeby przekonać się jakie odpowiedzi odkrywa bohaterka. Według mojej skromnej osoby - naprawdę warto, dawno tego nie pisałam, ale Izabela Janiszewska naprawdę wyrasta na poczytna polską autorkę kryminałów.

"Niewybaczalne" - to pierwsze moje zerknięcie z twórczością Izabeli Janiszewskiej ... i nie żałuję tego spotkania ;) Trzymający w napięciu thriller, bardzo dobrze napisany, językiem, który sprawia wrażenie, że autorce w ogóle nie sprawiał trudności podczas pisania ... takim jakby melodyjnym (wiem jak to brzmi przy kryminale :D ale ten tekst po prostu płynie).
Wracając do samej powieści - intryga toczy się wokół Zuzanny - córki dopiero co zabitej kobiety i siostra zamordowanego sprzed laty dziesięciolatka- o obu tych faktach dowiaduje się w niespodziewanych okolicznościach, wszystko to składnia ją do podjęcia próby odkrycia swojej historii... ale czy naprawdę warto się w tym bagnie własnej przeszłości babrać ...?

Wracając do...

To dobrze skonstruowany kryminał. Czyta się szybko, a wątki są ze sobą dobrze splecione. Nie przepadam za skakaniem w chronologii, ale tutaj dosyć szybko się wciągnęłam. To trzecia książka autorki, którą przeczytałam i mimo że tym razem domyśliłam się części rozwiązania, to i tak do końca nie potrafiłam rozwiązać tajemnicy sprzed lat.
Fakt, że w sprawę zamieszane są dzieci i wrażliwym czytelnikom może być niekomfortowo czytać o szczegółach zbrodni. Przyznam, że po mojej traumie z książką "Głosy z zaświatów" R. Mroza jak tylko mam podejrzenie, że brutalny tekst może dotyczyć dzieci, mam poważne wątpliwości czy chcę czytać dalej. Tutaj mocne opisy wprawdzie były, ale duża część zależy nadal od wyobraźni czytającego i pojawiły się one tylko raz w miarę na początku akcji.
Jestem zadowolona i sięgnę po kolejne książki autorki.

Fakt, że w sprawę zamieszane są dzieci...

2023 rok to dla mnie czytelniczo bardzo ciekawy rok~ za sprawą Marty @dogoryksiazkami poznałam nową autorkę i w tym samym roku przeczytałam wszystkie jej książki. Coś takiego przydarzyło mi się po raz pierwszy, a mowa tutaj oczywiście o @izabelajaniszewska.autorka

Moja przygoda z książkami tej autorki zaczęła się od 'Apartamentu', który nie porwał mnie jakoś bardzo, natomiast po 'Ludziach z mgły' już przepadłam. Tak oto w ciągu jednego roku wciągnęłam wszystkie 7 książek tej autorki, a ostatnią z nich jest właśnie 'Niewybaczalne'.

To opowieść o małym miasteczku w którym wszyscy się znają, wszystkich łączą jakieś relacje układy i układziki. W tym miejscu właśnie popełniona zostaje absolutnie niewybaczalna zbrodnia - giną dzieci. Nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie kto byłby do tego zdolny oraz co mogło być motywem.

Jak w bardzo wielu powieściach Pani Izabeli również tutaj akcja dzieje się w dwóch liniach czasowych - teraz i wtedy. Obserwujemy więc naszą główną bohaterkę Zuzannę, która wybiera się w podróż w poszukiwaniu informacji na temat śmierci swojej matki oraz jej przeszłości. Nie zostaje tam ona przyjęta przesadnie ciepło, a wszystko wydaje się wiązać z pewną sprawą z przeszłości dotyczącą właśnie zabójstw wcześniej wspomnianych dzieci.

Jak to się wszystko wiąże, co wspólnego ma z tym jej matka i jaka jest prawda o tamtej sprawie? Tego dowiecie się w trakcie lektury.

'Niewybaczalne' nie jest moją ulubioną powieścią tej autorki... Nie było też takiej powieści którą uznałabym za kiepską. Mimo wszystko ciężko będzie zepchnąć z pierwszego miejsca 'Ludzi z Mgły'... Niemniej uważam że jest to ciekawa, poruszająca bardzo ważne tematy opowieść.

Jedyne co mogę zarzucić to to, że końcówka była już tak pogmatwana, że można się w tym pogubić. Miejscami musiałam bardzo skupić swoją uwagę żeby nie zgubić wątku. Mnogość postaci nie ułatwia sprawy. Sama Zuzanna jest też lekko irytująca, co może męczyć niektórych czytelników.

Podsumowując mocne ⭐3,5/5⭐

Bardzo dobry kryminał, z wartką akcją, ciekawymi postaciami, dobrze skonstruowany. Czyta się wręcz doskonale.

• Audiobooki

Video