rozwiń zwiń

Trzy książki jednego autora w top 10, w tym nowość na szczycie. Trendy listopada 2023

Ewa Cieślik Ewa Cieślik
04.12.2023

Jakub Żulczyk to w ostatnich miesiącach bardzo popularny autor – dowodem na to jest zestawienie top 100 Lubimyczytać. W październiku na pierwszym miejscu znalazła się powieść „Dawno temu w Warszawie”, a w listopadzie szczyt okupowała „Informacja zwrotna”. Co więcej, w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych książek w serwisie znalazły się aż trzy publikacje tego pisarza.

Trzy książki jednego autora w top 10, w tym nowość na szczycie. Trendy listopada 2023 Lubimyczytać

„Informacja zwrotna” Jakuba Żulczyka (Świat Książki) premierę miała w maju 2021 roku, a obecnie wróciła do księgarń z nową okładką. Wszystko za sprawą ekranizacji, którą można oglądać na platformie Netflix. Pięcioodcinkowy serial z Arkadiuszem Jakubikiem w roli głównej zbiera bardzo dobre recenzje, a zainteresowanie widzów przekłada się na wzmożoną popularność książkowego pierwowzoru. W Lubimyczytać „Informacja zwrotna”, czyli historia alkoholika, który stara się odnaleźć zaginionego syna, ma 3264 oceny oraz średnią 7,8/10.

Ekranizacja w formie serialu wpłynęła również na książkę z drugiego miejsca listopadowego top 100. „Światło, którego nie widać” (Wydawnictwo Poznańskie), czyli opowieść osadzona w czasach II wojny światowej we Francji, opowiadająca o niewidomej dziewczynie i niemieckim żołnierzu, wyszła spod pióra Anthony’ego Doerra i przyniosła mu nagrodę Pulitzera. W Lubimyczytać ta powieść historyczna została oceniona 5604 razy, otrzymując średnią 7,8/10.

Do pierwszej trójki w listopadzie wspięła się najnowsza powieść Jakuba Żulczyka, czyli kontynuacja „Ślepnąc od świateł” zatytułowana „Dawno temu w Warszawie” (Świat Książki). Październikowa premiera została oceniona już 524 razy, uzyskując średnią 7,4/10.

„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” (Marginesy) regularnie pojawia się w naszych trendach, a w listopadzie, podobnie jak miesiąc wcześniej, zatrzymała się na miejscu czwartym. Reportaż Joanny Kuciel-Frydryszak już w październiku sprzedał się w liczbie 150 tysięcy egzemplarzy, co jest świetnym wynikiem. Publikacja cieszy się też bardzo dobrymi opiniami czytelników. W Lubimyczytać „Chłopki” otrzymały 565 ocen i średnią 8,1/10.

„Fourth Wing. Czwarte skrzydło” (Filia), czyli hit TikToka autorstwa Rebekki Yarros, również w listopadzie utrzymało swoje poprzednie piąte miejsce. Z 1242 ocenami i średnią 8,3/10 to jedna z najpopularniejszych w ostatnim czasie powieści romantasy, czyli takich, które łączą fantastykę z wątkiem miłosnym.

Romans i fantastyka, brakowało mi takiego połączenia w ostatnio przeczytanych książkach. Zakochałam się w tej książce, w bohaterach ludzkich, ale i tych smoczych, oraz w ich relacjach. Bardzo mi się podobało, świetnie się bawiłam i śmiałam przy czytaniu – pisze Weronika Wiśniewska.

Skusiłem się na tę książkę mimo że to zupełnie nie moja kategoria. Chciałem jednak eksperymentalnie sprawdzić, czy coś takiego może mnie przekonać. I wielkie zaskoczenie. Jestem zachwycony tą książką. Ciekawa fabuła, wartka akcja i zaskakujące zakończenie – dodaje użytkownik Adrian.

„Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz” (W.A.B.), czyli autobiografia Matthew Perry’ego, z październikowego trzeciego miejsca spada o trzy pozycje. Aktor, którego większość widzów kojarzy jako odtwórcę roli Chandlera z serialu „Przyjaciele”, w autobiografii szczerze i bezkompromisowo pisał o swojej walce z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków i leków. W Lubimyczytać publikacja ta uzyskała 1640 ocen, 298 opinii i średnią 7,2/10.

Wiedziałam, że Matthew Perry miał problemy z alkoholem i narkotykami, natomiast nie znałam kontekstu. Książka go dostarcza – od dzieciństwa, życia rodzinnego, po poszukiwanie pracy, pierwsze role, „Przyjaciół” i przyjaciół, kilka filmów do tragicznej walki. To, co jest dla mnie dużą wartością tej książki, to wgląd w umysł osoby uzależnionej. Często mamy stereotypowy obraz takich ludzi. Ja też miałam. Dzięki Matthew Perry’emu teraz patrzę na to inaczej – pisze użytkowniczka Gosia.

Na siódme miejsce wspięła się powieść „Ślepnąc od świateł” (Świat Książki) – trzecia pozycja Jakuba Żulczyka w pierwszej dziesiątce listopada. Publikacja w październiku doczekała się wydania w nowej okładce, korespondującej estetycznie z drugą częścią. Po raz pierwszy wydana w 2014 roku, książka uzyskała 13 820 ocen i średnią 7,3/10. Przypomnijmy, że podobnie jak „Informacja zwrotna”, również i ta powieść autora została zekranizowana – w cenionej produkcji z HBO z 2018 roku wystąpili między innymi Kamil Nożyński, Jan Frycz i Robert Więckiewicz.

Awans na ósme miejsce zanotowała Izabela Janiszewska ze swoją najnowszą powieścią „W szponach” (Czwarta Strona). Thriller ten – którego akcja została umieszczona na dwóch planach czasowych, w przeszłości i teraźniejszości – opowiada o owdowiałej kobiecie wyprowadzającej się z synem na przedmieścia, oraz o ojcu, którego córkę spotkała wielka krzywda.

„W szponach” jest chyba najbardziej mroczną powieścią w dorobku autorki, dobrze oddającą realia lat 90. Gęsto tu od emocji, lęku i niepokoju – nastroje bohaterów wnikają w przestrzeń czytelnika, wywołując prawdziwe poruszenie – pisze Anna_polonistka.

To rasowy thriller, którego struktura czasowa i liczne zwroty sprawiają, że lektura staje się hipnotyzującą podróżą przez szpony ludzkiej psychiki. Oceniam tę powieść jako wciągającą i pełną nieprzewidywalnych momentów lekturę, która z pewnością pozostawi ślad w umyśle czytelnika – dodaje marlena_in_bookland.

„Lekcje chemii” (Marginesy), czyli brawurowy debiut Bonnie Garmus, wydany, gdy autorka miała 65 lat, po roku od polskiej premiery wraca do zestawienia trendów Lubimyczytać. Na wzmożone zainteresowanie tytułem wpływ ma serial wyprodukowany przez Apple TV z Brie Larson w roli głównej. Opowieść o Elizabeth Zott, chemiczce, która musi walczyć o swoje miejsce w męskim świecie, otrzymała od użytkowników Lubimyczytać 3297 ocen oraz wysoką średnią 8,0/10.

Znakomita opowieść, bardzo emocjonalna. Warta poświęconego czasu oraz uświadamiająca, że walka o wolność nadal trwa – stwierdza doti, a wtóruje jej kasiaol:

Elizabeth jest niepospolitą, niepokorną i stanowczą w swoich poglądach i przekonaniach. To oczywiście nie podoba się większości mężczyzn, którzy uważają, że kobieta nadaje się tylko do kuchni i bawienia dzieci. Polecam z całego serca, kto uwielbia mądre, silne i inteligentne kobiety.

Pierwszą dziesiątkę listopadowego zestawienia najpopularniejszych książek w Lubimyczytać zamyka kontynuacja „Czwartego skrzydła”, czyli „Iron Flame”. Opublikowana przez Red Tower Books (imprint wydawnictwa Entangled Publishing), od 7 listopada jest już czytana przez polskich fanów pióra Rebekki Yarros.

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które książki były najczęściej odwiedzane w serwisie Lubimyczytać i miały średnią ocenę powyżej 7,0. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują akurat dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne.

Zobacz wszystkie książki ujęte w zestawieniu TOP 100.


komentarze [8]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Tereda 04.12.2023 20:44
Czytelnik

Bardzo mnie denerwuje określenie "rasowy". Co to znaczy? Inne książki to kundle? Dla jednego czytelnika ciekawa, wciągająca, a dla drugiego nudna i głupia. Na szczęście jest duży wybór książek każdy znajdzie coś dla siebie. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bartosz 04.12.2023 14:19
Czytelnik

,,Informacja zwrotna" moim zdaniem w pełni zasłużona. Chociaż myślę, że jest tak popularna, bo serial Netflix na jej podstawie był genialny. Podobnie ze ,,Znachorem" i dziwię się, że go tutaj nie ma.

Książka Matthew Perry również genialna. Teraz czytają, bo wszyscy lubili jego rolę w ,,Przyjaciołach" i czytając jego książkę to też coś w rodzaju hołdu dla zmarłego.  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
0penheartsurgery 05.12.2023 08:50
Czytelniczka

Ten, kto oglądał serial możliwe, że po książkę Perry'ego sięgnie, natomiast wśród pozostałych może być różnie. Mimo, że ten serial ma sporo fanów, to jednak nie należy twierdzić, że wszyscy go oglądali i polubili, a już na pewno nie wszyscy na tyle, by sięgnąć po książkę biograficzną/ autobiograficzną. Poza tym książka wydana jakiś rok temu, dopiero teraz, po śmierci autora...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Bartosz 05.12.2023 17:19
Czytelnik

No masz sporo racji, ale myślę też, że właśnie po jego śmierci zaczęło być głośniej o książce. Są tacy, co nawet nie wiedzieli o jego demonach, o walce z uzależnieniem. Ja sądzę, że mógłbym nawet z takim gościem się zaprzyjaźnić. Nie mówię o słabość do używek, ale o osobowość. Uważam, że nie tylko ,,Przyjaciele" , "17again" albo i ,,Jak ugryźć 10 milionów". 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Sarenka 07.12.2023 12:31
Czytelniczka

Wg mnie książce Perrego daleko do miana genialnej

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lexie 08.12.2023 12:14
Bibliotekarka

"Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które książki były najczęściej odwiedzane w serwisie Lubimyczytać i miały średnią ocenę powyżej 7,0."

Czyli ludzie sobie oglądają te książki na LC, wcale nie znaczy, że wiele osób je czytało teraz.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
EmilkaW 04.12.2023 13:39
Czytelniczka

"Ślepnąc od świateł" ledwo przebrnęłam przez książkę, serial po 2 odcinkach porzuciłam, więc jakoś do Pana Żulczyka mnie nie ciągnie. Za to "Lekcje chemii" petarda

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ewa Cieślik 04.12.2023 13:00
Bibliotekarz | Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post