Apartament

Wydawnictwo: Czwarta Strona kryminał, sensacja, thriller
Czwarta Strona
2022-06-15
2022-06-15
literatura polska kłamstwo manipulacja poszukiwanie prawdy rozpacz thriller zaginięcie Karkonosze małżeństwo
Inne

W pułapce własnych myśli

To moje drugie podejście do książek pani Janiszewskiej i choć podobała mi się mniej niż „Ludzie z mgły” to nie mogę jej ocenić negatywnie. Bardzo lubię historie z motywem, że tak powiem żyją w tobie dwa wilki - jeden dobry, drugi zły - a ta jest tego fajnym przykładem. To, że Wiktor jest właśnie tym złym wilkiem widziałam już od połowy książki (czasami nie byłam pewna czy na pewno, autorka fajnie mnie zwodziła). Spodziewałam się też bardziej krwawej końcówki, niektórzy w opiniach swoich mieli rację, że akcja wtedy przyspiesza, wyjaśniają się wszystkie niewiadome, na przykład co tak naprawdę stało się z Niną (szkoda, że to co sobie myślałam, jednak nie miało miejsca),kim jest Wiktor, a co najważniejsze - kim jest sam Tomasz i do czego doszło kilkanaście lat temu. Na pewno fajnym twistem dla mnie było wyjaśnienie kim były niektóre osoby pracujące w hotelu, tego się w ogóle nie spodziewałam. I gdzie trafił główny bohater... w sumie należało mu się, chociaż z drugiej strony to jego ojca trzeba za to winić. Jeśli szukacie książki, w której czytelnik obserwuje jak bohater wpada powoli w obłęd i nie jest tym, kim myśli, że jest... albo po prostu chcecie fajnie czas spędzić to polecam.

Czytając książkę sama się nieraz zastanawiałam co tak naprawdę jest prawdą, a co wierutnym kłamstwem mogącym świadczyć o obłędzie bohatera. Genezą książki jest kochające się małżeństwo Niny i Tomasza, którzy przyjeżdżają wypocząć w iście sielskim klimacie Karkonoszy, nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie tajemnicze zaginięcie kobiety, która znika bez śladu i po obecności której dosłownie nic nie zostaje. Tomasz bezskutecznie próbuje odnaleźć żonę po nitce do kłębka, ale jakiekolwiek ślady wskazują na brak jakiejkolwiek obecności kobiety w hotelu. Mężczyzna jednak próbuje udowadniać swoje racje zarówno obsłudze hotelu jak i policjantom… Nic w tej historii nie było jednoznaczne na pierwszy rzut oka. Jako czytelnicy zastanawiamy się czy to bohater ma omamy i widzu coś, czego tak naprawdę nie ma, czy to wszyscy w hotelu spiskują przeciwko niemu. Na plus zasługuje to, że przez cały czas trwania książki coś się dzieje, jest akcja-reakcja, jednak jako czytelnicy słabo możemy domyśleć się jaka będzie puenta i zakończenie przedstawianej historii małżeństwa mającego wypocząć w cudownych warunkach górskiej przyrody. Cała sytuacja wychodzi na jaw dopiero na samym końcu książki, czego nie lubię, bo cenię własne domyślanie się podczas lektury, a tutaj tego nie było. Początkowo byłam żywo zainteresowana przedstawianą historią i całą szybką akcją toczącą się podczas tej historii, jednakże zakończenie skutecznie ostudziło mój zapał i rozczarowało. 6/10 można ale nie trzeba przeczytać.

Chyba najgorsza książka autorki, ale i tak dobra :)

Chyba najgorsza książka autorki, ale i tak dobra :)

Ogromnie zmęczyła mnie ta pozycja. Historia nabiera prawdziwego biegu dopiero na koniec, gdy poznajemy poprzednie życie Tomasza, a Nina odbywa ważne rozmowy. Jednak przez większą część przyglądamy się paranoikowi, który jest zagubiony we własnym umyśle i sytuacji, do której doprowadzono by wybudzić z niego "prawdziwe ja".

Dziś przychodzę do was z recenzją pierwszego kryminału, który jak dotąd sprawił, że nie potrafiłam się oderwać i przesłuchałam go praktycznie na raz...

"Apartament" Izabeli Janiszewskiej to książka, która opowiada o Ninie i Tomaszu, którzy przyjeżdżają do luksusowego hotelu w Karkonoszach na upragniony weekend. Kurort zdaje się wymarzonym miejscem na odpoczynek, do czasu gdy Nina znika bez śladu. Jakby rozpłynęła się w powietrzu...
Zrozpaczony Tomasz próbuje dotrzeć do prawdy, ale szybko przekonuje się, że ta ma wiele odcieni, a wersje wydarzeń poszczególnych świadków znacząco różnią się od tej pamiętanej przez mężczyznę.
Komu zaufa, nie będąc pewnym, czy może wierzyć samemu sobie?

Jest to świetnie napisana historia, która trzyma w niepewności od pierwszych stron i w którą bardzo łatwo się wkręcić i zaangażować. Mimo iż nie przepadam za thrillerami to ten jest jednym z moich ulubionych <3

4/5

Dobra, czyta się dobrze i trzyma w napięciu.

Dobra, czyta się dobrze i trzyma w napięciu.

Jest to druga książka tej autorki którą przeczytałam . Tak jak pierwsza bardzo mnie wciągnęła i przeczytałam w mig bo nie mogłam się oderwać - co niestety nie mogę powiedzieć o tej pozycji . Nie wciągnęła mnie ta pozycja niby interesująca ale nie miała już tej wciągającej fabuły . Wynudziła mnie trochę , ale byłam ciekawa zakończenia więc dobrnęłam do końca .

Śpiewać każdy może ,trochę lepiej lub trochę gorzej. Ale nie o to chodzi jak co komu wychodzi. Krotko mówiąc - kolejny błyskotliwy, tiktokowy namberłan bestseller na liściach (liściu? liście?)

Izabela Janiszewska jeszcze mnie nie zawiodła, jeśli chodzi o jej jej twórczość literacką.
Kolejny raz dostałam solidną porcję dobrej literatury, która wywołała u mnie szybsze bicie serca i dreszczyk emocji.
Ciekawa historia, wartka akcja...Chociaż koniec mnie nie zaskoczył, ponieważ zaczęłam się już go domyślać wcześniej...

"Najgorsze nie jest okłamywanie innych tylko samego siebie." - to zdanie pojawiło się w Prologu.

W Karkonosze, do Hotelu Wichrowe Wzgórza nad Zalewem Modrzewiówka wybrali się Tomasz Engel z żoną Niną. Jego nocne wyjście do baru zaowocowało spotkaniem z pewnym mężczyzną i dziwną, złożoną przez niego propozycją a następny dzień w apartamencie szokiem i niedowierzaniem, bo żona zniknęła. Tak, jakby wcale jej tu nie było.
Mąż rozpoczął poszukiwania.

Narratorem tej opowieści jest pisarz (w impasie twórczym) i wykładowca szkoły teatralnej. Historię poznajemy też z Pamiętnika Niny. "Po nitce do kłębka".
Tak można streścić to, co się dzieje w tej książce, gdzie nikt i nic nie są takie, jakimi się wydają.
Wraz z bohaterem odkrywałam nieznane i układałam to w całość. Dopełnieniem jest również opowieść Wiktora, niezwykle kontrowersyjna.
"Ja tylko pozwoliłem komuś umrzeć."

"Przeszłość zawsze nas dogoni, choćbyśmy nie wiem jak szybko biegali."

To dopracowany w każdym szczególe thriller psychologiczny z bardzo okrojonym miejscem akcji. Przyczynę opisanych wydarzeń łączyła przeszłość i teraźniejszość głównego bohatera.
Finał okazał się ...

Kolejna bardzo dobra książka autorki.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2022