Zakładnicy własnej przeszłości

Wojtek Wojtek
07.11.2023
Okładka książki W szponach Izabela Janiszewska
2050 ocen

„Nie da się przecież wymazać przeszłości. Przybyła tu razem z nią. Julia czuła, jak powoli wypełniała każdy skrawek tego domu. Wystawiała łeb z kolejnych kartonów niczym hydra. Można było z nią walczyć, odcinać jej głowy, ale na miejscu jednej zaraz odrastały dwie nowe”.

Izabela Janiszewska to marka sama w sobie. Autorka zasłużenie zdobyła sobie rzesze fanów, którzy bardzo wysoko oceniają jej kolejne powieści. Chociaż nie jestem na bieżąco z twórczością pisarki, to jednak zawsze mam jej nazwisko z tyłu głowy – za sprawą fenomenalnej książki „Niewybaczalne”.

Dlatego też z prawdziwą przyjemnością przystąpiłem do lektury najnowszego thrillera Izabeli Janiszewskiej o złowieszczym tytule „W szponach”. Po skończonej lekturze – będąc szczery sam ze sobą – stwierdzam, że autorka zaskoczyła mnie zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Dlaczego? Postaram się wyjaśnić w dalszej części recenzji.

Akcja powieści rozpoczyna się w czerwcu 2019 roku. Julia wraz z mężem wracają z rocznicowej kolacji. To miał być miły, niezakłócony przez nikogo wieczór. Jednak gdy na drodze pary staje bezwzględny opryszek, wydarzenia zaczynają przybierać zły obrót. Bardzo zły obrót. Adam ginie. Julia, chcąc zacząć wszystko od nowa, przeprowadza się wraz z synem do domu na przedmieściach. To z pozoru błahe wydarzenie rozpoczyna całą sekwencję niepokojących zdarzeń. Synek Julii twierdzi, że znalazł przyjaciela. Jednak nikt go nie widzi poza samym chłopcem. Czy Beniamin wszystko sobie wymyślił? Czy w ten sposób odreagowuje śmierć ojca? Julia jest zdeterminowana, aby poznać odpowiedzi na te pytania. Kontaktuje się w tym celu z psychologiem, który był szkolnym kolegą jej męża. Czy kobieta jest jednak gotowa na prawdę? Czy będzie umiała ją zaakceptować i stawić jej czoła?

Izabela Janiszewska pisze w zgodzie z obowiązującymi trendami, niech nie dziwi nas zatem druga płaszczyzna czasowa. Przenosimy się do maja 1996 roku. Wtedy to doszło do wydarzenia, które na zawsze zmieniło życie kilkorga ludzi. Niedomówienia, kłamstwa i przeinaczenia doprowadziły do wielu tragedii. Tragedii, których można było uniknąć. Hela zostaje brutalnie zgwałcona. Chociaż jest bezbronną ofiarą, nie znajduje zrozumienia na komendzie policji, gdzie w końcu decyduje się złożyć zeznania. Kilkuletnia dziewczynka zostaje potrącona przez samochód i umiera w szpitalu. Jej rodzice całkowicie się załamują i o wszystko oskarżają jej brata. Czy jednak chłopak mógł naprawdę temu zapobiec?

Jaki związek mają wydarzenia z 1996 roku z Julią i jej synem? Dlaczego kobieta ma irracjonalne przeczucie, że odpowiedzi na wszystkie dręczące ją wątpliwości znajdują się w przeszłości? Czy Beniamin naprawdę wymyślił sobie przyjaciela?

„W szponach” to kolejny thriller Izabeli Janiszewskiej, po który warto sięgnąć. Jednak byłem nieco zaskoczony poziomem brutalności tej książki. Autorka nie oszczędza swoich czytelników, pisząc wprost i nie stroniąc od szokujących scen. Wydaje mi się także, że mnogość bohaterów w pewnym momencie zaburza płynność narracji. Trzeba naprawdę uważnie czytać, aby zrozumieć całą sieć relacji i wzajemnych powiązań między nimi. Osobiście uważam, że lepiej dla całej historii byłoby, gdyby Janiszewska skupiła się bardziej na wątku psychologicznym. Postać Beniamina jest naprawdę dobrze skonstruowana, co znajduje swój finał w zakończeniu.

Recenzowaną powieść polecam wszystkim fanom autorki i miłośnikom mocnych thrillerów.

Wojciech Sobański