Niewybaczalne

- Kategoria:
- kryminał, sensacja, thriller
- Wydawnictwo:
- Czwarta Strona
- Data wydania:
- 2021-10-13
- Data 1. wyd. pol.:
- 2021-10-13
- Liczba stron:
- 416
- Czas czytania
- 6 godz. 56 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788366981065
- Tagi:
- kłamstwo literatura polska manipulacja poszukiwanie prawdy przebaczenie thriller trauma zemsta
Zaginione dziecko, niewybaczalna zbrodnia i jedno kłamstwo, które zniszczy wszystko…
Trzyletni chłopiec puszcza rękę mamy i znika bez śladu w domu towarowym. Wkrótce potem śledczy odnajdują na pobliskich łąkach trzy ofiary pewnej przerażającej zbrodni. Odkrycie to paraliżuje miejscową społeczność. Narasta nieufność i panika, a jednocześnie ktoś bardzo stara się, by prawda o morderstwie nie ujrzała światła dziennego.
Dwadzieścia pięć lat później Zuzannę budzi pukanie do drzwi. Na progu zastaje policjantów, którzy informują ją o śmierci ojca. Niebawem okazuje się, że cała przeszłość kobiety została zafałszowana. By zrozumieć tragedię sprzed lat i raz na zawsze przerwać zmowę milczenia, Zuzanna musi udać się w podróż tam, gdzie zaczęła się ta lawina kłamstw.
Jedno kłamstwo wystarczy, by zacząć wątpić we wszystkie prawdy.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Ciebie zainteresować
Oficjalne recenzje
Życie za życie
„Mój ojciec zawsze powtarzał, że prawda daje nam szansę, a kłamstwo nie zostawia nam wyboru. Przez całe życie wierzyłam w te słowa. Do dnia, w którym okazało się, że mnie oszukał”.
Jak już kiedyś wspomniałem, na polskim rynku kryminałów panuje prawdziwy tłok. Mnogość tytułów może przyprawić o zawrót głowy. Nawet ktoś, kto czyta bardzo dużo, nie jest w stanie przeczytać wszystkiego. Jednak są powieści, po które naprawdę warto sięgnąć. Historie, po których lekturze mamy ochotę zakrzyknąć: ależ to było dobre. I takie, podczas których czytania sprawdzamy, czy aby na pewno mamy zamknięte drzwi do mieszkania.
Właśnie taką książką jest najnowszy kryminał Izabeli Janiszewskiej pod tytułem „Niewybaczalne”. Ukazał się on nakładem wydawnictwa Czwarta Strona. Autorka nie jest debiutantką. Wręcz przeciwnie, rozgłos przyniosła jej trylogia kryminalna – „Wrzask”, „Histeria” i „Amok”. Jednak ja po raz pierwszy miałem okazję sięgnąć po pozycję jej autorstwa. Po raz pierwszy i nie ostatni, napiszę od razu. Rzadko kiedy zdradzam ocenę przeczytanej książki już na początku recenzji, ale w tym wypadku po prostu nie może być inaczej.
„Niewybaczalne” to po prostu świetny kryminał. Świetna historia świetnie napisana. Nie pozostaje mi nic innego, jak przyznać dziesięć gwiazdek. Czynię to z prawdziwą przyjemnością i przyznam, że zupełnie nie rozumiem słabszych ocen tej książki. Nie zasługuje na nie. Moim zdaniem Izabela Janiszewska napisała kryminał kompletny. Taki, który broni się pod każdym względem. To była prawdziwa literacka uczta. Styl i język autorki są naprawdę na najwyższym poziomie. Fabuła jest mroczna, pełna zagadek i niespodziewanych zwrotów akcji. Janiszewska co rusz podrzuca czytelnikowi nowe tropy, a kiedy już myślimy, że znamy rozwiązanie całej sprawy, to końcówka książki mocno weryfikuje nasze domysły.
Akcja powieści rozgrywa się równolegle w roku 1990 i 2015. To już swoista klasyka – niemal w każdym kryminale wydarzenia biegną dwutorowo. Tym samym czytelnik od początku wie, że klucz do rozwiązania sprawy z teraźniejszości leży w przeszłości.
W 1990 roku trzyletni chłopczyk zaginął w domu towarowym. Wystarczyła chwila nieuwagi matki i już go nie było. Kobieta niezwłocznie powiadamia ochronę i policję, jednak nic z tego. Dziecka nie udaje się odnaleźć. Dopiero po pewnym czasie – w trakcie akcji poszukiwawczej – na łąkach zostają odnalezione ciała trzy ciała. Jedno z nich należy do zaginionego chłopca. Dlaczego ktoś go zabił? Kto mógł zrobić coś tak strasznego. Policja od początku śledztwa jest pod wielką presją. Wszyscy mieszkańcy chcą, aby sprawca tej okrutnej zbrodni poniósł karę. Jednak czy aby na pewno wszyscy? Czy każdy zrobi co w jego mocy, aby dotrzeć do prawdy? Prawdy, która może okazać się bardzo niewygodna. Wreszcie – przynajmniej oficjalnie – dochodzenie zamknięto. Jednak wielu ludzi nie odzyskało spokoju, chociaż ujęto sprawcę.
Ćwierć wieku po tamtych wydarzeniach Zuzanna zostaje przez policję poinformowana o śmierci ojca w wypadku samochodowym. Dziewczyna jest zdruzgotana. Jedzie do jego mieszkania, aby odnaleźć ich wspólne zdjęcia. Jakież jej jest zdumienie, gdy przypadkiem odkrywa listy od matki. Nie byłoby może w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że zdaniem ojca matka Zuzanny umarła dwadzieścia lat temu. Dlaczego mężczyzna kłamał? Jaki miał w tym cel? Czy prawda zawsze wyzwala? Jakie demony obudzi Zuzanna, chcąc ją poznać? Wreszcie, co łączy ze sobą te dwie sprawy? Jakim elementem tej układanki jest sama Zuzanna?
Dziennikarka – bo taki zawód wykonuje bohaterka – udaje się do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło. Do miejsca, o którym jego mieszkańcy mówią, iż ciąży na nim klątwa. Duszna atmosfera miasteczka, liczne sekrety i kłamstwa ludzi budzą w kobiecie strach. Czuje się osaczana. Nie wie, komu może zaufać. Nie wie, kto jest wrogiem a kto przyjacielem. Co przyniesie jej dziennikarskie dochodzenie? Czy prawda – cała prawda – ujrzy w końcu światło dzienne? Czy Zuzanna przerwie zmowę milczenia?
Jeśli macie ochotę na mroczny, trzymający w napięciu kryminał, koniecznie sięgnijcie po najnowszą powieść Izabeli Janiszewskiej. „Niewybaczalne” to świetna książka. Podczas jej lektury sam czułem irracjonalny niepokój. Gorąco wszystkim polecam ten tytuł i z przyjemnością dołączam do #teamjaniszewska.
Wojciech Sobański
OPINIE i DYSKUSJE
Świetna, trzymająca w napięciu, bardzo emocjonalna książka. Brawo!!!
Świetna, trzymająca w napięciu, bardzo emocjonalna książka. Brawo!!!
Pokaż mimo to"𝑮𝒅𝒚 𝒏𝒊𝒆 𝒘𝒊𝒆𝒔𝒛, 𝒃𝒐𝒍𝒊 𝒎𝒏𝒊𝒆𝒋. 𝑨 𝒎𝒐𝒛̇𝒆 𝒕𝒚𝒍𝒌𝒐 𝒊𝒏𝒂𝒄𝒛𝒆𝒋?"
Jak napisać o książce, która została napisana totalnie pod Ciebie? Do tego stopnia, że nie masz ochoty jej kończyć. Chcesz ciągle przeżywać tę historię, a jednocześnie jesteś ciekaw zakończenia.
Nic tu nie było łatwe, ani historia ani polubienie bohaterów. Każdy z nich tak charakterystyczny, momentami irytujący ale też sprawiający że zaczynasz im współczuć. Przecież sam nie wiesz jak byś postąpił na ich miejscu. Życie pisze różne scenariusze, ale w tej historii przeplatają się one jak słuchawki schowane w kieszeni.
Wszystko tak dokładnie przemyślane, opracowane i pięknie napisane. Może akcja nie pędzi jakoś mega szybko, ale jest cholernie intrygująca. Do tego jeden z moich ulubionych zabiegów – podróże w czasie. Uwielbiam je w thrillerach, ale właśnie w ten sposób napisanych. Wszystko ze sobą współgra, nadaje naszym myślom ton – przecież nasz czas też przemija. Zmieniamy miejsca zamieszkania, ale co czujemy wracając po x latach w miejsce urodzenia lub dorastania? Jak przyjemnie było żyć w nieświadomości tego, co nas czeka w dorosłym życiu i jakie piętno odciśnie na nas to, co przeżywaliśmy już jako kilkulatek. Jakieś przebłyski, migawki lub sceny nadają oblicze naszemu życiu. Jak jednak zachowywalibyśmy się, gdyby naszą lokalną społeczność dotknęło to co tutaj bohaterów?
Są kwestie, których lepiej sobie nie wyobrażać, a z drugiej strony jak wiele spraw zostaje nadal niewyjaśnionych? Czy w Niewybaczalnym się udało? Przekonajcie się sami.
"𝑮𝒅𝒚 𝒏𝒊𝒆 𝒘𝒊𝒆𝒔𝒛, 𝒃𝒐𝒍𝒊 𝒎𝒏𝒊𝒆𝒋. 𝑨 𝒎𝒐𝒛̇𝒆 𝒕𝒚𝒍𝒌𝒐 𝒊𝒏𝒂𝒄𝒛𝒆𝒋?"
więcej Pokaż mimo toJak napisać o książce, która została napisana totalnie pod Ciebie? Do tego stopnia, że nie masz ochoty jej kończyć. Chcesz ciągle przeżywać tę historię, a jednocześnie jesteś ciekaw zakończenia.
Nic tu nie było łatwe, ani historia ani polubienie bohaterów. Każdy z nich tak charakterystyczny, momentami irytujący ale też...
„W życiu najtrudniej jest wybaczyć samemu sobie [...]”.
„Niewybaczalne” Izabeli Janiszewskiej to znakomity thriller, który w idealnym tempie ujawnia sekrety, kryjące się pod warstwą kłamstw i niedomówień. Przeskoki czasowe zapewniają stałe zaangażowanie, przeplatając między sobą domysły, urywane w chwytliwych momentach. Krocząc śladami, prowadzącymi do makabrycznej prawdy, czułam przytłaczający ciężar świadomości, że to nie tylko literacka fikcja, a podobne koszmary mogą przytrafić się w najmniej spodziewanym czasie.
Powieść uzmysławia, jak ważne jest zwracanie uwagi na otoczenie, reagowanie na niepokojące zachowania, aby później strach przed działaniem i obojętność nie przemieniły się w niewyobrażalną tragedię. Kieruje w stronę przemyśleń o ludzkiej naturze, przebaczeniu, ignorancji i pochodzeniu zła. Systematycznie podsuwa tropy, które kreślą w wyobraźni obraz dramatycznych zdarzeń. I choć znajomość pewnych szokujących spraw naprowadziła mnie na fragment rozwiązania, nie umniejszyło to miejsca towarzyszącemu bólowi. Wszelkie podejrzenia nie brały się znikąd, jednak nie potrafiłam złożyć ich w jedną, logiczną całość. Autorka zrobiła to genialnie. Połączyła pojedyncze puzzle w czytelną, przemyślaną wizję.
Niejednokrotnie byłam też pod wrażeniem kunsztu pisarskiego, który sprawiał, że nie potrafiłam oderwać się od historii. Nawet najlepszy pomysł na fabułę może stracić swój potencjał, kiedy warsztat pozostawia wiele do życzenia. W tym przypadku jednak każdy element powieści przywodził na myśl przekonanie, że trzymam w dłoniach fenomenalną powieść. Taką, do której często będę powracać w swoich rozważaniach. Taką, która nie pozostawia czytelnika obojętnym. Taką, która wśród brutalności i strachu wytyka ludzką znieczulicę, nieuważność na otoczenie, obdarzając nas większą czujnością i empatią.
„Niewybaczalne” szturmem zajęło miejsce wśród najlepszych książek, przeczytanych w 2022 roku.
„W życiu najtrudniej jest wybaczyć samemu sobie [...]”.
więcej Pokaż mimo to„Niewybaczalne” Izabeli Janiszewskiej to znakomity thriller, który w idealnym tempie ujawnia sekrety, kryjące się pod warstwą kłamstw i niedomówień. Przeskoki czasowe zapewniają stałe zaangażowanie, przeplatając między sobą domysły, urywane w chwytliwych momentach. Krocząc śladami, prowadzącymi do makabrycznej prawdy,...
Dobry, wciągający kryminał.
Akcja toczy się w teraźniejszości i przeszłości.
Polecam
Dobry, wciągający kryminał.
Pokaż mimo toAkcja toczy się w teraźniejszości i przeszłości.
Polecam
Po pierwsze, to cieszę się, że jest to jedna książka, a nie seria, ponieważ z czytania cyklu o komisarzu Wilczyńskim nie mam dobrych wspomnień. Chociaż sama autorka chyba ma sentyment do postaci komisarza, ponieważ w tej książce też jest przywołany. Tak niechcący, mimochodem i tylko przez chwile, ale jest.
Po drugie, okładka jest trochę myląca, sugeruje, że dziecko zaginęło w jakimś lesie, a przecież, jak wynika z opisu, zniknęło w domu towarowym. Jednak ogólnie, oceniam tę pozycję pozytywnie.
Na pewno jest to intrygujący, chociaż niekoniecznie nowatorski pomysł. Bo co byście powiedzieli, gdyby nagle się okazało, że wasza matka nie umarła, kiedy byliście mali, a całe wasze misterne dzieciństwo, to jedna wielka blaga.?
Właśnie to się dzieje w tej książce. Zamierzchłe tajemnice, duszna mała miejscowość, gdzie większość ludzi to jakaś rodzina, wiecie, brata, szwagra, kuzyna żony siostra. A cała reszta i tak o sobie nawzajem wszystko wie i bardzo nie lubi obcych...
Dobrze mi się czytało tę książkę, mimo tego, że trzeba było się pilnować, bo mamy sporo postaci i dwa plany czasowe i łatwo o pogubienie się w tym natłoku. Przy charakterystyce autorki widnieje zdanie: "W swojej twórczości inspiruje się psychologią..." i to widać, że czasami za bardzo chce wciskać tę "psychologię" w treść. Co prowadzi ją na granicę zwyczajnego, nudnego, ględzenia, rozmieniania na drobne, tego co zupełnie niepotrzebne. Na szczęście tym razem, na tej granicy się zatrzymała, wycofała i zajęła właściwą opowieścią. Ode mnie ocena na poziomie siedmiu gwiazdek.
Po pierwsze, to cieszę się, że jest to jedna książka, a nie seria, ponieważ z czytania cyklu o komisarzu Wilczyńskim nie mam dobrych wspomnień. Chociaż sama autorka chyba ma sentyment do postaci komisarza, ponieważ w tej książce też jest przywołany. Tak niechcący, mimochodem i tylko przez chwile, ale jest.
więcej Pokaż mimo toPo drugie, okładka jest trochę myląca, sugeruje, że dziecko...
Dobry kryminał, podzielony na dwa przedziały czasowe. Może nie jest to intryga, która trzyma w napięciu, a zakończenie może trochę zawieźć, ale czytało mi się ją bardzo dobrze.
Dobry kryminał, podzielony na dwa przedziały czasowe. Może nie jest to intryga, która trzyma w napięciu, a zakończenie może trochę zawieźć, ale czytało mi się ją bardzo dobrze.
Pokaż mimo toPołowa książki to historia tragedii jaką przeżywają rodzice zaginionego dziecka, dopiero pod koniec akcja się trochę rozkręca chociaż i tak intryga dość oczywista. Kupiłam tą książkę zachęcona świetną serią o Brunonie Wilczyńskim, tutaj trochę się zawiodłam.
Połowa książki to historia tragedii jaką przeżywają rodzice zaginionego dziecka, dopiero pod koniec akcja się trochę rozkręca chociaż i tak intryga dość oczywista. Kupiłam tą książkę zachęcona świetną serią o Brunonie Wilczyńskim, tutaj trochę się zawiodłam.
Pokaż mimo toZNAKOMITA!
Ciężko pisać o książce, w której występuje krzywda dzieci, że jest znakomita, ale pomijając tematykę ta powieść właśnie taka była.
Imponująca sieć kłamstw i tajemnic, gęsta atmosfera, zagmatwana zagadka i mnóstwo emocji (z naciskiem na te trudne i uwierające). Ach... no i zaskakujące zakończenie!
Gdy byłam niemal pewna, jak ta powieść się zakończy, Izabela Janiszewska dała mi pstryczka w nos i zaserwowała totalnie zaskakujące zwieńczenie tej historii.
ZNAKOMITA!
więcej Pokaż mimo toCiężko pisać o książce, w której występuje krzywda dzieci, że jest znakomita, ale pomijając tematykę ta powieść właśnie taka była.
Imponująca sieć kłamstw i tajemnic, gęsta atmosfera, zagmatwana zagadka i mnóstwo emocji (z naciskiem na te trudne i uwierające). Ach... no i zaskakujące zakończenie!
Gdy byłam niemal pewna, jak ta powieść się zakończy, Izabela...
Nie uwierzysz!
Nieprawdopodobne jak jedno kłamstwo może sprawić, że zwątpisz we wszystkie dotychczasowe prawdy, a przeszłość okaże się jedną, wielką mistyfikacją…
O ile wcześniejsze książki były naprawdę dobre to ta była wyśmienita
Ubolewam jedynie nad faktem ze czytałam ją w dość niesprzyjających okolicznościach, wieczorami, kiedy dopadało mnie zmęczenie, a mój umysł odpływał w objęcia Morfeusza.
Na szczęście udało się dopaść do niej w niedzielne przedpołudnie, pogrążyć w fabule, i razem z Zuzą, rozwikłać tajemnice jej dzieciństwa i poznać prawdziwy przebieg tragicznych wydarzenia sprzed lat.
Jeśli jeszcze nie czytaliście, a lubicie mroczne tajemnice ubrane w klasykę kryminału, to nie możecie przejść obojętnie obok tej książki.
Nie uwierzysz!
więcej Pokaż mimo toNieprawdopodobne jak jedno kłamstwo może sprawić, że zwątpisz we wszystkie dotychczasowe prawdy, a przeszłość okaże się jedną, wielką mistyfikacją…
O ile wcześniejsze książki były naprawdę dobre to ta była wyśmienita
Ubolewam jedynie nad faktem ze czytałam ją w dość niesprzyjających okolicznościach, wieczorami, kiedy dopadało mnie zmęczenie, a mój umysł...
To jest dobra książka. Znałam wcześniej historię, jaką była inspirowana i przez to nie zrobiła na mnie wrażenia, jakie mogłaby, gdybym nie wiedziała, czego się spodziewać.
To jest dobra książka. Znałam wcześniej historię, jaką była inspirowana i przez to nie zrobiła na mnie wrażenia, jakie mogłaby, gdybym nie wiedziała, czego się spodziewać.
Pokaż mimo to