Niewybaczalne

Izabela Janiszewska Wydawnictwo: Czwarta Strona kryminał, sensacja, thriller
Czwarta Strona
2021-10-13
2021-10-13
kłamstwo literatura polska manipulacja poszukiwanie prawdy przebaczenie thriller trauma zemsta

Życie za życie

Ja nie mogłam się oderwać od czytania i zakończenie bardzo mnie zaskoczyło. Polecam przeczytać !

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To moje pierwsze spotkanie z autorką i zapewne nie ostatnie. Czytało się miło i szybko. Fabuła interesująca i wciągająca. Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niewybaczalne czyli rollercoaster emocji w wykonaniu Izabeli Janiszewskiej. Już na starcie powiem, że to kolejna książka autorki, która mnie utwierdza w przekonaniu, że Pani Janiszewska jest pisarką ze ścisłego topu.

Cała opowieść ma dwie linie czasowe i ten zabieg w literaturze bardzo lubię, no ale Pani Izabelo proszę jak kobieta kobietę na przyszłość proszę tę starsza linie czasową wybierać w taki sposób, żebym nie miała swoich wspomnień z tych „starych czasów”.

Pora na creme de la creme cremów i kremówek. Uwielbiam postać Kąkola to jest sigma jakich ten świat potrzebuje, subtelną jego wadą jest fakt, że trzeźwość to u niego stan przejściowy i to bardzo przejściowy. Ja wypatrzyłam sporo zbieżności miedzy Kąkolem a Łuczakiem z Watahy i to jak najbardziej pozytywne skojarzenia. Gdyby Kąkola wyposażyć w jakieś szurikeny czy inne cuda to on byłby rozchwytywany przez każde służby specjalne, a do tego ten jego umysł, piękny umysł, piękny niczym zmrożona „wyborowa” przed otwarciem.

Gorzej wypada Zuzanna, bo ona tylko pije, ale tak na pół gwizdka, za takie picie w akademiku to się pisze notatki za kare żeby inni mieli co kserować. Chociaż jej postać też ma w sobie coś fascynującego, ponieważ mam wrażenie, że jest zdolna do przepłynięcia Nilu na pustej butelce po „Ustoniance”, tylko po to by finalnie wy***** się do kałuży po drugiej stronie.

Zakończenie do samych finalnych akapitów trzyma w napięciu i budzi ciekawość, bo do samego końca, wydawało się, że nie wszystko pasuje, a tu jednak puzzle powskakiwały na swoje miejsce i uzyskaliśmy obraz spójny i logiczny, ale jakże bolesny zarazem. Najgorsze w całej tej historii wydaje mi się fakt, że zakończenie mimo tego, że bolesne to wcale nie jest jakoś specjalnie odrealnione od otaczającego nas świata.

To nie jest post reklamowy ale jeśli „wyborowa” czy „ustronianka” albo jakieś biuro podróży od wycieczek po Nilu są zainteresowane to śmiało.

Bardzo dobry thriller/kryminał. Nieźle rozegrana intryga choć co prawda można dość szybko domyślić się z grubsza co się stało, ale zawirowania w końcówce pozwalają i tak czytać z zainteresowaniem. Do tego bardzo dobrze przedstawione motywacje postaci, a sporo ich jest więc szacunek dla autorki za włożoną pracę i stworzenie wielowymiarowych bohaterów (nawet tych drugoplanowych). Dla mnie wszyscy są wiarygodni, a w samą historię też łatwo uwierzyć.

Jest morderstwo, śledztwo i rozciągnięte to wszystko do długich przemyśleń opisów. Za nic w świecie nie potrafiłem się wczuć, a zawsze daję szansę na rozkręcenie się akcji. Kilka razy odleciałem w sen słuchając, a nie zdarza mi się to. Jest śledztwo a tu ni z gruszki, ni z pietruszki scena łóżkowa lesbijek. No, ręce opadają. Dobry materiał na dobrą książkę, ale napisany nie przez tą pisarkę. Czułem cały czas, że wątek kryminalny, morderstwo i śledztwo, to tylko dodatek, a całość skupia się na emocjach i przeżyciach każdej z występujących postaci.

Nie można się oderwać! Serdecznie polecam i zachęcam do lektury.

Nie można się oderwać! Serdecznie polecam i zachęcam do lektury.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo przyjemnie się słuchało, wręcz idealna na opóźniony samolot. Myślę, że jeszcze sięgnę po twórczość tej autorki.

Fajna, mroczna, zakręcona...niespodziewane zakończenie. Polecam

Fajna, mroczna, zakręcona...niespodziewane zakończenie. Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Od samego początku nie mogłam się „wbić” w tą książkę …wszystko dla mnie zbyt rozciągnięte i przekombinowane . Ale mimo wszystko sięgnę po kolejne książki autorki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W domu towarowym zaginęło dziecko, chłopczyk nagle puścił rękę mamy i zniknął, rozpłynął się w powietrzu. Lata 90, w sklepach i na ulicach nie ma monitoringu, policja szuka dziecka, niestety poszukiwania kończą się tragicznie, na pobliskiej łące zostaje znalezione ciało właśnie tego małego chłopca i jeszcze dwóch innych nie żyjących chłopaków.
Dwadzieścia pięć lat później Zuzanna traci ojca, jej ukochany tato tak nagle umiera. Podczas sprzątania jego mieszkania dowiaduje się, że była okłamywana przez kochanego tatę. Wraca do miejsca gdzie całe kłamstwo się zaczęło. Czy coś łączy sprawę sprzed lat i to co się dzieje obecnie? Dowiecie się po przeczytaniu.
Bardzo lubię gdy powieści toczą się w dwóch perspektywach czasowych, przeplatanie ich ze sobą tworzy dobry klimat, wydaje mi się też, że mogę poznać bohaterów bliżej. Dwa osobne wątki które w pewnym momencie łączą się i dają jedną spójną całość, tu autorka tak umiejętnie nimi przeplatała, że praktycznie do końca nie widziałam punktu wspólnego dzięki temu zakończenie mogło mnie zaskoczyć.
Bardzo dobry kryminał, z trudnym tematem, morderstwo dzieci to coś o czym nie czyta się łatwo. Emocje przy książce ogromne, Pani Iza potrafi je wywoływać i robi to doskonale. Wczułam się w książkę całą sobą, czując jakbym była tam na miejscu zbrodni, widziała te zamordowane dzieci. Niedawno zaczęłam przygodę z autorką, to moja kolejna książka i coraz bardziej żałuję, że sięgnęłam po Janiszewską tak późno.

Dwadzieścia pięć lat później...

• Audiobooki

Video