Paryż belle epoque. Sekrety miasta świateł

Okładka książki Paryż belle epoque. Sekrety miasta świateł Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Marta Orzeszyna
Okładka książki Paryż belle epoque. Sekrety miasta świateł
Małgorzata Gutowska-AdamczykMarta Orzeszyna Wydawnictwo: Rebis historia
historia
Rebis
2023-09-26
2023-09-26

Pozycja absolutnie obowiązkowa, jeśli ktoś interesuje się XIX wiekiem. Znajdziecie w niej Paryż zarówno od strony wielkich salonów, jak i biednych dzielnic, zamieszkałych przez cyganerię i artystów. Również przypadły mi do gustu fragmenty o Polakach zamieszkujących tytułowe "miasto świateł", jak i te opisujące wynalazki oraz Wielkie Wystawy.

Fantastycznie wydany i opracowany zbiór historii o Paryżu i jego mieszkańcach z czasów belle époque. To czas kiedy rodziła się nowoczesność, kiedy Paryż przeżywał rozkwit idei społecznych i politycznych. Miasto świateł zachwycało, zmieniało się na oczach mieszkańców. Autorki skupiły się nie tylko na dobrych, ale i na złych stronach tamtych lat. Nie brakuje więc mrocznych tajemnic, które stały się zarzewiem dla głośnych skandali czy wielkich tragedii. Myślę, że to książka w dużej mierze skierowana do osób, które wnikliwie interesują się francuską kulturą i chcą uzupełnić swoją wiedzę odnośnie najbardziej barwnego okresu w dziejach stolicy Francji. Jednak muszę przyznać, że z ciekawością udałam się w podróż po stolicy artystycznej bohemy i spędziłam czas wśród badaczy i naukowców, mimo, iż o tym okresie w historii wiedziałam mało. Uszeregowana wiedza i czytelnie opisane rozdziały sprawiły, że mogłam zacząć od informacji, które interesowały mnie w szczególności.

Ciąg dalszy recenzji na:

„Paryż Belle Epoque. Sekrety miasta świateł” to swoisty przewodnik po stolicy Francji między XIX a XX wiekiem. Poznajemy z bliska historię najbardziej znanych mieszkańców, zarówno biednych artystów, zamieszkujących niepodobne już do dawnego siebie Montmartre, jak i bogatych mecenasów i kurtyzan. Barwnie opisuje wiele elementów życia Paryżan- ich atrakcji, zwyczajów i upodobań, które miały wpływ na resztę świata, jak i czasami uciążliwą oraz wcale nie tak świetlaną codzienność. Przyznam, że łatwiej czyta się tę książkę, już odwiedziwszy Paryż- można sobie porównywać tamte miejsca z obecnymi, ale może dla osób, które jeszcze tego miasta nie odwiedziły okaże się pomocna; w końcu napisana jest przez autorki na pewno w stolicy Francji zakochane. Piszą więc o tym miejscu w interesujący sposób i przyznam, że mam ochotę pojechać tam znowu i zobaczyć Paryż ich oczami, a także spróbować spojrzeć na nie jako na miasto belle epoque.

Książka to wspaniała i jednyna z tego co się orientuję na polskim rynku pozycja, która w kompleksowy sposób opisuje tytułową epokę. Był to bardzo złożony okres, na który składały się liczne wydarzenia historyczne, przemiany społeczne i gospodarcze, rewolucje artystyczne i przełomy na wielu innych polach. Autorki wnikliwie przestudiowały epokę serwując nam kwintesencję, z której i tak wylewa się cała masa historii i szczegółów. Są podane w przystępny i wciągający sposób. Mamy momentami wrażenie jakbyśmy przenieśli się do epoki i czytali intrygujące artykuły z ówczesnych czasopism. Nie wspomnę o szacie graficznej która rewelacyjnie dopełnia opowieść i wprowadza w klimat.

Przeglądając opienie znalazałam tu komentarz, że to książka złożona z wikipedycznej wiedzy. To jak dla mnie zdumiewiający nonsens. Po pierwsze, że tym sposobem możnaby nazawać tak każdą książkę traktującą o faktach, a po drugie złożenie tak burzliwego okresu historycznego w spójną całość i tak umiejętne przeprowadzenie czytelnika przez jego zawiłości wymaga rozległej wiedzy w omawianym temacie. Dodatkowym świadectwem rzetelności jest niekwestionowany dorobek auturek. Pani Marty, romanistki, która od lat zajmuje się historią Francji i Paryża, mieszkała wiele lat w mieście i jest pasjonatką tematu, oraz Pani Małgorzaty, która ma na swoim koncie bestsellerowe powieści m.in. z Paryżem w tle. Można by tylko jeszcze dodać, że nikt jak dotąd nie podjął się w Polsce wyzwania aby sięgnąć po podobny temat, a książka ze względu na swoją popularność doczekała się reedycji.

Polecam z całego serca

Paryż to dla wielu miasto marzeń, większość była, zwiedziła, albo ma taki zamiar. Jedni szukają tam weny, inni podziwiają architekturę, czy odwiedzają galerie sztuki, a jeszcze inni wybierają to miasto aby się zaręczyć. Bez względu na powody, każdego roku miasto to odwiedzają ogromne liczby turystów. Niewątpliwie miasto ma w sobie to coś. Dziś tętni życiem, a jaki był Paryż w czasach belle epoque ?

W książce znajdziecie krótki rys historyczny, kilka słów na temat ówczesnej sytuacji politycznej i społecznej, a także a raczej przede wszystkim przeczytacie wiele ciekawostek o ludziach, którzy żyli w Paryżu, albo tylko przewinęli się przez to miasto. Wśród których jest wiele nazwisk znanych każdemu, artystów, malarzy, pisarzy, gwiazd scenicznych, ale są też i takie, o których wcześniej nie wiedziałam nic. Wydarzenia kulturalne, skandale, odkrycia, i jak możecie się domyślać również z polskimi akcentami.

Książka jest bardzo interesująca, no i jest świetnie wydana, wzbogacają ją liczne fotografie, ryciny, plakaty, oraz obrazy, które znajdują się na niemalże każdej stronie.

Jesteście ciekawi jakie były lata świetności Paryża? Zachęcam do przeczytania książki.
Polecam.

Pierwsze wydanie kupiłam jeszcze na studiach. Dużo korzystaliśmy z tej książki. Nawet pojechaliśmy z naszą profesor do Paryża śladami belle époque, szukając opisanych miejsc. To wydanie kupiłam na spotkaniu z autorkami w Księgarni Polskiej w Paryżu. 12 lat temu nie było w Polsce podobnych publikacji i nadal nie ma, więc cieszę się, że doszło do wznowienia. Książka jest świetnie napisana, bez trucia, w przystępny sposób przedstawia rozwój Paryża w kluczowym momencie jego historii. Mamy tło społeczne, obyczajowe, polityczne. Zawiera mnóstwo ciekawostek, barwnych postaci, przełomowych zdarzeń.
Jest w niej i blichtr Paryża, i jego niezbyt urocze oblicze, niewyobrażalne bogactwo i nędza, ludzie sukcesu i ci, których Paryż zniszczył. Zupełnie jak dzisiaj.
To przede wszystkim lektura dla ludzi ciekawych świata, otwartych na nowe informacje, szukających inspiracji do własnych poszukiwań. Dla zakochanych w Paryżu, w sztuce, w literaturze. Trochę wymagających, bo jednak zawiera wcale nie tak powszechną wiedzę. Niektórych historii nie znali nawet moi paryscy znajomi.
Ważne jest dla mnie, osoby mieszkającej większość czasu w Paryżu, że autorki znają miasto, wiedzą, o czym piszą i to się od razu czuje. Straszne są zalewające nas teraz publikacje, w których moje ulubione miasto (jakaś moda ostatnio) jest opisane jak gdyby było oglądane tylko w google maps.

Wybrałam Paryż jako moje miejsce do życia na studiach i ta książka mi w tym pomogła. I to chyba jest w niej najważniejsze - inspiruje.

Miałem duże oczekiwania w stosunku do tej książki. Paryż okresu Belle Epoque to fascynujący, ale zarazem bardzo obszerny temat i ciekawiło mnie jak autorki do niego podejdą. No i niestety jestem rozczarowany. Książka to taki zlepek ogólnych faktów, omówienie paru dzielnic, przedstawienie kilku miejsc, ukazanie przedsiębiorstw, które powstały w tym okresie - z branży motoryzacyjnej czy odzieżowej no i przede wszystkim coś w rodzaju biogramów kilkunastu postaci - Picassa, Rodina, Paula Verlaine'a, Misi Natanson wraz z opisem ich przygód miłosnych. Do tego autorki starają się pisać jak najwięcej o kobietach, kosztem pewnie wielu innych interesujących postaci epoki, co oczywiście rozumiem, ale też przekonało mnie, że nie jestem celem tej publikacji. Wszystko to przeplatane jest wtrącanymi co jakiś czas wierszami czy fragmentami z powieści Emila Zoli, co spowodowało, że w zasadzie czułem się jak na lekcji języka polskiego w liceum. Nie brak też w książce wątków polskich, ale brak w tym wszystkim jakiejś głębi i prawdę mówiąc spodziewałem się trochę ambitniejszego podejścia do tematu. Na końcu rozwaliło mnie wrzucenie całej bibliografii jako "wykaz źródeł". Pochwalić należy natomiast ładne wydanie, bo książka zawiera sporo kolorowych ilustracji. No cóż, jak ktoś jedzie do Paryża, to może przeczytać tę pozycję, ale tak szczerze mówiąc, to drugi raz bym się nie zdecydował na jej zakup.

Przyjemna lektura.

7.5/10

Przyjemna lektura.

7.5/10

Książka-Wikipedia, co akurat nie jest zaletą. Piękne wydanie, kolorowe zdjęcia, drogi papier i tytuł, który przyciąga. A w środku zlepek mniej lub bardziej rozwiniętych opisów postaci czy zjawisk. Jest tego tyle, że nie sposób zapamiętać. Często mamy do czynienia z wyliczaniem nazwisk, np. polscy pisarze i malarze w Paryżu. Jak się tu znaleźli, jak żyli? Nie ma o tym słowa, zresztą to temat na inną książkę (o malarkach wspaniale pisze Sylwia Zientek).

Wypożyczyć z biblioteki można. Kupić na własny użytek nie warto.

Świetny opis Paryża w okresie 1870-1914 kiedy chyba rzeczywiście był stolicą świata. Ale najważniejsze, że książka oddaje atmosferę miasta tamtych lat i można się w niej całkowicie zatopić

• Francja
  • Do kupienia