Łabędzi śpiew

Okładka książki Łabędzi śpiew Simon R. Green
Okładka książki Łabędzi śpiew
Simon R. Green Wydawnictwo: Empik Go Cykl: Nightside (tom 3) fantasy, science fiction
Nightside (tom 3)
Nightingale's Lament
Empik Go
2023-07-19
2023-07-19

Okładka książki Chodząc nędznymi ulicami Daniel Abraham, Patricia Briggs, Glen Cook, Bradley Denton, Gardner Raymond Dozois, Diana Gabaldon, Simon R. Green, Charlaine Harris, Conn Iggulden, Laurie R. King, Joe R. Lansdale, George R.R. Martin, John Maddox Roberts, Steven Saylor, Melinda M. Snodgrass, S.M. Stirling, Lisa Tuttle, Carrie Vaughn
Chodząc nędzny... Daniel Abraham, Pat...
Okładka książki Zaułek potworów Kevin J. Anderson, Kelley Armstrong, Chelsea Cain, Heather Graham, Simon R. Green, David Liss, Jonathan Maberry, Sharyn McCrumb
Zaułek potworów Kevin J. Anderson, ...
Okładka książki 21st Century Dead Amber Benson, S.G. Browne, Ken Bruen, Orson Scott Card, Dan Chaon, Christopher Golden, Simon R. Green, Brian Keene, Caitlin Kittredge, Jonathan Maberry, Mark Morris, John Skipp, Duane Swierczynski, Daniel H. Wilson
21st Century Dead Amber Benson, S.G. ...

Generalnie książka okazała się być bardzo ciekawa, dużo się w niej działo. Momentami za dużo i pod koniec panował lekki chaos, który mocno mnie przytłaczał. To co mnie nie przekonało to irytująca postać głównego bohatera. Autor zdecydowanie wyczerpał limit na używanie słowa reputacja. Poczucie humoru jak najbardziej na plus, ale pozostałe postacie niemal przyćmiły Johna Taylora i jego niezwykły dar. Mimo, że tytuł jest całkiem przeciętny to czuję lekkie rozczarowanie tym, że wydawca zdecydował się nie kontynuować tej serii. Książka pozostawia sporo pytań bez odpowiedzi i ma potencjał na interesujące kolejne części.

"Nightside" jest to jedna z moich ulubionych serii, według mnie niedoceniana i zapomniana z uwagi na fakt, że na polskim rynku wydano tylko trzy tomy.

Ja w tym świecie czuję się jak ryba w wodzie. Jest mrocznie i niekiedy filozoficznie. A John Taylor ma specjalne miejsce w moim serduszku. Z jednej strony niebezpieczna posta, której imię obrosło w legendy, z drugiej niedoceniany bohater, który ciągle dostaje od życia w kość. Jeśli coś się posypało i nie masz winnego zrzuć to na Johna. Jeśli musisz rozwiązać swoje problemy, a Twój przypadek jest beznadziejny wynajmij Johna. On wszystko załatwi, tylko nie ma pewności, że świat wyjdzie z tego cało.

Są tam też przyjaciele i wrogowie Johna, wierzcie mi ciężko ich wszystkich nie polubić.

W odsłonie trzeciego tomu duch ojca znanej śpiewaczki w Nightside wynajmuje Johna do uwolnienia jego córki z łap jej podejrzanych menadżerów. Szczególnie, że ludzie na koncertach po usłyszeniu piosenek popełniają samobójstwo.

Bardzo żałuję, że nie ma kontynuacji po polsku, szczególnie, że pierwsze trzy tomy miały cudne okładki i ilustracje, autorstwa @dominikbroniek

To już trzecie spotkanie w Nightside i, niestety, ostatnie w języku polskim. Fabryka słów zdecydowała nie kontynuować tej serii, która, o ironio, właśnie w tym tomie zaczęła się rozkręcać. Oczywiście, nie oceniam decyzji wydawnictwa, domyślam się, że była ona uwarunkowana kiepska sprzedażą, ale muszę wam powiedzieć, że trzeci tom zmotywował mnie do czytania kontynuacji w oryginale.
Poprzednie tomy były dla mnie takimi fajnymi średniakami, uwielbiałam Nightside, trochę bawił mnie fatalizm Johna, ale raczej nie czułam przywiązania, po tym tomie kompletnie zmieniłam zdanie. Wspaniale się bawiłam, autor poprowadził ciekawą i spójną fabułę, z fajnymi zwrotami akcji i wprowadzaniem ciekawych postaci. Wciąż wodzi nas za nos, gdy tylko pojawiają się okazję do poznania kim tak naprawdę jest John, ale uwielbiam go za to.
John został postawiony przed trudnym zadanie, bo jak ocalić kogoś, kto nie chce być ocalonym? Jednak, nasz detektyw, jak zawsze, znajduje najbardziej nieszablonowe wyjścia z sytuacji na jakiego go stać. Och, chciałabym by ten tom był dłuższy, tak dobrze się bawiłam, że ze smutkiem doczytałam ostatnie strony. Mam nadzieję, że kolejne tomy trzymają ten poziom, bo zapowiada się świetna zabawa w Nightside!
Naprawdę uważam, że cykl Nightside mógłby zyskać wielu fanów, jeżeli tylko jesteście gotowi czytać kontynuację po angielsku. Gorąco zachęcam!
~Idris

Jak ktoś polubił tę serię to warto sięgnąć po 3 część. Dla mnie zdecydowanie lepsza (bardziej rozbudowana fabuła + nowe postacie) od części 2. Nie zabrakło też specyficznego klimatu i humoru .

Naszła mnie ochota na urban fantasy od którego ostatnio stroniłam na rzecz filozoficznych wywodów i książek z przesłaniem. Czego się spodziewać po tym gatunku? Myślę, że rozrywki. Wskazana jest duża ilość dobrego poczucia humoru, akcja zgrabnie przechodząca do nowych wątków i główny bohater/ka o silnym charakterze. Mój wybór padł na powieść która czaruje od pierwszych stron niezwykłym klimatem mrocznego i magicznego miasta. Przeplatają się tu różne wątki na które wpływ ma nasz główny bohater. Detektyw o magicznych zdolnościach oka.

Nightside to miasto pełne różności i tym samym wolne. Tu ludzie, zmiennokształtni, zombie, czy poltergeisty egzystują ze sobą wykorzystując moce do zwyczajnych czynności. Nie brak tu jednak śmierci i litrów krwi przelewanych każdego dnia nie tylko w celach rytualnych. W jego centrum czynnie działa John Taylor - detektyw od zadań nadzwyczajnych. Ze swoimi mocami i czarującym sposobem bycia likwiduje zło rozsiane na ulicach. Trafia mu się jednak sprawa, która mimo jego niezawodności doprowadza do tego, że ubywa miesiąc z jego życia. Piękna śpiewaczka o głosie jak anioł doprowadza fana do samobójstwa tuż przy scenie. Co w tym wszystkim znaczy sabotaż w elektrowni i tragiczna śmierć przyjaciół głównego bohatera?

W sumie mamy trzy wątki z czego jeden zajmuje większą część książki. Co jest wspaniałe i zasługuje na pochwałę? Klimat urban fantasy wzmocniony aurą kryminału. Takie połączenie wydaje się doskonałe, ale jednak coś zawiodło. Jest to trzecia część serii i nie wiem, czy mogę mówić o pozbawieniu głównej postaci pola do otwarcia się. Jest słabo zarysowana, nie wiemy o nim zupełnie nic. Minusem jest fabuła ciągnąca się jednostajnie, przez co czułam się znudzona i zmuszona do dalszej lektury. Książka mogłaby być grubsza i bardziej dopracowana. Okładka złudnie czaruje ofiary, które wykładają pieniądze w księgarni. Cała opowieść jak najbardziej na plus, dialogi też całkiem świetne nie pozbawiają bohaterów realizmu. Czytało się przyjemnie, ale jednak książka nudzi i nie pozostawia po sobie dreszczyku emocji jaki powinien towarzyszyć przy takiej lekturze.

Zapraszam na bloga: https://zakreconydruk.blogspot.com/2017/08/spiew-dla-ktorego-mozna-umrzec.html

Szkoda że nie ma przetłumaczonych kolejnych części. Polecam

Szkoda że nie ma przetłumaczonych kolejnych części. Polecam

Praktycznie książka taka sama jak wcześniejsze części. Ten sam schemat czy to odnośnie fabuły, czy bohaterów i rozwiązań. Nic nowego, żadnego zaskoczenia. Książka lekka, ale niezapadająca w pamięć i do przeczytania raz bez żadnej tęsknoty. Może dobrze, że w Polsce są wydane tylko 3 części bo nie wiem czy sięgnąłbym po kolejne wiedząc czego się spodziewać.

Najlepsza ze wszystkich części. Szkoda, że nie wyszły kolejne :(. Jak ktoś ma linka do innych części to chętnie zajrzę ;)

Niebywale wciągająca i z bardzo szybko rozwijającą się akcją ,która potrafi zaskoczyć nie raz.

Porównywalna z poprzednimi tytułami, wnosząca jednak ciut więcej do głównego wątku. Jeżeli już przeczytało się poprzednie części to poświecenie czasu na Łabędzi Śpiew nie będzie stratą czasu.

• Fabryka Słów