Rhezus, t.1, ks.2: Zielone oczy wyroczni

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Legenda Cierniowych Tatuaży". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fabryka Słów
978-83-7574-139-1
Indyviduum

Choć przyzywał śmierć na wszelkie sposoby, nie przyszła po niego.

Przeklęty ukarany za szaleństwo innego człowieka.
Egzorcysta chcący odkryć największy sekret tamtego świata.
Demon gotów poświęcić się w imię miłości.
Wyrocznia pragnąca nieśmiertelności.
Losy ich wszystkich splatają się niczym macki potwora.

Rhezus Rabalder powraca na szlak śmierci.

źródło opisu: www.fabryka.pl

źródło okładki: www.fabryka.pl

Patrycja | 2019-06-10
Przeczytana: czerwiec 2019

Z chęcią większą lub mniejszą sięgnęłam po tę część tuż po przeczytaniu "Tułaczki...". Troszkę inna forma pisania, z perspektywy wielu różnych bohaterów. Wśród komentarzy natrafiłam na zarzut, że Rhezus stał się płaczliwy i kapryśny - zgadzam się z 100%. O ile w pierwszej części był postacią całkiem fascynującą, tutaj najzwyczajniej w świecie zdziadział. Za to Okularnik wzbudził we mnie ogromną sympatię. Również wytłumaczenie historii Rhezusa było całkiem interesujące.
Właściwie przeczytanie tej książki zajęło mi jeden wieczór. I historia naprawdę mogłaby zostać fajnie, pozytywnie zakończona. Ale nie. Zostawiła mnie z niedosytem, a jednocześnie niechęcią. Poczułam się pusta, tak, jak puste było to zakończenie. Szczerze, nawet nie mam ochoty sięgać po kolejną część. Nie jestem ciekawa jak dalej rozwiązuje się historia. Mam poczucie, że jakkolwiek by się nie rozwijała, jest naciągana, jak zbyt długo kręcony serial.

Gaja | 2018-10-11
Na półkach: Przeczytane, Papierowa, DOBRA
Przeczytana: październik 2018

Drugi tom za mną, książka jest całkiem niezła. Na pewno rozdrażnił mnie fakt, że Rhezus już nie był tą samą osobą, co w pierwszym tomie. Ze zmęczonego życiem wojownika zmienił się w beksę. Non stop jęczał i kaprysił, za co straciłam do niego resztki szacunku.

Nawet Okularnika autorka musiała mi zepsuć. Wiecznie optymistycznie nastawiony do życia egzorcysta zmienił się w narzekającego nudziarza. A jego słowotoki zaczynały działać mi na układ nerwowy. Ale po mimo tego jednak go lubiłam a to, co się stało z nim stało później mnie zasmuciło.

Na pewno spotkanie Rhezusa z Agresją wywołały u mnie duże emocje i nie kryję tego, że bardzo się wzruszyłam. Również nie będę ukrywać swej pogłębiającej się nienawiści do Kasy, która rzekomo będąc zgwałcona nie miała oporów by kurwić się z obcym. Przyznam, że żałuję, że Rhezus jej nie zabił za konsekwencję jej czynu.

A tym bardziej jestem zaskoczona samym końcem. Przyznam, że autorka naprawdę dobrze to rozegrała. Zasiała pewne przeczucia, które...

Uriel | 2018-06-21

Troszkę krótsza wersja lecz pełna wartkiej akcji.

ilo99 | 2016-10-31

Mam bardzo mieszane uczucia po lekturze. Książka jest szalenie nierówna. Co mam na myśli? Już tłumaczę. Po pierwsze występuje w niej kilku narratorów. O ile niektórzy z nich potrafią zachwycić swoją historią, sposobem w jaki ją relacjonują, to inni, cóż, denerwują. Rozumiem, że tan zabieg miał na celu przybliżyć sylwetki bohaterów opowiadań, lecz wydaje mi się, iż nie został do końca przemyślany. Charakterystyczna postać egzorcysty ze swadą przybliżającego swój życiorys w pierwszym rozdziale, gubi się gdzieś w kolejnych. Nie jest już tak pełna życia i wigoru, pozostaje marnym cieniem. Główny bohater Rhezus, raz jest bezwzględnym mordercą, a już za chwilę opadają go wątpliwości natury moralnej. Doceniam natomiast temat opowiadań, sposób ukazania demonów i przemyślany świat przedstawiony. Niestety, głównym zarzutem, jaki mam do autorki to kulejący język. Koszmarki typu: „zbliżywszy się bliżej” świadczą o braku jeszcze jednego, uważnego przeredagowania tekstu. Nie wiem po czyjej...

książek: 2075

Czytało się przyjemnie, chociaż akcji jako takiej brakuje. Rhezus skupia się wyłącznie na odzyskaniu Agresji i zmierzeniu się z Wyrocznią.
W części pierwszej każdy rozdział poświęcony był innemu wyzwaniu mogącemu przynieść Rhe upragnioną śmierć, tutaj przedstawione są po kolei historie postaci.
Zakończenie mnie rozczarowało, było szybkie, niepozostawiające nadziei na odwrócenie losu.
Wolałam "Rhezusa" w formie opowiadań, druga część wydaje się być (martwym) zalążkiem dłuższej powieści.

Adrian | 2015-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Trochę trudno mi ocenić tę książkę. Na pewno jest lepsza od pierwszej części, chyba więcej się dzieje, wątek jest ciekawszy - ciągłe szukanie śmierci z pierwszej części było już nudne. Trochę przesadzono z obrzydlistwami szczególnie jak na każdym kroku zbierało się komuś na wymioty. Zakończenie trochę rozczarowujące. Moim zdaniem serie można już było zamknąć, ale zobaczymy czy kolejna część jest/będzie lepsza czy może będzie laniem wody... lub ponownym, nudnym szukaniem śmierci.

Kuroneko | 2015-02-23

Więc TO jest jedna z moich definitywnie ulubionych książek. Tak, jest patetycznie. Tak, jest obrzydliwie. Tak, jest dziwnie. I tak, nie każdemu przypadnie do gustu dość specyficzna treść. Cóż, być może nie każdy dotrwa tak daleko, by móc pod tą nekrofilią, zoofilią, sadyzmem i uwielbieniem dostrzec jakieś głębsze walory.

Niemniej jednak - bardzo dobrze napisana, bardzo dobrze szokująca, pamiętam ją dość szczegółowo (ekhm!) mimo, że przeczytałam ją dobre kilka lat temu.
Polecam szczególnie znudzonym, cynicznym duszom.

Szymon Białek | 2015-02-15
Przeczytana: 12 lutego 2015

zbyt wiele chaosu.

Azot | 2015-01-16

Tak jak poprzedniczka - przyjemna, lekko się ją czyta, a jednocześnie posiada sensowną fabułę nad którą można się skupić. I nie sadzi po oczach zbędną epickością/bohaterstwem jak wiele tytułów na polskim rynku.

Za dodatkowy plus zdecydowanie uznaje lepsze - ciekawsze i nieco głębsze, rozwinięcie wątków i postaci.

Arkadiusz Dorszyk | 2014-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2014

Czym byłaby wieczna tułaczka bez swojej miłości? Rhezus Rabalder nie wyobraża sobie wiecznego życia bez ukochanej Agresji. Dlatego też chce za wszelką cenę ją odzyskać. Pomoże mu w tym (a przynajmniej spróbuje) jeden z najzdolniejszych egzorcystów na świecie: Maximilian Ozysh, zwany Okularnikiem. Nie jest to łatwym zadaniem odnaleźć i wezwać Demona, zwłaszcza tak potężnego jak Agresja. Przyjdzie głównemu bohaterowi znów zmierzyć się z Wyrocznią. Sytuacja nieoczekiwanie się skomplikuje na kilku płaszczyznach. Róża Jakobsze przedstawia świat, w którym wszystko co ludzkie jest marne, brzydkie, nie warte nawet najmniejszej emocji. Autorka nie filozofuje, stwierdza wyraźnie, że świat ludzi jest okrutny, nie ma w nim żadnych pozytywów. Za to świat Demonów, dawnych bogów to istny raj, gdzie człowiek jest w stanie poczuć swe najpiękniejsze uczucia i delektować się nimi, nie chcąc ich już nigdy stracić. W drugim tomie znów pojawiają się rozdziały poświęcone danemu bohaterowi jak...