Obca

Outlander
romans
Dunajka

Inne wydania

Miłość silniejsza niż czas. Akcja tej sugestywnej powieści, pełnej zwrotów i zaskakujących zdarzeń, rozpoczyna się w roku 1945. Claire Randall, jeszcze niedawno wojenna pielęgniarka, spędza wakacje w Szkocji. Dotknąwszy starego kamienia, nieoczekiwanie... przenosi się w przeszłość. Trafia w niespokojne czasy, znaczone wojną domową, przesądami i szaleństwem czarów. Nie ma pojęcia, jak odnaleźć...

Miłość silniejsza niż czas.
Akcja tej sugestywnej powieści, pełnej zwrotów i zaskakujących zdarzeń, rozpoczyna się w roku 1945. Claire Randall, jeszcze niedawno wojenna pielęgniarka, spędza wakacje w Szkocji. Dotknąwszy starego kamienia, nieoczekiwanie... przenosi się w przeszłość. Trafia w niespokojne czasy, znaczone wojną domową, przesądami i szaleństwem czarów. Nie ma pojęcia, jak odnaleźć się w roku 1743. I nie wie, że w nowym i niezrozumiałym świecie czeka miłość jej życia: Jamie, z którym los połączy ją na dobre i na złe.
Portret wspaniałej, silnej kobiety, niezapomniana love story i kapitalnie odmalowana rzeczywistość zachwyci miłośników przygód, romansów i powieści historycznych. Nic dziwnego, że książki Diany Gabaldon przetłumaczono na 19 języków i wydano w 23 krajach!!

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5098

Niespodziewana podróż w czasie

Zasięg podróży w przestrzeni zależy od zasobności naszego portfela. Podróże w czasie w realnym świecie nie są możliwe bez względu na koszty. Ale od czego mamy książki! Tu, w stworzonych przez autorów fabułach można przenieść się w czasy, które dawno już za nami lub poszybować ku przyszłości. A jak nam się nie spodoba to zamknąć książkę i szybko wrócić. Ta sytuacja nie będzie miała miejsca, o czym jestem głęboko przekonana, przy lekturze powieści Diany Gabaldon „Obca”. Od tej książki bowiem trudno się oderwać i wcale nie chce wracać się do współczesności.

Jej akcja rozpoczyna w 1945 roku w Szkocji. Właśnie skończyła się II wojna światowa i ludzie wracają do normalnego życia. Claire Randall wraz z mężem spędza urlop w tym uroczym miejscu. To jej pierwsze wakacje od kilku lat, to jej pierwsze wolne chwile po wyczerpującej pracy pielęgniarki w wojennym szpitalu. Claire i jej mąż Frank chcą odpocząć, marzą o poczęciu dziecka. Dodatkowo szukają śladów po przodku męża Claire, który ponoć tu kiedyś mieszkał. Pewnego dnia staje się coś niespodziewanego. Claire udaje się w pewne miejsce niedaleko kamiennego kręgu, by zerwać nietypową roślinę do swojej kolekcji. Gdy dotyka jednego z głazów świat wokół niej wiruje, traci świadomość i nagle przenosi się w przeszłość. Magiczny krąg kamieni przemieszcza ją do XVIII wieku nie zmieniając jej miejsca pobytu. Do kobiety w pierwszej chwili nie dociera co się stało. Spotykając mężczyzn w dziwnych strojach myśli, że znalazła się na planie jakiegoś historycznego filmu... Ale to nie film, to jej nowe życie!

„Obca” to książka, która otwiera cykl „Outlander”, którym Gabaldon podbiła serca czytelników na całym świecie. Jej powieści przetłumaczono na 19 języków i wydano w 23 krajach. Ale ten sukces mnie nie dziwi. Jeśli pisze się tak znakomicie, nie może być inaczej. Powieść to udane połączenie lektury historycznej z romansem, przygody z nutką bajkowości i fantastyki. Lektura jest niezwykle barwna, napisana z rozmachem. Bardzo dopracowana, dopieszczona w najmniejszych szczegółach. Akcja nie toczy się zbyt szybko, ale przenosi nas do całkowicie innego świata pełnego legend, klanów, celtyckich wierzeń. Życie toczy się inaczej niż dziś. Są prawa klanowe, są intrygi i knowania, jest walka o wpływy i władzę, są i brutalne sceny pełne okrucieństwa i przemocy, ale i nie brak napisanych ze smakiem fragmentów erotycznych.

Książkę mimo dość licznych i długich opisów czyta się lekko i przyjemnie. Chwilami jej lektura przypomina powieść fantasy, chwilami baśń, a bywają momenty, że staje się uroczym romansidłem. Przez jej karty przewija się ogromna liczba postaci barwnie nakreślonych, wśród których nie brak i jasnych i ciemnych charakterów. Sama główna bohaterka jest może nieco infantylna, naiwna, trochę irytująca i zbyt kochliwa, ale wszelkie błędy i potknięcia czyni w tak uroczy sposób, że nie sposób jej choć troszkę nie polubić. Wrażenie robią opisy. Są dokładne, szczegółowe i pełne detali. Tym samym łatwo nam wyobrazić sobie realia i miejsca akcji tej książki nie mając zielonego pojęcia o przeszłości Szkocji. Gruby liczący kilkaset stron tom nie sposób przeczytać od razu. Jeśli jednak zdecydujecie się sięgnąć po „Obcą” spodziewajcie się, że ta powieść zaabsorbuje Was całkowicie, wyłączy na czas czytania z realnego świata, przyczyni się do zaniedbania nawet koniecznych i ważnych obowiązków. Ta książka bowiem ma moc czarodziejskiej różdżki i pochłania tego, kto się w nią zatopi. Tę powieść polecam zwłaszcza miłośnikom lektur historyczno-przygodowych, fanom Szkocji i kultury celtyckiej.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Krzysztof Baliński | 2011-05-06
Przeczytana: 06 maja 2011

Już wiem dlaczego diabli mnie skusiło wytargać tą książkę z biblioteki, i zabrać się za czytanie. To zasługa dobrych recenzji, recenzje fajne, dobrze napisane, tylko problem w tym, że kompletnie niezasłużone. Bo ta książka ma tyle wspólnego z porządną literaturą co Trabant z Rolls Royce’em, jedno i drugie ma cztery kółka, a dalej… wszystko jasne. Przyznacie, nowo zaślubiona księżna Cambridge Kate do trampka raczej by nie wsiadła.

Książka pt „Obca” to po prostu zwykłe tanie romansidło, nieco ładniej zapakowane i przerobione na fantasy, nic ten zabieg nie dał, bo książka nadal jest romansidłem przede wszystkim. Jeżeli jest coś w tym ciekawego to pod koniec książki mamy parę fajnych motywów, opisy różnic mentalności itd…, ale trochę tego za mało. Tylko dzięki temu dorzucam drugą gwiazdkę.

Motyw jest taki nasza główna bohaterka Claire, wraz z mężem Frankiem Randallem wybrała się w podróż do Szkocji, w 1945 r, dla porządku trzeba podać datę. Frank pochodzi z tych stron i...

Powieść bardzo mnie poruszyła. Przysiadłam do tej książki, w przekonaniu, że będę czytała romansidło historyczno-fantastyczne, a dostałam opowieść pulsującą uczuciami, zachwycającą szerokim światem przedstawionym oraz ciekawymi i złożonymi bohaterami. W miarę czytania, wciągałam się w świat powieściowy coraz mocniej i mocniej, by na końcu, zaciskać zęby, z bezsilnej rozpaczy, nad losem głównego bohatera.

Jamie to niezwykła postać. W hierarchii bohaterów odważnych - jego odwaga nie znała granic. W hierarchii bohaterów uroczych - jego urok także nie znał granic. "Zakochałam się" w nim:), tak jakoś, w środku książki. I chyba tym ciężej zniosłam, to co mu się przydarzyło. Postać głównego bohatera, przysłoniła mi problemy głównej bohaterki, której nie lubiłam (chyba z urojonej zazdrości:)! Jest taki obraz, który przedstawia Archanioła Michała w walce z Szatanem, gdzie Michał ma rudawe:), dłuższe, rozwiane włosy, i trzyma miecz, i pochyla się nad Lucyferem, leżącym u jego stóp. Tak,...

deana | 2016-02-07
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 07 lutego 2016

Seria ,,Obca" to ostatnio jeden z najbardziej hitowych cykli powieściowych. Doczekał się nawet własnego serialu, który, notabene, jest świetnie przyjęty i oceniany. Wszystko to sprawiło, że sama postanowiłam sięgnąć po powieść aby przekonać się o co w tym wszystkim chodzi.

Diana Gabaldon w otwierającej cykl części zaserwowała czytelnikom bardzo mocny akcent. Nasza bohaterka, Claire wraz z mężem wyrusza do Szkocji aby spędzić tam zasłużony urlop. Dopiero co zakończyła się II wojna światowa a oni wreszcie po pięcioletniej rozłące mogą być razem. Nic wcześniej nie wskazywało na to, że to właśnie w Szkocji Claire rozpocznie inną wyprawę ... do roku 1743. A właśnie tam trafia po dotknięciu jednego z głazów ustawionych w starożytnym kręgu. Bohaterka będzie musiała zmierzyć się z nową, inną, bardziej brutalną rzeczywistością. Przeznaczenie szykuje jej też niespodziankę w postaci młodego szkockiego wojownika, z którym na zawsze zostanie związana.

Zanim zaczęłam czytać ,,Obcą"...

kaktusowaona71 | 2016-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Po pierwsze, strasznie żałuję, że tak długo odkładałam lekturę tej książki. To był wielki, WIELKI błąd.
Po drugie.. Czy zastanawialiście się, co może wyniknąć, jeśli do jednego gara wrzucimy:
-pół kilo historii
-kilka sporych garści romansu
-kilo przygody awanturniczej
-wiadro emocji wszelkiego autoramentu
-szczyptę magii
-kilkadziesiąt wątków kulturowo-obyczajowych

I wszystko to energicznie i dokładnie „zamiąchamy” warząchwią, oraz doprawimy barwnymi, plastycznymi i bardzo sugestywnymi opisami przyrody, zarówno ożywionej, jak i nieożywionej, oraz różnorakich krajobrazów
???
Pewnie większość z was pomyśli, że nie wyjdzie z tego nic, ponad „groch z kapustą”, czyli rzecz chaotyczna posklejana z fragmentów, bez ładu i składu, męcząca i wymagająca ciągłej wytężonej uwagi, by w wątkach się nie pogubić.

A OTÓŻ NIC BARDZIEJ MYLNEGO

Wyszła z tego.......... „Obca” :))

Książka absolutnie cudowna. Z XVIII wieczną Szkocją odmalowaną...

atram_78 | 2010-04-01
Przeczytana: lipiec 2009

Napiszę krótko: r e w e l a c j a!! :)

Świetna, niesamowicie wciągająca powieść i to nie tylko na lato. Wszystko tu jest : romans, historia, humor, trzymające w napięciu przygody głównych bohaterów, a w tle piękna, XVIII wieczna Szkocja.

Jestem bardzo ciekawa, co wydarzy się w kolejnych tomach.

Fajnie, że Świat Książki postanowił wydać wszystkie części tej pięknej sagi. "Uwięziona w bursztynie" czeka na przeczytanie. Kolejne tomy na pewno zamówię i mam nadzieję, że się nie zawiodę po tak udanym początku! :)

Gabriela P | 2015-06-27
Przeczytana: 26 maja 2015

Jak pewnie wielu z Was, i ja mam swoje „literackie słabości”. Jedną z wielu są mężczyźni w kiltach. Nie wiem dlaczego, ale wizja XVII wiecznego górala w spódnicy działa na moje zmysły. Kiedy taki góral wygląda jak Sam Heugham… Chyba nie muszę werbalizować swojej myśli, prawda? Na „Obcą” Diany Gabaldon trafiłam dzięki serialowi nakręconemu na podstawie książki. Ale od początku…

Wszystko zaczyna się w 1945 roku w Szkocji. Claire Randall wraz ze swoim mężem Frankiem spędzają urlop w urokliwym miasteczku. Wojna oddaliła od siebie małżonków, a ten wyjazd miał ich na nowo do siebie zbliżyć. I wszystko idzie dobrze aż do chwili, gdy za sprawą starych kamieni i jeszcze starszej magii, Claire przenosi się w przeszłość. Nagle jest w 1743 roku w samym środku wojny domowej. Mało tego, pierwszą osobą z jaką rozmawia jest mężczyzna, który wygląda niemal tak samo jak jej mąż… Ale to nie Frank. Ten mężczyzna nie ma w sobie odrobiny dobroci. Na szczęście życie i godność Claire zostaje uratowane...

WielkiBuk | 2015-06-01
Przeczytana: maj 2015

Z jednej strony świetny romans historyczny, dopracowany w najmniejszym szczególe jeśli chodzi o tło społeczno-obyczajowe, drugoplanowych bohaterów, wątki poboczne, ale z drugiej strony jego głównym motywem jest przedłużona seksualna fantazja o porywczym, silnym Szkocie ujarzmiającym zbuntowaną Angielkę z przyszłości. Na tak ograniczoną akcję, skupioną wokół zaledwie kilku podstawowych scen i retrospektywy, ilość scen łóżkowych i okołołóżkowych staje się po pewnym czasie przytłaczająca. Rewelacyjny potencjał historyczny zanika w nadmiernej cielesności.
Niemniej dla miłośników gatunku będzie naprawdę łakomym kąskiem.

allison | 2011-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2011

Sięgnęłam po tę powieść przypadkowo, ale lektura wciągnęła mnie już od pierwszych stron.
Mimo iż momentami fabuła jest nieco naiwna i typowa dla romansów historycznych, akcja nie zawsze jest przewidywalna, dzięki czemu czyta się szybko i bardzo przyjemnie.

Książka ciekawie i dowcipnie opisuje zderzenie dwóch odległych światów. Realistycznie pokazuje także historyczne konflikty między Szkotami i Anglikami.

Mam nadzieję, że drugi tom również mnie nie zawiedzie...

Catalina | 2011-07-06
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 04 lipca 2011

Niejednokrotnie marzyłam o tym, by przenieść się w czasie. Zastanawiałam się, jakby to było, nagle znaleźć się na przykład w dziewiętnastowiecznej Anglii. Lubiłam fantazjować, jak wyglądałoby moje życie jako angielskiej arystokratki rodem z powieści mojej ulubionej Jane Austen. Wyobrażałam sobie szelest atłasu, jedwabne rękawiczki, plotki przy herbacie i mężczyznę łudząco podobnego do pana Darcy. Zdarzało mi się również miewać dużo bardziej prozaiczne pragnienia związane z czasem. Wiele razy miałam ochotę wrócić do beztroskich czasów dzieciństwa, albo chociaż cofnąć się o parę sekund i jakoś zmienić bieg niefortunnych wydarzeń, naprawić jakiś błąd. Chyba wszyscy czasami chcemy wskoczyć do jakiejś króliczej nory i bum! – prosto i bezboleśnie cofnąć się o parę miesięcy albo lat, zmienić coś w naszym dawnym życiu lub przeżyć daną chwilę jeszcze raz. I właśnie dlatego zdecydowałam się na lekturę „Obcej” autorstwa Diany Gabaldon.

Motyw podróży w czasie jest w literaturze dosyć...

Patrycja | 2015-12-16
Na półkach: 2015, Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Cóż, mnie się ten pomysł na powieść spodobał. Potrzebowałam lekkiej lektury, która pozwoli się oderwać od rzeczywistości i to otrzymałam. Na pewno nie jest to lektura wysokich lotów, tylko romans historyczny połączony z elementami przygodowymi i należy mieć to na uwadze sięgając po "Obcą". Przyznam, że nie czytuję romansów i w pewnym momencie sceny miłosnych uniesień zaczęły mnie nużyć, ale całość oceniam pozytywnie. XVIII-wieczna Szkocja mnie oczarowała i z chęcią do niej wrócę w kolejnych częściach, kiedy będę potrzebowała lekkiej, niezobowiązującej lektury na kilka kolejnych wieczorów.

Książki, na podstawie których powstają seriale

Ostatnie lata zdecydowanie należą do seriali, które stają się coraz ciekawsze i coraz lepiej nakręcone. „Gra o tron”, „Obca”, „Filary ziemi” – te książki przeniesione na mały ekran zyskują jeszcze większą popularność. Sprawdźmy więc, jakie jeszcze serialowe ekranizacje dzieł literackich szykują dla nas właśnie w tej chwili filmowcy.