Jak liście na wietrze

Okładka książki Jak liście na wietrze Leila Meacham
Okładka książki Jak liście na wietrze
Leila Meacham Wydawnictwo: Sonia Draga literatura piękna
Tumbleweeds
Sonia Draga
2014-04-09
2014-04-09
Alina Siewior-Kuś

Piękna! Dawno nie czytałam tak dobrej książki. To książka w której wiele się dzieje, z wyrazistymi postaciami. W niej jest wszystko co byc powinno w dobrej książce. Trudno się od niej oderwać. Na pewno jeszcze kiedyś do niej wrócę. Szczerze polecam.

Po przeczytaniu tej książki mam mieszane odczucia… niby dobrze się czytało, ale fabuła jest moim zdaniem trochę bez sensu, zbyt nierealna, przez przypadek zabójstwo, potem ciąża… seria nieszczęśliwych wypadków jak w krzywym zwierciadle… poza tym jak Cathy zaszła w ciąże w wieku 18 lat to po Ok 20 latach ma Ok 40 a nie 50 ….

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Cudowna!
Czytałam tą książkę jednym tchem, pomimo tego, że ma 600 stron. Najbardziej podoba mi się to że opisuje bohaterów na przełomie ich młodego wieku a pozniej dojrzałości. Do samego końca nie wiedziałam jak się ich życie potoczy i co będzie dalej, dlatego też czytałam książkę z wielką niecierpliwością. Uwielbiam takie historie--trochę romantyzmu i dramatu.

Cudowna!

Bardzo ciekawa, wciągająca książka. Zakończenie trochę rozczarowujące jak dla mnie, ale ogólnie książka godna polecenia.

Szok, rewelacja i nie wiem co jeszcze... "Jak liście na wietrze" to jedna z licznych pozycji, po którą sięgnęłabym jeszcze raz. Bardzo życiowa, obyczajowa, powieść o tym ile konsekwencji może za sobą pociągnąć jeden błąd, ilu osób może dotyczyć, jak łatwo zniszczyć przyjaźń, więzi z drugą osobą. To książka o tym, że zawsze należy rozmawiać, żeby nawet nie wiadomo jak było trudno, jak będzie bolało - należy rozmawiać.

"Jak liście na wietrze" to opowieść o przyjaźni, miłości i zdradzie. Opisuje losy trójki znajomych począwszy od lat młodości, gdy Catherine Benson po wypadku rodziców zostaje przygarnięta przez swoją babkę. Cała trójka to jeszcze dzieciaki, które żyją w świecie swoich fantazji i marzeń. Przyjdzie im razem wejść w okres dojrzałości, zmagań z podejmowanymi decyzjami, dzielenia się tym co dla nich ważne i przezywania przyjemnych jak i trudnych sytuacji. Dobrze się rozumieją może dlatego, iż łączy ich zasadnicza kwestia porzucenia, w ten czy inny sposób, przez swoich rodziców. Opiekują się sobą wzajemnie i nie pozwolą zrobić krzywdy. A mimo to dochodzi do zdarzenia, które odmienia całe ich życie, burzy plany na przyszłość i łamie zasady przyjaźni. Ot, w sumie taka prosta ludzka historia.

Mnie brakuje w tym wszystkim jakiejś ekscytacji, poprowadzenia akcji w ten sposób by chciało się żyć przeżyciami bohaterów, a jest na odwrót. Przewracam stronę za stroną i czuje się coraz bardziej oszukana monotonnym rytmem relacji z życia tej trójki. A raczej skrawkami, w których nie uświadczy się charakterystycznej dla nastolatków wybuchowości, często kontrastujących ze sobą emocji. Nawet moment, gdy Trey proponuje Cathy "chodzenie" jest tak beznamiętnie zaprezentowany, jakby chodziło o wspólne pójście do szkolnej stołówki.

Ciężko to wszystko się trawi, szczególnie gdy treść zaopatrzono w prawie 500 stron nudnych opisów, wśród których nawet dialogi są jałowe. Czasem trafiają się takie książki, że nie trzeba przekopać ogródka, żeby poczuć fizyczne zmęczenie po zamknięciu ostatniej strony.

10! Dawno książka nie wzbudziła we mnie tyle emocji co właśnie ta. Szczególnie końcówka była strasznie emocjonująca, wciągająca, ciekawa, tajemnicza. Ta powieść ma wszystko, co trzeba. Na samym początku miałam swoje wyobrażenie, jak to powinno się zakończyć, moje wyobrażenie zmieniało się co kilka rozdziałów, gdyż autorka co chwile czymś zaskakiwała.
W prawdzie chyba liczyłam, że to wszystko - ta cała historia trójki głównych bohaterów zakończy się w nieco inny sposób, jednak po chwili zastanowienia doszłam do wniosku, że stało się tak jak powinno. Zakończenie było bowiem bardzo realne, nie takie typowe, romantyczne, malinkowe, a takie jak wyglądałoby w prawdziwym, szarym życiu człowieka.
Polecam książkę i na pewno sięgnę po inną pozycję tej autorki;)

W prawdzie chyba...

Jaka to jest świetna książka!
Czytałam już w życiu wiele książek, ale ta jest pierwszą, albo jedną z niewielu, której w żaden sposób nie mogłam przewidzieć. Kiedy po każdym rozdziale próbowałam sobie ułożyć w głowie plan kolejnych wydarzeń, wtedy następny rozdział całkowicie ten mój plan zmieniał. Nie byłam w stanie się od niej oderwać, bo z każdą kolejną stroną historie opisane w niej mnie zaskakiwały, zadziwiały, czasem też irytowały lub zasmucały.
Chętnie do niej jeszcze kiedyś wrócę, godna polecenia całkowicie.

Jaka to jest świetna książka!

Emma jest babcią Cathy ze strony ojca. Gdy rodzice Cathy giną Emma jest jedyną osobą z rodziny mogącą się nią zaopiekować, i tak się dzieje. Cathy przeżywa szok przyjeżdżając do babci, z rozpieszczonej jedynaczki, chodzącej do elitarnej szkoły, uczącej się gry na pianinie i języka francuskiego ląduje w Teksasie, gdzie chodzi się w dżinsie i flanelowych koszulach. Na prośbę Emmy dziewczynką mają się w szkole zaopiekować dwaj liderzy: Trey i John. Tylko na chwilę, a zostaje "na zawsze".
Wielka przyjaźń, miłość, rozstanie, nieplanowana ciąża. Cathy marzyła o studiach lekarskich, wybrała jednak wychowanie swojego dziecka.
Wciągająca lektura obyczajowa, czyta się szybko.

Co za historia!!!

Pokrętne losy trojga przyjaciół... Przez niesprzyjający splot wydarzeń, niedomówień, domysłów życie ułożyło im się tak a nie inaczej czyli stale "pod górkę"...

Wspaniała książka!!!
POLECAM, POLECAM, POLECAM!!!