Motyl

2011-05-30
2009-01-06
Łukasz Dunajski
Alzheimer życie choroba Łukasz Dunajski literatura amerykańska ekranizacja

Wspaniała książka. Bardzo wartościowa, otwierająca oczy na chorobę Alzheimera.
Uważam, że każda osoba powinna ją przeczytać, gdyż to może spotkać każdego z nas lub osobę z naszego otoczenia.

Książka napisana z perspektywy chorującej Alice, która była wybitnym doktorem, naukowcem i wykładowcą. Opisane są jej myśli, uczucia, pragnienia i lęki, zmagania z nową otaczającą ją rzeczywistością. Objawy choroby i jej postępowanie przedstawione są stopniowo, niepozornie, aż nagle dociera do nas, jak bardzo ta choroba zmienia człowieka.

Autorka opisała także reakcje ludzi z otoczenia osoby chorującej, jej rodziny, znajomych. Szczególnie dokładnie zostało opisane zachowanie męża Alice, jego strach i ból.

Wkroczenie w świat osoby z Alzhaimerem było bardzo cennym doświadczeniem. Co uważam za najważniejszy przekaz tej książki to to, że osoba chorująca na Alzheimera, pomimo niepamiętania najbliższych jej osób, nazw przedmiotów, nieumiejętność wykonywania najprostszych czynności, nadal pozostaje sobą, nadal czuje, odczuwa radość, nadal kocha. Pomimo wielu trudności z pamięcią, jej uczucia pozostają. Dlatego nie wolno traktować jej, jakby jej zdanie nie miało znaczenia, bo ma.

Wspaniała książka. Bardzo wartościowa, otwierająca oczy na chorobę Alzheimera.

Bardzo ciekawa książka opisującą co czuje osoba dotknie ta choroba Alzheimera. Pokazuje jak zmieniania się jej życie i jak to wszystko postrzega.
Sięgnęłam po ta pozycje bo bardzo pozytywnych recenzjach. Spodziewałam się czegoś co "wgniwcienmnir w fotel" i bardzo poruszy. Spodziewałam się mega wzruszenia, jednak nic takiego nie nastąpiło.
Warta przeczytania, choć z pewnością nie utkwi w mej pamięci na długo.

Warta przeczytania, choć z...

Bardzo piękna i wzruszająca książka opowiadająca o zmaganiu się ze straszną, nieuleczalną chorobą.
Alice; pięćdziesięcioletnia kobieta, żona, matka, naukowiec, wykładowca na Harvardzie, odkrywa, że problemy z pamięcią, które u siebie dostrzegła, to Alzheimer. Choroba postępuje w zatrważającym tempie, odbierając po kawałku życie Alice, robiąc w jej umyśle luki, których nie da się na powrót wypełnić.
Gorąco polecam.

Książka Motyl (ang. Still Alice) Lisy Genovy (Papierowy Księżyc, 2011) opowiada fikcyjną historię kobiety, pracującej na Harvardzie specjalistki w dziedzinie psycholingwistyki, która w momencie największego życiowego spełnienia dowiaduje się, że choruje na chorobę Alzheimera o wczesnym początku. Chociaż styl pisania autorki jest miejscami trochę toporny, a wydarzenia nie zawsze zostały realistycznie oddane, obok tej powieści nie można przejść obojętnie. Genova jako neurobiolog z wykształcenia poszerzała swoją wiedzę naukową, obserwowała pacjentów i ich rodziny oraz rozmawiała z lekarzami po to, aby ostatecznie przedstawić nam obraz choroby Alzheimera dotychczas zupełnie pomijany – widziany oczyma pacjenta, a nie opiekuna.
(…)
Autorka książki poradziła sobie rewelacyjnie z trudnym wyzwaniem odzwierciedlenia w tekście, zarówno w jego treści, jak i strukturze, postępującego procesu zagubienia chorej Alice. Sposób ukazania przeżyć osoby, która przed chwilą miała wszystko, a teraz zaczyna gubić samą siebie, jest tak sugestywny, że książka jeszcze długo po odłożeniu na półkę skłaniała mnie do przemyśleń.
(…)
Odwzorowanie relacji w rodzinie Alice wygląda już trochę mniej wiarygodnie. Autorka w książce kreśli idealny, a może nawet nieraz przesłodzony obraz podejścia rodziny do opieki nad Alice. Na amerykańską modłę – happy end musi być, pomimo tego, że choroba Alzheimera happy end usiłuje zabrać.
(…)
Skorzystajmy z tego, że autorka zdecydowała się ująć rzeczywistość pacjentów z chorobą Alzheimera w beletrystyczne ramy, dostępne dla każdego, i poświęćmy chwilę na zapoznanie się ze światem inaczej dla nas nieosiągalnym.

Cała recenzja, poszerzona o własne spostrzeżenia z obszaru medycyny i farmacji, dostępna tutaj:

Niesamowicie ważna książka. Bardzo pomaga zrozumieć chorą na Alzheimera osobę, gdyż przedstawia z czym dokładnie musi się ona mierzyć. Po przeczytaniu niestety można wpaść w niezły dołek psychiczny. Mimo wszystko warto takie książki czytać, ponieważ często zapominamy jakie mamy szczęście mogąc wykonywać najprostsze życiowe czynności. POLECAM.

Znakomita

Znakomita

Książki Lisy Genova cieszą się dużą popularnością, dlatego i ja postanowiłam sięgnąć po jedną z nich.
"Motyl" opowiada historię 50letniej Alice, na którą spada jak grom z jasnego nieba diagnoza - choroba Alzheimera. Alice to bardzo inteligentna kobieta, wykładowczyni na uniwersytecie, żona, matką trójki już dorosłych dzieci. Jak diagnoza wpłynie na jej życie, na jej pracę, na jej rodzinę?
Przyjdą dni, kiedy Alice zapomni nazw najprostszych przedmiotów, jak serek topiony który bardzo lubi.
Przyjdą dni, kiedy Alice będzie czekała na odwiedziny matki i siostry, które wiele lat temu zginęły w wypadku samochodowym.
Przyjdą dni, kiedy Alice zgubi się we własnym domu.
Choroba Alzheimera to okrutna choroba, która odbiera człowiekowi tak wiele...

Przyznam szczerze, że "Motyl" nie porwał mnie tak, jak bym tego chciała. Po opiniach, które czytałam na temat tej książki chyba spodziewałam się nieco więcej. Nie żałuję jednak czasu poświęconego na jej przeczytanie, bo historia bohaterki na pewno zmieniła moje spojrzenie na chorobę jaką jest zespół Alzheimera.

Poniżej cytat, który najbardziej mnie poruszył:
"-Wiem, czego szukam, jednak mój mózg nie potrafi do tego dotrzeć. To zupełnie tak, jakbyś chciała napić się wody, jednak twoja ręka nie chciała podnieść szklanki. Prosisz ją ładnie, wygrażasz, jednak ta ani drgnie. W końcu udaje Ci się wprawić w ruch, jednak zamiast szklanki chwytasz solniczkę lub przewracasz szklankę i rozlewasz wodę po całym stole. Zdarza się również, że zanim uda Ci się zmusić rękę, by chwyciła za szklankę i podniosła ją do twoich ust, pragnienie ustępuje. Chwila potrzeby minęła.
- To brzmi jak tortury, mamo.
- Tak właśnie jest."

Książka wzbudzająca wiele emocji, skłaniająca do przemyśleń i zapadająca w pamięć. Polecam gorąco.

Muszę przyznać, że dawno nie czytałam tak poruszającej książki. Bardzo dobrze napisana historia kobiety, która zachorowała na chorobę Alzheimera we wczesnym stadium. Próba ukazania postępów choroby z perspektywy pacjenta budzi szczególne emocje. Polecam.

Prawdziwa i smutna opowieść..

Prawdziwa i smutna opowieść..

• 2015