Zrozumieć pamięć. Jak pamiętamy i dlaczego zapominamy

Okładka książki Zrozumieć pamięć. Jak pamiętamy i dlaczego zapominamy Lisa Genova
Okładka książki Zrozumieć pamięć. Jak pamiętamy i dlaczego zapominamy
2021-03-23
9788381954853
Joanna Dziubińska
nauka pamięć mózg zapominanie

Pamięć, zapominanie, choroba Alzheimera wszystko napisane w przystępny, atrakcyjny sposób.

Ależ świetna!

Ależ świetna!

"Nasze mózgi nie pamiętają wszystkiego, ale może to, co pamiętają, wystarczy."

Książka jest naprawdę interesująca! Dzięki niej jestem o wiele bardziej wyrozumiała wobec swojej pamięci. Autorka wspaniale wyjaśniła zawiłe kwestie dotyczące tego, jak zapamiętujemy i zapominamy. Przytacza wiele badań i przykładów. Polecam!

"Nasze mózgi nie pamiętają wszystkiego, ale może to, co pamiętają, wystarczy."

Ciekawie przedstawione fakty i mity o pamięci, bardzo dobrze się czyta. Polecam 👍

Bardzo wartościowa pozycja!

Bardzo wartościowa pozycja!

Bardzo dobra, prosta w zrozumieniu i angażująca lektura. Poruszane są kwestie działania pamięci, dlaczego zapominamy i jak możemy temu zapobiec. Książkę czyta się bardzo szybko i osobiście nie spotkałem się z momentami które by mnie w jakikolwiek sposób nudziły, a pozycję mogę polecić tak naprawdę każdemu.

Lisa Genova „Zrozumieć pamięć. Jak pamiętamy i dlaczego zapominamy” 🧠

Pamięć jest wszystkim i niczym

Lisa Genova, neurobiolog i autorka, przenosi swoją wiedzę z zakresu nauk o mózgu i umiejętności opowiadania historii do poznawczej domeny pamięci. Książka nie sprawia wrażenia podręcznika samopomocy, ale zawiera oparte na dowodach wskazówki, jak to zrobić, aby poprawić zapamiętywanie.

„Hipokamp potrzebny jest do tworzenia nowych, możliwych do świadomego przywołania wspomnień”.

Po omówieniu, w jaki sposób powstają wspomnienia i dlaczego dochodzi do zapominania, książka zmienia biegi, aby porównać, w jaki sposób pogorszenie pamięci i reakcja osoby na zapomnienie w przypadku demencji klinicznej różni się od naturalnego starzenia się.

„Prawidłowa działająca pamięć nie zapamiętuje wszystkiego. Zachowuje to, co jest ważne i przydatne, a odrzuca to, co nie jest. Utrzymuje sygnał i pozbywa się zakłóceń. Zdolność zapominania jest najprawdopodobniej równie niezbędna jak zdolność pamiętania”.

W opracowanym przez Genovę objaśnieniu mechaniki pamięci znajdują się przydatne wskazówki, które czytelnicy mogą zastosować w swoim codziennym życiu.

„Sen jest kluczowy, jeśli chodzi o ulokowanie wszystkich nowych informacji i doświadczeń w pamięci długotrwałej. Gdy się nie wyśpisz, następnego dnia doznasz czegoś na kształt amnezji”.

Lisa Genova „Zrozumieć pamięć. Jak pamiętamy i dlaczego zapominamy” 🧠

Pamięć jest wszystkim i niczym

Lekka w odbiorze książka o funkcjonowaniu pamięci z radami, jak tę pamięć lepiej wykorzystywać. To na pewno ciekawe wprowadzenie do tematu, ale raczej nic więcej. Dlatego osoby, które interesują się efektywnym uczeniem lub zapamiętywaniem, prawdopodobnie nie znajdą w tej książce wielu nowych informacji. Jak dla mnie jest też nieco zbyt rozwlekła - niektóre rozdziały można by skrócić do kilku zdań. Duży plus za podsumowanie na końcu. Jeśli stwierdzicie, że nie macie ochoty czytać dalej, przeczytajcie chociaż końcowy załącznik - dobrze streszcza zawartość książki :) Najchętniej dałbym ocenę 6,5.

Książka o pamięci, którą szybko się zapomni :D

Książka o pamięci, którą szybko się zapomni :D

Bardzo dobrze się ten tytuł czyta , a autorka rozwiewa wiele moich wątpliwości dotyczących pamięci, zapamiętywania i tematu naszych zdolności uczenia się i dostrzegania detali oraz większych wydarzeń z otaczającego nas świata. Polecam bardzo!

• Popularnonaukowe