Zrozumieć pamięć. Jak pamiętamy i dlaczego zapominamy

Okładka książki Zrozumieć pamięć. Jak pamiętamy i dlaczego zapominamy
Joanna Dziubińska
reportaż nauka pamięć mózg

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Pamięć nie jest doskonała.
To główna konkluzja, jaką należy wynieść z książki „Zrozumieć pamięć”. Lisa Genova tłumaczy, w jaki sposób działa pamięć.
Co właściwie pamięta mózg?
I dlaczego nie pamięta wielu rzeczy?
Spodziewałam się naukowego podejścia do „budowy” pamięci. To otrzymałam.
Otrzymałam również mnóstwo przykładów, aby sytuacja była bardziej obrazowa. Były to przykłady proste, dotyczące codzienności – autorka tłumaczy, dlaczego pamiętamy tekst wszystkich piosenek The Beatles, ale nie pamiętamy, jak wygląda rewers jednocentówki. Mnóstwo tych przykładów było jednak niezwykle powtarzalnych. Wydaje mi się, że dwa przykłady dot. Zapamiętywania tekstów piosenek byłyby wystarczające, Autorka postanowiła dać takich przykładów dziesięć.
Dla laika ta książka jest idealna. Napisana prostym językiem, wyjaśnione zostały podstawowe (i mniej podstawowe) zjawiska dziejące się w mózgu. Myślę jednak, że ktoś, kto jest bardziej zorientowany, nie będzie zachwycony tą książką.

Pamięć nie jest doskonała.
Co właściwie pamięta mózg?
I dlaczego nie pamięta wielu rzeczy?
Lisa Genova wie, o czym pisze. Jest w końcu doktorem nauk neurobiologicznych na Harvardzie, autorką „Motyla” – jednej z najbardziej wzruszających mnie książek....

Autorka piszę w sposób bardzo konkretny, mówi o aspekcie neurobiologicznym czyli czysto technicznie –jak to działa od strony mózgu. Opowiada o różnych rodzajach pamięci, a także wskazuje na granicę między zdrowym zapominaniem (bo to normalne zjawisko), a początkami choroby neurodegeneracyjnej.
Ja osobiście jestem wielką fanką wszystkich jej książek!
Polecam

Ja osobiście jestem wielką fanką wszystkich jej książek!
Polecam

Lisa Genova to doktor nauk neurologicznych na Uniwersytecie Harvarda oraz autorka książek fabularnych, w których bohaterowie cierpią na różne choroby neurologiczne (np. Alzheimer, Huntington). Tym razem pani Genova postanowiła napisać książkę non-fiction o tym, jak działa pamięć, dlaczego zapominamy i co zrobić, żeby poprawić swoją pamięć.
Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o zagadnienia neurologiczne. Nigdy nie byłam orłem z biologii i ta dziedzina w latach szkolnych nie bardzo mnie interesowała. Mocno podstawowa wiedza ogólna nie była jednak przeszkodą w zrozumieniu tej książki. Język jest ekstremalnie prosty, brak tam skomplikowanego słownictwa naukowego, a większość zagadnień jest wyjaśniana na przykładach i anegdotach. Dzięki temu naprawdę każdy zrozumie podstawowe zagadnienia związane z funkcjonowaniem pamięci. Szczerze mówiąc, czasami ta nadmierna prostota języka mi przeszkadzała.
Bardzo widoczne jest, że ta książka była pisana z myślą o czytelniku amerykańskim. Stąd pewnie tak prosty język, sporo odwołań do kultury amerykańskiej oraz przykłady związane z życiem codziennym Amerykanów (np. dotyczące monety jednocentowej).
Polecam każdemu, kto chce poznać ogólne informacje na temat pamięci. Jeśli jednak macie już większą wiedzę w tym temacie, z pewnością nie dowiecie się niczego nowego.

Jestem totalnym laikiem jeśli...

tajemnice pamięci i to w jaki sposób pamiętamy, a w jaki zapominamy są bardzo ciekawe nie tylko z punktu widzenia chorób neurologicznych, jak choroba Alzheimera, ale też z punktu widzenia poprawy naszych zdolności na każdym etapie nauki/ życia. Spodziewałam się bardzo ciekawie przekazanej wiedzy naukowej i medycznej, na prosty dla śmiertelnika język i to dostałam, jednak momentami książka była nużąca. Zbyt wiele podobnych do siebie przykładów spraiwiało, że przeskakiwałam po kilka stron.

Polecam książkę tym, którzy nie widzą NIC o procesach zapamiętywania/o pamięci/o pracy mózgu.

Ja mam już podstawową wiedzę na ten temat i myślałam, że ta książka wniesie nowe informacje, ciekawe badania, może jakieś anegdoty. A książka jest głównie anegdotą oraz w bardzo, bardzo prostym języku opowiada o neurobiologii pamięci. Wg mnie coś dla osób, które w żadnym stopniu nie są związane z naukami medycznymi. Mnie niestety zawiodła.

To było moje pierwsze spotkanie z autorką, neurobiolożką, doktorem. Zdecydowanie nie było to też ostatnie. Niestety często zdarza się, że osoby posiadające dużą wiedzę w danej dziedzinie nie potrafią, lub nie chcą opowiadać o niej w sposób zrozumiały dla szerszej grupy. Być może chcą poczuć się w ten sposób ważniejsi. Na szczęście taki przypadek nie zaszedł w przypadku tej książki.

„Zrozumieć pamięć”, hmm, zapewne można próbować i wielu naukowców, psychologów na całym świecie, w tym Pani Genova robi naprawdę dużo w tym kierunku. Jednak pomimo ich starań, nasz mózg ciągle ma przed nami bardzo wiele tajemnic. W tej książce Pani Genova w bardzo przystępny i wręcz obrazowy sposób zapoznaje nas z kwestiami, które pewnie część z nas już zna, ale dołożyła do tego szereg innych, bardzo ciekawych informacji. Wszystko co zostało zawarte w tej publikacji można w pewnym sensie nazwać kompendium wiedzy o mózgu, ale wiedzy praktycznej.

Autorka skupia swoją uwagę za codzienności życia człowieka. Na jego problemach, czy w postaci zwykłego zapomnienia gdzie zostawiło się klucze czy samochód, ale też skupia się na chorobie Alzheimera. Stara się uświadomić, że nie każde zapominalstwo jest symptomem choroby, ale jednocześnie uczula aby pewnych sytuacji nie bagatelizować.

Na przestrzeni całej książki Pani Genova wplata także wskazówki, patenty jak pielęgnować swój mózg, a zatem cały układ nerwowy, a w konsekwencji pamięć. Jest to pozycja naprawdę godna polecenia, ale wydaje mi się, że nawet nie na jedno przeczytanie. W końcu możemy o czymś ważnym zapomnieć.

Przyjemna pozycja o naszej pamięci, napisana w przystępny sposób. Mogę polecić.

Przyjemna pozycja o naszej pamięci, napisana w przystępny sposób. Mogę polecić.

Genialna książka o pamięci. O tym dlaczego i jak zapamiętujemy i podpowiadająca jak pamiętać i jak zapominać.

Fascynująca. Zapewne nie zapamiętałam wszystkiego, ale warto było dowiedzieć się tyłu ciekawych rzeczy o pamięci. Polecam

Mądrę treści, jednakże powtarzalność i zbyt wielkie wydłużanie wiadomości.

Mądrę treści, jednakże powtarzalność i zbyt wielkie wydłużanie wiadomości.

Dodaj cytat z książki Zrozumieć pamięć. Jak pamiętamy i dlaczego zapominamy