Życie za wszelką cenę

Wydawnictwo: Filia
Every Note Played
literatura piękna
Ag2S

"Kto choruje na ALS? Z tego, czego był świadkiem w klinice, odpowiedź brzmi: każdy. (…) ALS nie ma żadnych uprzedzeń, alergii ani fetyszów. To zabójca, który nie dyskryminuje. Dlaczego czterdziestopięcioletni pianista koncertowy zapada na ALS? A dlaczego nie?" Lisa Genova, neurobiolożka i bestsellerowa autorka "Motyla" powraca z przejmującą historią o żalu, przebaczeniu, wolności i wartości...

Lisa Genova, neurobiolożka i bestsellerowa autorka "Motyla" powraca z przejmującą historią o żalu, przebaczeniu, wolności i wartości zdrowia.
Życie za wszelką cenę to wzruszająca, mistrzowska historia o szukaniu odkupienia i tym, co znaczy znaleźć spokój w przebaczeniu.
Richard to wybitny pianista. Jego błyskotliwa kariera i świetny wygląd sprawiły, że stał się egocentrykiem, który nie widzi nic, poza czubkiem własnego nosa. Tylko on tak mistrzowsko potrafi łączyć emocje z bezbłędną techniką. Tak było jeszcze osiem miesięcy temu.

Teraz Richard zmaga się z ALS (stwardnienie zanikowe boczne). Jego prawe ramię jest sparaliżowane, a palce pozbawione możliwości gry. Utrata ręki jest dla pianisty jak śmierć. A wie, że za chwilę to samo stanie się z lewą ręką. I na tym się nie skończy.

Karina, nauczycielka gry na pianinie i żona Richarda, sądzi, że bezpowrotnie straciła swoją szansę na spełnione życie. Paraliżują ją strach i wymówki. Obwinia za wszystko Richarda i ich nieudane małżeństwo.

Choroba Richarda postępuje i nie jest on już w stanie samodzielnie żyć. Trochę wbrew sobie, to Karina staje się jego opiekunką. Gdy mięśnie, głos i oddech Richarda zanikają, zarówno on, jak i ona próbują naprawić swoją przeszłość, zanim będzie za późno.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/379

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/379

tree | 2019-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2019

Trudna ale piękna. Obnażająca słabości, wydobywająca człowieczeństwo.
Koniecznie ...

Vera Eikon | 2019-07-18
Na półkach: Przeczytane, Inne
Przeczytana: 18 lipca 2019

📖LEKTURA: „Co czytasz?” - jak często słyszycie takie pytanie? Jak często odpowiadacie na nie jednym zdaniem, albo zbyt wieloma zdaniami i widzicie obojętność na twarzy pytającego? Mnie zdarza się to dość często, ale inaczej było w przypadku tej książki.
„Czytam książkę o pianiście, który zapada na stwardnienie zanikowe boczne. Jego ciało zostaje sparaliżowane, a zaczyna się od rąk.” Każdy reaguje na to z zaciekawieniem. Widzę zaintrygowanie w oczach i dodaję: „Ktoś musi się nim zaopiekować, bo kiedy traci siłę w obu rękach, nic nie może zrobić sam. Bierze go do siebie jego była żona, która go nienawidzi i on nienawidzi jej”. Oczy mojego rozmówcy wyglądają teraz jak dwa spodki. „Dlaczego zrobiłaby coś takiego?” - pyta. „No cóż… - odpowiadam, zastanawiając się nad odpowiedzią - tak się składa, że jest Polką, katoliczką”.
Każdy z nas nosi jakieś brzemię. Swój krzyż. Mogą nim być problemy finansowe. Konflikty rodzinne. Nasza choroba. Choroba naszego dziecka, małżonka, matki. Te...

"Czy życie za wszelką cenę to zwycięstwo?"

Przepiękna i bardzo trudna historia młodego, wybitnego muzyka, który dowiaduje się, że choruje na ALS.

Stwardnienie zanikowe boczne sukcesywnie odbiera Richardowi nie tylko sprawność fizyczną, kontrolę nad własnym ciałem, ale także radość i wiarę, że istnieje szansa, aby chorobę zahamować...

Tylko Lisa Genova potrafi tak pięknie opisać tak tragiczną historię. Bez wyświechtanych, pustych frazesow, z wielką delikatnością i szacunkiem dla osób, które cierpią na ALS i osób "wspołchorujących" - opiekunów. A jednocześnie dosadnie.

"Życie za wszelką cenę" to nie tylko opowieść o postępującej chorobie neurodegeneracyjnej, ale o skomplikowanych relacjach międzyludzkich, skrywanych pragnieniach, miłości do muzyki oraz sile empatii i potędze wybaczenia...

Doskonała. Polecam.

Aneta | 2019-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2019

Nie mogę sobie przypomnieć książki, która wzbudziła we mnie tyle emocji i łez co skończona chwilę temu nowa powieść Lisy Genovy, znanej mi z wzruszającego "Motyla" i "Sekretu O'Brienów".
Autorka jest doktorem neurobiologii i w swej powieści przedstawia historię bezwzględnego i podstępnego mordercy, jakim jest ALS. To choroba znana jako stwardnienie zanikowe boczne, której ulega wybitny pianista Richard. Rozwiedziony z Kariną, niespełnioną pianistką jazzową, która karierę poświęciła dla rodziny, nie utrzymuje kontaktu ani z nią ani z dorosłą córką Grace.
Diagnoza o ALS jest dla niego końcem świata, bo egocentryczny muzyk nagle zostaje sam ze swoją chorobą, pozbawiony możliwości wykonywania muzyki, która jest dla niego najważniejsza, ważniejsza nawet od dziecka. Była żona przypadkowo dowiaduje się o jego chorobie, a widząc, że jest pozostawiony sam sobie, ogarnięta współczuciem postanawia zająć się chorym. Pomimo całej nienawiści i żalu, które trawi ich obydwoje, zamieszkują...

Aleksandra | 2019-06-26
Przeczytana: czerwiec 2019

Kiedy w zapowiedziach zobaczyłam kolejną powieść autorki "Motyla", wiedziałam, że koniecznie muszę ją zakupić w dniu premiery. Oczywiście nie pomyliłam się w oczekiwaniach :) Książka rewelacyjna! Razem z głównym bohaterem i jego żoną przeżywałam cierpienia w związku z chorobą ALS. Do tego stopnia, że historia przyśniła mi się w nocy. To wzruszająca opowieść o wartości zdrowia, mocy przebaczenia oraz destrukcyjnej sile żalu, trawiącego człowieka od środka. Przepiękna książka, naturalistyczna, a jak głęboko zapadająca w pamięć. W 100% zasługuje na 10 gwiazdek.

miki24gr | 2019-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2019

Lisa Genova w najnowszej powieści znów wzbudziła moje największe emocje!! Tym razem fabuła dotyczy zdolnego pianisty chorującego na ALS- stwardnienie zanikowe boczne. Autorka we właściwy sobie mistrzowski sposób wnika w psychikę chorego oraz osób mu najbliższych, opowiadając o trudnych wyborach, wybaczaniu, zdradzie i sednie człowieczeństwa. Powieść, przesycona jest muzyką oraz skrajnie silnymi emocjami wyciskającymi łzy. Ogromnie smutna i przepiękna. Gorąco polecam!!