Cząstka ciebie

Tłumaczenie: Julia Szajkowska
Seria: Kobiety to czytają!
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Pieces of You
Julia Szajkowska
Ag2S

Małżeństwo doskonałe. Druzgocąca tajemnica. Wybór, którego nie sposób dokonać. Trzydziestoparoletni Lucy i Luke Harte’owie mają wszystko – wymarzoną pracę, wspaniały dom, kochającą rodzinę i wiernych przyjaciół. Brak im tylko tego, czego pragną najbardziej: dziecka. Po ośmiu poronieniach i latach rozczarowań los wreszcie się do nich uśmiecha. Lucy jest w ciąży od czterech miesięcy –...

Małżeństwo doskonałe. Druzgocąca tajemnica. Wybór, którego nie sposób dokonać.

Trzydziestoparoletni Lucy i Luke Harte’owie mają wszystko – wymarzoną pracę, wspaniały dom, kochającą rodzinę i wiernych przyjaciół. Brak im tylko tego, czego pragną najbardziej: dziecka. Po ośmiu poronieniach i latach rozczarowań los wreszcie się do nich uśmiecha. Lucy jest w ciąży od czterech miesięcy – najdłużej w historii ich związku. I ona, i Luke nie posiadają się ze szczęścia. Ale przeznaczenie ma wobec Lucy inne plany. W dniu piątej rocznicy ślubu dochodzi do groźnego wypadku samochodowego. Luke zapada w śpiączkę. W tym czasie Lucy, wspierana przez swoją teściową Patricię, najlepszą przyjaciółkę Dee i szwagierkę Nell, stara się nie dopuścić, by życie rozpadło się jej na kawałki. Lecz dla całej rodziny Harte’ów zmieni się ono bardziej, niż ktokolwiek mógłby to podejrzewać, gdy nieprzytomnego Luke’a odwiedzi w szpitalu Stella – jego koleżanka z pracy…

Czy możliwy jest wybór między miłością życia a pragnieniem posiadania dziecka?
Dlaczego ojcostwo jest często postrzegane jako mniej istotne niż macierzyństwo?
Czy łatwiej jest wybaczyć jednorazową zdradę niż długotrwały romans?

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2014

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Oficjalna recenzja
Natalia-Lena książek: 2502

Układając kawałki rozbitych losów

Pragnienie bycia matką potrafi być tak silne, że czasem przysłania cały świat – a raczej partnera, który do tej pory był tym światem. Nawet chęć dzielenia marzenia o rodzicielstwie może nie wystarczyć, gdy nie ma innego tematu niż dziecko i innej rozmowy niż ta o leczeniu. Codzienność podporządkowana wyłączne jednemu celowi wywraca do góry nogami cały związek. Pojawia się stres, za nim idą odrzucenie i samotność. Rozpoczyna się wspólna walka, która niepostrzeżenie może obrócić się w walkę przeciwko sobie. Gnębiących problemów nie da się wyciszyć ot, tak, a każda zmiana może je tylko wyostrzyć. Co zrobić, by to naprawić i rozpocząć nowy etap życia? Podobne pytanie zadała w swojej powieści „Tam gdzie ty” Jodi Picoult, a teraz postanowiła na nowo odpowiedzieć na nie jej koleżanka po piórze, Ella Harper, w książce „Cząstka ciebie”.

Każda nieudana próba zajścia w ciążę pcha Lucy w głąb obsesji. Z czasem kobieta nie potrafi myśleć o niczym innym, a cudze rodzicielstwo budzi w niej piekącą zazdrość. Zatraca się w marzeniu o byciu matką, a, co za tym idzie, oddala się od swojego partnera. Luke również chce być rodzicem, ale przez wieloletnią walkę i kolejne poronienia swojej żony zaczyna tracić nadzieję. Być może już czas powiedzieć „stop”, pomyśleć o innym rozwiązaniu. Jednak Luke kocha Lucy zbyt mocno i nie podniesie ręki na jej marzenie. Z drugiej strony nie potrafi odepchnąć od siebie czarnych myśli, które coraz mocniej go zatruwają. I wtedy zdarza się cud – Lucy zachodzi w ciążę, wszystko zaczyna się układać. Do czasu… Bo wcześniejszych błędów, niedopowiedzeń i zaniedbań nie da się tak po prostu wymazać. Jedno nieszczęście pociąga za sobą następne.

Ella Harper postanowiła w swojej powieści połączyć kilka popularnych tematów, które są powszechnie poruszane w literaturze kobiecej. Przeplatające się losy bohaterów zestawiają ze sobą różne spojrzenia na rodzicielstwo, miłość i więzy rodzinne. Poznajemy nie tylko historię Lucy i Luke’a, ale także jego matki, Patricii, i młodszej siostry imieniem Nell. Rodzina Harte’ów skrywa mnóstwo sekretów i wypadek Luke’a zmusza ich do rozliczenia się z bolesną przeszłością. Pojawiają się pytania o wartość zdrady, żałoby i wybaczenia – czy jednorazowy skok w bok ma taką samą wagę, jak długoletni romans? Czy cierpienie zaraz po stracie kogoś kochanego jest silniejsze niż żałoba trwająca od lat? Czy wybaczenie potrafi ukoić ból? Z taką mnogością tematów i pytań autorka naprawdę nieźle sobie poradziła. Zestawiając różne perspektywy spięte tym samym problemem, sprawiła, że powieść stała się pełniejsza.

Nie bez powodu przytoczyłam we wstępie powieść „Tam gdzie ty”. Obydwie książki są silnie powiązane poprzez postać kobiety, która cierpi z powodu niemożności bycia matką. Niestety Harper nie potrafiła ukazać jej sylwetki tak dobrze, jak zrobiła to Picoult. Podczas gdy cierpienie Zoe, bohaterki „Tam gdzie ty”, było wręcz namacalne, a sama kobieta była wielowymiarową postacią, to za żadne skarby nie mogłam zżyć się z Lucy. Byłam świadkiem jej osobistej tragedii, a nie uroniłam ani jednej łzy. Może to dlatego, że Lucy poza obsesją macierzyństwa i związkiem z Lukiem tak naprawdę nie istnieje? Przez odebranie jej tych dwóch cech sprawimy, że bohaterka po prostu zniknie. Nawet nie chodzi o to, że snuje się jak cień, bo jest to w pełni zrozumiałe ze względu na jej przejścia. Brakowało mi w niej osoby, która potrafi istnieć poza głównym wątkiem powieści. Porównując Lucy z przeszłości i teraźniejszości, można dostrzec, że ona cały czas jest taka sama – osiem lat z życia nie oferuje żadnych zmian i opiera się wyłącznie na powyższych dwóch składnikach. Naprawdę tylko taki życiorys można było zaoferować? O wiele bardziej doceniam kreację Nell, która w moim odczuciu skradła dla siebie całą historię. Siostra Luke’a jest dowodem na to, że autorka potrafi tworzyć interesujące i barwne postaci, które mówią własnym głosem, mają pasje, a targające nimi emocje udzielają się czytelnikowi. Podczas gdy Nell żyje na kartach powieści, Lucy jedynie zapełnia białe plamy.

Dzięki stylowi Harper książkę czyta się szybko, ale sama historia jest daleka od bycia lekką, łatwą i przyjemną. Czasem mawia się o powieściach, że są słodko-gorzkie. W przypadku „Cząstki ciebie” dominuje gorycz – każdy z bohaterów ma własne blizny, psychiczne i fizyczne, każdy z nich zna stratę, żałobę i szuka wybaczenia za popełnione błędy. Ani przeszłość, ani teraźniejszość nie daje im ukojenia. Przyznam, że zaskoczyło mnie zakończenie powieści. Bardzo często w literaturze kobiecej autorki tak prowadzą wątki, by dotrzeć do szczęśliwego zakończenia. Finał w powieści Harper zawiera radość nieoczywistą, która pojawia się wraz z refleksją po skończonej lekturze.

Ella Harper jest kolejną autorką, która w swoich książkach podejmuje tematy ważne dla kobiet i poprzez dylematy fikcyjnych osób zadaje czytelniczkom niełatwe pytania. „Cząstka ciebie” z pewnością przypadnie do gustu wiernym czytelniczkom klubu „Kobiety to czytają”, który skupia twórczości takich autorek, jak Lisa Scottoline, Diane Chamberlain, Jodi Picoult i Liane Moriarty.

Natalia Lena Karolak

Wioleta Sadowska | 2015-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2015

"Po prostu nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że nasze wybory ranią innych ludzi".

Literatura kobieca wcale nie musi mieć wywołującego mdłości smaku. Nie musi być posypana z każdej strony lukrem, który powoduje zamiast zadowolenia, spore zniesmaczenie. Powieść obyczajowa dla kobiet może bowiem dotykać w sposób niejednoznaczny trudnych moralnie dylematów, dla których nie ma jednego, dobrego rozwiązania - nie ma jednej odpowiedzi. Taką właśnie książką jest "Cząstka ciebie" - ukazującą złożoność ludzkiej natury.

Ella Harper to pisząca pod pseudonimem autorka książek z gatunku literatury kobiecej. Jest absolwentką filologii francuskiej i rosyjskiej, i już od najmłodszych lat kochała pisać, pomimo marzenia o karierze aktorki. Jej pasja do słowa pisanego zaowocowała porzuceniem kariery w biznesie i zajęciem się pełnoetatowym pisaniem. Autorka obecnie mieszka w hrabstwie Essex wraz z mężem i dwiema córkami.

Lucy i Luke tworzą małżeństwo idealne, którego wzajemne relacje są wzorem do...

Mollinka_90 | 2017-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2017

Niedawno, będąc w księgarni, sięgnęłam po tę książkę i naprawdę bardzo mocno zastanawiałam się, czy jej nie kupić. Jednak ostatecznie odłożyłam ją na półkę, by natrafić na nią w trakcie ostatniej wizyty w bibliotece. Nie żałuję, że jej nie kupiłam, bo jest to powieść, którą owszem czytałam z zainteresowaniem, lecz na pewno nie sięgnęłabym po nią po raz drugi.

Książki z serii "Kobiety to czytają" dotykają zazwyczaj trudnych tematów. Tutaj autorka stawia na skomplikowane relacje rodzinne, obsesyjne wręcz marzenia o posiadaniu dziecka, którego nasi bohaterowie Lucy i Luke, nie mogą mieć pomimo usilnych starań oraz zdradę małżeńską ukazaną z obydwu perspektyw, żony i kochanki.

Powieść nie byłaby taka zła, gdyby podjęta tematyka nie była już tak oklepana. O ile prawie wszystkich bohaterów, autorka konstruuje w bardzo dobry sposób, zaznajamia nas z motywami ich postępowania i głównymi cechami ich charakterów, o tyle tej dokładności w opisie zabrakło mi w przypadku Lucy. Bohaterka...

Ewelina229 | 2015-05-18
Przeczytana: 17 maja 2015

Małżeństwo idealne... są dla siebie najlepszymi przyjaciółmi, kochankami, wsparciem, podporą,szczęściem, radością.. są sobie przeznaczeni... nieustannie walczą by zostać rodzicami, a gdy los z nich drwi odbierając kolejne dzieci, podnoszą się wzajemnie by od nowa walczyć.. Kiedy myślą, że tym razem się udało, bo dotrwali do 4 miesiąca ciąży, co wcześniej się nie zdarzało, w dniu ich 5 rocznicy ślubu Lucy traci dziecko nie wiedząc, że w tym samym czasie lekarze walczą o życie jej męża... Luke wpada w śpiączkę, Lucy musi jednocześnie poradzić sobie ze stratą upragnionego dziecka, krytycznym stanem męża jak i nowymi tajemnicami, które przypadkowo wychodzą na światło dzienne... Jak wiele potrafi znieść cierpienia, kiedy w ciągu kilku dni Jej idealne życie zostaje przewrócone do góry nogami i zmienia się w prawdziwy koszmar?
Czytając tą pozycje człowiek zdaje sobie sprawę z tego jak wiele jedna osoba jest w stanie znieść, udźwignąć i jak to się potocznie mówi "przyjąć na...

Ania | 2015-09-25
Przeczytana: 25 września 2015

Polecam!

czytamcałyczas | 2015-03-18

Książki z cyklu Kobiety To Czytają, są adresowane głównie dla pań.
No i co z tego ? Ja też je lubię czytać i jest po lekturze tej bardzo pięknej historii.
Mamy tu klasyczny przykład kłopotów małżeńskich.
Zdrada,tragiczny wypadek.
Książka jest głęboka i smutna.Porusza bardzo ważny temat,czy można wybaczyć to co się wydarzyło ?
Główna bohaterka to kobieta z którą wiele pań,może się identyfikować.
Książka mądra i bardzo wzruszająca.

Ania K | 2015-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Ta książka zagrała na moich emocjach. Lucy-główna bohaterka boryka się z wieloma przeciwnościami losu,staje w obliczu trudnych wyborów jakie podyktowało jej życie.W tej książce każdy z bohaterów ma swoje sekrety.Co ukrywają te postaci i do czego prowadzą ich postawy-przekonajcie się sami.Każdy w życiu popełnia błędy, tylko,że niektórych nie da się niestety odwrócić i nie zawsze opłaca się robić coś za wszelką cenę.

BagatElka | 2015-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Nie wiem,która ze znanych autorek ukrywa się pod pseudonimem Ella Harper ale mam kilka typów.
Styl pisania,narracja z podziałem na role i tematyka są bardzo podobne do Diane Chamberlaine,Jodie Picoult albo Lisy Scottoline.
Szczególnie przypisywanie konkretnych rozdziałów kolejnym bohaterom książki.
Pomysł fabuły dość ciekawy ale mnie podczas czytania ciągle się pojawiało wrażenie,że to już było.Czytam dużo i dość szybko dlatego też nieuniknione jest,iż trafiam na podobne historie ale lubię to bo każdy autor czy autorka inaczej podchodzą to danego tematu.Inny styl,wrażliwość i język sprawiają,że za każdym razem to ta sama a jednak inna historia.
"Cząstka ciebie" mnie rozczarowała i wypadła dość banalnie.Czas już abym zmieniła gatunek literacki bo wszystkie te bohaterki,które są poniewierane przez ludzi i los,zaczynają mnie wkurzać.
Wiem,że to samo życie,jego wzloty i upadki,radości i smutki,nadzieje i rozczarowania i cała gama emocji,wrażeń i zdarzeń.
Wiem,ale chwilami mam chęć...

andzia12 | 2015-01-01
Przeczytana: 31 grudnia 2014

"Cząstka Ciebie" jest już kolejną ksiązką, króra ukazała się w serii: Kobiety to czytają!
Momentami jest pełna tragicznych wydarzeń.
Tym razem ta pozycja porusza wiele problemów. Takich jak problem bezpłodności i próby zajścia w ciążę. Tego jak w pewnym momencie miłość dwojga ludzi wypala się z powodu niepowodzeń w poczęciu dziecka i poronień Lucy. Ale i rónież tego, czy druga osoba jest zdolna wybaczyć zdradę.
Polecam!

Madi | 2016-04-15
Na półkach: Przeczytane, 2016, Obyczajówka
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Piękna ,a zarazem i smutna historia.
Historia pewnej kobiety,której los nie oszczędził tragedii.
Jest to książka nie tylko o ogromnej chęci posiadania własnego dziecka ,kilku poronień i zajść w ciążę metodą in vitro,ale przede wszystkim o wielkiej miłości ze wzajemnością.
Miłości ,która zdolna jest wybaczyć zdradę.
Powieść jest bardzo ciekawa,a to dlatego,że autorka nie skupiła się tylko na losach głównych bohaterów Lucy i Luka ,ale też przedstawiła nam problemy z jakimi borykają się inni członkowie rodziny.
Zmusza nas tym do refleksji i pokazuje nam ,że nie jesteśmy sami z własnymi problemami,ale otaczający nas bliscy i przyjaciele borykają się z niemniej trudnymi sytuacjami.
Jest to książka bardzo życiowa i realna,
książka dla kobiet i o kobiecych problemach,
książka od której trudno się oderwać.

Norka_93 | 2017-10-16
Na półkach: Przeczytane, Klub Książki
Przeczytana: 15 października 2017

To chyba pierwszy raz, gdy książka z serii "Kobiety to czytają" nie wywołała mojego zachwytu. Jestem smutna, bo pierwszy raz udało mi się przeforsować powieść z tej serii jako lekturę dla mojego klubu książki.
Na pisaniu się nie znam. Oceniam książki ze względu na emocje, jakie we mnie wywołują. I tu tego zabrakło, nie wiem czy po prostu nie potrafiłam wczuć się w problemy bohaterów czy chodzi o styl pisania. Na pewno nie pomogły opisy na okładce, sugerujące dramatyczne wybory. Nic takiego nie dostrzegłam. Wątki dotyczące rodzenstwa Luke'a denerwowały mnie, nie były potrzebne- nie rozmumiałam urazy do najstarszego syna.
Wpływ długotrwałego, bezskutecznego starania się o dziecko na jakość relacji małżeńskiej to ważny i interesujący temat. O ile lepszą byłaby ta powieść bez wątków pobocznych i niepotrzebnych zwrotów akcji. Myślę, że powieść byłaby ciekawsza bez wypadku Luke'a.