Sekret O'Brienów

Okładka książki Sekret O'Brienów
Lisa Genova Wydawnictwo: Filia literatura piękna
Joanna Dziubińska rodzina choroba mężczyzna pląsawica Huntingtona

Oficjalne recenzje i

Powieściowa specjalistka od chorób

1018 51 118

O'Brienowie to duża irlandzka rodzina z tradycjami. Głową domu jest policjant Joe. Sercem: jego żona Rosie. Mieszka z nimi czwórka dorosłych dzieci: JJ z żoną Colleen, Patrick, Meghan i Katie. Joe kocha swoją rodzinę i swoją pracę, nie wyobraża sobie, że mógłby nie być policjantem. Jest lokalnym patriotą i kibicuje miejscowym zespołom sportowym. Któregoś dnia zaczyna zauważać, że jego ciało dziwnie się zachowuje. Nogi, ramiona podrygują do jakiejś niesłyszalnej melodii. Początkowo zrzuca winę za ten stan na kontuzję kolana. Rosie obserwuje go i zaczyna się martwić, w końcu przekonuje męża, żeby poszedł do lekarza. Badania wykazują, że mężczyzna ma chorobę Huntingtona. To schorzenie znane jest od 1993 roku, ale dotąd nie wymyślono na nie lekarstwa.

Nieuchronnie prowadzi ona do śmierci, zabierając po drodze choremu władzę nad własnym ciałem, jego świadomość, powodując depresję i agresję. Nazywana jest najokrutniejszą chorobą znaną człowiekowi.

Joe musi zmierzyć się nie tylko z własną ułomnością, ale także z myślą o możliwym zachorowaniu jego dzieci. One muszą zdecydować czy zrobią test genetyczny. Colleen w końcu zaszła w upragnioną ciążę. Od lat starali się z JJ o dziecko a kiedy to marzenie się spełniło okazuje się, że ono może być chore. Muszą zdecydować czy chcą podjąć to ryzyko. Rosie jest bardzo religijną osobą, przez co dużo mocniej przeżywa ten dramat. Huntington podważy wszystko, w co wierzy.

Meghan tańczy w Balecie Bostońskim, to było jej marzenie od dzieciństwa. Katie chciałaby wyjechać z rodzinnego miasta i zwiedzać świat. Patrick, najbardziej lekkomyślny z rodzeństwa, wiecznie przesiaduje w barze i podrywa dziewczyny. O zabezpieczeniu przed ciążą nie myśli. Wszyscy będą musieli zweryfikować swoje plany i zmierzyć się z najtrudniejszym wyzwaniem w życiu.

Test pokaże prawdę. Czy chcą ją poznać? Czy lepiej żyć w nieświadomości?

Polecam wszystkie książki Lisy Genowy.

Książka napisana bardzo przystępnym językiem mimo trudnej tematyki, jednak zakończenie - a raczej jego brak - jest, krótko mówiąc, rozczarowujące. Rozumiem intencje autorki, wedle których czytelnik sam miał sobie "dopowiedzieć", czy Katie nosi w sobie gen choroby Huntingtona, czy nie. Mimo to, biorąc pod uwagę jak ważną rolę odgrywał ten wątek w powieści Genovy, pozostawienie go bez cienia rozwiązania jest co najmniej niesatysfakcjonujące.

To jedyny zarzut, jaki mam do tej pozycji. Jest to książka, która wciąga do ostatniej strony. Pomimo problematycznego końca książki polecam ją przeczytać.

Sięgając po kolejną książkę Genovy powinnam wiedzieć, czego się spodziewać - rzetelnego, realnego opisu choroby, wzruszenia nad historią zbudowaną na bazie prawdziwych doświaczeń ludzi zmagających się z chorobą, a mimo to byłam zaskoczona. I zła, ze względu na niezamkniętą historię - po przeczytaniu bardzo łatwo przywiązać się do bohaterów, a niewiedza co do ich dalszych losów jest irracjonalnie irytująca.

Książki Lisy Genovy nie są lekkie i przyjemne, a mimo to nie można się od nich oderwać. "Sekret O'Brienów" to kolejny tego przykład.
Lisa Genova w swoich książkach skupia się na różnych nieuleczalnych chorobach neurologicznych. Tym razem na warsztat poszła Choroba Huntingtona. Choroba o tyle straszna, że jeżeli ją masz, Twoje dzieci mają 50% szans na to, że również zachorują. A na Huntingtona umiera się co prawda długo, ale za to bez godności i nadziei.
W przeciwieństwie do pozostałych książek, Lisa Genova skupia się na losach całej rodziny, a nie tylko na pojedynczym bohaterze. Nic dziwnego, z takim poziomem dziedziczenia Huntington ma wpływ na wszystkich członków rodziny. Być może tyle bohaterów sprawiło, że książka była minimalnie gorsza od innych książek autorki, ale wciąż bardzo mocno zachęcam do lektury.
Jest jednak jedna rzecz, której w tej książce nienawidzę. Można to uznać to spoiler, więc możesz dalej nie czytać.
Otwarte zakończenie! Jak ja nie lubię otwartych zakończeń!

Początek książki był trochę nużący, życie policjanta, fragmenty o baseballu, ale potem akcja się rozwinęła, pojawił się wątek choroby. Książka na pewno zwiększa świadomość społeczną na temat choroby Huntingtona. Możemy zobaczyć z czym mierzy się cała rodzina, w jakim żyją strachu, jak bolesna jest diagnoza, a jednocześnie pokazuje że choroba nie jest wyrokiem, że mimo wszystko można przeżyć piękne życie.

Przygodę z Genovą rozpoczęłam od rewelacyjnej książki “Lewa strona życia”. Potem był “Motyl”. Teraz sięgnęłam po trzecią powieść, wiedząc już, czego mogę się spodziewać.

Sekret o’Brienów to historia o prawie czterdziestoletnim policjancie, który zapada na chorobę, o której przeciętni ludzie nie mają zielonego pojęcia- pląsawicę Huntingtona. Autorka w rewelacyjny sposób opisuje tą niezwykłą chorobę, na którą cierpi najzwyklejszy bohater. Bez zbytnich sentymentów i użalania się nad kimkolwiek. Tak całkiem po prostu i z całą jej skomplikowalnością.

Książka dla tych, którzy lubią wiedzieć trochę więcej i nie dla tych, którzy każdego symptomu choroby doszukują się u siebie. Polecam nie tylko “Sekret…”, ale dwie wyżej wymienione również- bardzo, bardzo.

Piękna książka o sile rodziny ,o miłości z chorobą w tle ,polecam jak najbardziej

Każda książka autorki jest rewelacyjna,sięgając po jej książkę wiem że będzie dobra,emocje gwarantowane. Historia porywa od pierwszej strony. Jest tak opisana że ma się wrażenie jakbyśmy uczestniczyli w życiu bohaterów. Świetna ☺

Czy z każdą chorobą można nauczyć się żyć? Chyba nie. Strasznie smutna historia o chorobie, o której nie miałam zielonego pojęcia. Polecam.

Patrząc na poruszany temat, lekkim językiem jest napisana 🙂

Patrząc na poruszany temat, lekkim językiem jest napisana 🙂