Okładka książki Motyl

motyl, życie, choroba
typ
papier
Monika Adamczyk
8,01 (552 ocen i 151 opinii)

Opis książki

„Motyl” to jedna z najpiękniejszych i najbardziej poruszających książek ostatnich lat. Niezapomniana opowieść o kobiecie sukcesu, która w wyniku okropnej choroby stopniowo traci swoje myśli i wspomnienia, i tym samym odkrywa, że każdy nowy dzień przynosi jej inne spojrzenie na miłość i życie. Alice Howland jest dumna z życia, na które tak ciężko zapracowała. Ma pięćdziesiąt lat, jest...

Alice Howland jest dumna z życia, na które tak ciężko zapracowała. Ma pięćdziesiąt lat, jest wykładowcą psychologii na Harvardzie, światowej sławy ekspertem w dziedzinie lingwistyki oraz żoną odnoszącego sukcesy męża i matką trójki dzieci. Kiedy coraz częściej zdarza jej się tracić pamięć i orientację, decyduje się na wizytę u lekarza. Tragiczna diagnoza choroby Alzheimera o wczesnym początku całkowicie zmienia jej życie.
Kiedy nieuleczalna demencja pozbawia jej tożsamości, dotychczas niezwykle niezależna Alice walczy, by nauczyć się żyć każdą chwilą. Musi przewartościować swoje relacje z mężem, uznanym naukowcem oraz oczekiwania w stosunku do dzieci, a także postrzeganie siebie samej w otaczającym ją świecie.
„Motyl”, powieść jednocześnie piękna i przerażająca, to poruszający i niezwykle żywy obraz życia z chorobą Alzheimera, który pozostaje w pamięci jeszcze na długo po zamknięciu książki.

źródło opisu: Papierowy Księżyc, 2011

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Agnieszka | 2013-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Książka Pani Lisy Genova w pełni zasługuje na zdobyte miano bestsellera światowego. Czytając "Motyla" nie odbierałam go wyłącznie jako zwykły czytelnik lecz głównie szukałam jego wartości odnośnie swojej płaszczyzny zawodowej jako,że jestem psychologiem oligofrenopedagogiki.Co prawda nie zajmuję się bezpośrednio osobami cierpiącymi na chorobę Alzheimera o której mowa w powieści, jednak problem ten nie jest mi obcy.

Utwór ten to wspaniałe i poruszające,a zarazem szokujące i przerażające dzieło ukazujące niezwykle prawdziwą i trudną historię życia z wyniszczającą umysłowo chorobą.
Większości z nas Alzheimer kojarzy się z okresem starości, schyłku życia,a często nawet uważamy,że schorzenie to jest naturalnym skutkiem procesu starzenia się.Niestety tak wcale nie musi być.Choroba ta dotyczy także osób o wiele młodszych.Autorka uświadamia nam poprzez postać głównej bohaterki,iż Alzheimer dotyka już osób będących w pięćdziesiątym roku życia.

Alice Howald jest pięćdziesięcioletnią...

Gosia | 2015-01-08
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Lisa Genova po raz pierwszy na dobry początek roku. Bardzo się cieszę, bo jej książka jest wyjątkowa, a na półce do przeczytania czeka już następna jej pozycja. „Motyl” to książka, którą trudno zapomnieć, bo opowiada wzruszającą i jednocześnie przerażającą historię, która może spotkać każdego z nas.
Bohaterką tej opowieści jest Alice Howland, pracownik naukowy i wykładowca na uniwersytecie. Zaczyna zauważać u siebie niepokojące objawy, które doprowadzją do strasznej diagnozy, która brzmi jak wyrok - choroba Alzheimera.
Autorka przewrotnie uczyniła bohaterką opowieści kobietę świetnie wykształconą o ustalonej pozycji zawodowej, by ukazać jak szybko postępujący proces chorobowy doprowadza do utraty wszystkiego, co z takim trudem bohaterka osiągnęła. Najbardziej przerażąjący jest proces utraty właswnej tożsamości, zapominania włąsnego ja.
Historia jest opowiedziana z pozycji Alice i jej odczuć i to czyni ją bardzo osobistą, przejmującą i autentyczną. Książka jest niesamowita,...

margeryta | 2011-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2011

Lisa Genova to młoda pisarka, która stworzyła bardzo dojrzałą i bardzo ważną opowieść, mocną i bolesną, niepozostawiającą obojętnym.

O czym jest ta opowieść?

Lapidarnie powiedziałabym, że o Alice, która straciła wszystko.

Natomiast nieco dłużej, aby przybliżyć temat…, jest to opowieść o 50-letniej kobiecie, Alice Howland, wykładowcy akademickim na Uniwersytecie Harvarda, mającej doktorat i specjalizującej się w psychologii kognitywnej. Ponadto szczęśliwej żonie i matce trójki dorosłych już dzieci. Alice wiedzie bardzo aktywne życie zawodowe i poukładane życie osobiste. Pewnego dnia zaczyna zauważać u siebie pewne symptomy związane z lukami w pamięci. Kiedy decyduje się na wizytę u lekarza , w wyniku badań dowiaduje się, że ma chorobę Alzheimera o tzw. wczesnym początku co jest ważne, ponieważ Pisarka chciała uzmysłowić czytelnikowi co oznacza ta choroba dla kogoś czynnego zawodowo, będącego u szczytu swoich możliwości intelektualnych.

W trakcie lektury przekonujemy się, że...

kajsa | 2011-07-29

Są takie książki, które odciskają piętno w psychice. Bez wątpienia jest nią właśnie "Motyl". Historia kobiety, która choruje na Alzheimera. Każdego dnia choroba postępuje, odbierając jej możliwość normalnego funkcjonowania, obezwładnia ją...a jednak książka niesie przesłanie,że nie należy poddawać się i walczyć w imię własnej godności.

Biorąc do ręki książkę pt. „Motyl” L. Genovy nie spodziewałam się, że ta powieść tak bardzo mnie pochłonie. W zasadzie przepadłam na jeden dzień, nie mogąc się oderwać od tej historii, a po jej przeczytaniu jeszcze długo nie mogłam usnąć. Byłam ogromnie przejęta i poruszona historią pięćdziesięcioletniej kobiety, u której zdiagnozowano chorobę Alzhaimera we wczesnym początku. Obcowanie z tą książką dostarczyło mi niezwykłych emocji, wielu wzruszeń, ale przede wszystkim wiedzy na temat tej okrutnej choroby, która odbiera człowiekowi to, co dla niego najcenniejsze, czyli jego umysł. „Motyl” to jedna z tych powieści, która z pewnością na długo pozostanie w mojej pamięci. W tej książce Lisa Genova zabrała mnie w niezwykłą podróż w głąb ludzkiego umysłu.

Główną bohaterką powieści jest Alice Howland, dr psychologii, wybitny wykładowca akademicki na Harvardzie, światowej sławy ekspert w dziedzinie lingwistyki - kobieta obdarzona niezwykłym umysłem. Kiedy Alice kończy pięćdziesiąt lat...

motyl43 | 2013-08-04
Przeczytana: sierpień 2013

Na końcu książki można przeczytać rozmowę z autorką. Odpowiada między innymi na pytanie o ulubione sceny w książce. Nie wzruszam się, nie płaczę, ani czytając, ani oglądając -nigdy. Moja ulubiona scena - kiedy Alice Howland wygłasza najważniejszą przemowę w swoim życiu...a ma Alzheimera.( kartki pozostały mokre). Kocham życie za miejsca, których jeszcze nie widziałam, dania których jeszcze nie skosztowałam, i książki których jeszcze nie przeczytałam.

Strega | 2014-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2014

Poruszająca książka, raz za sprawą tematu, a dwa warsztatu pisarskiego. "Motyl" jest wyjątkową pozycją również dlatego, że jego autorka jest neurobiologiem. Wierzę, że dołożyła wszelkich starań, by książka była wiarygodna.

Większość osób kojarzy Alzheimera z wiekiem mocno dojrzałym, 80 latek z tym schorzeniem nie budzi zdziwienia. A 50-latek? Na pewno trudno jest pogodzić się z taką diagnozą gdy ma się przed sobą tyle planów na przyszłość, tyle podróży do odbycia, do rozmów do przeprowadzenia....itd.

Bohaterka książki - Alice Howland- dbała o siebie, zdrowo sie odżywiała, biegała, miała pasjonującą pracę i nagle wyrok- Alzheimer. Pięknie przedstawiono relacje chorej z dziećmi, wpływ choroby na najbliższych i przede wszystkim ogromną determinację bohaterki, by każdy dzień był wyjątkowy, by odchodzenie w niepamięć było godne. Przecież nie zawsze chodzi o ilość przeżytych dni, ale o ich wartość i o to, ile dają nam radości, satysfakcji i spełnienia.

teri | 2012-01-15
Na półkach: 2012, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 14 stycznia 2012

Piekna i przerazajaca,poruszajaca i wstrzasajaca,bolesnie prawdziwa,dzielo czystego geniuszu.To wszystko co o niej napisano,to prawda!Przeczytalam ja z wielka przyjemnoscia.Dowiedzialam sie duzo rzeczy,o ktorych nie mialam pojecia.Goraco wszystkim polecam!Forte!!!La mia preferita...

Paula | 2013-01-14
Na półkach: 2013, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 13 stycznia 2013

Kocham takie książki przy który szkoda mi czasu na sen, którymi żyję i nie mogę odłożyć choćby na chwilkę ponieważ ciągle o nich myślę. To jest jedna z tych książek jest świetna, w przystępny sposób napisana, ciekawa, wzruszyła mnie niesamowicie, nawet ciężko mi opisać co w niej takiego jest bo jestem pod takim wrażeniem. Po przeczytaniu tej książki doszłam do wniosku, że każdy powinien ją przeczytać na pewno pomogło by to nam cieszyć się życiem i doceniać jego każdą nawet najdrobniejszą chwilę. Gorąco polecam WARTO.

Natalia-Lena | 2014-06-03
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Dla Alice Howland jej największa broń stała się więzieniem. Umysł, pamięć, zgromadzona przez lata wiedza – wszystko zaczyna znikać. Wydeptana przez lata mapa własnego domu staje się białą kartą. Imiona ukochanych dzieci rozpływają się w powietrzu. Choroba, która rozpoczęła się od szeptów, w kolejnych tygodniach zamienia się w krzyki rozpaczy.

,,Neurony w głowie Alice zaczęły obumierać, lecz cały proces odbywał się zbyt cicho, by mogła go usłyszeć. Jej ciało nie było w stanie jej ostrzec, że umiera.”

Przecież Alice nie może być chora. Wie o tym jej mąż John, ich dzieci i jej współpracownicy. Przecież Alzheimer nie może dotknąć pięćdziesięcioletniej profesorki Harvardu, kobiety sukcesu, która dba o codzienną gimnastykę ciała i umysłu. Przecież jej niezwykła pamięć, która budzi zazdrość i podziw innych naukowców i studentów, nie może tak po prostu zniknąć. Nikt nie dopuszcza myśli, że coś takiego może się przydarzyć. A jednak mózg Alice powoli gaśnie, a ona wraz z nim.

Alzheimer...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Lewis Carroll
    183. rocznica
    urodzin
    - Ale ja nie chciałabym mieć do czynienia z wariatami - rzekła Alicja.
    - O, na to nie ma już rady - odparł Kot. - Wszyscy mamy tutaj bzika. Ja mam bzika, ty masz bzika.
    - Skąd może pan wiedzieć, że ja mam bzika? - zapytała Alicja.
    - Musisz mieć. Inaczej nie przyszłabyś tutaj.
  • Clarissa Pinkola Estés
    70. rocznica
    urodzin
    Aby obcować z dziką stroną swej natury, kobieta musi na jakiś czas zostawić świat i pogrążyć się w stanie odosobnienia (aloneness) w najstarszym sensie tego słowa.(...)Właśnie taki jest cel samotności - stać sie jednią.
  • Frank Miller
    58. rocznica
    urodzin
    W tym, co robię, nie ma ode mnie lepszego. Ale to, w czym jestem najlepszy, nie jest zbyt przyjemne.
  • Leopold Sacher-Masoch
    179. rocznica
    urodzin
    Mężczyzna kieruje się w życiu zasadami, kobieta tylko uczuciem, jakie ją w danej chwili ogarnia. Nie zapomnij o tym i nie czuj się nigdy bezpiecznie u boku kobiety, którą kochasz.
  • Eliette Abecassis
    46. rocznica
    urodzin
    My, kochankowie godzin, które idą w zapomnienie, kochankowie dni, które mijają, zatrzymajmy czas, pozostańmy tu na chwilę, a ta niech trwa cały dzień dla nas, zwróconych twarzami ku sobie w tym pociągu wiozącym nas w nieznane.
  • Wojciech Albiński
    80. rocznica
    urodzin
    Rozmowy z gwiazdami zawsze kończą się zwycięstwem gwiazd.
  • Steve Leialoha
    63. rocznica
  • Helena Sęk
    77. rocznica
  • Jerome David Salinger
    5. rocznica
    śmierci
    Lepiej nikomu nic nie opowiadajcie. Bo jak opowiecie – zaczniecie tęsknić
  • John Updike
    6. rocznica
    śmierci
    Z reguły jest tak, że każde małżeństwo składa się z arystokraty i wieśniaka. Z nauczyciela i ucznia.
  • Jan Baszkiewicz
    4. rocznica
    śmierci
    Owszem, można rzec, że rewolucja francuska rozrzutnie marnowała świetne polityczne talenty; ale przecież to ona, i dopiero ona pozwoliła im się w ogóle ujawnić! To dzięki niej z obdłużonych adwokatów, z lekarzy bez klienteli, z publicystów bez czytelników, z inteligenckiej bohemy - wyrastali mężowie... pokaż więcej
  • Kazimierz Smoleń
    3. rocznica
  • Izaak Babel
    75. rocznica
    śmierci
    Gedali oplata mnie jedwabnymi rzemykami przydymionych swoich spojrzeń".
  • Stepan Chapman
    1. rocznica
    śmierci
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.

Znajdź nas na Facebooku