Motyl

Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
7,99 (588 ocen i 160 opinii)
tłumaczenie
Łukasz Dunajski
Still Alice
motyl, życie, choroba
Monika Adamczyk

Inne wydania

„Motyl” to jedna z najpiękniejszych i najbardziej poruszających książek ostatnich lat. Niezapomniana opowieść o kobiecie sukcesu, która w wyniku okropnej choroby stopniowo traci swoje myśli i wspomnienia, i tym samym odkrywa, że każdy nowy dzień przynosi jej inne spojrzenie na miłość i życie. Alice Howland jest dumna z życia, na które tak ciężko zapracowała. Ma pięćdziesiąt lat, jest...

Alice Howland jest dumna z życia, na które tak ciężko zapracowała. Ma pięćdziesiąt lat, jest wykładowcą psychologii na Harvardzie, światowej sławy ekspertem w dziedzinie lingwistyki oraz żoną odnoszącego sukcesy męża i matką trójki dzieci. Kiedy coraz częściej zdarza jej się tracić pamięć i orientację, decyduje się na wizytę u lekarza. Tragiczna diagnoza choroby Alzheimera o wczesnym początku całkowicie zmienia jej życie.
Kiedy nieuleczalna demencja pozbawia jej tożsamości, dotychczas niezwykle niezależna Alice walczy, by nauczyć się żyć każdą chwilą. Musi przewartościować swoje relacje z mężem, uznanym naukowcem oraz oczekiwania w stosunku do dzieci, a także postrzeganie siebie samej w otaczającym ją świecie.
„Motyl”, powieść jednocześnie piękna i przerażająca, to poruszający i niezwykle żywy obraz życia z chorobą Alzheimera, który pozostaje w pamięci jeszcze na długo po zamknięciu książki.

źródło opisu: Papierowy Księżyc, 2011

• Te chwile
  • Zakręceni
  • Miłość przychodzi z deszczem
  • Wakacje
  • Nie zmienił się tylko blond
  • Okularnik
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Próżna

8 (2 ocen i opinii)
Wakacje
Nina Majewska-Brown

8,56 (9 ocen i opinii)
Nie zmienił się tylko blond
Agata Przybyłek

8,4 (5 ocen i opinii)
Okularnik
Katarzyna Bonda

7,02 (122 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

Krew na śniegu
Jo Nesbø

6,16 (236 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Gosia | 2015-01-08
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Lisa Genova po raz pierwszy na dobry początek roku. Bardzo się cieszę, bo jej książka jest wyjątkowa, a na półce do przeczytania czeka już następna jej pozycja. „Motyl” to książka, którą trudno zapomnieć, bo opowiada wzruszającą i jednocześnie przerażającą historię, która może spotkać każdego z nas.
Bohaterką tej opowieści jest Alice Howland, pracownik naukowy i wykładowca na uniwersytecie. Zaczyna zauważać u siebie niepokojące objawy, które doprowadzją do strasznej diagnozy, która brzmi jak wyrok - choroba Alzheimera.
Autorka przewrotnie uczyniła bohaterką opowieści kobietę świetnie wykształconą o ustalonej pozycji zawodowej, by ukazać jak szybko postępujący proces chorobowy doprowadza do utraty wszystkiego, co z takim trudem bohaterka osiągnęła. Najbardziej przerażąjący jest proces utraty właswnej tożsamości, zapominania włąsnego ja.
Historia jest opowiedziana z pozycji Alice i jej odczuć i to czyni ją bardzo osobistą, przejmującą i autentyczną. Książka jest niesamowita,...

Agnieszka | 2013-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Książka Pani Lisy Genova w pełni zasługuje na zdobyte miano bestsellera światowego. Czytając "Motyla" nie odbierałam go wyłącznie jako zwykły czytelnik lecz głównie szukałam jego wartości odnośnie swojej płaszczyzny zawodowej jako,że jestem psychologiem oligofrenopedagogiki.Co prawda nie zajmuję się bezpośrednio osobami cierpiącymi na chorobę Alzheimera o której mowa w powieści, jednak problem ten nie jest mi obcy.

Utwór ten to wspaniałe i poruszające,a zarazem szokujące i przerażające dzieło ukazujące niezwykle prawdziwą i trudną historię życia z wyniszczającą umysłowo chorobą.
Większości z nas Alzheimer kojarzy się z okresem starości, schyłku życia,a często nawet uważamy,że schorzenie to jest naturalnym skutkiem procesu starzenia się.Niestety tak wcale nie musi być.Choroba ta dotyczy także osób o wiele młodszych.Autorka uświadamia nam poprzez postać głównej bohaterki,iż Alzheimer dotyka już osób będących w pięćdziesiątym roku życia.

Alice Howald jest pięćdziesięcioletnią...

margeryta | 2011-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2011

Lisa Genova to młoda pisarka, która stworzyła bardzo dojrzałą i bardzo ważną opowieść, mocną i bolesną, niepozostawiającą obojętnym.

O czym jest ta opowieść?

Lapidarnie powiedziałabym, że o Alice, która straciła wszystko.

Natomiast nieco dłużej, aby przybliżyć temat…, jest to opowieść o 50-letniej kobiecie, Alice Howland, wykładowcy akademickim na Uniwersytecie Harvarda, mającej doktorat i specjalizującej się w psychologii kognitywnej. Ponadto szczęśliwej żonie i matce trójki dorosłych już dzieci. Alice wiedzie bardzo aktywne życie zawodowe i poukładane życie osobiste. Pewnego dnia zaczyna zauważać u siebie pewne symptomy związane z lukami w pamięci. Kiedy decyduje się na wizytę u lekarza , w wyniku badań dowiaduje się, że ma chorobę Alzheimera o tzw. wczesnym początku co jest ważne, ponieważ Pisarka chciała uzmysłowić czytelnikowi co oznacza ta choroba dla kogoś czynnego zawodowo, będącego u szczytu swoich możliwości intelektualnych.

W trakcie lektury przekonujemy się, że...

Carles | 2015-05-28

Ależ ujęcie, ależ oryginalne spojrzenie! Książka jest o chorobie ale ja o chorobie teraz pisać nie będę. Ja o ujęciu tematu właśnie. Sposób w jaki autorka pokazała dramat osób tracących swoją tożsamość, swoje wspomnienia, swoje ja - jest genialny. Bezbłędnie trafiła w sedno bez krzty pretensjonalizmu i ckliwego chlipania nad chorobą. Bez tanio wywoływanego współczucia i bez moralizatorstwa. Po prostu. Pac. "Patrzcie, to tak wygląda, to tak działa, tak byście to czuli - a teraz już pamiętacie mniej, a teraz jeszcze mniej". Ja poczułam, wyobraziłam sobie bardzo wyraźnie - bo książka pozwala uruchomić wyobraźnię - i ciarki mnie przeszły.
Problem zna każdy. Ja też go znałam. Teraz go także rozumiem, a przynajmniej bardziej rozumiem niż przed lekturą "Motyla". Motyl zagnieździł się gdzieś tam, z tyłu głowy. I trzepie mi już trzeci dzień skrzydłami. "Ciesz się, że pamiętasz. Ciesz się, że mogłaś przeczytać, że mogłaś tę opinię na LC napisać. Ciesz się, że rozumiesz coś, co może kiedyś...

kajsa | 2011-07-29

Są takie książki, które odciskają piętno w psychice. Bez wątpienia jest nią właśnie "Motyl". Historia kobiety, która choruje na Alzheimera. Każdego dnia choroba postępuje, odbierając jej możliwość normalnego funkcjonowania, obezwładnia ją...a jednak książka niesie przesłanie,że nie należy poddawać się i walczyć w imię własnej godności.

motyl43 | 2013-08-04
Przeczytana: sierpień 2013

Na końcu książki można przeczytać rozmowę z autorką. Odpowiada między innymi na pytanie o ulubione sceny w książce. Nie wzruszam się, nie płaczę, ani czytając, ani oglądając -nigdy. Moja ulubiona scena - kiedy Alice Howland wygłasza najważniejszą przemowę w swoim życiu...a ma Alzheimera.( kartki pozostały mokre). Kocham życie za miejsca, których jeszcze nie widziałam, dania których jeszcze nie skosztowałam, i książki których jeszcze nie przeczytałam.

Biorąc do ręki książkę pt. „Motyl” L. Genovy nie spodziewałam się, że ta powieść tak bardzo mnie pochłonie. W zasadzie przepadłam na jeden dzień, nie mogąc się oderwać od tej historii, a po jej przeczytaniu jeszcze długo nie mogłam usnąć. Byłam ogromnie przejęta i poruszona historią pięćdziesięcioletniej kobiety, u której zdiagnozowano chorobę Alzhaimera we wczesnym początku. Obcowanie z tą książką dostarczyło mi niezwykłych emocji, wielu wzruszeń, ale przede wszystkim wiedzy na temat tej okrutnej choroby, która odbiera człowiekowi to, co dla niego najcenniejsze, czyli jego umysł. „Motyl” to jedna z tych powieści, która z pewnością na długo pozostanie w mojej pamięci. W tej książce Lisa Genova zabrała mnie w niezwykłą podróż w głąb ludzkiego umysłu.

Główną bohaterką powieści jest Alice Howland, dr psychologii, wybitny wykładowca akademicki na Harvardzie, światowej sławy ekspert w dziedzinie lingwistyki - kobieta obdarzona niezwykłym umysłem. Kiedy Alice kończy pięćdziesiąt lat...

teri | 2012-01-15
Na półkach: 2012, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 14 stycznia 2012

Piekna i przerazajaca,poruszajaca i wstrzasajaca,bolesnie prawdziwa,dzielo czystego geniuszu.To wszystko co o niej napisano,to prawda!Przeczytalam ja z wielka przyjemnoscia.Dowiedzialam sie duzo rzeczy,o ktorych nie mialam pojecia.Goraco wszystkim polecam!Forte!!!La mia preferita...

książek: 1902
Strega | 2014-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2014

Poruszająca książka, raz za sprawą tematu, a dwa warsztatu pisarskiego. "Motyl" jest wyjątkową pozycją również dlatego, że jego autorka jest neurobiologiem. Wierzę, że dołożyła wszelkich starań, by książka była wiarygodna.

Większość osób kojarzy Alzheimera z wiekiem mocno dojrzałym, 80 latek z tym schorzeniem nie budzi zdziwienia. A 50-latek? Na pewno trudno jest pogodzić się z taką diagnozą gdy ma się przed sobą tyle planów na przyszłość, tyle podróży do odbycia, do rozmów do przeprowadzenia....itd.

Bohaterka książki - Alice Howland- dbała o siebie, zdrowo sie odżywiała, biegała, miała pasjonującą pracę i nagle wyrok- Alzheimer. Pięknie przedstawiono relacje chorej z dziećmi, wpływ choroby na najbliższych i przede wszystkim ogromną determinację bohaterki, by każdy dzień był wyjątkowy, by odchodzenie w niepamięć było godne. Przecież nie zawsze chodzi o ilość przeżytych dni, ale o ich wartość i o to, ile dają nam radości, satysfakcji i spełnienia.

Paula | 2013-01-14
Na półkach: 2013, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 13 stycznia 2013

Kocham takie książki przy który szkoda mi czasu na sen, którymi żyję i nie mogę odłożyć choćby na chwilkę ponieważ ciągle o nich myślę. To jest jedna z tych książek jest świetna, w przystępny sposób napisana, ciekawa, wzruszyła mnie niesamowicie, nawet ciężko mi opisać co w niej takiego jest bo jestem pod takim wrażeniem. Po przeczytaniu tej książki doszłam do wniosku, że każdy powinien ją przeczytać na pewno pomogło by to nam cieszyć się życiem i doceniać jego każdą nawet najdrobniejszą chwilę. Gorąco polecam WARTO.

Na półkach