Prywatna sprawa

Tłumaczenie: Joanna Puchalska
Wydawnictwo: Świat Książki
joly_fh

„Pyszna opowieść o sile, zemście i prawdziwej przyjaźni” Daily Express Spod pióra mistrzyni panoramicznych powieści o kobietach: cztery przyjaciółki, każda musi słono zapłacić za miłość. Piękna, bogata i wciąż bez partnera, Sam niespodziewanie poznaje człowieka, który wydaje się właśnie tym jedynym. Meaghan, kobieta po przejściach, miała trudne życie: czy to się zmieni, gdy, zakochana w...

„Pyszna opowieść o sile, zemście i prawdziwej przyjaźni” Daily Express

Piękna, bogata i wciąż bez partnera, Sam niespodziewanie poznaje człowieka, który wydaje się właśnie tym jedynym. Meaghan, kobieta po przejściach, miała trudne życie: czy to się zmieni, gdy, zakochana w młodym oficerze, wyjedzie z nim na koniec świata? Wrażliwa Dani tęskni do nieznanego ojca, ale mężczyzna, z którym się zadaje, jest zły i zdeprawowany. Abby, najlepszej żonie pod słońcem, zagraża ponura tajemnica… Wielkie uczucia, seks, pieniądze i czające się zło w barwnej powieści obyczajowej, pełnej zaskakujących zdarzeń.

źródło opisu: Świat Książki, 2013

źródło okładki: http://www.fabryka.pl/ksiazki/prywatna-sprawa-lesley-lokko-3662387/

allison | 2014-02-10
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 10 lutego 2014

Książki pani Lokko zbudowane są według schematu - kilka różnych bohaterek, których losy w pewnym momencie się krzyżują; kobiety pochodzą z różnych środowisk (zawsze jedna musi być bogata, druga biedna, a któraś obowiązkowo musi mieć także inny kolor skóry niż biały).
Mimo tego szablonu, każda powieść autorki jest inna i czyta się ją z zainteresowaniem. Może wynika to z faktu, że fabułę swych książek Lokko osadza w różnych miejscach i środowiskach zawodowych.

Tym razem poznajemy żony i partnerki oficerów pełniących służbę na zagranicznych misjach.
To świat bardzo hermetyczny, rządzący się własnymi prawami, których złamanie grozi ostracyzmem i kompromitacją.
Bohaterki różnie odnajdują się w tym świecie, co doprowadza do konfliktów i małżeńskich kryzysów. Często muszą dokonywać trudnych wyborów oraz radzić sobie z samotnością.

Ich przeżycia i wzajemne relacje stanowią sedno fabuły. Szczegółowo poznajemy tu jednak również męski świat niektórych bohaterów, co dla powieści tej...

BagatElka | 2014-05-04
Przeczytana: 04 maja 2014

Miałam chęć na pogodną opowieść z miłością w tle.
Tutaj jest o miłości a nawet o kilku lecz żadna z nich nie jest łatwa.
Przynosi cierpienie,samotność i ból.
Lesley Lokko znakomicie opisała wszystkie emocje,które towarzyszą bohaterom na przestrzeni lat.Pokazała jak niektóre zmiany niszczą to co miało być pewne i aż po grób.
To wielowątkowa i rozbudowana powieść,która nie przypadnie do gustom miłośniczkom lekkich,romansowych historyjek.

Jomi | 2013-10-26
Na półkach: Przeczytane, Ebook

Nie wiem kto pisał opis tej książki, ale na pewno nie osoba, która przeczytała "Prywatną sprawę" . To nie jest opowieść ani o zemście ani o prawdziwej przyjaźni. Nie jest to również powieść o czterech przyjaciółkach....
To książka przedstawiająca losy czterech kobiet , które różnią się pochodzeniem, kolorem skóry, wykształceniem.
Autorka stworzyła powieść wielowątkową , gdzie osobno poznajemy cztery kobiety Dani, Sam, Meaghan, Abby (mężczyźni w tej lekturze są postaciami drugoplanowymi - poza najczarniejszym charakterem Nickiem ).
Pod koniec powieści (3/4 książki ) wątek trzech kobiet się łączy w bazie wojskowej w Niemczech , gdzie ich mężczyżni są wojskowymi oficerami, ale nie nazwałbym powstałej między nimi relacji przyjaźnią. Poza tym nigdy nie dochodzi do spotkania pozostałych 3 kobiet z czwartą bohaterką Dani, więc opis książki naprawdę trafny nie jest.

Gdybym miała powiedzieć o czym jest powieść, to powiedziałbym , że o uczuciach i emocjach. Lesley Lokko pokazuje...

Karola | 2013-09-01
Przeczytana: 01 września 2013

„Prywatna sprawa” to kolejna już książka Lesley Lokko, którą przeczytałam. Książki tej autorki można by określić mianem literatury typowo kobiecej. Zazwyczaj mamy tutaj historię życie czterech kobiet, których losy splatają się w konkretnym momencie ich życia. Miłość, namiętność, którym nie zawsze towarzyszy happy end. Lokko stara się w każdej książce uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej życia w krajach Afryki lub innych mniej lub bardziej znanych zakątkach ziemi. Zawsze niezmiernie się cieszę, kiedy ukazuje się na rynku wydawniczym kolejna książka Lesley Lokko, nie inaczej było i tym razem. W zapowiedziach ciągle pojawia się stwierdzenie: „książka o sile, zemście i prawdziwej przyjaźni”. Hmmmm.. nie wiem czy takich właśnie słów bym użyła chcąc określić, o czym jest „Prywatna sprawa” Autorka po raz kolejny sięgnęła po „trudny temat”. Bohaterki to żony oficerów armii brytyjskiej i tak z jednej strony poznajemy ich świat, kiedy to muszą sobie radzić z samotnością, ciągłym lękiem...

Marta | 2014-06-17

Dobra powieść obyczajowa, poruszająca poważne problemy np. gwałt, życie biednych dziewczyn w Sierra Leone czy codzienność z mężem - żołnierzem. Bardzo podoba mi się schemat, który autorka wykorzystuje w każdej swej książce: losy kilku kobiet, które w jakiś sposób się ze sobą splatają.

Jadźka | 2013-11-12
Przeczytana: 30 września 2013

Często podkreślam, że literatura obyczajowa jest w pewien sposób czytelnikowi potrzebna. Nie musi zachwycać magią, nie musi intrygować zagadką kryminalną, ale przede wszystkim musi być zwyczajna. Tak jak zwyczajni ludzie, jakimi jesteśmy. Takie lektury pozwalają na dostrzeżenie tego, co istotne – tego, że inni też borykają się z wieloma problemami. I tak jak my przeżywają chwile szczęścia. Choć są w stu procentach fikcją literacką, nie przeszkadza to zażyłym relacjom, jakie tworzą się na linii bohater – odbiorca. A tak dzieje się naprawdę często. Również w powieści Lesley Lokko pt. „Prywatna sprawa”, której fabuła nie jest sielankową historią…

Abby i Meaghan są żonami oficerów armii brytyjskiej. Ich życiu towarzyszy niepokój o mężów, ale również ciągłe przeprowadzki, aby być bliżej swojego mężczyzny. Burzliwe lata dają o sobie znać, zwłaszcza w momencie, kiedy dochodzi do gwałtów i morderstw młodych dziewczyn. Podejrzenie pada na jednego z oficerów, co niesie ze sobą wiele...

Inez | 2015-05-11
Przeczytana: 25 stycznia 2015

"Prywatna sprawa" Lesley Lokko, to druga ksiazka, ktora przeczytalam w ekspresowym tempie. Zaciekawil mnie temat tak bardzo czesto poruszany w moich kregach miedzy znajomymi, ze mialam wrazenie iz przezywam osobiscie wszystko czego doswiadczali bohaterowie opowiadania. Z pewnoscia dla milosniczek ksiazek obyczajowych ta stala sie jedna z najlepszych w calym dorobku autorki. W ksiazce znalazlo sie takze przeslanie, ze kazda milosc ma swoja cene, ktora trzeba zaplacic. Opowiesc mowi o przyjazni, milosci oraz zyciu wystawionym na wielka probe choc z pozoru wygladajacym na bardzo uporzadkowanym oraz zemscie. Ksiazka jest tez poruszajaca i wzbudzajaca ogromne kontrowersje. Polecam wszystkim czytelniczkom.

Jestem trochę zawiedziona... Wcześniej czytane książki Lesley Lokko narobiły mi apetytu na więcej. Może wrażenie byłoby inne, gdybym czytała tą książkę bez przerw. Wielowątkowość i przerwy między czytaniem kolejnych rozdziałów nie ułatwiały zrozumienia i odbierały radość z lektury.

claudiasara | 2014-01-11
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Uwielbiam styl Lesley Lokko. Książka bardzo mi się spodobała i na pewno sięgnę po kolejne powieści tej autorki.

bookslover | 2014-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Lesley Lokko, jak dowiadujemy się z tyłu okładki urodziła się w Szkocji w rodzinie ghańsko-szkockiej, co tłumaczy miejsca pojawiające się w książce. Sama książka jest jedną wielką retrospekcją. Na początku pokazuje nam się współczesne losy głównych bohaterów, a później wracamy do przeszłości, do dzieciństwa naszych bohaterek. Dowiadujemy się jak poznały swoich mężów, jak zmieniało się ich życie, nastawienie do samych siebie i cele. Każda z bohaterek na kartach tej książki ma rozbudowany obraz psychologiczny. Przez te 500 stron mamy możliwość zapoznania się z charakterem każdej kobiety, a czasami możemy odkryć coś nowego w charakterze ich skrytych i tajemniczych mężów.

Co jakiś czas autorka zmienia bohatera, którego opisuje. Mamy w sumie 4 kobiety, z których losem się zapoznajemy. I jesteśmy przenoszeni w miejscu i czasie, bo praktycznie każda z pań mieszka w innej części świata. Meghan pochodzi z Australii, Abby z Anglii, a Dani z Sierra Leone. Jest jeszcze Sam, ona również...