Sekretne życie CeeCee Wilkes

Tłumaczenie: Tomasz Wilusz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Secret Life of CeeCee Wilkes
Ag2S

Jeśli wyzna prawdę, na zawsze straci córkę. Jeśli prawdę zatai, nigdy nie odzyska siebie. W 1977 roku zaginęła ciężarna Genevieve Russell. Dwadzieścia lat później policja odnajduje jej szczątki, a Timothy Gleason zostaje oskarżony o zabójstwo. Dziecko jednak zniknęło bez śladu. CeeCee Wilkes wie, w jakich okolicznościach umarła Genevieve Russell – widziała wszystko na własne oczy. I wie, co...

CeeCee Wilkes wie, w jakich okolicznościach umarła Genevieve Russell – widziała wszystko na własne oczy. I wie, co się stało z jej dzieckiem. Teraz Timothy’emu Gleasonowi grozi kara śmierci, a ona stoi w obliczu wyboru. Powiedzieć prawdę i zniszczyć swoją rodzinę. Albo pozwolić niewinnemu człowiekowi umrzeć, by chronić życie zbudowane na kłamstwie.
Obwołana „nadzwyczajnie utalentowaną pisarką” przez „Literary Times”, autorka światowych bestsellerów Diane Chamberlain przedstawia pełną wzruszeń, pasjonującą opowieść, w której analizuje konsekwencje matczynej desperacji, zbyt daleko posuniętej miłości i decyzji, która zaciera granicę między dobrem a złem.

źródło opisu: www.proszynski.pl/

źródło okładki: www.proszynski.pl/

Oficjalna recenzja
Ewa-Książkówka książek: 645

Pani Picoult, ma pani godną konkurentkę!

Diane Chamberlain to Jodi Picoult amerykańskiego południa. Tak głosi okładka książki, z jaką w ostatnich dniach spędzałam czas. Z Jodi Picoult jako pisarką miałam (jak do tej pory) do czynienia tylko raz przy okazji lektury „Świadectwo prawdy”. Podobnie jak z panią Chamberlain, ale zgodnie z głosem mojego sumienia śmiało mogę powiedzieć, że zdanie z okładki jest mocno przesadzone. Diane zdecydowanie przerosła Jodi!

Zanim przejdę do wyrażenia mojego zachwytu nad pisarstwem tej amerykańskiej autorki (choć nie bez nutki goryczy), opowiem co nieco o fabule „Sekretnego życia CeeCee Wilkes” (bo to o tym tytule mowa). Wierzcie mi, że opowiedzenie o tej książce w taki sposób, by nie zdradzić za dużo, a jednocześnie zainteresować Was nią, nie będzie łatwe, ale podejmę to wyzwanie.

Mamy rok 1977. Świat obiega zatrważająca informacja: ciężarna żona gubernatora Russella, Genevieve, została porwana. Choć żądania przestępców (Timothy’ego Gleasona i jego brata) szybko stają się znane, to cała historia nie kończy się dla kobiety pomyślnie. Dwadzieścia lat później zostają odnalezione szczątki ofiary, jednak nie ma przy nich najmniejszego śladu po jej dziecku.

CeeCee Wilkes – mimo że w czasie, gdy o tej sprawie było bardzo głośno, miała zaledwie szesnaście lat – wie o niej bardzo dużo. Posiada informacje, które mogą wstrząsnąć światem, jednak wyjawienie ich stanowi zagrożenie dla niej samej oraz jej rodziny. Z kolei wyjście prawdy na jaw może przyczynić się do uratowania życia Timothy’ego, który został oskarżony o morderstwo kobiety. Czy w CeeCee górę weźmie sumienie i nie pozwoli ona na skazanie na śmierć mężczyzny? A może zamilknie na zawsze i do końca swoich dni będzie żyć z piętnem kłamstwa oraz poczuciem odpowiedzialności za wyrok śmierci, któremu można było zapobiec?

Pytań, jakie pojawiają się już na początku lektury, jest bardzo wiele, a odpowiedzi na nie… są szalenie ciekawe! Z ręką na sercu przyznaję, że już dawno nie czytałam tak dobrej prozy obyczajowej! A pamiętacie chyba, jak całkiem niedawno marudziłam, że nie mogę trafić na naprawdę dobry tytuł należący do tego typu literatury? I w końcu się udało! Przyszło mi na to trochę poczekać, ale było warto.

Ogromnym i najważniejszym plusem tej książki jest wartka akcja. W powieści niemal cały czas coś się dzieje, coś się zmienia, pojawiają się komplikacje, zagrożenia, problemy, ale też momenty ukojenia w chwilach szczęścia bohaterów. Ponadto autorka doskonale wiedziała, kiedy powinna bardziej szczegółowo opisać niektóre fakty, a kiedy przyspieszyć relację i przeskoczyć w kolejnym rozdziale do wydarzeń z następnego roku. Zniwelowało to do zera uczucie znużenia lekturą – nie zaznałam go przy poznawaniu życia CeeCee ani razu.

Czy są jeszcze jakieś plusy? Naturalnie: jak na porządną „obyczajówkę” przystało – sporo emocji. Niemal w każdej chwili życia tytułowej bohaterki wiemy, co dzieje się w jej głowie i sercu. Wczuwamy się w jej sytuację, wręcz dorastamy wraz z nią! Uczymy się życia, cieszymy się nim oraz popełniamy z te same błędy, w końcu słono za nie płacąc.

Na początku mojej recenzji wspomniałam, że powieść Chamberlain ma pewną rysę. Chociaż nie jest ona zbyt pokaźnych rozmiarów, to jednak znacznie zaniża końcową ocenę powieści. Otóż w związku z głównym wątkiem fabuły nie mogłam wyzbyć się poczucia nierealności niektórych z zaprezentowanych zdarzeń. Do tego dochodzi fakt przeraźliwej naiwności głównej bohaterki. Muszę jednak przyznać, że akcja wciągnęła mnie w swój wir tak mocno, że postanowiłam nie być zbyt drobiazgowa, przymknąć oko na te uchybienia i dałam się ponieść opowieści. I co? I naprawdę tego nie żałuję. Wiem też, że to na pewno nie ostatnie moje spotkanie z panią Chamberlain.

Książkę tym razem polecam każdemu, bez wyjątku! Nawet tym, którzy za „obyczajówkami” nie przepadają – możecie być naprawdę mile zaskoczeni tą lekturą. Zupełnie jak ja sama.

Ewa Szczepańska

Gosia | 2014-12-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 grudnia 2014

Trzecia już z kolei powieść Diane Chamberlain, którą przeczytałam. "Tajemnice Noelle" podobała mi się bardziej. Tutaj początek był trochę chaotyczny, ale potem historia wciągnęła mnie bez reszty.
Jedna osoba, dwa nazwiska i dwa życia. Tajemnice z przeszłości, które ciążą na sumieniu i w końcu wychodzą na jaw, wystawiając na ciężką próbę miłość i zaufanie wielu osób z rodziny i otoczenia. Jedno wydarzenie w przeszłości, jeden błąd i całe życie zatrute przez strach i poczucie winy. Ciężko jednak potępić do końca CeeCee, bo w życiu nic nie jest czarno-białe.
Historia na pewno ciekawa i dająca możliwość przemyśleń na temat konsekwencji podjętych decyzji i granic miłości.

gwiazdka | 2014-04-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Niesamowicie ciekawa książka o wielkich uczuciach, sekretach, przywiązaniu. Czytało mi się rewelacyjnie dobrze, bardzo też angażowałam się emocjonalnie, chwilami nawet poleciała mi jakaś łezka. Wspaniała charakterystyka postaci, powiązań rodzinnych. Historia o miłości, przebaczeniu, zrozumieniu, niewielki wątek kryminalny, który pod koniec jednak sporych rozmiarów. Całość opowiedziana jest z punktu widzenia dwu kobiet: matki i córki. Pomimo, że początek zdradza bardzo dużo, w sumie książka notorycznie mnie zaskakiwała.

Gdy na rynku ukazała się kolejna powieść autorstwa Diane Chamberlain od razu zostałam zaintrygowana i byłam bardzo ciekawa czy książka po prostu nie została przereklamowana. Ale jak się szybko okazało powieść tak mnie wciągnęła, że trudno było mi się oderwać i żałowałam, że to już koniec.

Diane Chamberlain to autorka, która została nagradzana wiele razy. Napisała 18 powieści, które zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i plasują się na najwyższych miejscach bestsellerów. Obecnie mieszka w Karolinie Północnej.

Główna bohaterką jest CeeCee Wilkes, szesnastoletnia dziewczyna, która mimo młodego wieku wiele przeszła. Straciła matkę w wieku dwunastu lat i od tej pory trafiała kilkakrotnie do różnych rodzin zastępczych. Jej wielkim marzeniem jest pójście na studia, ale po prostu ją nie stać. Dlatego ciężko pracuje, jako kelnerka w podrzędnym barze. Tam poznaje Tima przystojnego młodzieńca, który jest nieco od niej starszy.

Dalsza część recenzji pod adresem:...

SeVIIen | 2017-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2017

„Każdy człowiek, który pojawi się w Twoim życiu, od lekarza po śmieciarza, może Cię czegoś nauczyć, jeśli mu na to pozwolisz.”

Corinne Elliott mieszka ze swoim narzeczonym, Kenem, w Raleigh w Karolinie Północnej. Wydaje się szczęśliwa, a ponadto spodziewa się dziecka. Ken, który jest dziennikarzem, zajmuje się właśnie sprawą Genevieve Russell, żony byłego gubernatora, której szczątki zostają odnalezione po 28 latach. Kobieta została porwana, była także w ciąży, jednak szczątków dziecka nie odnaleziono. Corinne jest zdumiona, kiedy włącza telewizję i widzi swoją matkę, Eve, która twierdzi, że wie, co się stało z żoną gubernatora i jej dzieckiem. A przecież nigdy o tym nie wspominała! Co naprawdę wydarzyło się przed laty?...

Wow! Czwarte spotkanie z prozą Diane Chamberlain i za każdym razem jest coraz lepiej. Tym razem dostałam historię, która trzymała w napięciu od początku do końca. Już na wstępie pojawia się wiele pytań. A odpowiedzi na nie poznajemy stopniowo. Naprawdę – chyba...

Perzka | 2014-08-31
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Cee Cee Wilkes mimo młodego wieku ma duży bagaż życiowy. Mama zmarła jej, gdy miała 12 lat. Ojca wcześniej nie znała. Po śmierci mamy okazało się, że przebywa w więzieniu w związku z czym nie może zająć się wychowaniem nastolatki. Cee Cee trafiła do ośrodka wychowawczego a stamtąd kolejno do pięciu różnych rodzin zastępczych.
Poznajemy ją jako samodzielną 16-latkę pracującą w kawiarni. Schludna, miła mająca piękne, długie włosy dziewczyna przykuwała uwagę klientów kawiarni. To tutaj w pierwszym dniu swojej pracy Cee Cee poznaje Tima Glaysona , 22-letniego studenta czwartego roku socjologii.
Zauroczona mężczyzną, spragniona miłości, z łatwością daje sobą manipulować. Mimo, że rozsądek podpowiadał jej żeby nie ulegała propozycjom Tima, Cee Cee nie umie mu odmówić. Postanawia pomóc ukochanemu i jego bratu wyciągnąć z więzienia ich siostrę Andreę. Bierze udział w porwaniu żony gubernatora Genevieve Russel. Zakładniczka ma być wymieniona na siostrę braci Glaysonów. To od pani Russel...

Ania | 2013-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2013

Kolejna książka Diane Chamberlain ,którą pochłonelam z wypiekami na twarzy.Lubie takie lektury,które wyzwalają całą plejade emocji i wzruszeń .Czekam na następną ksiazke tejze autorki ,która ukarze sie w sierpniu.Polecam lekture ,sami zobaczcie ,że warto przeczytac.

talia44 | 2013-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2013

"Sekretne życie CeeCee Wilkes" to powiesc lekka,ale czyta się ją bardzo dobrze.Jest w niej wiele tajemnic,trudnych wyborów i ludzkich dramatów.Akcja trzyma w napięciu i utrzymuje równe tempo od poczatku do samego końca,dlatego od książki trudno się oderwać.Jedynie samo zakonczenie jest troche zbyt banalne i chyba mało dopracowane.
Diane Chamberlain Przedstawia w powieści bardzo kontrowersyjne tematy i prowokuje nas do przemyśleń dlatego bardzo tę książkę polecam.

gosia123 | 2013-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Dawno nie dane było mi przeczytać książki,od której nie mogłabym się oderwać.Jak to żyć całe życie w kłamstwie,niby w słusznej sprawie i uwikłanym przez przypadek?? Czy można aż tak pokochać nie swoje dziecko??mam milion pytań i jeszcze więcej wątpliwości

Marzin | 2014-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Od dłuższego czasu chciałam przeczytać tą książkę, zrobiłam to dopiero teraz gdy uzyskałam do niej dostęp. A więc początek super, działo sie, środek książki nudnawy co nieco jak dla mnie, ale końcówka znów sie rozkręciła. Ale to nie thriller gdzie akcja goni akcję, gdzie co rusz trupy padają;) To raczej powieść obyczajowa stąd spokojna powolna fabuła, jednakźe nie jestem zawiedziona.Czasem mam potrzebę odpocząć od drastycznych powieści grozy.

miki24gr | 2013-05-24
Przeczytana: 24 maja 2013

To pierwsza powieść Diane Chamberlain, którą miałam okazję przeczytać. Lektura zachęciła mnie do poznania innych książek tej pisarki. Bardzo dobrze skonstruowana, wciągająca i trzymająca w napięciu fabuła. Dostarczyła mi dużo emocji, a odkładając ją choćby na chwilę, tęskniłam za powrotem do niej. Polecam bardzo!