Motyl

Tłumaczenie: Łukasz Dunajski
Wydawnictwo: Filia
Still Alice
Ag2S

Neurony w głowie Alice zaczęły obumierać, lecz cały proces odbywał się zbyt cicho, by mogła go usłyszeć. Jej ciało nie było w stanie jej ostrzec, że umiera. "Motyl" to jedna z najpiękniejszych powieści ostatnich lat. Alice Howland zaczyna tracić pamięć. Lekarze kładą to na karb zmęczenia i stresu. Ale mylą się. Alice jest profesorem Harvardu, uprawia Jogging i korzysta z życia, jest spełnioną...

"Motyl" to jedna z najpiękniejszych powieści ostatnich lat.
Alice Howland zaczyna tracić pamięć. Lekarze kładą to na karb zmęczenia i stresu. Ale mylą się. Alice jest profesorem Harvardu, uprawia Jogging i korzysta z życia, jest spełnioną kobietą.
Diagnoza, Alzheimer o wczesnym początku, jest dla niej wyrokiem. Kobieta musi pogodzić się z tym, że niebawem straci swoją tożsamość. Zapomni kim jest, co kocha, a czego nienawidzi.
Przestanie poznawać swoje dzieci.
Próbuje się przed tym bronić tworząc w swoim komputerze, niczym dodatkowy dysk pamięci, specjalny folder o nazwie: Motyl…

"Motyl" to powieść o której nie da się zapomnieć. Powieść o sednie człowieczeństwa i o heroicznej walce o zachowanie godności w obliczu nieuleczalnej choroby.

źródło opisu: Wydawnictwo Filia, 2014

źródło okładki: http://wydawnictwofilia.pl/

Gosia | 2015-01-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Lisa Genova po raz pierwszy na dobry początek roku. Bardzo się cieszę, bo jej książka jest wyjątkowa, a na półce do przeczytania czeka już następna jej pozycja. „Motyl” to książka, którą trudno zapomnieć, bo opowiada wzruszającą i jednocześnie przerażającą historię, która może spotkać każdego z nas.
Bohaterką tej opowieści jest Alice Howland, pracownik naukowy i wykładowca na uniwersytecie. Zaczyna zauważać u siebie niepokojące objawy, które doprowadzją do strasznej diagnozy, która brzmi jak wyrok - choroba Alzheimera.
Autorka przewrotnie uczyniła bohaterką opowieści kobietę świetnie wykształconą o ustalonej pozycji zawodowej, by ukazać jak szybko postępujący proces chorobowy doprowadza do utraty wszystkiego, co z takim trudem bohaterka osiągnęła. Najbardziej przerażąjący jest proces utraty właswnej tożsamości, zapominania włąsnego ja.
Historia jest opowiedziana z pozycji Alice i jej odczuć i to czyni ją bardzo osobistą, przejmującą i autentyczną. Książka jest niesamowita,...

Agnieszka | 2013-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Książka Pani Lisy Genova w pełni zasługuje na zdobyte miano bestsellera światowego. Czytając "Motyla" nie odbierałam go wyłącznie jako zwykły czytelnik lecz głównie szukałam jego wartości odnośnie swojej płaszczyzny zawodowej jako,że jestem psychologiem oligofrenopedagogiki.Co prawda nie zajmuję się bezpośrednio osobami cierpiącymi na chorobę Alzheimera o której mowa w powieści, jednak problem ten nie jest mi obcy.

Utwór ten to wspaniałe i poruszające,a zarazem szokujące i przerażające dzieło ukazujące niezwykle prawdziwą i trudną historię życia z wyniszczającą umysłowo chorobą.
Większości z nas Alzheimer kojarzy się z okresem starości, schyłku życia,a często nawet uważamy,że schorzenie to jest naturalnym skutkiem procesu starzenia się.Niestety tak wcale nie musi być.Choroba ta dotyczy także osób o wiele młodszych.Autorka uświadamia nam poprzez postać głównej bohaterki,iż Alzheimer dotyka już osób będących w pięćdziesiątym roku życia.

Alice Howald jest pięćdziesięcioletnią...

motyl43 | 2013-08-04
Przeczytana: sierpień 2013

Na końcu książki można przeczytać rozmowę z autorką. Odpowiada między innymi na pytanie o ulubione sceny w książce. Nie wzruszam się, nie płaczę, ani czytając, ani oglądając -nigdy. Moja ulubiona scena - kiedy Alice Howland wygłasza najważniejszą przemowę w swoim życiu...a ma Alzheimera.( kartki pozostały mokre). Kocham życie za miejsca, których jeszcze nie widziałam, dania których jeszcze nie skosztowałam, i książki których jeszcze nie przeczytałam.

Aneta Wiola | 2017-03-09
Przeczytana: 09 marca 2017

"Chciała się zabić. Mimowolne myśli o samobójstwie naszły ją nagle i niespodziewanie, zmiatając pozostałe refleksje z jej głowy, zamykając ją w ciemnym i koszmarnym kącie na długie dni. Brakowało im jednak wytrzymałości i osłabły, okazując się być przelotnym kaprysem. Nie chciała jeszcze umierać."

Alice Howland- naukowiec i wykładowca psychologii na Harvardzie choruje na Alzheimera. Nie ufając sobie, tworzy folder tytułując go MOTYL, aby przypomniał jej kim jest.

Książka bardzo wzruszająca i świetnie ukazuje życie chorych na Alzheimera.
Przypadki szczegółowo opisane i niekiedy myśli Alice, chociaż jak dla mnie autorka powinna umieścić tego więcej.
Brakowało mi natomiast obrazu z punktu widzenia innych bohaterów, jak chociażby dzieci Alice, czy męża. Czasami niektóre wydarzenia zbyt szybko się działy, a niekiedy nudne tematy o działania leków wlokły się zanudzając mnie.
Brak zakończenia, pomimo epilogu wciąż za mało się można było dowiedzieć.
Uważam jednak, że chociaż jest to...

ChicaDeAyer | 2015-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2015

Pierwsze zderzenie z twórczością Genovy i jakże udane! ‘Motyl’ to sprawnie napisana pozycja dotykająca niełatwej i bardzo delikatnej materii. Niezmiernie łatwo w takim przypadku autorowi przeholować w jedną lub druga stronę. Jednakże nie tym razem, o nie! Genova nie stworzyła powieści ckliwej, taniej ani nadmiernie pesymistycznej – udało jej się zachować odpowiedni balans i nie przekroczyć granicy dobrego smaku. Przy tym ‘Motyl’ wciąż budzi emocje, ale te pożądane – nie żerujące na odruchach człowieczeństwa, czym mogą się ‘pochwalić’ inne pisarki.

Warta polecenia – na pewno nie poprzestanę na lekturze jedynie tej pozycji z dorobku autorki.

Gala | 2018-03-25
Przeczytana: 25 marca 2018

„ Motyl „ to książka wyjątkowa, poruszająca bardzo trudny temat. Opowiada o strasznej chorobie, która odbiera człowiekowi tożsamość, uzależnia od bliskich. To historia o powolnym umieraniu i heroicznej walce o zachowanie godności i istocie człowieczeństwa.
Powieść mnie nie urzekła stylem, bo jej siła nie tkwi, bowiem, w formie, ale w treści. Autorce udało się prostym, rzeczowym językiem przedstawić chorobę alzheimera w możliwie najbardziej wiarygodny sposób, bo z punktu widzenia chorego. Lektura uświadomiła mi, jak trudno przyjąć do świadomości, że ta choroba staje się wyrokiem, pochłania niezależność i sprawia, że bliscy albo potraktują cię z miłością lub z przymusu staną się twoimi opiekunami.
Moja mama chorowała długie lata na SM, które przykuło ją do wózka i uzależniło od opieki bliskich, nie mniej jednak ten rodzaj choroby nie odebrał jej sprawności umysłowej. Nawet nie próbuję sobie wyobrazić jak to jest przyglądać się ukochanej osobie, która w istocie odchodzi na długie...

gwiazdka | 2018-03-07
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 marca 2018

„Motyl” Lisy Genowa to na pewno książka, która traktuje o bardzo interesującej tematyce, czyli głębokich problemach ludzkich. Powieść napisana sprawnie, pod względem portretów psychologicznych także bardzo przekonująca, chociaż kilka razy miałam wrażenie, że czytam instruktarz, jak postępować w danej sytuacji, adresy internetowe, grupy wsparcia. Były one tu wciśnięte niezbyt umiejętnie, odczuwałam pewną kanciastość. Ale poza tą jedną niewielką usterką powieść dobra, napisana z punktu widzenia kobiety walczącej o swoją godność. Oceniłam na 7 gwiazdek, bo na przeszkodzie wyższej oceny stanęła mi jednak inna powieść dotycząca tematyki tej samej choroby (mowa o Alzheimerze) czyli „Ani śladu Elizabeth Emmy Healey. „Motyl” jakoś mniej mnie przekonał, może dlatego, że autorka za bardzo „galopowała z postępami choroby i kolejnymi objawami, jakby musiała wszystko zmieścić w danym przedziale czasowym.

Na plus za to zapisałam opis reakcji otoczenia, to już mnie przekonało całkowicie. W...

Są takie książki, które odciskają piętno w psychice. Bez wątpienia jest nią właśnie "Motyl". Historia kobiety, która choruje na Alzheimera. Każdego dnia choroba postępuje, odbierając jej możliwość normalnego funkcjonowania, obezwładnia ją...a jednak książka niesie przesłanie,że nie należy poddawać się i walczyć w imię własnej godności.

Marago | 2014-05-21
Przeczytana: 20 maja 2014

Świetna książka. Zarówno pod względem merytorycznym jak i literackim. Pierwsza pozycja, która pokazuje chorobę Alzheimera od strony pacjenta. To trzeba przeczytać. Polecam.

FairytaleePrincess | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

Jestem...
Zdruzgotana, zachwycona, wstrząśnięta, oszołomiona...
Ta powieść, ta historia... Ona, pomimo ciężkiej tematyki, pomimo wielkiego bólu... Była po prostu... dobra.
Wciąga już od pierwszych stron i mimo poważnego tematu czytało się ją szybko, wręcz pochłaniało.
Ta historia uświadomiła mi jak cenny jest czas i powinniśmy korzystać z każdej chwili i starać się nie zmarnować ani sekundy. Chciałabym więcej książek o tej tematyce.
To pierwsza, ale na pewno nie ostatnia książka Lisy Genovy, jaką miałam okazję czytać.