Kolor róż

Okładka książki Kolor róż Krystyna Mirek
Okładka książki Kolor róż
Krystyna Mirek Wydawnictwo: Zwierciadło Cykl: Saga dworska (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Saga dworska (tom 2)
Zwierciadło
2023-03-08
2023-03-08
literatura polska

Druga część trylogii "Saga dworska". Miła książka ukazująca dawne życie na polskiej wsi. Ilość bohaterów w sam raz do zapamiętania, losy ich nietrudne do śledzenia. Jest w książce i radość i smutek, zdarzenia przyjemnie i tragiczne. Autorka kiedy chce doświadcza bohaterów ale kiedy potrzeba prostuje ścieżki życia. jednak jest to miłe nie infantylne. Polecam do relaksacyjnego czytania.

"Kolor róż" Krystyny Mirek to drugi tom Sagi dworskiej.
Kontynuacja dziejów Dominika zmuszonego ukrywać swój status dziedzica i panny z dworu, Julianny, która wbrew oczekiwaniom rodziców wiąże z nim swój los.
Opowieść o życiu w dziewiętnastowiecznym szlacheckim dworku i uczuciu rodzącym się wbrew wszystkiemu. Także o przeszłości, która powraca w najbardziej nieoczekiwanych chwilach.
Drugi tom Sagi dworskiej jeszcze bardziej wciąga. Historia zawłaszcza. Czyta się jednym tchem. GORĄCO POLECAM!

"Kolor róż" Krystyny Mirek to drugi tom Sagi dworskiej.

Julianna -panna ze dworu i Dominik-parobek,ale...czy na pewno ,,Kolor róż " to dalszy ciąg losów ,,Zapachu bzów".Saga dworska bardzo mnie wciągnęła .Świat konwenansów,w którym nie liczy się serce,a posiadanie i pochodzenie.Do tego świata zupełnie nie pasuje Julianna,która wymyka się do wyrzuconej na margines społeczeństwa prababki i uczy się leczyć tak jak ona.Wbrew ojcu ,który chce ją wydać za mąż wiąże swój los z Dominkiem,o którym...nikt nic nie wie,Syn dziedzica skrzętnie urywa swoją tożsamość.W powieści dużo się dzieje.Przeszłość ciągle goni bohaterów,ale czy ich dopadnie...?Książka kończy się jednym wielkim znakiem zapytania co daje nadzieję na kontynuację.

Poznajemy dalsze losów bohaterów z "Zapach bzów" Dominika i Julianny. Tak jak w poprzedniej części znów poznajemy pełen konwenansów świat, gdzie hierarchia społeczeństwa odgrywa bardzo ważną rolę. Nie liczy się dobre serce, ale zapach pieniędzy i układów pomiędzy szlachetnie urodzonymi. A w tym wszystkim dziewczyna, która pragnie leczyć jak jej babka, która została wyrzucona na margines społeczeństwa, ale to nie przeszkadza przychodzić do niej po pomoc. Julianna wie że albo wyjdzie za mąż albo czeka ją los babki. Nawet spłata długów ojca z swojego posągu, nie jest w stanie tego zmienić. Matka i ojciec Julianny są zapatrzeni w własne potrzeby i nie interesuje ich los córki,liczy się pozycja i "gadanie" ludzkie.
Dominik, choć jest synem dziedzica nie boi się ciężkiej pracy. Po tragedii, która się wydarzyła się że jego los zależy tylko od niego. A ma przy sobie wiernego przyjaciela, który zawsze go wesprze i pomoże.
Niestety, ale ktoś nieprzychylnie patrzy na tą dwójkę razem. Ich szczęście, choć wymuszone przez sytuację sprawia, że czyjaś duma męska została urażona.
W tej części dzieje się sporo, co sprawia że zastanawiałam się czym jeszcze zostanę zaskoczona. Autorka zostawia nas na zakończenie z słowami "jed­nak prze­szłość nie za­po­mniała o nim." Więc jestem ogromnie ciekawa co wydarzy się w kolejnej części.

Kolejne losy Dominika i Julianny. Czekam na następną część.

Kolejne losy Dominika i Julianny. Czekam na następną część.

Jest to druga część „Sagi dworskiej”, której autorką jest Krystyna Mirek.
Julianna przekazała swój posag ojcu na spłatę długów. Jej mama spodziewa się dziecka i wszyscy oczekują, że będzie to chłopiec i przyszły dziedzic. W tej sytuacji Julianna nie może już liczyć na najlepsze partie w okolicy. Mimo to nie jest skora do przyjęcia pierwszych lepszych oświadczyn. Woli tak jak babcia zamieszkać na uboczu i leczyć okolicznych mieszkańców. Uwagę Julianny zwraca nowo przyjęty do pracy we dworze parobek, Mężczyzna wydaje się inny od wszystkich i zaczyna pociągać Juliannę. Dziewczyna nie zdaje sobie sprawę, że Dominik tak jak i ona jest szlachcicem. Czy jest jakaś szansa by Julianna wyszła właśnie za Dominika i jak na to zareaguje ich sąsiad, którego względy dziewczyna odrzuciła?

Książkę czyta się dobrze, choć bardziej może być postrzegana w kategorii bajki, niż opowieści, która mogła wydarzyć się dawno temu w rzeczywistości. Julianna z jednej strony wydaje się bardzo rozsądna, z drugiej jest strasznie dziecinna i nie zdaje sobie sprawy jakie mogą być konsekwencje podejmowanych przez nią decyzji. Jeszcze bardziej oderwany od rzeczywistości jest jej żyjący ponad stan ojciec. Mężczyzna nie uczy się na swoich błędach i co rusz popada w kolejne kłopoty. Najtwardziej stąpającą po ziemi osobą jest babcia Julianny, która potrafi przewidzieć pewne okoliczności.
Trochę rozbawił mnie wątek budowy domu przez Dominika. Mężczyzna nie ma żadnych środków a podejmuje się niemałego wyzwania. Z drugiej jednak strony, można podziwiać go za pracowitość.
Ogólnie książkę oceniam na niepełne 7 pkt.

Jest to druga część „Sagi dworskiej”, której autorką jest Krystyna Mirek.

2083

Z przyjemnością wysłuchałam dalszych losów Julianny i Dominika a głos pani Marty Markowicz z polskimi dworami będzie mi się już zawsze kojarzył.

Życie potrafi nas zaskakiwać i pozytywnie ale i negatywnie. Nigdy jednak nie można się poddawać i zawsze należy okazać serce drugiemu człowiekowi. Polecam

Niestety zwyczajne czytadło. Nie ma osadzenia w czasie historycznym...okraszenia historii wydarzeniami historycznymi, które uwiarygodniłyby powieść. Jedynie intrygi przeciwko "idealnej " parze bohaterów. Saga dworska w kartonowym dworze.

Fajnie się czytało, coś innego niż dotychczas. Szkoda, że zaczęłam od drugiej części.

• Przeczytane 2023
  • Audiobooki