Czas złych snów

Okładka książki Czas złych snów Magdalena Wala
Okładka książki Czas złych snów
Magdalena Wala Wydawnictwo: Książnica Cykl: Między jeziorami (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Między jeziorami (tom 2)
Książnica
2023-02-08
2023-02-08
9788327162052
literatura polska wojna kobieta bestialstwo brutalność rodzina nadzieja

Drugi tom przejmującej serii "Między jeziorami" jest równie wciągający, jak poprzedni. Przeczytałam w jeden dzień. Dziwnie jest czytać o Warmii i Mazurach, o Olsztynie....to nasze Ziemie Odzyskane, ale od wieków mieszkał tu kto inny. Przypominają mi się autokary pełne Niemców turystów (a może Mazurów?) - staruszków, które przyjeżdżały tu kiedyś, pewnie z tęsknoty serca za ziemiami rodzinnymi...

Losy Amalii w tym tomie są przerażające. Autorka w posłowiu twierdzi, że ostatecznie zdecydowała się usunąć z książki najbardziej drastyczne opisy. A tych i tak nie brakuje! Amelia ucieka przed Sowietami - czerwoną zarazą: niszczą, plądrują, kradną, gwałcą, mordują... Słowo człowieczeństwo jest im obce. Ewakuację zarządzono zbyt późno: jest mroźna zima. Amalia z siostrą i sąsiadkami ukrywa się w leśniczówce w głębi lasu. Najpierw zdeterminowane chcą uciekać na Zachód, potem zmieniają decyzję i wracają do rodzinnej wsi. Czy jest do czego i do kogo wracać? Jak się żyje wśród osiedlających w pustych gospodarstwach Polaków? Czy Amalia i inne kobiety są bezpieczne w chacie? Jak są traktowane przez NKWD? Straszna lekcja historii, która niestety się powtarza na Ukrainie. Przeczytajcie....

Nadzieja, przyjaźń i miłość potrafią przeprowadzić człowieka przez piekło... .

Nadzieja, przyjaźń i miłość potrafią przeprowadzić człowieka przez piekło... .

Akcja toczy się podczas II wojny światowej (1945 rok).
W książce poznajemy dalsze losy Amalii, córki mazurskich gospodarzy, która została wydana za mąż za Niemca. Z poprzedniej części wiemy, że jej mąż prawdopodobnie zginął podczas walk. Ona zaś poznała Piotra (przemysłowego pracownika),z którym zaczęła łączyć ją szczególna więź. Zostali jednak rozdzieleni. Miałam nadzieję na kontynuację tego wątku w drugiej części, jednak tu autorka skupiła się na innym zagadnieniu. Była nim ucieczka przed wrogiem. Ucieczka z rodzinnej wsi Amalii oraz innych mieszkanek Schonwalde przed Sowietami. Wśród uciekinierek jest młodsza siostra Amalii - Frieda, jej sąsiadki Helga i Truda.
Kobiety walczą o przetrwanie (nie ułatwia tego silny mróz, brak pożywienia, lekarstw). Ukrywają się w opuszczonych budynkach. Doświadczają bestialstwa ze strony Rosjan.
Kiedy sytuacja wydaje się być nieco stabilniejsza, próbują wrócić do swojej rodzinnej wioski. Mają nadzieję spotkać się ze swoimi bliskimi, odzyskać swoje gospodarstwa. Czy udaje im sie to?

Ilość i rozmiar nieszczęść, jakie spotykały ludzi w czasie wojny jest niewyobrażalny! To, o czym się czyta, wydaje się nie do przeżycia. Samo podejmowanie decyzji, mających wpływ na dalsze losy (życie lub smierć) było trudne. Wkraczają wojska - zostać czy uciekać? Spotykasz wroga - odezwać się czy milczeć?

Autorka pisze w taki sposób, że czytelnik czuje jakby sam uczestniczył w tych wydarzeniach. Nie brakuje tu emocji i przejmujących treści.

Akcja toczy się podczas II wojny światowej (1945 rok).

Wstrząsająca pozycja, trudno będzie o niej zapomnieć. Sięgam z ciekawością po cześć trzecią.

Mimo tragicznych losów bohaterów, czyta się bardzo dobrze. Czekam na 3 tom.

Mimo tragicznych losów bohaterów, czyta się bardzo dobrze. Czekam na 3 tom.

Rewelacyjna!!!

Rewelacyjna!!!

Drugi tom serii MIĘDZY JEZIORAMI "Czas złych snów" wciągnął mnie podobnie jak pierwszy i to do tego stopnia, że jak zaczęłam czytać, to nie mogłam się oderwać od książki. Kontynuacja losów bohaterów poprzedniej części (w większości kobiet) toczyła się głównie w zamkniętych pomieszczeniach, ale było też trochę opisów tego, co działo się na zewnątrz, gdy Sowieci wkraczali do Prus Wschodnich i zresztą nie tylko tam, bo "czerwona zaraza" zalewała cały kraj.

Gdy Niemcy przegrali wojnę, coraz więcej mieszkańców Warmii i Mazur zaczęło opuszczać swoje domy i uciekać na Zachód. W drogę wyruszyła również Amalia z młodszą siostrą Friedą aby dołączyć do teściów i córeczki. Razem z nimi w podróż udały się też inne mieszkanki Schönwalde . Niestety, po drodze natykają się na wszechobecnych "wyzwolicieli" czyli zdziczałe i żądne zemsty oddziały Armii Czerwonej. Jak skończy się dla tych kobiet ta bezpośrednia konfrontacja z żołnierzami?

Czy chcielibyście się dowiedzieć jak wyglądały miejscowości, przez które przetoczyła się Armia Czerwona? A także co działo się z ludnością Prus Wschodnich po zajęciu ich przez Armię Radziecką? Ja również dlaczego ludność zamieszkująca te tereny w popłochu je opuszczała? Albo czy Amalia spotka się w końcu z ukochanym Piotrem a także córeczką i teściami? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie na kartach książki.

Powieść obfituje w wiele dramatycznych i siejących grozę wydarzeń, tym bardziej przejmujących, że dotyczących głównie kobiet i dzieci. Ich losy po wkroczeniu Rosjan były nie do pozazdroszczenia, szczególnie Niemek i obywatelek Mazur, które również uważano za Niemki. Zarówno Rosjanie jak i Polacy wypędzali Niemców i Mazurów z ich domów i sami je zajmowali. Byli przy tym napastliwi i agresywni. Autorka nie epatowała niepotrzebnie zbyt drastycznymi scenami, ale nawet to, co zawarła w treści książki powodowało ciarki na całym ciele, wściekłość, bunt i łzy.

Niezwykle dużo tu emocji i to silnych. Niektóre sceny dla ludzi o mocnych nerwach. A wszystko tym bardziej przejmujące, iż mamy świadomość, że takie sceny jak w książce rzeczywiście się rozgrywały w życiu wielu rodzin. Akcja od początku do końca trzyma w napięciu i właściwie cała treść dotyczy ucieczki kobiet na Zachód i ich zmagania ze spotykanymi po drodze Sowietami. Polecam jak najbardziej, ale oczywiście całą serię a nie tylko jeden tom. Sięgam od razu po część trzecią, w której mam nadzieję - wszystkie wątki zostaną podomykane jak również otrzymamy odpowiedzi na różne pytania, na przykład czy mąż Amalii żyje. Zabieram się od razu za tom trzeci.

Drugi tom dużo lepszy od 1,bardzo wstrząsający. Trudny temat Ziem Odzyskanych i postępowania wyzwolicieli.Autorka nie spłyciła tematu nie epatuje też brutalnością.

Druga część cyklu "Między jeziorami" i kolejny etap poznawania przeze mnie nieznanej dotąd historii Mazurów. Druga część przedstawia powojenne losy Mazurów. Teraz to oni są przymuszani do pracy i opuszczania domów. Najtragiczniejszy los spotyka kobiety, bo przybywający do Polski Sowieci "wyzwalają" poprzez gwałty. Niewinne osoby, cywile, kobiety i dzieci... karane za to, gdzie się urodziły. Uznane za wrogów ze względu na miejsce zamieszkania i tożsamość narodową. Gorąco polecam.

Druga część książki pochłonęła mój dzień tak samo jak pierwsza. Nie spodziewałam się takiego końca i z niecierpliwością będę czekać na dalszy ciąg. Mam nadzieję na szczęśliwe zakończenie tej historii.

• Przeczytane w 2023
  • Przeczytane 2023