Słoik z marzeniami

Anna Ziobro Wydawnictwo: Dragon literatura obyczajowa, romans
Dragon
2023-02-22
2023-02-22

Nadia i Michał od dzieciństwa się przyjaźnią a chwilę potem pokochają. Ich wspólnym sekretem jest słoik w którym gromadzą karteczki z marzeniami. Część jest tylko dziewczyny, część Michała a reszta wspólnych. Niemniej jednak nie dane im było spełnić wspólnych marzeń bo Michał tragicznie ginie w wypadku. Nadia po wielu latach od tego zdarzenia dowiaduje się że jest chora, ciężko chora i żaden nowy związek nie wchodzi w grę do momentu aż na jej drodze stanie Kuba. Spotykają się przypadkiem a potem dziewczyna jedzie do Londynu aby sprawdzić czy im się uda? Między tymi zdaniami jeszcze dużo ważnej treści trafi do czytelnika i dlatego polecam gorąco tę pozycję. Moja podróż tym razem to nie tylko Londyn i inny wymiar czasowy ale to była podróż w głąb duszy, w głąb ciała nie tylko bohaterów. Dziękuję autorce za tę pozycję.
#WyzwanieLC2024

Sięgając po powieść autorki, która pisze bardzo dobre książki liczyłam na powieść która pochłonie mnie bez reszty. I tym razem się nie zawiodłam, jednak poprzednie tytuły były jednak lepsze. W tej miałam wrażenie że w dwóch aspektach treści pojawił się banał. Pierwszy to relacja między Nadią a Kubą. Bardzo szybko kobieta zdecydowała się na bardzo bliską relację z nim pomimo złamanego serca po utracie w tragicznym wypadku swojej pierwszej miłości, Michała.
Sporo ich łączyło, zaczynali swoją relację od przyjaźni, która w późniejszym czasie przerodziła się w miłość. Ich sekretem był słoik do którego wrzucali karteczki z zapisanymi na nich ich marzeniami. Czy po śmierci chłopaka były możliwe do spełnienia? W jednej chwili runął dziewczynie świat...
Drugi aspekt to jej choroba, która nie była możliwa do leczenia w kraju, a po wizycie w Anglii bez większych przeszkód i komplikacji kobieta nad wyraz szybko wróciła do zdrowia...
Reszta treści pozostaje dla mnie bardzo bardzo ciekawa, w tym tajemnica rodziny która niestety miała fatalny finał. Za błędy rodziców zapłaciły dzieci, jest to dla mnie nie do pojęcia i zaakceptowania. To zwyczajna niesprawiedliwość. Tym bardziej że jedno z nich zapłaciło najwyższą cenę...
Zagadką pozostaje też los ojca Nadii, nie został do końca wyjaśniony. Cieszy mnie fakt że udało się kobiecie ułożyć życie na nowo, spotkała na swej drodze mężczyznę który otoczył ja opieką i obdarzył miłością. Na Kubie mogła polegać i cieszyć się jego oddaniem i uczuciem. Nie spodobało mi się zachowanie matki Nadii, która w obliczu choroby córki powinna zwyczajnie inaczej postąpić i się zachować. Być przede wszystkim osobą odpowiedzialną i z matczynej troski i miłości być razem z dzieckiem w tak trudnym momencie. Podobał mi się Wojtek, brat dziewczyny, który mógłby niejednego dorosłego czegoś nauczyć. Przede wszystkim wrażliwości i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Bo oczywiście chcieć to móc. I tutaj muszę również wspomnieć o przyjaciołach Nadii, na których mogła polegać. I w obliczu niepewnego jutra byli razem z nią, nie zostawili jej samej. Książka pozostawia u mnie pewien niedosyt, jestem ciekawa czy będzie jakiś ciąg dalszy, a jeśli nie czekam na kolejny tytuł twórczości autorki. Przeczytajcie sami!
Powieść przeczytałam dzięki akcji wędrującej książki u Czytam dla przyjemności, za co serdecznie dziękuję! 😊

Książka Anny Ziobro "Słoik z marzeniami" przeczytałam dzięki BT. Główna bohaterka Nadia nie może pogodzić się ze śmiercią bliskiego przyjaciela Michała, który zginął tragicznie . Będąc dziećmi stworzyli słoik do którego wkładali swoje marzenia. Niestety Michała marzenia skończyły się w momencie jego przedwczesnej śmierci.
Nadia bardzo przeżyła odejście ukochanego ale musiała żyć dalej.
Pracowała w sklepie gdy nagle zemdlała i trafiła do szpitala. Dowiedziała się iż ma guza mózgu który w Polsce jest nieuleczalny. Dostała leki które pomagają jej funkcjonować.
Poznaje Kubę który zakochuje się w Nadii i bardzo chce żeby z nim wyjechała
do Angli . Nadia zastanawia się czy dać sobie szanse chodź na chwilę szczęścia gdyż nie wie ile jeszcze tego życia jej zostalo.
Bardzo chciała zobaczyć Anglię i spełnić swoje chodź jedno marzenie.
Czy wyjedzie?
Tego musicie dowiedzieć się sami czytając książkę.
Wiem jedno żetrzeva marzyć i trzeba pomóc te marzenia spełniać.
Dziękuję Pani Aniu za piękna powieść od której ciężko było się oderwać.

Nadia bardzo przeżyła odejście ukochanego ale...

Niesamowita książka.
Od początku bardzo wciąga. Piękna a zarazem trudna historia bohaterów, którzy muszą uporać się z przeciwnościami i problemami jakie stawia im los.
Polecam serdecznie 😍

Niesamowita książka.
Polecam serdecznie 😍

Bardzo wciągająca książką .
Dużo emocji , radość , smutek i łzy .
Wspaniała przyjaźń na zawsze .
Zaufanie i tęsknota .
Po prostu życie.
Czasem trzeba podjąć ryzyko i coś wybrać .
Nigdy nie wiemy co nas spotka , nowa miłość i szansa .
Walka z myślami ,ale choroba stawia pod ścianą i aby spróbować ostatniej szansy
młoda dziewczyna pomimo ,że nie zapomniała o pierwszej miłości i przyjacielu decyduje się na wyjazd i ślub .
Polecam książkę każdemu .
Warto zawsze marzyć , ale też działać i dać sobie szansę .

Bardzo wciągająca książką .
Dużo emocji , radość , smutek i łzy .
Wspaniała przyjaźń na zawsze .
Zaufanie i tęsknota .
Po prostu życie.
Czasem trzeba podjąć ryzyko i coś wybrać .
Nigdy nie wiemy co nas spotka , nowa miłość i szansa .
Walka z myślami ,ale choroba stawia pod ścianą i aby spróbować ostatniej szansy
młoda dziewczyna pomimo ,że nie zapomniała o pierwszej...

Kolejna historia od Anny Ziobro, która łapie za serce i niejednokrotnie wzrusza.

Nadia to młoda dziewczyna, którą los nieustannie doświadcza. Najpierw traci ukochanego przyjaciela, z którym "kolekcjonowała" marzenia w słoiku, po to by gdy dorosną móc je zrealizować. Niestety przez złe decyzje dorosłych, doszło do tragedii i teraz Nadia na grobie Michała pozostawia tylko wianki ze stokrotek. Tych marzeń już nigdy wspólnie nie zrealizują. Odkładane do słoika , już w nim pozostaną zapomniane.

Dziewczyna non stop musi zmagać się z uprzedzeniami, co jest związane z jej romskim pochodzeniem. Niestety stereotypy są w nas głęboko zakorzenione i ciężko je wyplenić. Mama Nadii wyjechała do pracy by móc choć trochę polepszyć warunki materialne rodziny. Nadia pozostała w domu z babcią i młodszym braciszkiem Wojtkiem. Mimo ciężkich warunków mieszkaniowych i braku pieniędzy , wspierają się wzajemnie i nie tracą pogody ducha.
Czy Nadię może spotkać jeszcze coś gorszego? Cóż, niestety tak. Wykryto u niej śmiertelną chorobę, z którą polscy lekarze nie potrafią walczyć.

Życie dziewczyny można określić jako pasmo nieustannych ciosów, jednak nawet to nie zabiło w niej marzeń.

Ciężko pogodzić się z tym, że tak młodej osobie pozostało już nie wiele życia. Dlatego też Nadia postanawia nie odkładać marzeń na później tylko próbuje je realizować w miarę swoich możliwości.
Przypadkowo poznany w dyskotece chłopak w trakcie swojego dwumiesięcznego urlopu realizuje z Nadią listę jej marzeń. Niestety to tylko 2 miesiące po których Kuba będzie musiał wrócić do Anglii. Dla Nadii z kolei to czas nieustannego szczęścia, chwil w których nie musi martwić się chorobą tylko korzysta z życia.

Czy ich drogi się rozejdą? Czy może jednak będą walczyć o tę znajomość i o zdrowie Nadii?

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się jak potoczą się losy Nadii i Kuby, to koniecznie sięgnijcie po tę wyjątkową historię.

Książkę miałam okazję przeczytać w ramach BookTour zorganizowanego przez dziewczyny z @czytam_dla_przyjemnosci.

Sięgając po tę książkę spodziewałam się lekkiej i przyjemnej lektury. Ale nic z tych rzeczy! Anna Ziobro opisuje tutaj mnóstwo trudnych tematów – smutek i ból, żałobę (Nadia niemal codziennie odwiedza grób ukochanego przyjaciela),walkę z uprzedzeniami (Nadia jest z pochodzenia Romką) i biedą, aż wreszcie trudną przeprawę ze śmiertelną chorobą. Czy do Nadii wreszcie uśmiechnie się los? Czy ma szansę na zdrowie i szczęście?

Opowieść toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych – poznajemy przeszłość Nadii i Michała, odkrywając kolejne tajemnice i wydarzenia, które sprawiły, iż teraźniejszość jest pełna bólu i samotności. Nagle na jej drodze stanął Kuba, który przyjechał po kilku latach do Polski na dwumiesięczne wakacje… To miał być zwykły urlop… Czy stał się niezwykły? Czy Kuba odmienił życie Nadii?

Musicie sami się przekonać.

Dzieciństwo Nadii kojarzyło się wyłącznie z Michałem. Chłopak był przy niej zawsze i towarzyszył jej w najważniejszych chwilach. Nie mieli przed sobą tajemnic i z każdym rokiem dorastania byli pewni, że zawsze będą razem. Pamiątką po dziecinnej przyjaźni, a później miłości pozostał dla Nadii słoik, do którego wspólnie z Michałem wrzucali karteczki, na których zapisywali swoje tajemnice, myśli, wspomnienia i marzenia. Niestety niespełna 18 letni Michał ginie w nieszczęśliwym wypadku a Nadia pozostaje sama. Przez wiele lat nie może pogodzić się ze śmiercią ukochanego i wejść w jakąkolwiek relację. Na dodatek okazuje się, że ma guza, którego operacji nikt nie chce się podjąć. Pewnego razu w klubie poznaje Kubę. Chłopak mieszka na stałe w Wielkiej Brytanii a do Polski przyjechał na urlop. Nadia postanawia zapomnieć o swoich problemach i poddać się chwili. Czy ta relacja ma szansę przetrwać?

Każda książka autorki wywołuje mnóstwo emocji. Jest to opowieść smutna, jednak daje nadzieję na lepsze jutro. Wydawało się, że sytuacja Nadii jest beznadziejna i nic dobrego raczej się nie zdarzy, lecz przewrotny los postawił na jej drodze Kubę, który nawet wówczas, gdy dowiedział się o jej chorobie nie opuścił jej. Nieprawdopodobne a jednak prawdziwe. Można tylko mieć nadzieję, że takich chłopaków jest na świecie więcej. Chyba łatwiej byłoby mi uwierzyć w opowieść, że gdy chłopak dowiaduje się o chorobie ucieka tam gdzie pieprz rośnie.
Muszę przyznać, że książka w jakiś sposób mnie poruszyła. Autorka podjęła się wielu trudnych tematów. Nadia ma romskie korzenie, ma młodszego dziesięcioletniego brata, który nie zna swego ojca a jej mama aby utrzymać rodzinę pracuje za granicą. Kuba od lat mieszka za granicą, a na wszystko co osiągnął musiał sam ciężko zapracować. Przygoda Nadii i Kuby rozpoczyna się od seksu pod gwiaździstym niebem. Czy taki początek może wróżyć dobre zakończenie.
Książkę oceniam na niepełne 7 pkt.

Anna Ziobro w tej historii ponownie chwyta czytelnika za serce, wsadza na emocjonalny rollercoaster i pozwala być milczącym świadkiem wydarzeń, które mogły zdarzyć się naprawdę. Tym razem na tapet poszły uprzedzenia, zdrada, ból po stracie kogoś bliskiego, sekrety prowadzące do tragedii, zawiedzione zaufanie i wiele innych ale często jakże dobrze nam znanych odczuć i sytuacji. Historia Nadii jak przysłowiowy efekt motyla, pokazuje wpływ jednego zdarzenia na kolejne i kolejne. Pokazuje, że największe konsekwencje decyzji dorosłych ponoszą nierzadko ich dzieci.
Czytając tę książkę zastanawiałam się dlaczego tak jest, że zamykamy nasze marzenia w przysłowiowym słoiku zamiast starać się je realizować ? Dlaczego przypominamy sobie o nich w chwilach kiedy, nierzadko bywa już za późno na ich realizację ? I co sprawia, że zabraniamy sobie marzyć ?

Słoiki kojarzą mi się z przetworami na zimę. Zawekowane czekają na swój czas.... Czy słoik z marzeniami zostanie "odwekowany" w odpowiednim czasie???? Baaaardzo ciekawa byłam tej powieści.

Przeczytałam „Za ścianą ciszy” oraz „Brakujący obrazek” i już wiedziałam, że to nie będzie łatwa lektura. Pani Anna Ziobro porusza bardzo trudne tematy. To nie są powieści łatwe i przyjemne, bo życie nie jest łatwe.

Po śmierci Michała (rekomendacja na okładce) Nadia nie może odnaleźć się tu i teraz. Dekadę później spotyka Kubę, który przyjeżdża na wakacje do Polski. Zatraca się w tej znajomości. Czy to jest miłość? Czy może obarczyć Kubę swoimi problemami?

Nie my wybieramy życie, tylko życie wybiera nas.

Czy słoik z marzeniami zostanie "odwekowany" w odpowiednim czasie? Czy marzenia się spełnią?
Przeczytajcie powieść, tam znajdziecie na te pytania odpowiedź.

W ramach Book Tour u „Czytamy dla przyjemności” było mi dane zapoznać się z tą bardzo trudną i pełną boleści historią. Historią zmuszającą do refleksji nad własnym życiem.

Powieści Pani Anny Ziobro zapadają w pamięci.

• Przeczytane 2023
  • Obyczajowe