Królowa Magii

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Queen of Sorcery
belgariada, magia, królowa
Kagami

Wspaniała, rozgrywająca się na tle siedmiu tysięcy lat historii walk bogów, królów i ludi opowieść o niezwykłych krainach i wydarzeniach, o losie i proroctwie, które musi się wypełnić. ---------------------------- W legendach przetrwała opowieść o tym, jak zły bóg Torak pożądał mocy Klejnotu Aldura i jak został pokonany w ostatecznej bitwie. Ale proroctwo mówi, że Torak się zbudzi i jeszcze...

----------------------------

W legendach przetrwała opowieść o tym, jak zły bóg Torak pożądał mocy Klejnotu Aldura i jak został pokonany w ostatecznej bitwie. Ale proroctwo mówi, że Torak się zbudzi i jeszcze raz spróbuje zawładnąć całym światem. Teraz, kiedy kapłan Toraka ukradł Klejnot, ten czas się zbliża.
Belgarath Czarodziej i jego córka Polgara, potężna czarodziejka, podążają tropem Klejnotu, chcąc go odzyskać, zanim nastąpi katastrofa. Wraz z nimi podróżuje Garion, jeszcze kilka miesięcy temu prostu chłopak z farmy. Garion nigdy nie ufał czarodziejom i nie chciał mieć z nimi nic wspólnego. A jednak z każdą pokonaną milą rośnie w nim magiczna moc, zmuszając go do czynów wbrew sobie.
Tę opowieść podejmuje druga księga Belgariady.

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Bacha85 | 2013-07-29
Przeczytana: lipiec 2013

Powieść ta jest drugą księgą Belgariady, której epizod pierwszy- „Pionek proroctwa” recenzowałam niedawno. Przejście między oboma tomami jest płynne i nie ma między nimi większej różnicy, niż przy przechodzeniu pomiędzy kolejnymi częściami, będącymi składowymi obu książek. „Królową magii” rozpoczyna, stylizowany na historyczne teksty stworzonego przez Eddingsa uniwersum prolog, który nie jest aż tak mocno powiązany z fabułą powieści jak miało to miejsce w poprzednim tomie, jednak pozwala lepiej zrozumieć spotykane narody.

Fabuła książki w dalszym ciągu skupia się wokół wędrówki podjętej w księdze pierwszej. Tym razem jej cel jest już jasny, choć dalej nie wiadomo, dokąd zaprowadzi ona bohaterów. Postacie przemierzają kolejne królestwa, goniąc za tym, co zostało skradzione. Bezimienny wróg zyskuje imię, ale i tak nie mamy jeszcze okazji go poznać. Po drodze członkowie drużyny poznają się lepiej i spotykają nowych towarzyszy, którzy dołączają, nie zawsze z własnej woli, do wyprawy....

enedtil | 2010-07-22
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 21 lipca 2010

Druga część cyklu Belgariada - "Królowa Magii", nie rozczarowuje i trzyma poziom pierwszego tomu. Akcja nabiera tutaj znacznego tempa, pojawiają się nowi bohaterowie. Poznajemy kolejne krainy i ich barwną kulturę oraz zmierzamy z Garionem i jego przyjaciółmi coraz bardziej na południe, napotykając czasami rozmaite trudności.

Szczerze mówiąc książka jest przewidywalna do bólu, czasami wręcz naiwna i nie wiem jak pan Eddings to zrobił, że czytelnik mimo to "brnie" dalej i nie ma ochoty rzucić jej w kąt. Myślę, że to dzięki dobrym dialogom, braku przydługich i nudnych opisów oraz wspaniale dopracowanym szczegółom. Wielkie brawa dla niego, ponieważ książkę czyta się lekko, przyjemnie i z zainteresowaniem.

nati02andi | 2012-09-18
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 18 września 2012

Drugie spotkanie z Davidem Eddingsem było o wiele bardziej zajmujące. Było zdecydowanie więcej akcji i polotu niż w "Pionku...", w końcu zaczyna coś się dziać i w miarę rozjaśnia się cała fabuła.

Przyznam, że podoba mi się ukazanie dwójki głównodowodzących bohaterów - po Wilku i Polgarze widać, jak wielka spoczywa na nich odpowiedzialność, że ich przeżycia są zarówno czymś wielkim, jak i brzemieniem; Belgarath jest sympatyczny z tym swoim pociągiem do alkoholu i zabawy, ot taki dobry wujek. Polgara pokazuje, że jest o wiele potężniejsza, niż to widać na pierwszy rzut oka, poza tym nabiera charakteru - z uśmiechem czytałam jej sprzeczki z ojcem. Kogoś jej zachowanie może irytować, ale dla mnie owa czarodziejka jest ulubioną postacią.

Jeśli chodzi o sympatię do bohaterów, to muszę tu niestety wspomnieć o Garionie. Owszem, chłopak powoli wyzbywa się nawyku podsłuchiwania każdego zawsze i wszędzie, ale za to staje się o wiele bardziej zarozumiały; czytając jego wewnętrzne monologi i...

Nanik | 2014-10-20
Na półkach: 040 Fantasy, Przeczytane
Przeczytana: 20 października 2014

I mamy ciąg dalszy wielkiej podróży - kompania się rozrasta, a na swoje drodze spotyka coraz to nowe (i bardziej wymyślne) przeszkody. Uwielbiam Silka - który nie jest przystojny, nie jest nawet uroczy, ale jego złośliwości i świetnym pomysłom trudno się oprzeć. Lubię Polgarę, z tym jej chłodnym opanowaniem, i Durnika, i Baraka.. Wszystkich ich właściwie lubię :) Podoba mi się to, jak Garion - obserwując, słuchając - uczy się i powoli dorasta.

Może drażni mnie odrobinę, że przechodzą jak burza przez każdego nieprzyjaciela (w razie potrzeby Polgara skruszy ściany), ale w przypadku fantasy skłonna jestem wybaczać więcej niż w innych gatunkach :)

Maynard | 2012-09-04
Przeczytana: 12 maja 2010

No i Pan Eddings jednak nie zawiódł. Z przydługiego i miejscami pozbawionego wartkiej akcji wstępu, jakim był prawie cały poprzedni tom ("Pionek Proroctwa") saga przeradza się tu w dynamiczną i wciągającą powieść przygodowo-fantastyczną. Oprócz dalszego badania mapy i zmierzania wraz z bohaterami na południe, mamy tutaj wyczerpujące (i broń boże nie nużące) opisy wielobarwnych narodowości zamieszkujących m.in Tolnedrę i Nyissę wraz z ich kulturą i zwyczajami (Imperium w stylu starożytnego Rzymu, bagienno-równikowe plemiona, zwaśnione księstwa). Kolejnym pozytywnym zaskoczeniem jest też pojawienie się potworów oraz (wreszcie!) magii. Dziwią tylko trochę Sapkopodobne driady. Czyżby Pan Andrzej coś niecoś ściągnął?

| 2013-05-03
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pozwolicie, że odpuszczę sobie peany ku czci twórczości Eddingsa. Pisanie ich za każdym razem staje się nużące i monotematyczne.

Niełatwo przyszło mi zmierzyć się ponownie z podróżą przez arendzkie puszcze. Opisy nędznego bytu uciśnionych poddanych utrafiły w samo serce mojej wrażliwości, zaś obraz ich apatycznych twarzy wrył się głęboko w myśli. Sądzę, że ta część "Królowej magii" nie wymaga obszerniejszego komentarza. Na zawsze pozostanie w pamięci łkanie wychudzonej dziewczynki, błagającej o skórkę od chleba...

W "Belgariadzie" niezmiernie podoba mi się fakt, że każdy naród ma sobie przypisaną, oryginalną i niepowtarzalną tożsamość. Na przestrzeni stronic poznajemy rozpasanych Chereków, sprytnych Drasan, pracowitych Sendarów, rycerskich Arendów, materialistycznych Tolnedran, a nawet znarkotyzowanych Nyissan. Wszyscy oni różnią się zarówno wyglądem, jak i charakterystycznymi zachowaniami, co w dobie powszechnej łączności oraz umasowienia XXI wieku wydawać się może zjawiskiem...

Artur | 2014-11-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 listopada 2014

Podróży naszej grupy bohaterów ciąg dalszy. A czyta się tak dobrze, że i pewnie trzydzieści tomów utrzymanych w tym stylu by nie nudziło ;) Taki styl, takie postacie, taka historia - trzeba bowiem autorowi przyznać, że naprawdę umie opowiadać. Sama historia nie zaskakuje jakimiś specjalnymi efektami, zabiegami, innowacyjnymi pomysłami. Jest po prostu świetnie opowiedzianą i długą bajką. Taką, którą chce się słyszeć i do której chce się wracać. Po części jest to taki powrót do dziecięcych historii walki ze złem wspaniałych i dzielnych bohaterów, którzy potrafią walczyć tak samo bronią, magią jak i podstępem. W tym chyba właśnie tkwi urok tej i innych historii pana Eddingsa.

W tomie drugim trwa pościg za skradzionym klejnotem, a więzi pomiędzy poszczególnymi postaciami zacieśniają się. Garion zaczyna stawać się mężczyzną, co nadal nie przeszkadza mu zachowywać się jak dziecko (co czasem drażni, ale widać taki zabieg ma sens). Do głosu również zaczyna dochodzić jego dziedzictwo, i...

Anna | 2016-03-20
Przeczytana: 2008 rok

Nigdy nie zapomnę tej ekscytacji z jaką podchodziłam do przeczytania tej książki. Niestety nie miałam okazji dorwać żadnego z poprzednich i późniejszych tomów, ale myślę, że z przyjemnością zasiądę po tych wszystkich latach i przeczytam całą Belgariadę od nowa. Wspaniały fantastyczny świat pełen magii, wojowników i niesamowitych stworów, opisany w sposób przystępny, niekiczowaty (co zdarza się w kolejnych już setnych książkach fantastycznych).

Lavon | 2013-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2013

Jeszcze lepsza od pierwszego tomu, akcja płynęła od samego początku do końca. Nie mogę się doczekać dalszych losów :)

Co z pewnością przykuwa uwagę - wspaniałe dialogi, zwłaszcza kiedy uczestniczy w nich Silk, świetne i pełne zgryźliwości, chyba najbardziej go polubiłam ;)

Szkoda też tylko, że Durnik został trochę zepchnięty na drugi tor, mógłby mieć większy udział w dziejach książki bo również przykuł moją uwagę.

Moridin | 2013-11-03

Dobra książka