Jarek Kaszuba 
26 lat, mężczyzna, status: Czytelnik, ostatnio widziany 3 dni temu
Teraz czytam
 • Czarna włócznia
  Czarna włócznia
  Autor:
  Przez trzy wieki od zakończenia Wojny o Pierścień twierdza Nieprzyjaciela leżała w gruzach, pokój i dobrobyt zagościły na stałe w krajach Zachodu. Ostatni magowie i potężni władcy, uśpieni spokojem, z...
  czytelników: 506 | opinie: 16 | ocena: 6,54 (289 głosów)
 • Korneliusz i Incendium
  Korneliusz i Incendium
  Autor:
  W mieście elfów, magicznym Stilgado, płonie boski ogień Incendium. Za murami, które oddziela od ludzkich królestw nieprzebyta puszcza, tętni barwne życie. Czarodziej Korneliusz – elf dyplomata, oficj...
  czytelników: 4 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-06-30 21:46:53
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Cykl: Trylogia marsjańska (tom 1) | Seria: Nowa Fantastyka
 
2018-06-30 14:01:06
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
 
2018-06-29 18:33:22
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Książka autorstwa Wojtka Drewniaka, YouTubowego popularyzatora historii na swoim kanale o tytule tożsamym z tytułem książki. Co mogę powiedzieć po przeczytaniu tej pozycji?
Autor pisze tak, jak mówi. Czytając, słyszałem w głowie jego głos, wręcz widziałem jego charakterystyczną gestykulację, znaną mi z jego filmików. Książka stanowi niejako papierową wersję kilku filmów HBC - o słynnych...
Książka autorstwa Wojtka Drewniaka, YouTubowego popularyzatora historii na swoim kanale o tytule tożsamym z tytułem książki. Co mogę powiedzieć po przeczytaniu tej pozycji?
Autor pisze tak, jak mówi. Czytając, słyszałem w głowie jego głos, wręcz widziałem jego charakterystyczną gestykulację, znaną mi z jego filmików. Książka stanowi niejako papierową wersję kilku filmów HBC - o słynnych polskich władcach. Nie jest to jednak po prostu streszczenie, czy scenariusz danego odcinka - przedstawione w formie wideo opowieści są tu bardziej rozbudowane, poszerzone o wątki nieporuszane w nagraniach. Dostajemy więc ,,Historię Bez Cenzury" w wersji Extended Edition.
Czyta się lekko, przyjemnie i szybko - Wojtek nie zawraca sobie głowy nudnymi datami czy rzeczami typowo szkolnymi (jak np. warunki takiego i takiego pokoju); o nie, on opowiada o ludziach z krwi i kości, o ich emocjach, motywacjach i namiętnościach - to ostatnie zwłaszcza, bowiem dostajemy pełno ciekawostek odnośnie życia erotycznego królów.
Z powodu przedstawionego wyżej, książki tej (rzecz jasna) nie zacytowałbym jako źródła w rozprawie naukowej, czy pracy magisterskiej, sam autor też zresztą nie podaje żadnych źródeł. W mojej opinii nie stanowi to jednak wady: książka ta ma za zadanie jedynie popularyzować historię wśród młodych ludzi, zachęcić ich do sięgnięcia głębiej, a przede wszystkim zainteresować ich tą tematyką - dziś bowiem historia jest niestety postrzegana jako nauka nudna, pełna odległych postaci, niezapamiętywalnych dat i generalnie coś niepotrzebnego. To błąd! Historia może być fascynująca, a mówię to jako wielki jej pasjonat! Z tego też względu mam ogromny szacunek dla autora za jego działania i zupełnie nie rozumiem argumentów przeciwko tej książce, typu ,,wulgarny język", ,,spłycanie faktów", ,,robienie po łebkach", itp. Trzeba zrozumieć, że aby zachęcić młode osoby do zapoznania się z fascynującymi dziejami (obojętnie: naszego kraju, czy też w ogóle całego świata), należy użyć odpowiedniego podejścia. A śmiem założyć się o swoje miesięczne pobory, że opowieść o królu, co to ,,spuszczał solidny wpierdol Ruskim, a przy okazji grzmocił na lewo i prawo, i był ogólnie zajebistym badassem" prędzej przyciągnie uwagę, niż ględzenie smutnym, monotonnym głosem znudzonego życiem profesora o tym, że ,,traktat w [...] ustanawiał granice na północ od [...], a w bitwie pod [...] starły się formacje złożone z [...] i dowodzone przez generała, którego nazwisko i tak zapomnicie, zanim skończę jeszcze mówić to zdanie". Takie są realia, czy nam się podoba, czy nie. A kto wie, może tak zaciekawiony młody człowiek, zechce poczytać coś więcej i poszperać w Internecie/bibliotece?
Jeżeli choć parę osób zechce dzięki ,,Historii Bez Cenzury" zainteresować się głębiej dawnymi czasami, to już wystarczy, by dać tej książce wysoką ocenę. Potrzebujemy takich książek. Wojtas - wielki szacunek za Twoją ciężką pracę i oby tak dalej.

pokaż więcej

 
2018-06-11 20:11:08
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Rodzima fantastyka ma się dobrze - Michał Kamiński utwierdził mnie w tym przekonaniu. Jego ,,Pieśni dawnej Jonki" to książka, którą czyta się szybko, lekko i przyjemnie, a przy tym z zapartym tchem. Składa się na to kilka czynników: przede wszystkim dobrze poprowadzona, wielowątkowa fabuła. Poznajemy mnóstwo barwnych postaci, do każdej z nich da się na swój sposób przywiązać, losy każdej z... Rodzima fantastyka ma się dobrze - Michał Kamiński utwierdził mnie w tym przekonaniu. Jego ,,Pieśni dawnej Jonki" to książka, którą czyta się szybko, lekko i przyjemnie, a przy tym z zapartym tchem. Składa się na to kilka czynników: przede wszystkim dobrze poprowadzona, wielowątkowa fabuła. Poznajemy mnóstwo barwnych postaci, do każdej z nich da się na swój sposób przywiązać, losy każdej z nich są intrygujące. Świat przedstawiony obserwujemy z perspektywy różnych stanów - oczami króla, szlachciców, rycerzy, kapłanów, a także pospólstwa; pozwala to spojrzeć na Jonkę i okolice pod wieloma kątami. Wiele z tych spojrzeń to perspektywa kobieca - skrzywdzona królowa, zmuszona do małżeństwa księżniczka, czy uciekająca przed inkwizycją czarownica/uzdrowicielka. Duży plus za oddanie głosu płci żeńskiej, która nie miała w czasach średniowiecza lekko.
Opowieść pełna jest zwrotów akcji i ciekawych wydarzeń. Opisy są zwięzłe, a rozdziały krótkie - często nawet jednostronicowe. Treść chłoniemy więc szybko i ani się obejrzymy, gdy przebrzmi ostatnia pieśń Jonki, a my będziemy zmuszeni czekać na kolejny tom. Autor otworzył mnóstwo interesujących wątków i nie mogę się doczekać, by poznać dalsze losy moich ulubionych postaci.
Czy do czegoś mogę się przyczepić? Najprędzej do wspomnianych wcześniej zwięzłych opisów, które jednak momentami są nieco ZBYT zwięzłe, jak na mój gust. Czytając o przygotowaniach króla do wielkiej kampanii wojennej nie spodziewałem się, że już na kolejnej stronie dostanę tylko lakoniczną informację, że wojna trwa już ileś tam lat i w zasadzie król ją wygrywa. Kropka. Czułem się troszkę oszukany, choć rozumiem styl autora i uznaję go za naprawdę przyjemny. Nie oczekuję wielostronicowych opisów epickich bitew, ani wieloaspektowych rozważań egzystencjalnych bohaterów (ba - tych drugich wręcz nienawidzę!), miejscami przydałoby się jednak dodać parę szczegółów. Cóż, zdaje się jednak, że jesteśmy zdani na własną wyobraźnię - czyli rzecz, na którą książka ma oddziaływać najmocniej, prawda? Zatem ostatecznie... z minusa robi się plus? To już niech każdy rozstrzygnie indywidualnie.
,,Pieśni dawnej Jonki" z czystym sumieniem można polecić każdemu fanowi dobrej fantastyki osadzonej w realiach średniowiecza. Miłośnicy motywów słowiańskich będą zachwyceni znajomym klimatem przedstawionych w powieści krain, fani intryg, wielkiej polityki, a także namiętnych romansów również znajdą coś dla siebie. Ja sam będę z niecierpliwością oczekiwał na kontynuację.

pokaż więcej

 
2018-06-07 21:57:53
Ma nowego znajomego: Marcin
 
2018-06-07 21:34:36
Ma nowego znajomego: Piratka
 
2018-05-26 14:32:26
Ma nowego znajomego: Barbara Bąkowska
 
2018-05-19 17:11:14
Ma nowego znajomego: Weronika
 
Moja biblioteczka
173 83 399
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (26)

Ulubieni autorzy (2)
Lista ulubionych autorów
zgłoś błąd zgłoś błąd