Polgara Czarodziejka

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Polgara the sorceress
nowa fantastyka
Hybryda

Oto historia życia legendarnej kobiety, pięknej, dowcipnej i mądrej, od chwili narodzin nieustannie uwikłanej w walkę pomiędzy Dobrem i Złem. Na przestrzeni tysiącleci Polgara strzegła pokoju, brała udział w wojnach, doradzała władcom i sama władała księstwem. Los wyznaczył jej rolę strażniczki rodu spadkobierców Rivy. Ale kim naprawdę była ta budząca podziw i lęk córka Belgaratha i Poledry?...

Na przestrzeni tysiącleci Polgara strzegła pokoju, brała udział w wojnach, doradzała władcom i sama władała księstwem. Los wyznaczył jej rolę strażniczki rodu spadkobierców Rivy. Ale kim naprawdę była ta budząca podziw i lęk córka Belgaratha i Poledry? Polgara Czarodziejka opowiada barwną historię swego życia począwszy od czasów przed narodzinami po lata spędzone na farmie Faldora. Jej wspomnienia nie zawsze są zgodne z ojcowską wersją wydarzeń, a o wielu faktach dowiadujemy się dopiero teraz.

Bacha85 | 2015-06-20
Przeczytana: czerwiec 2015

To ostatnia z książek uzupełniających najsłynniejszy cykl Davida Eddingsa: „Belgariadę”. Obok pięciotomowej serii „Malloreon” i powieści „Belgarath czarodziej”, wydanej w Polsce w trzech częściach historię przedstawionego uniwersum dopełnia opowieść snuta przez Polgarę, córkę najstarszego człowieka w stworzonym przez autora świecie.

Polgara wraz ze swą bliźniaczą siostrą urodziły się w momencie, gdy Belgarath wykradł Klejnot Aldura z Mallorei. Rozpoczął się czas proroctw, okres, w którym każda z przeciwstawnych Konieczności zamiast wprost przekazywać wskazówki odnośnie dalszego postępowania, jak miało to miejsce wcześniej, zaczęła przemawiać za pomocą obłąkanych szaleńców. Wszelkie zebrane przez obie strony konfliktu proroctwa wróżą kilka ważnych dla dziejów świata wydarzeń. Zgodnie z nimi, Torak nieraz spotka się z uczniami Aldura, a każda z konfrontacji przyniesie długotrwałe skutki.

Ogólny zarys tego, co działo się przez siedem tysiącleci od stworzenia świata został bardzo...

Artur | 2015-01-04
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Nowe i udane spojrzenie na wydarzenia, które były wspomniane w Belgariadzie i Malloreon oraz w cyklu o Belgaracie. Choć czasem może trącić jakąś naiwnością i drażnić stylem - to jestem pewien, że udało się ukazać "duszę" Polgary. Uważam, że autorom wyszedł zabieg wprowadzenia damskiego narratora i przedstawienia takiego punktu widzenia. Pomimo tego, że jest to wręcz kolejne powtórzenie znanej nam fabuły, to jest ono uzupełnione o rzeczy i fakty, które nie mogły być znane innym postaciom.

Moim zdaniem najciekawszym fragmentem, który był jedynie wspomnieniem w innych książkach, był ten odnoszący się do życia Polgary jako księżnej Erat. Tam bowiem zawarto taką całą esencję czarodziejki jako opiekuńczej ale sprawiedliwej "nauczycielki".

Dodatkowym smaczkiem książki jest ciągłe przekomarzanie się Polgary z ojcem, znane zapewne niektórym czytelnikom z własnych domów. Jak często bowiem drobne złośliwości domowe są wyrazem uczuć? W takiej właśnie rodzinie znajdziemy się w trakcie...

nati02andi | 2012-12-17
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 16 grudnia 2012

Przyznam, że długo czytałam "Polgarę"; zgrzytał mi tutaj styl, dosyć suchy i toporny - czyli taki, jaki pojawił się w późniejszych częściach Belgariady.
Ja tam Polgarę bardzo lubię i nie przeszkadza mi, że wystylizowano ją trochę na Mary Sue. Sądzę, że o wiele bardziej wyidealizowana jest jej siostra, prawdopodobnie jedna z najbardziej sztucznych postaci w tym cyklu.
Belgarath nadal jest takim wścibskim, dużym chłopcem, który na dobrą sprawę znajduje się pod pantoflem swojej córki; jego utarczki słowne z Pol sprawiają, że lektura nie jest taka ciężka. Sama Pol jest osobą o sporym temperamencie - to uznaję za plus, lubię bohaterów o wyrazistym charakterze, a nie potulne owieczki, jak chociażby Beldaran. Przyznam, że trochę nie podoba mi się wybór męża Polgary, który jest jak na nią zbyt flegmatyczny i spokojny, ale cóż...
Trudno nie wspomnieć o Poledrze, matce głównej bohaterki - bądź co bądź, obie są połączone swego rodzaju więzią. Nie polubiłam jej - często zadzierała nosa i...

Autumn_Witch | 2014-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Dla wielbicieli Belgariady i Malloreonu - lektura obowiązkowa. Dla pozostałych - najpierw przeczytać Belgariadę i Malloreon, w przeciwnym razie zepsujecie sobie zabawę ;)

Polly | 2013-06-01
Przeczytana: 2012 rok

Zabawna relacja oczami kobiety. Opowieść napisana lekko, ze sporą dawką typowego Polgarze humoru.

kudybcia | 2012-12-28

dlakobiet które lubą damy,