Biały Gryf

Tłumaczenie: Joanna Wołyńska
Cykl: Wojny magów (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The White Gryphon
Dzieckokwiatu

Drugi tom "Trylogii Wojen Magów". Dziesięć lat minęło od chwili, gdy kataklizm zabił Urtha, najpotężniejszego maga wśród żyjących, a jego ludzi rozproszył po świecie. Rok zajęła im przeprawa przez niebezpieczne ziemie w poszukiwaniu schronienia, a dziewięć kolejnych lat wznosili Biały Gryf, który stał się ich siedzibą, bezpieczną aż do momentu, gdy do portu wpłynęła flota tajemniczych Czarnych...

Drugi tom "Trylogii Wojen Magów".
Dziesięć lat minęło od chwili, gdy kataklizm zabił Urtha, najpotężniejszego maga wśród żyjących, a jego ludzi rozproszył po świecie. Rok zajęła im przeprawa przez niebezpieczne ziemie w poszukiwaniu schronienia, a dziewięć kolejnych lat wznosili Biały Gryf, który stał się ich siedzibą, bezpieczną aż do momentu, gdy do portu wpłynęła flota tajemniczych Czarnych Krółów. Poseł poinformował mieszkańców, że Biały Gryf leży na ziemiach, które potężni władcy południowych krain uznają za swoje.Skandranon, Czarny Gryf, i jego przyjaciel Bursztynowy Żuraw zrobią wszystko, aby nie utracić miasta...

Alannada | 2012-10-25

Białego gryfa przeczytałam migiem. Kontynuacja przygód Skana i jego przyjaciół po wojnie oraz próba odbudowania społeczeństwa o tak złożonej konstrukcji i różnorodności zdawała mi się być nawet bardziej ciekawa, niż wcześniejsza historia.
Podwładni Maga Ciszy Urtho podzielili się w czasie ucieczki na kilka grup, zaś nasi bohaterowie znaleźli się w tej, która wywędrowała najdalej na zachód. Nie odnaleźli Valinoru, lecz brzeg morza, gdzie postanowili założyć miasto, nazwane - dla koloru i kształtu - Białym Gryfem. Powoli życie bohaterów zaczęło się układać i przyjmować znamiona rutyny. Jednakże, żeby było wesoło, któregoś pięknego dnia strażnicy zauważyli nadpływający nieznany statek.
Okazało się, że nasi kochani osadnicy zagarnęli sobie część imperium Haighlei, ludu słynącego z niechęci do zmian oraz egzotyczności. Skan wraz z przyjaciółmi udali się na dwór władcy Haighlei, aby przedyskutować z nim nie tylko sprawę niezamierzonego przywłaszczenia ale i dalszego losu miasta...

aredhela | 2015-03-24
Przeczytana: 24 marca 2015

Lepsza, niż pierwszy tom :) O wiele więcej akcji, dużo humoru i zagadka kryminalna. Nie skupiałam się już tak bardzo na próbach zrozumienia terminologii uniwersum, ponieważ już to zostało wcześniej opisane. Postaci są też dojrzalsze, a fabuła bardziej skomplikowana. Polecam :)

Nemerle | 2014-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2014

Zdecydowanie dużo żywsza i z większą doza akcji część niż Czarny Gryf. Bardzo wciągająca fabuła, o nieco kryminalnym odcieniu z smaczkami wielkiego dworu w tle.

Trochę przeszkadzała mi ciągnąca się "naiwność" w powieści, a to stąd, że ciężko było mi znaleźć odcienie szarości. Postacie były albo dobre albo złe. Przejrzyste aż do bólu, chociaż w wypadku rzeczywiście dobrej akcji nie przeszkadzało to tak, jak w pierwszym tomie. Niemniej zaznaczyć trzeba, że ta skrajna brutalność i zło ścierająca się z dobrem, ciepłem, to opowieść z czasów prehistorycznych świata Lackley. Tak więc konstrukcje bohaterów tłumaczyć można pewnym rygorem archetypów.

Z drugiej strony to przerażające, że zło pojawiające się w książce przyjmuje się zupełnie naturalnie, a aspekty dobra, uczciwości i bezinteresownej pomocy, odbierane są jako nienaturalne i naiwne. Zastanawiająca znieczulica, biorąc pod uwagę tyle narzekań na nieuczciwość ludzką... Paradoks, bo to właśnie za tym powinno się tęsknić i tego...

Aleksandra | 2013-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejne przygody gryfa zwanego Skandranon. tym razem trafia on wraz ze swoimi przyjaciółmi na dwór cesarski w Khimbacie. Wśród protokołów dworu i kast przyjaciele z Białego Gryfa czują się wyobcowani, starając się pokazać władcy Haighlei iż nie są nieokrzesanymi barbarzyńcami. Niestety wszystko komplikuje się gdy pojawiają się ofiary wyjątkowo brutalnych morderstw. Winą zostają obarczeni przybysze z Białego Gryfa, którzy starają się wyjaśnić nieporozumienie tak by nie doszło do wojny.

Mercedes Lackey i Larry Dixon i tym razem mnie nie zawiedli. Wprawdzie drugi tom " Trylogii Wojen Magów " dotyczy tym razem nie wojny ale czegoś jeszcze gorszego, dworskich intryg i okrutnej zemsty. Jednak styl, język i przejrzysty sposób przedstawienia tej historii sprawia że trudno się oderwać. Polecam!

| 2012-12-28
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Przeczytałem migiem.

kontynuacja przygód Skana w trochę innym stylu. Tutaj akcja polega bardziej na tropieniu przestępcy i dedukcji niż spontanicznym ataku, jak to Skan lubił. Nie brakuje ciętych ripost Skana czy Aubriego i czyta się bardzo dobrze.

Serdecznie polecam.

Piotr | 2016-11-20