Atak na Ukrainę! Czy Putin rozpętał III wojnę światową?

Okładka książki Atak na Ukrainę! Czy Putin rozpętał III wojnę światową? Jacek Bartosiak, Piotr Zychowicz
Okładka książki Atak na Ukrainę! Czy Putin rozpętał III wojnę światową?
Jacek BartosiakPiotr Zychowicz Wydawnictwo: Rebis publicystyka literacka, eseje
30 str. 30 min.
publicystyka literacka, eseje
Rebis
2022-01-01
2022-01-01
30 min.

Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 131 (01/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Simon Sebag Montefiore, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Okładka książki Wojna o Ukrainę. Wojna o świat Jacek Bartosiak, Piotr Zychowicz
Wojna o Ukrain... Jacek Bartosiak, Pi...

Książeczka to krótka rozprawka wydana w formie darmowego e-booka, jako uzupełnienie do książki ,,Nadchodzi III wojna światowa’’. Historia, reportaż Jacka Bartosiaka i Piotra Zychowicza, dokończenie zbioru rozmów ,stanowiących transkrypcję swoich własnych wywiadów na YouTube .
Jacek Bartosiak polski prawnik, doktor nauk społecznych, publicysta zajmujący się geopolityką i geostrategią oraz Piotr Zychowicz znany historyk publicysta dochodzą znowu do głosu.

Stan akcji książki zatrzymał się na chwili, trzy miesiące po wybuchu wojny na Ukrainie. Kontekst nie stracił na aktualności. Historia jednak pędzi dalej.

Tematyka :Wyścig zbrojeń, Putin, Rosja, Stany Zjednoczone USA, Ukraina. Kto wygra tę wojnę? Czy NATO nadal jest jednością? Czy dni Putina są policzone?

Polecam dla tych , którzy przeczytali ,, Nadchodzi III wojna światowa’’ jako kontynuację i dopełnienie.

„Atak na Ukrainę!. Czy Putin rozpętał III wojnę światową?” to raczej krótki esej opisujący wydarzenia trzy miesiące po ataku Rosji na Ukrainę. Autorzy pokusili się tutaj o przedstawienie analizy militarnej i geopolitycznej tego największego od 1945 roku konfliktu w Europie. W tej krótkiej książeczce autorzy stawiają wiele pytań na które szukają odpowiedzi. Z tego co czytałem jest to transkrypcja wywiadów tych Panów dostępna na YT. Podczas tej krótkiej rozmowy autorzy zastanawiają się nad przyszłością tego konfliktu i starają się przedstawić możliwe scenariusze. Również samo przeciąganie się konfliktu też jest brane pod uwagę. Trzeba przyznać, że jest to jak dla mnie wycinek całej rozmowy. Wydaje mi się też, że jest to zapowiedź powstającej książki. Książeczka jest dostępna za darmo w postaci ebooka.

Ale to już było na yt. Nic nowego książka wyszła dla kasy. No gdyby jeszcze napisali gdzie się mylili w ocenie sytuacji to miałaby sens, a tak to stenogram rozmów na yt. Można przeczytać i ocenić jakie głupoty czasem gadali.

Krótki esej, który ukazał się rok temu i kilka miesięcy po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. W zasadzie... Nie tyle esej ilu transkrypcja rozmowy obu Panów dostępnej na kanale na YT.
Ukraina nadal walczy o odzyskanie swoich terenów. Paradoksem tej wojny jest to, że całe udzielane wsparcie zakłada, że Ukraina może co najwyżej walczyć na swoich ziemiach bez ataku na tereny Rosji. Rosja może jednak atakować gdzie chce i kiedy chce. Jakaś odmiana zasady Nowego Testamentu z nadstawianiem drugiego policzka i odrzucanie starotestamentowego „oko za oko, ząb za ząb”. Cała ta sytuacja wzbudza moją złość, co informuje że moja potrzeby sprawiedliwości, zrozumienia, pokoju (i pewnie wiele innych) zostały naruszone. Też przypomina mi się sytuacja w Gruzji z okupacją Osetii Południowej (jedziesz autostradą Kutaisi – Tbilisi i nagle parędziesiąt metrów od drogi niby Gruzja, niby nie Gruzja, nie wiadomo). Ale nie o tym mowa.
Zychowicz i Bartosiak odbywają krótką rozmowę o tym, co dzieje się i próbują przewidywać przyszłość. Zachowują się asekuracyjnie, nie obstawiając żadnego z wariantów ostatecznie. Opcja przeciągającego się konfliktu też jest brana pod uwagę. W wypowiedziach są też bardzo zachowawczy i nie poddają analizie początek wojny i to, w jaki sposób poszczególne kraje Unii Europejskiej podtrzymywały bądź blokowały sankcje względem Rosji. A to dopiero mogłaby być znacznie ciekawsza analiza od tej, którą nam serwują. Zamiast przeanalizowania tego co się stało i co to może znaczyć skupiają się na gdybaniu bez większego oparcia na stanie faktycznym. Może była ciekawa rok temu z tym jej gdybaniem, teraz raczej nudnawa i pokazująca, że nic nie wnosiła. Poza chwytliwością tematu w danym okresie i możliwością snucia dowolnych wizji w stylu "wszystkie wizje są dozwolone" XD

"Gorąca" analiza wojny 3 miesiące po jej wybuchu. Wiele wątków i rozważań straciło na aktualności, znacza część to kolejne powtórzenie tez z wcześniejszych publikacji obu autorów. Pozycja stosunkowo krótka, ale dostępna w sieci za darmo.

Napiszę tak przekornie - za darmo (do pobrania np. na Woblinku) to uczciwa cena.

Zapraszam do posłuchania na YouTube (ok 3 min):

Lub do przeczytania:

Zapraszam do posłuchania na YouTube (ok 3 min):

Lub do przeczytania:

Pokaż mimo tovideo - opinia

Reportaż, a właściwie - stenogram rozmów, który był najbardziej aktualny w momencie ukazania się. Dziś - po jakimś czasie od najazdu Rosji na Ukrainę - widać, że rozważania autorów nie są już być może w pełni aktualne, ale w większości przypadków - i na szczęście - spełniają się w tym "optymistycznym" wariancie (jeżeli można w ogóle mówić o optymizmie w trakcie wojny). Jednocześnie życzę wszystkim, aby koszmar wojny u naszych wschodnich sąsiadów się jak najszybciej zakończył.

Ta krótka książka to w zasadzie nagranie rozmowy Zychowicza z Bartosiakiem. Rozmowy słuchałem już na youtube'ie, ale fajnie było jeszcze raz przeczytać argumenty Bartosiaka. Bardzo pouczająca rozmowa.

Krótki dodatek do "Nadchodzi III wojna światowa" i mam nadzieję, że przy kolejnym wydaniu obie pozycje zostaną połączone. Warty przeczytania, bo choć Rosja przegrywa rozpętaną przez siebie wojnę, nie możemy odetchnąć...

• E-booki
  • Polityka
  • 1. Książki

Jacek Bartosiak Atak na Ukrainę! Czy Putin rozpętał III wojnę światową? Zobacz więcej