Alianci. Opowieści niepoprawne politycznie
Kolejna część bestsellerowego cyklu „Opowieści niepoprawne politycznie”. Po "Żydach", "Sowietach" i "Niemcach" przyszedł czas na Aliantów.
II wojna światowa przedstawiana jest jak hollywoodzki western, starcie dobrych kowbojów ze złymi Indianami. Prawdziwa historia nie była jednak wcale czarno-biała. Zbrodnie wojenne popełniały nie tylko państwa Osi, ale również alianci zachodni.
Straszliwe bombardowania dywanowe Hamburga, Drezna i innych niemieckich miast. Rozstrzeliwanie jeńców wojennych. Gwałty i grabieże. Rasistowskie mordy na ludności cywilnej Japonii, których zwieńczeniem była atomowa zagłada w Hiroszimie i Nagasaki.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Zbrodnie Aliantów
„Wojny demokratyczne charakteryzuje totalna mobilizacja całego społeczeństwa i całych zasobów państwa. Masy mobilizuje się zaś za pomocą krzykliwej propagandy. Ma ona wywołać w społeczeństwie zaciekłą nienawiść do nieprzyjaciela, który staje się śmiertelnym wrogiem, uosobieniem wszelkiego zła”.
Piotr Zychowicz jest bardzo znanym i bardzo głośnym publicystą historycznym. Jego książki są swoistym fenomenem – niemal każda z nich spotyka się ze zdecydowaną krytyką zawodowych historyków, jednocześnie budząc bardzo duże zainteresowanie społeczne. Dlaczego tak się dzieje? Otóż Zychowicz postawił na kontrowersje. To właśnie jego pomysł na rozgłos i zaistnienie w przestrzeni medialnej. Wypada przypomnieć w tym miejscu, że autor odwołuje się do szeregu wcześniejszych pisarzy i myślicieli, przypominając i rozwijając ich poglądy.
Uczciwość każe się przyznać piszącemu te słowa, że nie jest w żadnym razie fanem Piotra Zychowicza ani jego poglądów. Jednak ponieważ bardzo interesuję się historią, czytałem i recenzowałem kilka jego książek. Z tego samego powodu sięgnąłem po najnowszą publikację tego autora, pod tytułem „Alianci. Opowieści niepoprawne polityczne V”. Ukazała się ona – podobnie jak poprzednie tytuły – nakładem wydawnictwa Rebis.
Książka została podzielona na sześć części, które czyta się bardzo szybko. Język autora – jak zwykle – jest dosadny, czasem wulgarny, bardziej licujący z artykułami internetowymi niż książką.
Autor nie pokusił się ani o wstęp, ani o zakończenie. Wielka szkoda, bardzo ich bowiem w książce brakuje. Być może dowiedziałbym się z nich, w jakim celu w ogóle powstała ta książka? Na chwilę obecną mam bowiem duży problem z odpowiedzią na tak postawione pytanie. „Alianci” to po prostu książka słaba, bez wniosków. Jest to jedna z najsłabszych książek Zychowicza. Wszyscy ci, którzy na serio interesują się historią, raczej nie dowiedzą się z niej niczego nowego. Mam wrażenie, że wszystkie informacje tam zawarte dostępne są w Internecie.
Najkrócej mówiąc, autor przez całą książkę udowadnia, że alianci także popełniali zbrodnie wojenne. Przyznaję, jest to teza niezbyt odkrywcza. Wszak wojna z natury jest brutalna, krwawa i niesprawiedliwa. To wynika po prostu z jej definicji. Podobnie jak to, że najbardziej cierpią na niej zwykli ludzie, którzy do wojny wcale nie parli ani jej nie potrzebowali.
Błędny jest pogląd autora, jakoby wojny prowadzone przez europejskie monarchie absolutne były mniej krwawe. Czy „potop szwedzki” nie dotknął całego obszaru Polski? Podobnie wojna północna przyniosła prawdziwe spustoszenie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wrogie wojska paliły wsie i miasta, gwałciły kobiety, rabowały wszystko, co się dało. Czy faktycznie ludność cywilna nie cierpiała? Nonsens. Jedyna różnica polegała na technice walki. Po prostu nie dysponowano wówczas czołgami, karabinami maszynowymi, bombowcami czy wyrzutniami rakiet. Zapewniam jednak autora, że owi „władcy absolutni” z całą pewnością wykorzystaliby taki arsenał, gdyby tylko mieli taką możliwość.
W swej najnowszej książce Piotr Zychowicz utwierdza wszystkich w tym, że jest germanofilem. Tak po prostu jest. Ciągle przywołuje się naloty dywanowe na Drezno jako przykład okrucieństwa aliantów. Oczywiście zgoda, było to okrucieństwo. Jednak autor posuwa się do takiego oto stwierdzenia (streszczając jego tok myślenia): napastnik, który nas napadł może, używać noża, kija czy pistoletu. Jednak my, ofiara, możemy go tylko ładnie poprosić, aby przestał nas bić.
Oczywiście znowu powraca krytyka Becka. Ów Józef Beck był skrajnie naiwny, albowiem przyjął gwarancje Wielkiej Brytanii i Francji. Ale nie byłby naiwny, gdyby przyjął ofertę Hitlera. Tego samego Hitlera, który nagminnie łamał wszystkie traktaty, które sam uroczyście podpisywał. Jest to naprawdę nielogiczne. Rzeczywisty problem polegał na tym, że Beck musiał przyjąć jakieś gwarancje. Wszak osamotnieni nie mogliśmy przystąpić do wojny. Wielka szkoda, że w książce zabrakło przypisów i bibliografii. Biorąc pod uwagę liczne cytaty, jest to po prostu niedopuszczalne.
„Alianci” to książka, z której nie dowiedziałem się niczego nowego. Oczywiście lubiący kontrowersje autor stwierdza, że koalicja antyhitlerowska również mogłaby być sądzona za zbrodnie przeciwko ludzkości. Zgoda, jednak co to zmienia? Żaden poważny historyk tego nie neguje. W swej najnowszej publikacji autor zrównał więc aliantów z Niemcami i właściwie na tym poprzestał. Męczy mnie już ciągłe płakanie nad bombardowaniem Drezna. Czy niemieccy historycy płaczą tak nad zburzeniem Warszawy? Śmiem wątpić.
Książkę oceniam nisko. Nie przynosi nowych informacji, pełna jest uproszczeń i niedopuszczalnych analogii. Drugi raz bym po nią nie sięgnął, ponieważ nie dowiedziałem się z niej zasadniczo niczego nowego.
Wojciech Sobański
Popieram [ 3 ] Link do recenzji
OPINIE i DYSKUSJE
Bardzo dobra książka. Lekkość stylu pisania p. Zychowicza pomaga szybko przebrnąć przez te 520 stron. Parę nowych informacji z przeszłości o "nieskalanych" USA czy W. Brytanii zmienia moją optykę na ich temat. Kolejny raz powiedzenie "Historię piszą zwycięzcy" jest (niestety) trafne.
Bardzo dobra książka. Lekkość stylu pisania p. Zychowicza pomaga szybko przebrnąć przez te 520 stron. Parę nowych informacji z przeszłości o "nieskalanych" USA czy W. Brytanii zmienia moją optykę na ich temat. Kolejny raz powiedzenie "Historię piszą zwycięzcy" jest (niestety) trafne.
Pokaż mimo toBardzo dobra książka. Jak zwykle autor serwuje mnóstwo ciekawych faktów. Jednak zaczynają mnie zniechęcać płaczliwe wywody pana Zychowicza. Mimo to poziom książki bardzo przyzwoity.
Bardzo dobra książka. Jak zwykle autor serwuje mnóstwo ciekawych faktów. Jednak zaczynają mnie zniechęcać płaczliwe wywody pana Zychowicza. Mimo to poziom książki bardzo przyzwoity.
Pokaż mimo toto jedna z najlepszych książek jakich przeczytałem ostatnio, powinna być obowiązkową lekturą w szkole.
Książka ukazuje prawdę o Aliantach i ich zbrodniach popełnionych w czasie wojny oraz o nie rozliczeniu ich za to.
Prawdę mówiąc patrząc co teraz się dzieje na świecie (wojna na Ukrainie i bierność zachodu) mogę stwierdzić, że historia zatacza koło
to jedna z najlepszych książek jakich przeczytałem ostatnio, powinna być obowiązkową lekturą w szkole.
Pokaż mimo toKsiążka ukazuje prawdę o Aliantach i ich zbrodniach popełnionych w czasie wojny oraz o nie rozliczeniu ich za to.
Prawdę mówiąc patrząc co teraz się dzieje na świecie (wojna na Ukrainie i bierność zachodu) mogę stwierdzić, że historia zatacza koło
Nie wiem co ma na celu udawadnianie, że śmiertelnego wroga który niszczy kontynent, eksterminuje ludność, trzeba głaskać po główce i płakać nad jego losem bo babcia Schmidt wypadła z łóżka jak spadła bomba.
Nie wiem co ma na celu udawadnianie, że śmiertelnego wroga który niszczy kontynent, eksterminuje ludność, trzeba głaskać po główce i płakać nad jego losem bo babcia Schmidt wypadła z łóżka jak spadła bomba.
Pokaż mimo toJedna z lepszych pozycji z dorobku Piotra Zychowicza - a przeczytałem wszystkie jego książki. W sposób niezwykle przystępny autor opisuje brutalne realia wojny i to, że sprzedawaną nam w szkole zero-jedynkową narrację można wsadzić między bajki - w dodatku te kiepskiej jakości.
"Alianci" to przede wszystkim opowieść o tym, jak głupim narodem są Amerykanie i jak cynicznym Brytyjczycy - mimo, że wiedziałem o tym od dawna, książka ta podaje wiele argumentów na poparcie tych też. Ale oczywiście to nie wszystko - bo Zychowicz nie byłby sobą, gdyby parę stron dalej nie dał także argumentów na poparcie tez zupełnie przeciwnych...
Bardzo dużym plusem książki jest też dla mnie omówienie wojny amerykańsko-japońskiej, o której wiedziałem do tej pory niewiele.
Z każdą kolejną pozycją Zychowicza utwierdzam się w jednym przekonaniu - że wszystkie "-izmy" to najgorsze, co nas spotkało; no, może poza pacyfizmem, który budzi się w człowieku z każdą kolejną przeczytaną stroną.
Nigdy więcej wojny!
Jedna z lepszych pozycji z dorobku Piotra Zychowicza - a przeczytałem wszystkie jego książki. W sposób niezwykle przystępny autor opisuje brutalne realia wojny i to, że sprzedawaną nam w szkole zero-jedynkową narrację można wsadzić między bajki - w dodatku te kiepskiej jakości.
więcej Pokaż mimo to"Alianci" to przede wszystkim opowieść o tym, jak głupim narodem są Amerykanie i jak cynicznym...
Bardzo dobra książka. Przedstawiająca nowe spojrzenie na dotychczasowe poglądy historyczne. Nie ze wszystkimi aspektami autora się zgadzam, ale właśnie siłą książki jest to, że budzi emocje, zachęca do dyskusji, daje pole do własnej interpretacji. Można skonfrontować wiedzę historyczną nabytą w szkole, z tym o czym się nie mówi, co nie jest tak popularne łamach książek, czy filmów.
Bardzo dobra książka. Przedstawiająca nowe spojrzenie na dotychczasowe poglądy historyczne. Nie ze wszystkimi aspektami autora się zgadzam, ale właśnie siłą książki jest to, że budzi emocje, zachęca do dyskusji, daje pole do własnej interpretacji. Można skonfrontować wiedzę historyczną nabytą w szkole, z tym o czym się nie mówi, co nie jest tak popularne łamach książek, czy...
więcej Pokaż mimo toOpis zbrodni wojennych zachodnich aliantów w czasie II wojny światowej (i nie tylko) m.in. bombardowanie hitlerowskich Niemiec, w czasie których śmierć poniosła także ludność cywilna, bomby atomowe USA na Japonię itp.
Najciekawsze okazały się wywiady Piotra Zychowicza z tygodników - choć już nie stanowią one istoty książki i są też w wersji poszerzonej.
Największe wrażenie zrobił na mnie rozdział, w którym opisano bestialskie gwałty oddziału Marokańczyków wchodzących w skład armii francuskiej we Włoszech (zbiorowe gwałty na dziewczynkach, dorosłych kobietach, staruszkach, mężczyznach, a nawet zwierzętach). O powyższych powstał nawet film z Sopią Loren "Matka i córka" z 1960 roku.
Opis zbrodni wojennych zachodnich aliantów w czasie II wojny światowej (i nie tylko) m.in. bombardowanie hitlerowskich Niemiec, w czasie których śmierć poniosła także ludność cywilna, bomby atomowe USA na Japonię itp.
więcej Pokaż mimo toNajciekawsze okazały się wywiady Piotra Zychowicza z tygodników - choć już nie stanowią one istoty książki i są też w wersji poszerzonej.
Największe...
Historia jest pisana przez zwycięzców – stwierdzenie, które nigdy nie było tak aktualne, jak w czasach współczesnych. Ostatnie stulecie doskonale pokazało, że prawda jest względna, a społeczeństwo skore do przyjęcie jednego punktu widzenia na daną sprawę. Piotr Zychowicz postanowił więc zabrać się za odczarowanie mitów, półprawd i wydobycie na światło dzienne pewnych niewygodnych faktów związanych z tytułowymi Aliantami. Poświęcona im książka została podzielona na sześć części, z której każda zawiera kilka rozdziałów wypełnionych treściami, które dadzą czytelnikowi naprawdę wiele do myślenia i zmienią sposób postrzegania Aliantów jako tych stojących po stronie „dobra”.
Książka rozpoczyna się od części, w której umieszczono wywiady przeprowadzone przez autora z różnymi osobami. Ich tematyka jest dość szeroka od Napoleona i jego stosunku do Polaków (lub raczej jego braku), przez Brytyjskie Gułagi w Afryce, kończąc na Reganie i jego „walce” z komunizmem. Jego rozmówcy często mają tutaj całkowicie odmienne zapatrywania na niektóre epizody historii niż większość przeciętnych ludzi. To właśnie dzięki temu rozdziały są dość intrygujące i pozwalają inaczej spojrzeć na niektóre tematy.
Część druga w całości poświęcona jest tematyce II Wojny Światowej, a dokładniej rzecz ujmując alianckim bombardowaniom niemieckich miast. Piotr Zychowicz nie tylko przedstawia tutaj historyczną prawdę, o której część świata nauki chce zapomnieć i wymazać ją ze świadomości zwykłych ludzi, ale również wręcz piętnuje niektóre podjęte decyzje. Sięga on przy tym po bardzo drastyczne określenia i nie boi się w kilku momentach pokazać podobieństwa pomiędzy Aliantami i Niemcami (gdzie dla jednych i drugich zwykły człowiek często był tylko statystyką). Oczywiście nie ze wszystkimi stwierdzeniami trzeba się tutaj zgadzać, ale na pewno wymuszą one na czytelniku pewne rozważania na temat przeszłości. Inny dział publikacji skupia się zaś na tematyce niemieckich jeńców wojennych na froncie zachodnim. Autor porusza tam między innymi kwestię, traktowania poddających się żołnierzy i dość częstego wymierzania pozasądowej „sprawiedliwości” oraz wywózce niektórych „Nazistów” na zachód (którzy w zamian za pomoc mogli uniknąć kary).
Wartą uwagi i mocno rozbudowaną częścią publikacji, jest również ta skupiająca się na wojnie rasowej na Pacyfiku. Zychowicz analizuje tutaj niektóre decyzje podjęte przez Japonię i USA, sięga po niewygodne dla aliantów epizody tej wojny, pokazuje bestialstwo obu stron i próby późniejszego usprawiedliwienia ludobójstwa (przez wygranych).
https://popkulturowykociolek.pl/recenzja-ksiazki-alianci/
Historia jest pisana przez zwycięzców – stwierdzenie, które nigdy nie było tak aktualne, jak w czasach współczesnych. Ostatnie stulecie doskonale pokazało, że prawda jest względna, a społeczeństwo skore do przyjęcie jednego punktu widzenia na daną sprawę. Piotr Zychowicz postanowił więc zabrać się za odczarowanie mitów, półprawd i wydobycie na światło dzienne pewnych...
więcej Pokaż mimo toWedług mnie najlepsza z serii "Opowieści niepoprawne politycznie". Autor nie bierze jeńców, bez ogródek opisuje zbrodnie wojenne aliantów zarówno na europejskim teatrze działań jak i na Pacyfiku. Pozycja ważna, ponieważ tak jak autor wspomniał w świadomości większości nas utarł się obraz o dobrych szlachetnych żołnierzach zachodu walczących honorowo ze złem jakim był nazizm, a mało kto wie np. o rozstrzeliwaniu jeńców w Europie Zachodniej czy wydaniu kozaków i innych wschodnich narodów na pastwę Sowietów. Swoją drogą właśnie część opisująca co działo się w czasie tych deportacji, jest najbardziej wstrząsająca.
Według mnie najlepsza z serii "Opowieści niepoprawne politycznie". Autor nie bierze jeńców, bez ogródek opisuje zbrodnie wojenne aliantów zarówno na europejskim teatrze działań jak i na Pacyfiku. Pozycja ważna, ponieważ tak jak autor wspomniał w świadomości większości nas utarł się obraz o dobrych szlachetnych żołnierzach zachodu walczących honorowo ze złem jakim był...
więcej Pokaż mimo toRewelacyjna książka jak zresztą większość publikacji autora. Zychowicz rzuca nowe światło na działalność Aliantów i pokazuje, że także oni popełniali zbrodnie przeciwko ludzkości. Kolejny nie popularny temat, który autor wziął na warsztat i wyszło mu to świetnie.
Rewelacyjna książka jak zresztą większość publikacji autora. Zychowicz rzuca nowe światło na działalność Aliantów i pokazuje, że także oni popełniali zbrodnie przeciwko ludzkości. Kolejny nie popularny temat, który autor wziął na warsztat i wyszło mu to świetnie.
Pokaż mimo to