Nadchodzi III wojna światowa

Rebis
2021-10-26
2021-10-26
Polityka Geopolityka Historia Realna

Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 131 (01/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Simon Sebag Montefiore, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Okładka książki Wojna o Ukrainę. Wojna o świat Jacek Bartosiak, Piotr Zychowicz
Wojna o Ukrain... Jacek Bartosiak, Pi...

Bartosiak z Zychowiczem rozmawiają o III wojnie światowej

„Nadchodzi III wojna światowa” jest książką przedstawiającą aktualną sytuację Polski na arenie międzynarodowej. Autorzy w sposób klarowny pokazują rywalizację o prym przez trzy największe mocarstwa: USA, Rosje i Chiny. Do tego dochodzi jeszcze Unia Europejska. Z nimi wszystkimi Polska ma kontakt i współpracuje w większym bądź mniejszym stopniu. Jednak w dobie niepewnej sytuacji w ostatnich latach, nasi politycy muszą zdecydować się po której stronie staną. Autorzy skupiają się tutaj nad sytuacją geopolityczną Polski jak i nad stanem naszego Wojska. Niestety wyniki ich analizy nie są obiecujące. Już na wstępie zadają oni sobie pytanie czy czeka nas to samo co w 1939 roku. Co ciekawe autorzy pokazują jak teraz wygląda armia w niektórych krajach – to znaczy w jaki sposób powoli odchodzi era czołgów a pojawia się era dronów i technologia komunikacyjna. Świat idzie do przodu i sposób prowadzenia wojen też. Jednym z najważniejszych spostrzeżeń jest fakt że USA traci hegemonie, a najmocniejszym graczem są Chiny. I nie wiadomo kto się z kim sprzymierzy w nadchodzących czasach. USA wycofuje się z Europy aby wzmocnić siły na Pacyfiku, co oznacza że Polska musi znaleźć nowego silnego sprzymierzeńca. A niestety nasze elity przespały ostatnie trzydzieści lat przygotowań i zbrojeń. Co więcej, książka zawiera interesujące spojrzenie na rolę nowych technologii, cyberataków i asymetrycznych działań w przyszłych konfliktach zbrojnych. Autorzy starannie analizują strategie militarną i polityczną kluczowych graczy na arenie międzynarodowej oraz przedstawiają możliwe scenariusze rozwoju wydarzeń w kontekście globalnej rywalizacji.
Pozycja jest bardzo ciekawa. Piotr Zychowicz jest kontrowersyjnym publicystą historycznym, natomiast Jacek Bartosiak jest założycielem think tanku Strategy&Future. Do tej pory nie spotkałem się z tak dobrym opisem panującej sytuacji geopolitycznej. Autorzy w świetny sposób przedstawili historycznie nasze miejsce w Europie. Przytoczyli też sporo wydarzeń historycznych i zaczęli zadawać pytania co by było gdyby. Naprawdę ciekawe są ich rozważania. Książka ta jest w postaci rozmów pomiędzy dwoma autorami na kanale Historia Realna – są one poszerzone i uzupełnione. Nie ukrywam, że od momentu gdy zacząłem ją czytać odczułem niepokój a nawet strach o bezpieczeństwo Polski. Autorzy bez skrępowania przedstawiają naszą sytuację a ta najlepsza nie jest – szczególnie w dobie ostatnich wydarzeń na wschodzie.

Tragiczna książka. Są tylko dwie możliwości - 1. Bartosiak z Zychowiczem są największymi geniuszami obecnych czasów, którzy mają wiedzę na każdy temat 2. Bartosiak z Zychowiczem są szarlatanami, którzy udają, że doskonale znają się na obszarach takich jak: historia, ekonomia, polityka, stosunki międzynarodowe i psychologia. Wystarczy przeczytać kilka kart tej książki (zresztą złożonej z rozmów na YouTube, wielki wysiłek wydawniczy XD),żeby zobaczyć jak dwóch „mędrców" rozstrzyga losy świata w zaledwie kilku zdaniach. Czytało się to jak baśń z „Tysiąca i jednej nocy". Od teraz będę podchodził z jeszcze większym dystansem do tych „ekspertów".

Znakomicie i bardzo szybko się czyta.

Znakomicie i bardzo szybko się czyta.

Publikacja dotycząca najnowszej historii i polityki międzynarodowej , reportaż.
Oryginalny sposób stworzenia książki przez Jacka Bartosiaka i Piotra Zychowicza, a mianowicie zbiór rozmów ,stanowiący transkrypcję swoich własnych wywiadów na YouTube .
Są to zgrabnie przeprowadzone polemiki z kanału Historia Realna od listopada 2020 do sierpnia 2021 roku.

Wszystkie rozdziały, a jest ich 12, poza jednym pod koniec książki, były wcześniej publicznie dostępne, co potwierdzone jest datami w ich publikacji.

Jacek Bartosiak polski prawnik, doktor nauk społecznych, publicysta zajmujący się geopolityką i geostrategią oraz Piotr Zychowicz znany historyk publicysta wydali książkę jeszcze przed wydarzeniami na Ukrainie.
Jest to doskonałe studium geopolityczne uwidoczniające istotne problemy współczesnego świata .
Poruszają tematy uzależnienia Polski od Stanów Zjednoczonych, sprawę Nawalnego, sytuację na Białorusi, rozważania czysto teoretyczne napaści Putina itd.
Pewne sprawy już są w tym momencie nieaktualne, gdyż historia nabrała tempa, rozpoczęła się wojna na Ukrainie, nie żyje Nawalny. Nie mniej jednak książka jest bardzo ciekawa i wciągająca.
Można w spokoju przestudiować słowo pisane, gdyż w rozmowie może nieraz coś umknąć.
Pytania stawiane w czasie polemiki: Kiedy wybuchnie III wojna światowa?
Czy Ameryka idzie na zderzenie? Czy Chiny zdominują świat? W co gra Władimir Putin? Czy klęska wrześniowa może się powtórzyć ?Czy Polska może odeprzeć atak Rosji? Jakiej armii potrzebuje Polska, by wygrać wojnę? Czy Stany Zjednoczone nas porzucą? Czy mocarstwa będą walczyć w kosmosie? Czy Izrael przetrwa na Bliskim Wschodzie? Jakie wnioski należy wyciągnąć z II wojny światowej ? Czy Rzeczpospolita będzie trwała wiecznie?

I mały cytat z rozmów obydwu panów, dotyczącej III wojny światowej:

,, J B: Musimy się na to szykować. Nie możemy chować głowy w piasek.
P Z: Oczywiście. Zawsze należy się szykować na najgorszy scenariusz.’’
Źródło: „Historia Realna” 10 listopada 2020

Nie jest to rozprawa naukowa, raczej sugestywne tezy autorów w oparciu o analizę danych źródłowych. Podsumowanie, poglądy i przemyślenia twórców na przestrzeni czasu. Poruszono wątki historyczne, zwłaszcza drugiej wojny światowej, militarne oraz przede wszystkim związane ze współczesną polityką międzynarodową, pograniczem polityczno-historycznym.

Pozwolę sobie zacytować motto książki:

,,Optymizm nie zastąpi nam Polski’’
Józef Mackiewicz

Książka emocjonująca, dobrze się czyta. Zawiera mapy i fotografie.
Polecam tym, których interesuje polityka, historia i oczywiście muszą lubić pana Bartosiaka i Zychowicza.

Zachęcam do zapoznania się z dodatkiem do książki -,, Atak na Ukrainę! Czy Putin rozpętał III wojnę światową? ’’, wydanie uaktualnione z 2022. Jacek Bartosiak, Piotr Zychowicz.

Publikacja dotycząca najnowszej historii i polityki międzynarodowej , reportaż.

Wszystkie...

Nadchodzi III wojna światowa” to rozmowa dwóch mądrych ekspertów, gdzie jeden z nich jest publicystą historycznym i obecnie redaktorem naczelnym magazynu „Historia Do Rzeczy” a drugi ekspertem do spraw geopolityki i geostrategii. Piotr Zychowicz i Jacek Bartosiak próbują odpowiedzieć na pytania, które powinny poważnie zastanowić naszych rządzących. Między innymi czy Stany pójdą na wojnę z Chinami? Po czyjej stronie stanie Rosja? Czy Polska zostanie wciągnięta w III wojnę światową? Czy świat stoi na krawędzi nuklearnej zagłady? Czy faktycznie możemy liczyć na US Army? To są bardzo ważne pytania dotyczące przyszłości Polski. Obaj panowie debatują nad tym, czy Polska jest gotowa odeprzeć atak i obronić państwo. Wrzesień 1939 roku nie może się powtórzyć. Stany Zjednoczone zaczynają skupiać się na Pacyfiku, tym samym wycofując się z Europy. W kim w takim razie mamy szukać sojusznika?

To naprawdę ciekawa debata, zawierająca wiele istotnych informacji o przyszłości naszego państwa. Dwaj eksperci rozmawiają o tym jakie decyzje powinni podjąć nasi rządzący, aby nie powtórzyła się sytuacja z I wojny światowej. Książka jest napisana na podstawie dyskusji obu panów publikowanych na kanale „Historia realna” na YouTubie.
Obecnie wyszła książka z rozmowami Jacka Bartosiaka i Piotra Zychowicza na temat wojny która toczy się za naszymi wschodnimi granicami od 2 lat, czyli o sytuacji na Ukrainie. Mam ją już w swoim zbiorze, a recenzowaną tu dziś książkę polecam przeczytać jako pierwszą. Naprawdę otwiera ludzkie umysły i ogląd na sytuację geopolityczną naszego państwa i jego miejsca na świecie wśród potężnych mocarstw jakimi są Chiny, Rosja czy Stany Zjednoczone.

przeczytalem blyskawicznie

przeczytalem blyskawicznie

Książka trochę straciła na aktualności po wybuchu wojny na Ukrainie. Mimo wszystko dobrze się czyta.

Ciekawe spis rozmów polskiego "Wiktora Suworowa" (Piotr Zychowicz) z Jackiem Bartosiakiem. Główny temat to rywalizacja USA i Chin no i trzeba oddać, że nie przewidzieli wojny na pełną skalę pomiędzy Rosją i Ukrainą.

Warto przeczytać. Trochę się sytuacja zmieniła i pewnie warto teraz tą nowsza przeczytać.

Średnia troche przypuszczen i Historii

Średnia troche przypuszczen i Historii