Pozdrowienia z Warszawy: Polski wywiad, CIA i wyjątkowy sojusz

Okładka książki Pozdrowienia z Warszawy: Polski wywiad, CIA i wyjątkowy sojusz John Pomfret
Okładka książki Pozdrowienia z Warszawy: Polski wywiad, CIA i wyjątkowy sojusz
John Pomfret Wydawnictwo: Znak reportaż
reportaż
From Warsaw with Love: Polish Spies, the CIA, and the Forging of an Unlikely Alliance
Znak
2022-01-01
2022-01-01
Łukasz Müller
wywiad szpiedzy służby specjalne CIA

Niestety, dla osób z minimalną chociażby wiedzą w temacie, książka nudna i wyjątkowo słaba... Przede wszystkim wydawnictwo błędnie sklasyfikowało to jako reportaż - jest to typowa książka historyczna traktująca o polskim wywiadzie, w dużej mierze poskładana z innych dosyć starych pozycji (np. autobiografii Zacharskiego). Język miałki i nieporadny, czyta się mało przyjemnie i jak dla mnie bez krztyny sensacji tak popularnej w innych książkach o podobnej tematyce (chociażby wspomnianej biografii Zacharskiego). Według mnie szkoda czasu, lepiej sięgnąć do źródeł bo zawierają dużo więcej szczegółów i dużo przyjemniej się je czyta

Książka ok, większość opisywanych zdarzeń jest publicznie znana ale dość dobrze je książka układa dokładając perspektywę amerykańską

Polacy to jednak Ludzie przez dużą literę :) . Po za naszymi narodowymi cechami jakie nam przypisują, że lubimy sobie ponarzekać, damy sobie radę w najtrudniejszych sytuacjach. We krwi mamy walkę. Potrafimy działać z innymi agencjami ramię w ramię, bez względu na przeciwności :)
Książkę szybko i przyjemnie się czyta. Jeśli kogoś interesuje historia wejścia Polski do struktur NATO to zapraszam do czytania:)

Świetnie się czyta. Dużo więcej nie zostało napisane - wiadomo - książka o szpiegach 😅. Laurka wystawiona polskiemu wywiadowi.

Dobra, ale nic nowego nie wnosi do tematu, bardziej zbiór znanych historii.

Dobra, ale nic nowego nie wnosi do tematu, bardziej zbiór znanych historii.

,,Pozdrowienia z Warszawy'' to znakomita pozycja dla miłośników tematyki bezpieczeństwa, polityki, świata służb specjalnych polskich i amerykańskich. Na lekko ponad 300 stronach czytelnik otrzymuje produkt, w którym może się dowiedzieć m.in.: jak wyglądała rywalizacja między amerykańskimi a polskimi służbami specjalnymi w okresie Zimnej Wojny, jak powstał ośrodek szkolenia polskiego polskiego wywiadu cywilnego w Starych Kiejkutach, jak doszło do zawiązania współpracy między amerykańskimi a polskimi służbami po okresie PRL-u, jak operacja ,,Przyjazny Saddam'' (w Polsce bardziej znana dzięki filmowi Władysława Pasikowskiego jako ,,Operacja Samum'') pozwoliła umorzyć połowę długu Polski na świecie, jak polski wywiad i dyplomacja przyczyniły się w procesie wejścia Polski do NATO, jak Aleksander Kwaśniewski i Leszek Miller pomogli w ułaskawieniu Ryszarda Kuklińskiego przez polskie sądy w latach 90, jaki jest background historii związanej z więzieniami CIA w Polsce i w całej Europie Środkowo-Wschodniej, jakie były skutki Raportu Macierewicza i rozwiązania WSI oraz wprowadzenia ustawy dezubekizacyjnej (niekiedy dramatyczne historie byłych oficerów polskiego wywiadu, którym ledwo starczało na życie, sprzedawali rzeczy i nieruchomości - by mieć pieniądze na życie, ponieważ otrzymywali jedynie około 1200 zł emerytury) i ujawnienia danych oficerów i agentów, którzy pracowali okresie komunistycznym dla służb bezpieczeństwa PRL (mimo że wielu z nich pracowało później dla wolnej i demokratycznej Polski - w III RP).

Ogólnie - jedna z bardziej wartościowych książek, która zdradza kulisy współpracy polsko-amerykańskiej po 1989 roku, pokazuje - że Amerykanie nie chcieli, aby w początkach III RP wyrzucano wszystkich byłych oficerów wywiadu PRL, ponieważ większość z nich uważali za profesjonalistów w swoim fachu, którzy będą w stanie się przydać w działaniu również dla Amerykanów przy współpracy polsko-amerykańskiej. Co istotne - Polska po 1989 roku miała ambasady (np. Kuba, Korea Północna),konsulaty w miejscach, gdzie USA nie miało i nie mogło dobrze spenetrować wywiadowczo. Dlatego w latach 90 korzystano z pomocy polskich partnerów i oficerów polskiego wywiadu.

Warto docenić za dobry i lekki styl pisania, dzięki czemu bardzo dobrze się czyta lekturę. A to przy specyfice tematu jest jednak sztuką, ponieważ wielu autorów popełnia ten błąd, że chce nadto mieć styl zbyt gnuśny, aż za bardzo naukowy, mimo że to może być pozycja o charakterze popularnonaukowym, która ma zaciekawić, zdradzić pewne kulisy działań, operacji, sylwetki poszczególnych osób. Dodatkowo John Pomfret dociera często do świadków opisywanych wydarzeń, przeprowadza z nimi rozmowy, wywiady. J. Pomfret spełnił swoją rolę dziennikarską wyśmienicie - i za to się należy szacunek.

Autor książki z pieczołowitością opisał operację ,,Przyjazny Saddam'', relacjonując jakie były zdarzenia po stronie amerykańskiej oraz po stronie polskiej. Na blisko 50 stronach opisano, jak w ogóle mogło dojść do realizacji takiej operacji (jak np. wydawano zgody na przeprowadzenie akcji ze strony amerykańskiej, a z drugiej strony ze strony - polskiej),i dlaczego Polacy jak Gromosław Czempiński, Andrzej Maronde, a także inżynier o imieniu Eugeniusz, jawnie przyczynili się do sukcesu operacji. Przy okazji odkłamano wiele rzeczy, które pojawiły się w filmie fabularnym Władysława Pasikowskiego pt. ,,Operacja Samum''.

Ponadto, John Pomfret opisał jak Antoni Macierewicz negatywnie przysłużył dla Polski w latach 90, a także w XXI wieku, kiedy opublikował Raport Macierewicza, rozwiązał WSI zdradzając nazwiska oficerów i agentów, a po odzyskaniu przez PIS władzy w 2015 r. - doprowadził do uchwalenia ustawy dezubekiazacyjnej. J. Pomfret bardzo krytycznie podchodzi do tej postaci jako z jednej strony szkodnika dla działalności polskich służb wywiadowczych, a z drugiej strony jako człowieka, który miał zły wpływ na relacje polsko-amerykańskie.

Oprócz tego, na końcu J. Pomfret zwraca uwagę w jednym ze swoich ostatnich rozdziałów, że Polska w XXI wieku przysłużyła się Stanom Zjednoczonym w wielu operacjach wywiadowczych - np. w Iranie, krajach byłego ZSRR, Korei Północnej - wskutek czego chociażby znany pisarz powieści szpiegowskich Włodzimierz Sokołowski, bardziej znany jako Vincent V. Severski, otrzymał odznaczenie Legii Zasługi od Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, kierując się sugestią CIA. Co też niekiedy miało tragiczny skutek, czego przykładem jest śmierć w niewyjaśnionych okolicznościach pułkownika Dariusza Kalbarczyka - polskiego attache wojskowego przy ambasadzie w Teheranie.

Konkludując, ,,From Warsaw with Love'' czyta się naprawdę wartko, interesująco, z zaciekawieniem od pierwszej do ostatniej strony. To jest zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla fanów tematyki bezpieczeństwa, służb specjalnych oraz styku polityki ze służbami wywiadowczymi. Wyjątkowa pozycja, zdradzające trochę kulis z ostatnich ponad 30 lat relacji polsko-amerykańskich, z naciskiem na służby wywiadowcze.

Na palcach jednej ręki można policzyć książki dotyczące polskiego wywiadu w czasie transformacji ustrojowej. Pozostała część jest "zanieczyszczona" polityką i emocjami, czy to o lustracji, czy WSI. Dobrze, że zrobił to ktoś z zewnątrz w oparciu o rozmowy i dokumenty po byłej jednej i drugiej strony kurtyny. Autor krok po kroku wprowadza nas w relacje polsko-amerykańskie, czego wynikiem było wywiezienie agentów CIA z Iraku podczas I wojny w Zatoce. Amerykanie nasz wywiad w PRLu uważali, po KGB i GRU, za jednej z najbardziej szkodliwy. Jednak nie było to nienawiść, co zdrowa rywalizacja. Z czasem Amerykanie zaczęli uważać nas nie za partnera, co podwładnego. Było kilka powodów, między innymi raport Macierewicza, który zmiótł wiele polskich sukcesów, przez co Amerykanie nie mogliby działać swobodnie na arenie międzynarodowej, zagrywki polityczne, pt. "Oleksy rosyjskim agentem" i odejście amerykańskich funkcjonariuszy, którzy wkładali w swoją pracę elementy ludzkie. Autor kończy puentą, że z czasem "wyjdziemy z cienia" i staniemy na równi z Amerykanami.

Książka ta jest streszczeniem relacji polskiego wywiadu z wywiadem amerykańskim, autor zaczyna od takich znanych postaci jak Ryszard Kukliński, czy Marian Zacharski niejako zabierając nas za Żelazną Kurtynę, aby przez lata 90 i formowanie się UOP, oraz legendarnej jednostki Grom i zahaczając o bardzo ciekawy wątek namierzania przez polskiego szpiega Osamy Bin Ladena jeszcze przed zamachami na World Trade Center. Ponadto bardzo rozbudowana jest historia naszej obecności w Afganistanie, oraz Iraku, a także moment powstawania i funkcjonowania bazy w Starych Kiejkutach, gdzie przetrzymywani i torturowani przez CIA byli Talibowie.
To oraz mnóstwo innych ciekawych wątków można znaleźć w tej fascynującej książce.

Najlepsza książka. W ogóle ciekawy była historią z 1992 r. Otóż Macierewicz kazał inwigilować konsulat USA.

Intrygująca opowieść o współpracy polskich i amerykańskich służb. Wciągająca i trzymająca w napięciu lektura o asach wywiadu i jednostkach specjalnych. Niestety końcówka w dużym stopniu rzutuje na korzystne wrażenie. Komentarze dotyczące polskiej polityki wyglądają na przepisane z Gazety Wyborczej, co każe się zastanowić nad rzetelnością pozostałych źródeł autora. Ta kwestia obniża całościową ocenę, co nie zmienia faktu, że gorąco polecam tę książkę.

• Polityka
  • Szpiedzy
  • Militaria&Intel
  • TBR Pile

Dodaj cytat z książki Pozdrowienia z Warszawy: Polski wywiad, CIA i wyjątkowy sojusz