Enigma: liczba wszystkich liczb

Okładka książki Enigma: liczba wszystkich liczb Krzysztof Koziołek
Okładka książki Enigma: liczba wszystkich liczb
Krzysztof Koziołek Wydawnictwo: Manufaktura Tekstów kryminał, sensacja, thriller
Manufaktura Tekstów
2022-06-23
2022-06-23

Nie można się oderwać 👌👌👌👌👌

Nie można się oderwać 👌👌👌👌👌

Przykład „żywej książki” dla dorosłych. Nauka przez rozrywkę. Dobrze napisana. Szkoda, Żr się tak szybko skończyła.

Bardzo przystępie i ciekawie przybliżona historia rozpracowania Enigmy przez polskich matematyków, s przy tym doskonały thriller szpiegowski.

Absolutnie doskonała...urzekła mnie bez reszty, akcją, stylem pisarskim, wspaniale przeplatającymi się wątkami bohaterów osadzonych na tle historycznych wydarzeń. Jak dla mnie przyjemny odpoczynek, wciągająca akcja, a przede wszystkim kopalnia wiedzy. Polecam!

"Tak trzeba z tą maszyną… (…) Delikatnie… Subtelnie… Jak z kobietą…".

Krzysztof Koziołek, rocznik 1978 to zielonogórzanin z urodzenia i zamieszkania, absolwent politologii na Uniwersytecie Zielonogórskim. Jest pasjonatem górskich wędrówek i kibicem żużla. Autor zadebiutował w 2007 r. powieścią sensacyjną pt. "Droga bez powrotu", jest laureatem kilku nagród literackich. Znany także jako Bookman poprzez swój kryminalny płaszcz uszyty z okładek książek.

15 lipca 1928 r. polskie stacje nasłuchowe po raz pierwszy spotykają się z niemiecką depeszą, której szyfr został opracowany w nowy sposób za pomocą maszyny o nazwie Enigma. Pierwsze próby jego złamania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów dlatego też Biuro Szyfrów ucieka się do zaangażowania do pomocy studentów matematyki. W 1929 r. rozpoczyna się tajny kurs kryptologii na Uniwersytecie Poznańskim, dzięki któremu w 1932 r. Enigma w końcu zostaje złamana.

Większość z nas nie zgłębia z wielką ciekawością obszernych opracowań historycznych, ale zupełnie inaczej wygląda to wtedy, gdy historia zostaje podana w taki sposób, w jaki zrobił to Krzysztof Koziołek. Otóż autor oddaje w ręce czytelników sfabularyzowaną opowieść o złamaniu Enigmy, ożywiając na kartach swojej książki fascynujące lata polskiej kryptologii. Dzięki odwzorowaniu licznych detali tamtej epoki, historia złamania przełomowego wynalazku, jakim była Enigma, nabiera zupełnie nowego wydźwięku. Staje się zwyczajnie wciągająca i fascynująca, czego nie zapewni żaden podręcznik do historii.

Muszę przyznać, że mój humanistyczny umysł nadal nie do końca rozumie działania tak skomplikowanej maszyny, jaką była Enigma, ale doceniam ogrom pracy, jaką musiał wykonać Krzysztof Koziołek, aby prostym językiem pokazać specyfikę tego wynalazku. Wielkie wrażenie robi bowiem research w temacie kryptologii, jaki wykonał autor, pokazując w ten sposób jak skomplikowaną i tajemniczą maszyną była osławiona Enigma.

Krzysztof Koziołek ukazując historię Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego przemyca także do fabuły sporo ciekawostek dotyczących tamtych czasów, które z pewnością wzbogacają całą tę powieść. Z książki dowiecie się bowiem o istnieniu smakowitych i popularnych bomb lodowych, niewątpliwie zaskoczy was informacja o skorzystaniu przez marszałka Józefa Piłsudskiego z pomocy jasnowidza Stefana Ossowieckiego celem złamania Enigmy. Intrygującym okazuje się także pewna wzmianka ukazująca postać Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

Edmund Lorenc, jeden z głównych bohaterów tej książki to postać fikcyjna, ale i niezwykle realistyczna i kto wie, czy taki pracownik wywiadu wojskowego zaangażowany w rozpracowywanie Enigmy, nie istniał w rzeczywistości. "Enigma: liczba wszystkich liczb” to powieść szpiegowska retro, która zapewnia czytelnikowi fascynującą podróż w przeszłość, pokazując w pełnej krasie, czym jest prawdziwa miłość do ojczyzny.

"Tak trzeba z tą maszyną… (…) Delikatnie… Subtelnie… Jak z kobietą…".

Podobno nie topniały przez dwie godziny i były najlepszymi łakociami, jakie warto ze sobą wziąć na wycieczkę po Warszawie. Bomby lodowe, wypełnione kremą i owocami, już nieodłącznie będą kojarzyły mi się z historią Enigmy, jaka okazała się o wiele bardziej fascynująca, niż początkowo przypuszczałam....

W końcu doczekałam się i miałam przyjemność przeczytać prawie dwa razy dłuższą książkę Krzysztofa Koziołka niż zazwyczaj, co mnie niezwykle ucieszyło. Chociaż okazało się, iż fabuła pochłonęła mnie tak bardzo, że nawet się nie obejrzałam, a już doszłam do ostatniej strony. Potwierdziła się reguła, że „znów skończyło się za szybko” i mimo wszystko było mi za mało.

Jak sam tytuł sugeruje, książka ta dotyczy jednego z bardziej spektakularnych wydarzeń w historii Polski związanych z okresem II wojny światowej, mianowicie złamania przez polskich kryptologów „niemożliwych” do złamania kodów niemieckiej maszyny szyfrującej czyli Enigmy. Wątek dotyczący słynnych matematyków, którzy współpracowali z Biurem Szyfrów, jest jedynie tłem – chociaż mocno dominującym – do historii głównego bohatera jakim jest Edmund Lorenc – pracownik wywiadu wojskowego, który od samego początku mocno angażował się w powstawanie i funkcjonowanie wspomnianego oddziału. Postać fikcyjna, chociaż w zestawieniu z faktami bardzo realna i prawdopodobna.

Lorenca poznajemy praktycznie u samego progu kariery wojskowej, która w okresie dwudziestolecia międzywojennego nie należała do najłatwiejszych. Jednak podporucznik słynnej „dwójki” charakteryzował się nie tylko niebywałą inteligencją i przenikliwością, lecz i determinacją oraz cierpliwością – miał swój jasno określony cel, który sukcesywnie realizował. W związku z czym jego pozycja w oddziale dość szybko zmienia się i to oczywiście na korzyść. A, że sukces lubi sukces to i życie prywatne nabiera tempa i spełnia się jedno z jego marzeń czyli żona i co się z tym wiąże rodzina. Jednak – jak na sensację przystało – nie może być zbyt nudno. Pewnego dnia, dość poukładane, by nie powiedzieć monotonne, życie przerywa pojawienie się tajemniczej seks bomby – Ady Radke.

Oczywiście, ze względu na specyfikę gatunku, nie będę zdradzać przyszłym czytelnikom tajemnic zawodowych i prywatnych Edmunda Lorenca – a tych jak można się domyślić będzie sporo. Chociaż niektóre – przynajmniej dla mnie – były dość przewidywalne, to nie obędzie się bez zaskakujących zwrotów akcji, które nadadzą fabule zupełnie innego tempa. Akcji wartkiej, trzymającej w napięciu i piekielnie intrygującej, co bez wątpienia ma wpływ na szybkość czytania tego kryminału, o czym już wspominałam.

Kolejny kryminał retro autorstwa Krzysztofa Koziołka, który świetnie odnajduje się w tym jakże wymagającym gatunku literackim. Tym razem jednak temat książki był dużo bardziej wymagający niż zazwyczaj. Nie wystarczyło „jedynie” przysiąść nad nakreśleniem realiów epoki i stworzeniem niejako „scenografii” do historii głównych bohaterów. Chociaż i w tej kwestii jestem pełna podziwu dla bardzo szczegółowych opisów proweniencji i architektury miejsc, w których rozgrywała się akcja powieści. Tym razem autor zmierzył się także z tajemnicą bardzo skomplikowanego i przełomowego wynalazku, co samo w sobie było zajęciem niezwykle wymagającym i żmudnym. Wyjaśnienie specyfiki działania, a także sposobów rozszyfrowania Enigmy w tak przystępny dla laików sposób zasługuje na wielkie brawa.

Pouczająca – gdyż serwująca większości (jeśli nie wszystkim) czytelnikom całą masę nowych faktów historycznych – ale jednak rozrywka wywołująca wypieki na twarzy i przyspieszająca bicie serca jak na kryminał przystało. Bardzo wnikliwie i szczegółowo nakreślone tło historyczne uzupełnione porywającymi wątkami i postaciami fikcyjnymi, lecz bardzo realnymi i spójnymi z całością. Świetna rozrywka zarówno dla miłośników historii, kryminałów retro jak i sensacji. Polecam.

Jak sam...

„Enigma. Liczba wszystkich liczb” to powieść, która trafi do miłośników retro-powieści, sygnowanych przez takich autorów, jak Tomasz Duszyński, Maciej Siembieda, czy Grzegorz Kalinowski. Wszyscy oni – tak jak Koziołek – korzystają z historycznych realiów, by opowiedzieć swoje, mniej lub bardziej zanurzone w fikcji opowieści, zawsze jednak mocno osadzone w historycznych realiach. Krzysztof Koziołek idzie o krok dalej, bo wręcz zupełnie rezygnuje z fikcji, po prostu fabularyzując w wymaganym stopniu historyczne dzieje. I – co najważniejsze – udowadnia, że prawdziwe historie mogą być równie, jeśli nie bardziej, fascynujące, co literacka fikcja.

Ciekawa powieść z dwudziestolecia międzywojennego, interesująco zarysowana fabuła i duża wiedza historyczna w tle, z ciekawością czekam na kolejne pozycje.

W 1929 r. na Uniwersytecie Poznańskim rusza tajny kurs kryptografii dla wybranych uczestników. Spośród nich trzech studentów wyróżnia się wybitnym zmysłem i talentem. Są to: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. Dzięki swoim zdolnościom, pierwszy z nich w 1932 r. łamie Enigmę. W związku z tym sukcesem, Rejewski wraz z dwójką kolegów non stop ciężko i wytrwale pracują nad dalszymi badaniami maszyny szyfrującej. Dzięki niesamowitemu uporowi, mężczyźni czytają depesze wroga, służąc wytrwale ku czci ojczyzny. Tymczasem pracownik wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, Edmund Lorenc zmaga się z perypetiami życia rodzinnego. Niepostrzeżenie, zostaje uwikłany w sam środek działań Abwehry. Jak potoczy się współpraca Polaków z Francuzami i Anglikami? Czy ktoś z Biura Szyfrów jest szpiegiem? Jak działa Enigma?

Po raz kolejny otrzymałam od Koziołka znakomitą lekturę. Biorąc w ręce książki autora, zawsze wiem że są one dopracowane do perfekcji. Widać, że pisarz pasjonuje się wątkami, które porusza w powieściach, gdyż są niezmiennie dokładnie przedstawione i podparte bibliografią. Wstyd się przyznać, ale moja wiedza na temat polskiej kryptografii była mizerna. Z niecierpliwością czekałam na lekturę, która przybliży mi historię Enigmy oraz sylwetki znakomitych Polaków, pracujących nad jej złamaniem. Książka owiana retro klimatami bardzo mi się podobała. Pomimo trudnych matematyczno-technicznych zagadnień, poznałam mnóstwo ciekawostek na temat sławnej maszyny, ale także z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Chociaż na chwilę przeniosłabym się chętnie do tych czasów, aby skosztować bomby lodowej czy też przyjrzeć się nieistniejącej już dzisiaj kamienicy ,,Pod Wesołym Satyrem". Postać Lorenca, świetnie wpleciona w powieść, stanowiła idealną klamrę zamykającą powieść tuż przed wybuchem wojny. Podczas lektury towarzyszyła mi refleksja, a nierzadko smutek, bo główni bohaterowie nie wiedzieli jeszcze, że przyszła wojna będzie tak straszna i wyniszczająca w skutkach. Bardzo lubię książki, które wzbogacają wiedzę i na zakończenie pozostawiają miejsce do przemyśleń. Doceniam też ciężką pracę autora, bowiem musiał wnikliwie poznać temat, jakim się zajął i zrobił to profesjonalnie. Serdecznie polecam jego najnowszą książkę!

• Audiobooki
  • Mój patronat medialny