Biały pył. Piekło na K2

bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wyróżniona opinia i

Biały pył. Piekło na K2

przeczytanych książek 499 napisanych opinii 460

Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich góromaniaków :)
Czytałam opinie typu "za mało się działo". Ta książka jest realistyczna. To normalne, że osoby na wyprawach mogą przebywać tam dwa miesiące, a nie pojawi się choć jedno okno pogodowe.
Polecam!

Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich góromaniaków :)
Polecam!

2050
2039

Nigdy nie byłem wspinaczem i trudno mi ocenić wszystkie techniczne aspekty poruszone w książce, ale od strony emocjonalnej to autentyczna bomba.

K2.
Najtrudniejsze wyzwanie dla miłośników gór wysokich.
Nie sprawdzałem ilu śmiałków poniosło śmierć z jej ręki, ale musiało ich być naprawdę wielu.
Góra Gór.
Nie bierze jeńców, ma charakter zmienny jak kobieta, może się uśmiechać by za moment pokazać swój prawdziwy drapieżny, okrutny charakter.

Dla mnie, laika, bardzo ciekawy był opis relacji pomiędzy poszczególnymi uczestnikami wyprawy. Przyznam, że zaskoczyły mnie tak egoistyczne postawy niektórych wspinaczy i taka podjazdowa walka między nimi.
Przykre to.

I bardzo mi było żal Zuzy.

Wspaniała książka !!!

8/10.

K2.
Najtrudniejsze wyzwanie dla miłośników gór wysokich.
Góra Gór.
Nie bierze jeńców, ma charakter zmienny jak kobieta, może się...

Fikcja wciagajaca jak literatura faktu. Pan Koziolek niezle przygotowal sie do tematu, zob. literatura wspomagajaca ;) Dla mnie OK.

Powyższy tytuł jest połączeniem powieści przygodowo- sensacyjnej z literaturą wysokogórską napisaną w tak zajmujący sposób, że choć czuło się te wszechogarniające zimno to wcale nie chciało się z tego świata wychodzić. Pierwszy raz zetknęłam się z górskim thrillerem w którym napięcie rośnie wraz z wysokością i przyprawia mnie o szybsze bicie serca też niejako z powodów osobistych. Nie dalej jak kilka lat temu z powodów przeze mnie niezawinionych, spadłam ze szczytu Kasprowego Wierchu. Gdyby mój mózg w porę się nie opamiętał i nie przypomniał sobie do czego służy czekan, pewnie już by było po mnie. Za mną ziała już tylko przepaść...

Czy te doświadczenie w jakiś sposób wpłynęło na moje późniejsze zdobywanie szczytów? Owszem, nabawiłam się silnej traumy i przez jakiś czas trzymałam się z daleka od gór. Później pasja góromaniaczki znowu dała o sobie znać i znowu wylądowałam na szczytach jednak nigdy nie przestałam się bać. Mówią, że jeśli w górach się nie boisz, to prędzej czy później zginiesz. Póki co, wspinam się nadal i właśnie za tydzień jadę zdobywać kolejny szczyt. A może i dwa.
A książkę polecam. Świetna!

Cóż, ambicje były zapewne spore, wyszło średnio, wszechobecne oceny od 8/10 (rewelacyjna) do 10/10 (arcydzieło) każą powątpiewać albo w szczerość oceniających (zamówione opinie) albo w de gustibus. Maksymalnie 5,5/10, to wszystko, na co powieść niestety zasługuje.
Z niewątpliwych plusów, autor wie (niechybnie z autopsji), co to wspinaczka wysokogórska, terminologia, zjawiska praktyczne, techniczne, trudności, sprzęt, fizjologia, psychologia jednostki w obliczu wierzchołka, kto ma w nogach jakikolwiek element wspinaczkowy, ten czuje, że autor wie, o czym pisze.
Wbrew krzykliwemu tytułowi powieść jest tylko i wyłącznie o wspinaczce, fabuła sprowadza się do zdobywania szczytu w stylu oblężniczym, nie ma żadnej intrygi kryminalnej, opis okładkowy to marketingowa falsyfikacja produktu, tudzież wszystkie gromkopierdne opinie o tej książce na LC.
Końcówka trzyma w napięciu.
I to tyle z plusów.
Przez 2/3 wieje nudą, bohaterowie w niekończących się dialogach przerzucają się gromkopierdnymi, oklepanymi bonmotami, że "kiedyś to było, a teraz już nie ma", o braterstwie liny, o tym, czym jest wspinaczka, i tego typu. W warstwie treściowej autor nie ma za wiele do przekazania
Głębia postaci nakreślona w dwuwymiarze, bohaterów jest raptem dziesięciu, powieść ma 400 stron, a w sumie niewiele się dowiadujemy o postaciach, poza jedną, dwiema cechami i jakąś charakterystyczną sytuacją życiową ("bardzo chce zdobyć ten szczyt, bo jest na skraju upadłości i potrzebuje reklamy", coś w ten deseń).
Relacje między bohaterami - poziom young adult, dramatyzm z tego wynikający cienki jak sik węża.
Do tego dochodzą różne niewiarygodności i nielogiczności, które wręcz szczypią oczy - para bohaterów zmęczona siedzi w obozie drugim, trzecim, czwartym (do wyboru) na wysokości ok. 7000 m n.p.m. i prowadzi knajpiane dyskusje o życiu, żeniaczce i wspinaczce. Albo też dyskusja prowadzona na szczycie po 12 godzinnej wspinaczce szczytowej (polecam filmik Adama Bieleckiego "Szczyt K2" na YT, żeby zobaczyć jak w praktyce wygląda oddychanie na 8600 m). Mhm, na pewno mają na to siły psychofizyczne, ostatnią rzeczą, na jaką miałem ochotę będąc w ścianie i zmęczony po całodniowym wspinie, czy treku, to pseudofilozoficzne dysputy zdaniami wielokrotnie przełożonymi.
Sama opowieść miała potencjał, autor przygotowany merytorycznie, niestety zabrakło większego pomysłu na bohaterów i relacje pomiędzy nimi, a także warsztatu pisarskiego w umiejętności stworzenia dramatyzmu, całość trąci pewną taniością przekazu.
Z rzeczy o wspinaczce w Himalajach zdecydowanie bardziej polecam Bukriejewa "Wspinaczkę" albo "Morderczą górę" Pemby Gyalje o tragedii na K2 w 2008r. Zwłaszcza ta druga pozycja to thriller pełną gębą, pomimo tego że jest tylko reportażem.

Książka dla Mnie bardzo dobra. Kocham góry i lubię książki w tym klimacie a zwłaszcza jeśli w grę wchodzą 8tysięczniki. Książka w bardzo fajnym stylu czytałam ją z zapartym tchem bardzo fajnie oddany klimat całej wyprawy jak i mroczności z nią związane. Zaczynając ją czytać byłam pewna, że to książka oparta na faktach a tu zonk bo to thriller/kryminał ale i tak bardzo dobry. Koniec czytałam w takich emocjach że szok. Jedynie samo zakończenie trochę ubogie powinien tam być jeszcze 1 rozdział bo tego mi zabrakło😅 ale ogólnie książkę naprawdę polcam😁

Książka jest fikcją, ale napisaną przez autora, który jest wspinaczem i zna się na rzeczy. Jednym z najciekawszych aspektów książki jest pokazanie wspinaczy starej szkoły, takich powyżej 50-tki i młodszych, około 40 – tki. Jak wynika z wielu wypowiedzi współczesnych wspinaczy, różnica pomiędzy tymi grupami jest porażająca i dotyczy właściwie wszystkiego. Ogromny jest też rozdźwięk. Starsi uważają, że oni zawsze mieli swoje zasady, jak partnerstwo liny, w ich środowisku nie było możliwe zostawienie bez pomocy słabszego czy rannego partnera, bez względu na to, na jakiej wysokości się to stało. W trakcie wypraw nikt „nie grał indywidualnie na siebie”, liczył się sukces całej ekspedycji, a kto zdobędzie szczyt, miało już mniejsze znaczenie. Kierownik wyprawy decydował, kto ma być w zespole szturmującym wierzchołek, a kto ma np. tylko poręczować drogę, a której godzinie ekipa ta ma wyruszyć, kiedy zawrócić itp. Nikt oczywiście nie kwestionował tych zasad.
Zdaniem tych starych, młodzi wspinacze działają zupełnie odwrotnie i generalnie reprezentują sobą niemal samo zło pod każdym prawie względem. Ale czy na pewno? Młodzi, a właściwie już względnie młodzi, z książki K. Koziołka rzeczywiście mocno różnią się od starych. Ale nie wszystko jest czarno – białe. Faktycznie buntują się przeciwko decyzjom kierownika i nie są w stanie pogodzić się z decyzją, że to oni mają zająć się poręczowaniem lin i dostarczeniem prowiantu do określnych obozów, a szczyt ma zdobywać kto inny. Ale poddają oni w bardzo dużą wątpliwość, czy aby na pewno w czasach starych wspinaczy wszystko było takie wspaniałe. Czy na pewno nikt wówczas się nie buntował przeciwko decyzjom kierownika i uważał je za sprawiedliwe? Czy na pewno wszyscy wspinacze byli tacy solidarni? Czy pomaganie komuś rannemu czy słabszemu w strefie śmierci w sytuacji gdy druga osoba też ledwo żyje i naraża się na śmierć ma sens? Czy może w czasach starych wspinaczy udawało się tylko, że jest świetnie, a różne problemy były tajemnicą poliszynela?
całość

Świetna książka, którą czyta się w ekspresowym tempie. Chwilami czułem się częścią wyprawy, polecam!

Ksiązka, która wciągneła mnie całkowicie. byłam razem z bohaterami w gorach i zdobywałam poszczególne obozy. Czułam mróz i pragnienie, "śledziłam" ich wspinaczke zaglądając do przeglądarki by odszukać foty z tych miejsc. Po skonczeniu ksiazki nadal w glowie mialam "szum seraka" i zimno w Himalajach. polecam!

Pozycja obowiązkowa szczególnie dla miłośników gór. Autor ma niesamowity styl, który trzyma czytelnika w niepewności do samego zakończenia, a jednocześnie sprawia, że przez książkę się po prostu płynie. To, co tam się działo, jest nie do pojęcia z perspektywy ciepłego fotela. Jak napisał autor "Wszystkie wydarzenia opisane w tej książce są co prawda fikcyjne, ale w każdej chwili mogą się wydarzyć."