Plac Senacki 6 PM

Severski thriller szpiegowski

Wyróżniona opinia i

Plac Senacki 6 PM

przeczytanych książek 620 napisanych opinii 605

Ciekawa pozycja w twórczości Severskiego. Dobrze się czyta.

Ciekawa pozycja w twórczości Severskiego. Dobrze się czyta.

Książka, jak wszystkie pozycje Severskiego, niezmiennie wciągająca od początku do końca.

Ciekawa

Ciekawa

Trzyma w napięciu od samego początku. Książka o tematyce szpiegowskiej. Pisarz Vincent V. Severski jest wybitnych pisarzem. To pierwsza Książka wydaniu jego ktòrą przeczytałem i już sie nie mogę doczekać innych książek napisanych przez niego. Sama historja jest nam znana za czasów zimnej wojny , a tym czasem napięcie rosnie z każdą kartką przeczytaną.

Fabuła wciągająca, ale zakonczenie rozczarowuje..

Fabuła wciągająca, ale zakonczenie rozczarowuje..

Moje pierwsze spotkanie z piórem Vincenta V. Severskiego, ale z pewnością nie ostatnie. Książka wciągnęła mnie od pierwszych stron, a już wisienką na torcie było wybranie audiobooka w wykonaniu Krzysztofa Gosztyły. Majstersztyk!

Początek lat 90., helsiński krajobraz, gdzie swoje starcie ma KGB, SUPO, GRU oraz oficerowie MI6. Na dalekiej północy ZSRR wypływa potężny okręt podwodny Dymitr Doński. Na jego pokładzie znajduje się spory arsenał atomowy.

Książka szpiegowska na każdym kroku. Jak dla mnie MEGA sensacyjna i unikatowa. Autor stworzył genialne portrety psychologiczne swoich bohaterów, którzy reprezentują różne wywiady.

Czy strach przed atomem skutecznie zmobilizuje wywiad amerykański i brytyjski do działania? Czy najlepszy szpieg Martin dotrze do tytułowego Placu Senackiego?

Trzaskający mróz i surowy lodowy helsiński krajobraz jest miejscem ścierania się KGB, GRU, SUPO i brytyjskich oficerów z MI6.
Osadzone tu postacie i utkane wątki w każdej szpiegowskiej sekcji, uczyniły z tej powieści historię absolutnie sensacyjną i wyjątkową. Próba zamachu na szefa fińskiego kontrwywiadu, zbliżenie się do byłego dowódcy atomowego okrętu podwodnego z Murmańska i nieustanne działania sprawdzające swoich oficerów wewnątrz ambasady Związku Radzieckiego w Helsinkach, to najważniejsze wątki łączące powieść w szalenie interesującą całość.
Opisy prowadzonych obserwacji, dialogi, rozmyślania, a w tym oczywiście działania rozpracowujące, werbujące i prewencyjne, okraszone alkoholem, marynowanym czosnkiem, homarem w cytrynach, pomarańczach, figach, daktylach... prosto z Morza Norweskiego to absolutny majstersztyk powieści.
Wszystko to rozgrywa się współcześnie i w momencie odwilży w bloku komunistycznym (1990),gdzie Gorbaczow wycofuje wojska radzieckie z NRD, Polski i wymienia z Reaganem dokumenty ratyfikujące ograniczenie arsenałów rakietowych.
W centralach wywiadowczych daleko było do entuzjazmu, szczególnie, gdy Rosjanie wysyłają na Atlantyk atomowy okręt podwodny, którego nie wyłapały hydrofony.
W tej powieści doskonale zarysowana jest mentalność Rosjan i Finów, którą przyjmuję bez przymrużenia oka, zresztą przeczytajcie sami tę powieść, bo to kawał fascynującej literatury.

cytat: "Żyjemy tak jak śnimy - samotnie..."

Kolejna świetna książka, którą oceniłabym wyżej gdyby nie trudny początek z powodu dużej ilości postaci oraz rozczarowujące zakończenie.

Pierwszy raz zetknąłem się z twórczością autora przy okazji cyklu Nielegalni. Co prawda przeczytałem tylko dwa pierwsze tomy, ale wiem że MUSZĘ do owego cyklu wrócić. Póki co przeczytałem "Plac Senacki, 6 PM". Wrażenia jak najbardziej pozytywne! Początek prawie jak "Polowanie na Czerwony Październik" (przymrużam teraz oko...),a potem świetnie opisana rozgrywka szpiegów brytyjskich i sowieckich przy niemałym udziale Finów, a wszystko w dniach kiedy upadał Związek Sowiecki. Severski kapitalnie oddaje ducha tych czasów, widać to zwłaszcza podczas dialogów sowieckich szpiegów; nie mają pojęcia jak będzie wyglądać ich przyszłość w świetle tego co zrobił Gorbaczow. Akcja może nie toczy się wartko, ale nie zmienia to faktu że dość sporą cegłę czyta się szybko i wybornie. Konspektowe siedem gwiazdek.

Nie rozumiem fenomenu Severskiego. Literacko niezwykle slaba książka, ciągłe powtórzenia, akcja wlecze się niemożliwie. Przerzucalam strony tylko dlatego, że sama historia była interesującą i ciekawiło mnie jakie jest rozwiązanie. Ale do końca nie dotrwałam.

• Przeczytane 2022
  • Audiobooki