Katharsis

Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Katharsis
Maciej Siembieda
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2022
Wydawnictwo: Agora Cykl: Katharsis / Siembieda (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Katharsis / Siembieda (tom 1)
Agora
2022-05-18
2022-05-18
historia Grecja półświatek rodzina uczucia władza PRL Trójmiasto literatura polska
Inne

Okładka książki Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Gaja Grzegorzewska, Joanna Jodełka, Janusz Onufrowicz, Robert Ostaszewski, Alek Rogoziński, Anna Rozenberg, Maciej Siembieda, Grzegorz Skorupski, Bartosz Szczygielski
Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Ga...

Wyróżniona opinia i

Katharsis

przeczytanych książek 2534 napisanych opinii 745

Cóż to była za piękna książka ,cóż to była za przygoda czytelnicza . Zachęcona przez męża sięgnęłam po tę książkę ,trochę tak niepewnie . Od razu się przyznam ,że to moje pierwsze spotkanie z autorem i już wiem ,że nieostatnie.
Rewelacyjna fabuła utkana z sensacji ,sagi i historii. Czytałam z wypiekami na twarzy i odkryłam sekret wydobycia uranu ,o którym nie miałam pojęcia . Dzięki takim książkom ,wzbogacamy swoją wiedzę . Brawo autor !!!!!!!!!!!! POLECAM !!!!!

Zgadzam się z poprzednikami to prawdziwa powieść o losach i życiu ludzi wplecionym w wielkie wojny, z wielobarwnym wątkiem kryminalnym. Zastanawiam się nad finałem, czy czuje niedosyt, czy właśnie tak miało się zakończyć ? Sprawdź sam, raczej nie będziesz żałował.

Monumentalna powieść dla wytrwałych.

Dawno nie miałam tak mieszanych uczuć co do powieści. Z jednej strony jest to dopracowana, świetnie napisana historia o temacie bardzo rzadko poruszanym w polskiej literaturze - greckich uchodźcach. Z drugiej - "reporterski obowiązek" Siembiedy, jego skrupulatność w opisywaniu historii poszczególnych bohaterów sprawiają, że z mozołem brnęłam przez pierwszą połowę książki.

Popełniłam błąd, sugerując się sztucznie narzuconym przez wydawnictwo skategoryzowaniem powieści jako "kryminału". Taka łatka jest wielkim uproszczeniem i przekłamaniem - "Katharsis" to znacznie więcej niż kryminał - to wielowątkowa powieść historyczna, w której motyw kryminalny jest jedynie pretekstem do opisania skomplikowanych ludzkich losów. Przez to spodziewałam się dynamiczniejszej akcji i przez pierwszą połowę zastanawiałam się - o czym tak naprawdę jest ta książka.

Nie chcę nazywać tego dłużyznami - szczegółowa biografia głównych bohaterów była niezbędna do wyjaśnienia ich motywacji, charakterów, marzeń i lęków. Mi jednak chwilami brakowało cierpliwości i wyczekiwałam bardziej emocjonujących momentów.

Książka bardzo dobra, ale nie wiem czy polubiłam rodzinę Tosidowskich na tyle, by skusić się na kolejne tomy.

Monumentalna powieść dla wytrwałych.

I znów wspaniała opowieść z wątkiem historycznym w tle.
Tej powieści nie można zbagatelizować, nie można jej pominąć i nie przeczytać. Do tej pory miałam już faworyta powieści kryminalnych, ale Maciej Siembieda strącił go z piedestału literackiego.
Fabuła opiera się na historii Polski toczącej się od lat 20-tych XX wieku aż po lata 90-te. To istna podróż w czasie. Autor snuje opowieść z zagadką kryminalną na pierwszym miejscu, bardzo mocno owianą prawdą historyczną.
Miałam wrażenie bycia razem z głównymi bohaterami w tamtych latach. Książka po prostu wciąga czytelnika, emanuje klimatem bez cienia blichtru, fałszowania prawdy. Wielowątkowość dodaje tylko jeszcze większej chęci jak najszybszego poznania zakończenia. Wraz z rodziną Tositosów - greckich imigrantów, Kostasem, Janisem, Marią przenosimy się z Grecji do Polski , na wyspę Wolin. Losy polskich pozostałych bohaterów - Katarzyny, Zygmunta, i Marka w pewnym momencie połączą się z greckimi w Kletnie. Tam, główny tematyczny wątek powieści dotyczący wydobywanej podczas II wojny światowej rudy uranu, splecie ich losy niebywale.
Choćbym pisała tutaj, że powieść jest świetna, fantastyczna, wyjątkowa, najlepsza i przytaczała wiele innych przymiotników opisujących ją, to nie oddałabym jej charakteru. To po prostu czysta przyjemność czytać taki majstersztyk literacki. Sięgajcie po nią, nie zawiedziecie się.

I znów wspaniała opowieść z wątkiem historycznym w tle.

Twórczość Macieja Siembiedy to chyba takie moje 'comfort read', bo każda z jego książek mi się podoba, w specyficzny sposób otula spokojem, bez względu na to o czym opowiada. Każda z jego książek napisana jest pięknym językiem, co szczególnie sobie cenię. 'Katharsis' to długa, wielopokoleniowa historia, która zaczyna się w Grecji i wędruje po Europie aż do Polski. Moje kryminalne oko coś tam w fabule dostrzegało ale do końca wszystkiego nie odgadłam, z czego się cieszę, bo autor zakończył najlepiej jak mógł. Bardzo jestem ciekawa drugiego tomu pt. 'Nemezis'.

Ależ piękna książkę napisał Pan Maciej Siembieda! Połączenie Polsko-Greckiej sagi z powieścią kryminalną i historyczną stworzyło idealne połączenie. W książce losy bohaterów splatają się w różnych okresach czasu i miejscach na ziemi. Kostas Tosidos, Zulus, Sacharyna i Janis to główni bohaterowie pozornie nie powiązani ze sobą, jednak ich losy krzyżują się w książce wielokrotnie. Punktem na mapie łączącym wszystkich bohaterów jest kopalnia Uranu. Brzmi ciekawie ? A to jeszcze nie koniec!
Wojna, przemyt, polityka to tylko niektóre z tematów poruszanych w tej powieści :)
Bardzo dobrze czytało mi się tą powieść. Autor stworzył wciągająca historię z wieloma barwnymi bohaterami których losy krzyżują się na kartach książki.Zakończenie mnie całkowicie zaskoczyło i to jest jeden z elementów który uwielbiam podczas czytania :) ! Polecam

Jestem pod wielkim wrażeniem ogromu pracy Autora, skrupulatności w opisywaniu dziejów bohaterów w kolejnych latach zmieniającego się świata.
Akcja toczy się od lat 30 XX wieku po lata 90 w Polsce, Grecji i w kilku innych miejscach.
Najważniejsza refleksja: historia tak bardzo rządzi losami ludzi, że często odbiera im szansę wyborów, za które i tak w końcu sami są oceniani, rozliczani.
Mamy tu wszystko: dobrych, uczciwych ludzi miotanych przez los, próbujących zachować swoje zasady i ...przeżyć. Są też tacy, którzy pływają najlepiej w mętnej wodzie; podstęp, nieuczciwość, podłość to dla nich jedyne narzędzia w drodze do pieniędzy, zaszczytów władzy w każdej postaci. Są i ofiary tych drugich i tu panuje demokracja - nikczemnicy nie wybierają - wykorzystują, krzywdzą równo - tych porządnych, uczciwych i tych mniej.
Polecam tę książkę, bo jest to jednocześnie piękna epicka opowieść, sensacja, kryminał, a nawet trochę humoru - czasem przez łzy.
Język piękny, precyzyjny w opisach, działa na emocje. Czyta się szybko z obawą o losy ulubionych bohaterów.
To jedna z tych książek, których się nie zapomina.

Historia greckiej Rodziny uchodźców przeplata się z życiem gdańskich przemytników. W tle wielka polityka, wojna, zmiany ustrojowe......

Wysłuchałem audiobooka- książka jest bardzo dobrze napisana. Dawno już nie miałem styczności z tak perfekcyjnie opracowaną fabułą, która jest niczym pajęczyna tak dobrze skonstruowana. Dzięki lektorowi słucha się ją również miło. Każdy z bohaterów został idealnie stworzony i opisany. Myślę, że mimo wszystko warto przeczytać książkę gdyż w przyjemny sposób nas pochłonie w całości. POLECAM WSZYSTKIM Super powieść.

Autor ma wyjątkowy dar, który sprawia, że te opowieści się pochłania. Koniec, kropka!

Całkiem fajna opowieść splatająca wiele wątków i łacząca losy z początku przypadkowych rodzin. Co łączy grecką rodzinę z polskimi przemytnikami? Autor świetnie łączy fikcje i faktycznie i rozciąga nam historię na ponad 60 lat podczas których śledzimy losy opowiadane nam przez poszczególnych bohaterów starając się z początku dociec co mają wspólnego z postacią której losy śledzilismy we wcześniejszym rozdziale.

• Audiobooki