Porzucenie kota. Wspomnienie o ojcu

Muza
2022-04-13
2022-04-13
Anna Zielińska-Elliott
pożegnanie ojciec syn rodzina śmierć wspomnienia uczucia pisarz Kobe historia
Inne

Ojciec i syn. Trudna relacja

Bardzo krótki i przyjemny tekst. Sporo wspomnień związanych z japońskim wojskiem i historią wojenną Japoni. Najważniejsze wydaje mi się podsumowanie, rozważanie autora na temat życia i przypadków dzięki którym istnieje. Przeczytanie tej książeczki to chwila, myślę że warto jeżeli ktoś lubi przyjglądać się głębi dzieła a nie tylko czytać historyjki.

nie wiem jak to opisać, ta książka była krótka, biograficzna, nie płynęło się przez nią ani nie opisywała wydarzeń dla mnie bliskich, ale poczułam potrzebę dać tej książce 5 gwiazdek. Murakami opisał coś dla siebie ważnego w dość zrozumiały a jednocześnie piękny sposób i pokazał jak jedno wydarzenie może stać się drzwiami do tysięcy innych wspomnień i ile rzeczy, pasji, marzeń, strachów i ciężaru odpowiedzialności może spoczywać na jednej osobie.

Książka ta nie zostawiła na mnie ogromnego wrażenia. Nie powiedziałbym, że nie warto jej czytać, ale autor ma zdecydowanie lepsze pozycje.

Coś jak mała biografia

Coś jak mała biografia

Wielokrotnie nominowany do literackiej nagrody nobla, Haruki Murakami, przez ostatnie dekady napisał dziesiątki esejów, ale ten był na tyle szczególny w tonie i tematyce, że nie sposób było go połączyć z pozostałymi. Dlatego dostępne od niedawna w Polsce Porzucenie kota. Wspomnienie o ojcu zostało wydane zupełnie samodzielnie, jako zaledwie osiemdziesiąt stron niemal kieszonkowej książeczki. Stojąca za polską wersją Muza, bardzo się postarała i jest to miły dla oka, zgrabny w formie tomik, którego aż żal nie dołączyć do kolekcji dzieł autora, przełożyła go niezastąpiona Anna Zielińska-Elliot. Mniej sentymentalni czytelnicy mogą natomiast zapoznać się z nim na łamach dostępnego online archiwalnego wydania amerykańskiego tygodnika The New Yorker (numer z 2019/10/07). Sam esej zawiera osobiste wspomnienia i przemyślenia autora na temat pokoleniowej traumy, historii, relacji z ojcem i tego, jak wszyscy niesiemy te rzeczy przez swoje życie, niekiedy w dobrym towarzystwie kotów.

OCENA - 7/10 BARDZO DOBRA

Nadzwyczaj bardzo dobra lektura. Warto zapoznać się z tym krótkim esejem „PORZUCENIE KOTA. WSPOMNIENIE O OJCU”. Znakomita pozycja dla wszystkich fanów Murakami’ego, którzy chcą dowiedzieć się czegoś bardziej osobistego o życiu autora.

Jego relacje z ojcem były chłodne i bardzo trudne. Do tego stopnia, że aż kilkanaście lat nie utrzymywał żadnych relacji z tatą. Murakami miał inne plany i oczekiwania, które nie były zbieżne z wizją jego ojca.

Myślę że wielu czytelników zainteresuje ta książka to bardzo krótka relacja w atmosferze melancholijnym, nostalgicznym na jeden wieczór ale interesująca w charakterystycznym stylu pisarza. POLECAM. Jack_

OCENA - 7/10 BARDZO DOBRA

Maleńkie lecz zarazem tak wielkie w emocje studium o relacji z ojcem.
Książka jest idealna dla starych wyjadaczy dzieł Murakamiego którzy chcą bardziej zanurzyć się w analizie tekstów mistrza. Pozwala spojrzeć na wszystkie jego książki w tym "Kafkę nad morzem" z kompletnie innej perspektywy. Dlaczego w ksiażkach Murakamiego często ojciec jest nieobecny? Czemu w prawie każdej książce panoszą się koty? To tutaj znajdziecie na to odpowiedzi.

Oczywiście Porzucenie kota będzie również bardzo dobre dla początkujacych, zaczynając od niego i wędrując dalej przez kolejne teksty na dzień dobry zrozumiecie o wiele więcej.

Jak w każdej książce Harukiego zostawiłam w niej kawałek serca.

Maleńkie lecz zarazem tak wielkie w emocje studium o relacji z ojcem.

Chciałbym umieć tak dobrze opowiadać o własnym życiu co Murakami. Krótka, ale zaskakująco dobra lektura, która dodatkowo przy jej rozmiarze towarzyszyła mi w paru miejscach, a w trakcie znużenia poprawiała dzień.

Jeszcze gdy chodziłem do podstawówki to był tam taki Paweł…

Jeszcze gdy chodziłem do podstawówki to był tam taki Paweł…

Bardzo ciekawa pozycja

Bardzo ciekawa pozycja