Moje ukochane T-shirty

2023-05-17
2023-05-17
2021-11-23
Anna Zielińska-Elliott
literatura japońska eseistyka eseje publicystyka literacka

Fajna ciekawostka, przede wszystkim dla miłośników autora. Zgodnie z tytułem to krótkie teksty osnute wokół zdjęć wybranych t-shirtów Murakamiego, które je kolekcjonuje. Były to felietony z prasy i nie są ani literacko wartościowe, ani nie można się w zasadzie nic nowego o pisarzy dowiedzieć, ale czytało mi się to bardzo przyjemnie, taki jeden miły wieczór. A, że sam lubię t-shirty to uśmiechałem się wiele razy podczas lektury. I polubiłem chłopa jeszcze bardziej. Bo nawet w takiej formie przebija się ten jego spokój i dystans, to co tak lubię w jego prozie.

To dziwne że tak mało pomysłowych książek powstaje. Ta konkretnie to zbiór artykułów z gazety, w której Murakami pisał o kolekcji T-shirtów. Nic mnie tak nie rozbawiło jak fizyczna podróż z duchem czasu wprost to opoisywanych wydarzeń dotyczących kolejnych T-shirtów. Co czyni autora wielkim i dobrym do czytania? Cóż, wychodzi na to że T-shirty...

Daję 10, bo dobrze spędziłem czas, uśmiechnąłem się i czegoś nauczyłem.

Daję 10, bo dobrze spędziłem czas, uśmiechnąłem się i czegoś nauczyłem.

Słabe, jak na Murakamiego to nawet zaskakująco beznadziejne.

Słabe, jak na Murakamiego to nawet zaskakująco beznadziejne.

To było takie niepotrzebne. Tylko jeden t-shirt zwrócił moją uwagę 🤷🏼‍♀️

To było takie niepotrzebne. Tylko jeden t-shirt zwrócił moją uwagę 🤷🏼‍♀️

Jest to w sumie pozycja głównie dla fanów pisarza, lub dla... kolekcjonerów T - shirtów? Nie, raczej zdecydowanie dla tych pierwszych.

Doskonała gratka dla wielbicieli Murakamiego. Miałam frajdę z tej książeczki. Należy ją jednak potraktować jako dodatek do twórczości pisarza. Na pewno nie zaczynałabym od niej przygody z Murakamim. Są to mini-felietony, w których pisarz opowiada historie swoich t-shirtów, które zbiera z całego świata. To raczej okazja by poznać pisarza bliżej od strony prywatnej niż zachwycić się jego piórem. Niemniej dla mnie to sympatyczny rarytas.

Obrzydliwy skok na kasę czytelników, którego jedynym pozytywem jest okładka. Niby wydawca nie ukrywa niczego przed czytelnikiem: Murakami opowiada o swoich ulubionych podkoszulkach, właściwie jest to zbiór „felietonów” stworzonych dla czasopisma Popaye. Znając Japończyka, nietrudno się domyślić, że nie są to jakieś designerskie koszulki od Versacego, czy innego Dolcze albo Karla, bardziej takie, które można znaleźć w lumpie przy Dmowskiego w Gdańsku i bardzo dobrze, gorzej, że za tymi koszulkami (oprócz jednej) nie stoi żadna historia, żadna nie prowadzi (z wyjątkiem tej jednej) do jakiejś głębszej, błyskotliwej myśli, czy historii, ot mamy koszulkę z logiem piwa Guinness i Murakami pisze: lubię piwo Guinness, jak byłem w Irlandii, to tam było bardzo dużo piwa Guinness i ono mi bardzo smakowało, koniec. Wyjątkiem jest pierwsza z opisanych koszulek, która sprowokowała autora do napisania opowiadania i tyle, a wszystko to na niecałych dwustu stronach (no dobra na końcu jest jeszcze drętwy wywiad z dziennikarzem magazyny Popaye, taki Japoński Playboy bez gołych bab z tego co zrozumiałem). Szkoda czasu i pieniędzy.

TEN Haruki Murakami pisał do japońskiego czasopisma modowego króciutkie i dowcipne felietony o zbiorze swoich T-shirtów. Niniejsza książka to zbiór tych artykułów.

W środku jest kilkanaście krótkich rozdziałów z adekwatnymi zdjęciami ubrań. Przejrzenie książki zajmuje nie więcej niż godzinę, ale sprawia dużo przyjemności. Po pierwsze dlatego, że można więcej dowiedzieć się o życiu codziennym tego sławnego autora. Po drugie, w podkoszulkach jest coś takiego "domowego", co podczas czytania daje poczucie komfortu.

Zaskakująco miła lektura. Tylko ta cena, w stosunku do ilości treści!

Pierwsze co przykuło moją uwagę to nietypowy format książki (taki mniejszy niż A5) i okładka przypominająca złożony podkoszulek. Przyjemnie wyróżnia się od innych pozycji na półce i zachęca do rzucenia okiem....

Świetne felietony, pełne humoru i ciepłego nastroju
o ukochanych T-shirtach autora,
które opowiadają ich historię, a w rzeczy samej, opowiadają kim jest Haruki Murakami.
Jako entuzjasta prozy Pana Murakamiego, jeszcze bardziej będę cenił jego powieści, a przede wszystkim jego samego.

Świetne felietony, pełne humoru i ciepłego nastroju
o ukochanych T-shirtach autora,