Mit Syzyfa i inne eseje

Seria: Spectrum [Muza]
Wydawnictwo: Muza
7,46 (206 ocen i 5 opinii)
tłumaczenie
Joanna Guze
Le mythe de Sisyphe
8372005524
filozofia i etyka
Natalia

"Nietrudno zrozumieć, że Syzyf jest bohaterem absurdalnym tak przez swoje pasje, jak i udręki. Za pogardę dla bogów, nienawiść śmierci i umiłowanie życia zapłacił niewypowiedzianą męką: całe istnienie skupione w wysiłku, którego nic nie skończy. Oto cena, jaką trzeba zapłacić za miłość tej ziemi. Jeśli ten mit jest tragiczny, to dlatego, że bohater jest świadom. Bo też na czym polegałaby jego kara, jeśli przy każdym kroku podtrzymywałaby go nadzieja zwycięstwa?"

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2004

• Królowie przeklęci. Tom 1
Blisko ziemi, blisko nieba. Ksiądz Jan Twardowski we wspomnieniach
praca zbiorowa

7,5 (4 ocen i opinii)
Lekcja miłości. Poruszające opowieści o rodzicielstwie
Magdalena Łyczko

Królowie przeklęci. Tom 1
Maurice Druon

8,44 (36 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Tamanna | 2014-04-27
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Alberta Camusa dawno już nie czytałam, mimo że lata temu i "Dżuma", "Upadek" i szczególnie "Obcy" zrobiły na mnie bardzo duże wrażenie. Potem zetknęłam się z esejem "Człowiek zbuntowany" i teraz dopiero wzięłam do ręki te eseje. To jego wczesne rzeczy. Camus waha się nawet, czy je wznawiać (mowa o tych z lat 30-ch). Na książkę składają się trzy części:
- szkice z 1935 i 1936 roku, pisane przez dwudziestodwuletniego człowieka ("Ironia", "Pomiędzy tak i nie", "Śmierć w duszy", "Miłość życia", "Dwie strony tego samego")
- "Mit Syzyfa" opublikowany w 1942 w okupowanym Paryżu i filozoficzno-literackie dywagacje na temat "Rozumowania absurdalnego", "Człowieka absurdalnego" i "Twórczości absurdalnej"
- "Listy do przyjaciela Niemca" wydane w podziemiu w 1943 roku.

Ostatnia część rozdrażniła mnie. Czytałam ją niecierpliwie wypatrując końca. Może dlatego, że pada na nią cień wojny, więc chcąc nie chcąc głosi on chwałę Francji, złorzecząc Niemcom. Camus pisze tu np. "Wiele...

jaalek4 | 2014-03-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 03 marca 2014

"Dwie strony tego samego" przeczytałem dwa lata temu. Było to moje drugie ( po "Dżumie") zetknięcie z twórczością A.Camus. Wrażenie. Surowe oko. Chęć dojścia do podobnych wniosków. "Mit Syzyfa" - trudność, miejscami aż zapomina się, że autor pisał ten esej grubo przed obecnymi możliwościami kina/telewizji/człowieka jako takiego. Z kolei "Listy do przyjaciela Niemca"..ech, jak ma się w pamięci Linię Maginota..no, cóż. Pozostaje mi faktycznie wierzyć w heroizm taki, jak był opisany w "Listach...". Dałem osiem zakładek.

Renata | 2013-11-13

Zbiór esejów, w których Camus stawia fundamentalne pytanie: Czy życie jest, czy nie jest warte trudu, by je przeżyć? To także próba oswojenia człowieka z absurdem istnienia, który, jak zauważa autor w 'Micie Syzyfa', można przezwyciężyć.

GabrielL | 2010-11-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 czerwca 1974

W "Micie Syzyfa" Camus pokazuje, że nie tylko nasza ziemska egzystencja jest skazana w większości na absurdalną walkę z "bezsensem życia" jako takiego, gdyż tylko nieliczni doświadczą "spełnienia", inni "wtaczać" będą swoje życie ponownie, pod górę "upływu lat" odpokutowując za niespełnienie poprzedniego wcielenia

Narcyz | 2015-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Trzy bardzo dobre eseje. 'Dwie strony tego samego' o samotności i radzeniu sobie z nią. 'Mit Syzyfa' studium absurdu. 'Listy do przyjaciela Niemca' obnażające bezskuteczność brutalnej siły i wyższość cywilizacji europejskiej. Głęboko humanistyczny tekst.

malawi | 2015-06-18
Janusz | 2015-06-11