Okładka książki Mit Syzyfa i inne eseje

Mit Syzyfa i inne eseje

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Spectrum". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
filozofia i etyka
typ
papier
Natalia
7,45 (199 ocen i 4 opinie)

Opis książki

"Nietrudno zrozumieć, że Syzyf jest bohaterem absurdalnym tak przez swoje pasje, jak i udręki. Za pogardę dla bogów, nienawiść śmierci i umiłowanie życia zapłacił niewypowiedzianą męką: całe istnienie skupione w wysiłku, którego nic nie skończy. Oto cena, jaką trzeba zapłacić za miłość tej ziemi. Jeśli ten mit jest tragiczny, to dlatego, że bohater jest świadom. Bo też na czym polegałaby jego kara, jeśli przy każdym kroku podtrzymywałaby go nadzieja zwycięstwa?"

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2004

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=40298

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Tamanna | 2014-04-27
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Alberta Camusa dawno już nie czytałam, mimo że lata temu i "Dżuma", "Upadek" i szczególnie "Obcy" zrobiły na mnie bardzo duże wrażenie. Potem zetknęłam się z esejem "Człowiek zbuntowany" i teraz dopiero wzięłam do ręki te eseje. To jego wczesne rzeczy. Camus waha się nawet, czy je wznawiać (mowa o tych z lat 30-ch). Na książkę składają się trzy części:
- szkice z 1935 i 1936 roku, pisane przez dwudziestodwuletniego człowieka ("Ironia", "Pomiędzy tak i nie", "Śmierć w duszy", "Miłość życia", "Dwie strony tego samego")
- "Mit Syzyfa" opublikowany w 1942 w okupowanym Paryżu i filozoficzno-literackie dywagacje na temat "Rozumowania absurdalnego", "Człowieka absurdalnego" i "Twórczości absurdalnej"
- "Listy do przyjaciela Niemca" wydane w podziemiu w 1943 roku.

Ostatnia część rozdrażniła mnie. Czytałam ją niecierpliwie wypatrując końca. Może dlatego, że pada na nią cień wojny, więc chcąc nie chcąc głosi on chwałę Francji, złorzecząc Niemcom. Camus pisze tu np. "Wiele...

jaalek4 | 2014-03-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 03 marca 2014

"Dwie strony tego samego" przeczytałem dwa lata temu. Było to moje drugie ( po "Dżumie") zetknięcie z twórczością A.Camus. Wrażenie. Surowe oko. Chęć dojścia do podobnych wniosków. "Mit Syzyfa" - trudność, miejscami aż zapomina się, że autor pisał ten esej grubo przed obecnymi możliwościami kina/telewizji/człowieka jako takiego. Z kolei "Listy do przyjaciela Niemca"..ech, jak ma się w pamięci Linię Maginota..no, cóż. Pozostaje mi faktycznie wierzyć w heroizm taki, jak był opisany w "Listach...". Dałem osiem zakładek.

Renata | 2013-11-13

Zbiór esejów, w których Camus stawia fundamentalne pytanie: Czy życie jest, czy nie jest warte trudu, by je przeżyć? To także próba oswojenia człowieka z absurdem istnienia, który, jak zauważa autor w 'Micie Syzyfa', można przezwyciężyć.

GabrielL | 2010-11-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 czerwca 1974

W "Micie Syzyfa" Camus pokazuje, że nie tylko nasza ziemska egzystencja jest skazana w większości na absurdalną walkę z "bezsensem życia" jako takiego, gdyż tylko nieliczni doświadczą "spełnienia", inni "wtaczać" będą swoje życie ponownie, pod górę "upływu lat" odpokutowując za niespełnienie poprzedniego wcielenia

Marta | 2015-01-18

Kalendarium literackie
  • John Steinbeck
    113. rocznica
    urodzin
    Książki - to na nic się nie zda. Człowiek musi mieć kogoś... kogoś bliskiego. Wszystko jedno kogo, byle to był ktoś bliski
  • Lisa McMann
    47. rocznica
    urodzin
    Gość, który sam przyznaje, że jest palantem, zasługuje na wybaczenie.
  • Aleksander Minkowski
    82. rocznica
    urodzin
    Kobieta, która kocha, zostawia wszystko i idzie za swoim mężczyzną
  • Irwin Shaw
    102. rocznica
    urodzin
    Ludzie pozwalają by rany jątrzyły się przez lata, z wiekiem stają się neurotyczni, mają złą passę i szukają kogoś, komu mogliby przypisać winę (...)
  • Patrick Carman
    49. rocznica
    urodzin
    Myślę, że małe dziewczynki są o wiele sprytniejsze od małych chłopców.
  • Stuart MacBride
    46. rocznica
    urodzin
    Była nawet niepełna tarcza księżyca. W jego bladej poświacie tworzyły się cienie między ubłoconymi terenówkami. Logan niemal spodziewał się zobaczyć czarownicę na miotle przelatującą na tle ospowatej twarzy księżyca. Ale jego matka była zapewne bardzo daleko.
  • Michael Baigent
    67. rocznica
  • Pablo De Santis
    52. rocznica
    urodzin
    Miałem w życiu tylko jedną metodę - niestałość - i tylko jedną pasję - roztargnienie.
  • Jørn Lier Horst
    45. rocznica
    urodzin
    To chyba najstraszniejszy rodzaj samotności (…) Nie być obecnym nawet w myślach choćby jednej osoby na świecie.
  • Derren Brown
    44. rocznica
    urodzin
    Każdy ma pełne prawo zadecydować, że bezstronny i opierający się na faktach dowód go nie interesuje i że woli opierać się na osobistych doznaniach albo niekwestionowanych autorytetach, które uważa za prawdziwe. Może z zadowoleniem podążać taką drogą, dopóki nie zapragnie, aby potraktowano go poważni... pokaż więcej
  • Teofil Lenartowicz
    193. rocznica
  • Jalu Kurek
    111. rocznica
    urodzin
    Jak żałosna królowa idąca na gilotynę prowadzę moje wspomnienia na ścięcie.
  • Daniel Olbrychski
    70. rocznica
  • Lawrence Durrell
    103. rocznica
    urodzin
    Spójrz w głąb siebie i sprawdź, kim jesteś, odtwórz to, co widzisz, albo wypraw się z krucjatą przeciw samemu sobie. - L. Durrell
  • Maria Kownacka
    33. rocznica
  • Władimir Odojewski
    146. rocznica
  • Horacy
    2022. rocznica
    śmierci
    Początkiem i źródłem dobrego pisania jest mądrość
  • Konrad Lorenz
    26. rocznica
    śmierci
    Pod jednym bowiem określonym względem pies jest podobniejszy do człowieka niż najmądrzejsze małpy: jest tak jak człowiek istotą zdomestyfikowaną i tak samo jak człowiek zawdzięcza domestyfikacji dwie zasadnicze właściwości: po pierwsze- uwolnienie się od schematów zachowania instynktownego, co otwor... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku