Mit Syzyfa i inne eseje

Le mythe de Sisyphe
8372005524
filozofia i etyka
Natalia

"Nietrudno zrozumieć, że Syzyf jest bohaterem absurdalnym tak przez swoje pasje, jak i udręki. Za pogardę dla bogów, nienawiść śmierci i umiłowanie życia zapłacił niewypowiedzianą męką: całe istnienie skupione w wysiłku, którego nic nie skończy. Oto cena, jaką trzeba zapłacić za miłość tej ziemi. Jeśli ten mit jest tragiczny, to dlatego, że bohater jest świadom. Bo też na czym polegałaby jego kara, jeśli przy każdym kroku podtrzymywałaby go nadzieja zwycięstwa?"

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2004

• Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki
  • Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej
  • Linia serc
  • Niewypowiedziane słowa
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Klaśnięcie jednej dłoni

10 (1 ocen i opinii)
Zazdrośnice
Éric-Emmanuel Schmitt

6,57 (21 ocen i opinii)
Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki
Ed Vulliamy

6,56 (36 ocen i opinii)
Niewypowiedziane słowa
Agata Kołakowska

7,17 (12 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

7,45 (31 ocen i opinii)
Dobry kłamca
Nicholas Searle

0 (0 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

6,5 (2 ocen i opinii)
Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo
Marek Rabij

8 (15 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

Dosyć trudne przypowieści i eseje filozoficzne, których trzon stanowią rozważania o samobójstwie i absurdzie świata. Przeznaczone dla bardzo wyrobionego czytelnika, który funkcjonuje w świecie filozofii i nie irytuje się niejasnościami. Czuć ich siłę, zaskakują, niepokoją. Jeśli kiedyś zmądrzeję i jeszcze bardziej się wyciszę wewnętrznie, sięgnę po nie jeszcze raz.

"(...) doktryny, które mi wszystko tłumaczą, osłabiają mnie zarazem. Uwalniają mnie od ciężaru życia, a przecież muszę go nieść sam."

I coś na samopognębienie:

"Człowiek ukuwa sobie maksymy, żeby zapełnić dziury we własnym charakterze."

Tamanna | 2014-04-27
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Alberta Camusa dawno już nie czytałam, mimo że lata temu i "Dżuma", "Upadek" i szczególnie "Obcy" zrobiły na mnie bardzo duże wrażenie. Potem zetknęłam się z esejem "Człowiek zbuntowany" i teraz dopiero wzięłam do ręki te eseje. To jego wczesne rzeczy. Camus waha się nawet, czy je wznawiać (mowa o tych z lat 30-ch). Na książkę składają się trzy części:
- szkice z 1935 i 1936 roku, pisane przez dwudziestodwuletniego człowieka ("Ironia", "Pomiędzy tak i nie", "Śmierć w duszy", "Miłość życia", "Dwie strony tego samego")
- "Mit Syzyfa" opublikowany w 1942 w okupowanym Paryżu i filozoficzno-literackie dywagacje na temat "Rozumowania absurdalnego", "Człowieka absurdalnego" i "Twórczości absurdalnej"
- "Listy do przyjaciela Niemca" wydane w podziemiu w 1943 roku.

Ostatnia część rozdrażniła mnie. Czytałam ją niecierpliwie wypatrując końca. Może dlatego, że pada na nią cień wojny, więc chcąc nie chcąc głosi on chwałę Francji, złorzecząc Niemcom. Camus pisze tu np. "Wiele...

jaalek4 | 2014-03-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 03 marca 2014

"Dwie strony tego samego" przeczytałem dwa lata temu. Było to moje drugie ( po "Dżumie") zetknięcie z twórczością A.Camus. Wrażenie. Surowe oko. Chęć dojścia do podobnych wniosków. "Mit Syzyfa" - trudność, miejscami aż zapomina się, że autor pisał ten esej grubo przed obecnymi możliwościami kina/telewizji/człowieka jako takiego. Z kolei "Listy do przyjaciela Niemca"..ech, jak ma się w pamięci Linię Maginota..no, cóż. Pozostaje mi faktycznie wierzyć w heroizm taki, jak był opisany w "Listach...". Dałem osiem zakładek.

Renata | 2013-11-13

Zbiór esejów, w których Camus stawia fundamentalne pytanie: Czy życie jest, czy nie jest warte trudu, by je przeżyć? To także próba oswojenia człowieka z absurdem istnienia, który, jak zauważa autor w 'Micie Syzyfa', można przezwyciężyć.

GabrielL | 2010-11-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 czerwca 1974

W "Micie Syzyfa" Camus pokazuje, że nie tylko nasza ziemska egzystencja jest skazana w większości na absurdalną walkę z "bezsensem życia" jako takiego, gdyż tylko nieliczni doświadczą "spełnienia", inni "wtaczać" będą swoje życie ponownie, pod górę "upływu lat" odpokutowując za niespełnienie poprzedniego wcielenia

Narcyz | 2015-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Trzy bardzo dobre eseje. 'Dwie strony tego samego' o samotności i radzeniu sobie z nią. 'Mit Syzyfa' studium absurdu. 'Listy do przyjaciela Niemca' obnażające bezskuteczność brutalnej siły i wyższość cywilizacji europejskiej. Głęboko humanistyczny tekst.

Micky | 2015-08-06

Nie wracać.