Egzystencjalizm jest humanizmem

L'existentialisme est un humanisme
8372001049
filozofia i etyka
Olena

Istnieje inny rodzaj humanizmu, który może być rozumiany zasadniczo w ten sposób: człowiek stale wychodzi poza siebie, projektując siebie i gubiąc się poza sobą - stwarza własne istnienie; z drugiej strony może istnieć dążąc do właśnie do celów transcendentalnych. Człowiek będąc tym przekroczeniem siebie, wyjściem poza siebie i nie pojmując rzeczy inaczej, jak w związku z tym wyjściem poza siebie, sam tkwi w centrum, w sercu tego przekroczenia (depassement). Nie istnieje żadna powszechność poza powszechnością ludzką, poza powszechnością subiektywności ludzkiej. Ten związek transcendencji jako podstawy człowieka (nie w sensie takim, w jakim Bóg jest transcendentalny, lecz w sensie wyjścia poza siebie) oraz subiektywności w tym znaczeniu, że człowiek nie jest zamknięty w sobie, lecz zawsze jest obecny we wszechświecie ludzkim - to właśnie nazywamy humanizmem egzystencjalistycznym.

źródło opisu: http://merlin.pl/Egzystencjalizm-jest-humanizmem_J...(?)

Aleksandra | 2013-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2013

Lęk, niepewność, samotność, odpowiedzialność... to najczęsciej pojawiające się określenia w tej krótkiej rozprawie na temat egzystncjalizmu. Sugerowałyby raczej pesymizm, choć takie myslenie byłoby błedem.
Ciekawa forma zastosowana przez autora, w pewnych momentach ciężki filozoficzny język, ale coż więcej mogliby pragnąc miłośnicy filozofii?
Polecam jednak każdemu, bo mimo wszystko dobrze czasem zatrzymać czas i zastanowić się czy tak naprawdę jesteśmy wolni i czy nasze życie mogłoby wyglądać inaczej, a jeżeli tak, to co sprawia, że nie jest takie, jakie bysmy chcieli, by było... Sartre skutecznie nam w tym pomoże.
Ocena dobra, ponieważ lektura nie należy do najprostszych, chociaż warto ją przeczytać.

Romsi | 2012-04-23

Krótka i rzeczowa odpowiedź Sartre'a na zarzuty pod adresem egzystencjalizmu. Sartre pisze wiele o wulgaryzacji filozofii i idei za przykład biorąc Marksa, ja jednak odnoszę wrażenie, że sam poddaje uproszczeniom egzystencjalizm, sprowadza go do kilku zasad, wytycznych, którymi należy podążać by wieść życie egzystencjalisty...

Bandziorno | 2016-10-29
Przeczytana: 28 października 2016

"Egzystencjalizm 101". Podstawy filozofii Satre'a w zestawieniu z konkurencyjną (lub niekoniecznie) filozofią marksistowską. Wyjaśnienie najważniejszych pojęć kluczowych dla egzystencjalizmu: zła wola, udręka, samotność, człowiek skazany na wolność i, oczywiście, "egzystencja wyprzedza esencję". Zgrabna ilustracja poprzez przykład młodego człowieka stojącego przed wyborem.
Po przeczytaniu przypomniałem sobie "Obcego" Camusa i od razu intencje bohatera wydały się bardziej zrozumiałe.

Krystian | 2013-04-16

Jest to chyba najbardziej przyswajalne stricte filozoficzne dzieło sartre'a. I samo to stanowi o sile jego poglądów. Pomimo przejrzystości wykłada swoją zaawansowaną w gruncie rzeczy filozofię. Serdecznie polecam tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z egzystencjalizmem.

miss_insomnia | 2016-02-10
Przeczytana: 2013 rok

Jakby ktoś ubrał w słowa i spisał moje wszystkie chaotyczne przemyślenia. Sartre jeden z moich ulubionych filozofów.

Fallen_Angel | 2016-11-21
Przeczytana: 05 października 2015

Doskonałe podsumowanie filozofii egzystencjalizmu Paula Sartre.

Karolina | 2010-08-22
Przeczytana: styczeń 2010

Dzięki niej zaczęłam interesować się egzystencjalizmem.

Naz | 2014-05-01

Można by zareklamować ją tak: jeśli chcesz poznać argumenty za tym, że jesteś skazany na wolność, przeczytaj. Ale zastanów się, czy nie zrujnuje to twojego światopoglądu, czy cię nie przerazi wizja aż takiej odpowiedzialności.

Martyna | 2014-09-09

+ 'Marksizm i egzystencjalizm'