Dżuma Alberta Camus

Wydawnictwo: Literat

Szczegółowe i obszerne streszczenie dokładna analiza charakterystyka bohaterów ważne pojęcia niezbędne przy omawianiu lektury przykładowe zagadnienia testy sprawdzające z kluczem krzyżówki przejrzysty układ pomoc w przygotowaniu do lekcj

Kinga | 2016-06-08
Przeczytana: 17 stycznia 2010

Temat powieści przeraża, bo z epidemią nie ma żartów. Mimo to garstka ludzi podejmuje walkę z chorobą, walkę ze swoim strachem w imię ratowania człowieczeństwa, ludzkości.
Interesujące jest to, jak zachowują się mieszkańcy tego algierskiego miasta odciętego od świata, izolowanego ze względu na dżumę. Najpierw rzucają się w wir zabawy, próbują zapomnieć o ryzyku, nacieszyć się życiem, umawiają się w kawiarniach i chodzą do teatru. Potem choroba zaczyna dotykać niemal każdą z rodzin, ludzie popadają w rozpacz, inni próbują walczyć, z niektórych wychodzą złe instynkty. Po ustaniu epidemii mieszkańcy miasta to już zupełnie inni ludzie.
Warto przeczytać i zrozumieć, co bezpośrednie zagrożenie, śmierć ukochanych może zrobić z człowiekiem. Oby ludzkości nigdy więcej nie dziesiątkowały tak straszne choroby.

NullnFull | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

Wydawało mi się, że dobrze pamiętam Dżumę ze szkoły średniej. Natrafiłam na nowe wydanie buszując po księgarni i skusiłam się na kupno tej niezbyt grubej książki. Co za uczta! Ponowna lektura po latach przerosła wszelkie moje oczekiwania. Doskonała narracja, piękny język, obfitująca w dramatyczne zdarzenia fabuła i urzekające tło zmęczonego upałem miasta. Cudowna opowieść o ludziach, którzy odnajdują w sobie siłę jakiej się po sobie nie spodziewali. Lektura Dżumy zachęciła mnie do sięgnięcia po inne książki autora.

AnnaSikorska | 2015-11-26

Prosta historia o zadżumionym mieście poruszająca ważne problemy etyczne

jud123 | 2011-11-15

Wśród lektur szkolnych - warto przeczytać.

Dal Kurpiel | 2011-03-19

Szczury - potęga i postawa