Dolina Cieni

Bartosz Szczygielski Wydawnictwo: Czwarta Strona kryminał, sensacja, thriller
Czwarta Strona
2022-02-09
2022-02-09
literatura polska mistyfikacja niebezpieczeństwo obsesja przestępstwo thriller ucieczka od życia zemsta

Okładka książki Pulpitacje #1 Dagmara Adwentowska, Tomek Bilski, Agata Cieplik, Jakub Ćwiek, Aleksander Daukszewicz, Gaja Grzegorzewska, Andrzej Kwiecień, Olga Niziołek, Michał Organiściak, Anna Robak-Reczek, Jerzy Rzymowski, Jagoda Smyczek, Bartosz Szczygielski, Kajetan Szokalski, Maciej Staszek Tomaszewicz, Joanna Ufnalska, Agnieszka Włoka, Mateusz Wójcik
Pulpitacje #1 Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Gaja Grzegorzewska, Joanna Jodełka, Janusz Onufrowicz, Robert Ostaszewski, Alek Rogoziński, Anna Rozenberg, Maciej Siembieda, Grzegorz Skorupski, Bartosz Szczygielski
Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Ga...

Wyróżniona opinia i

Dolina Cieni

przeczytanych książek 993 napisanych opinii 764

„Dolina cieni” to opowieść, której głównym bohaterem jest Tomasz Rach- mężczyzna starający się na nowo poukładać życie po tym, jak sprytnie sfingował własną śmierć. Żyjący w cieniu własnej przeszłości od piętnastu lat stroni od nadmiernego towarzystwa ludzi z oczywistych powodów. Jednak przeszłość, którą zdawałoby się pogrzebał postanawia się o niego upomnieć w naj mniej oczekiwanym momencie. Jej grzechy za sprawą tajemniczej Heleny wypływają na wierzch, domagając się kolejnych ofiar…Thriller, który od samego początku będzie Was trzymał w napięciu, dzięki częstym zwrotom akcji, które mogą trochę namieszać w głowie w trakcie czytanie. Fenomenalny klimat pełen tajemnic, który wypełnia całą tę powieść własnie dzięki głównemu bohaterowi, bo to on tutaj jest największą zagadką i niewiadomą.

Zacznę pozornie nie na temat. Otóż, uwielbiam Bruce’a Willisa. Jestem od zawsze jego bezkrytyczną fanką, do tego stopnia, że filmom, w których grał, wybaczam wszystkie scenariuszowe mielizny. Nie idzie bowiem o akcję a o bohatera. Willisa wielbię wszak dlatego, że gra w owych filmach takie a nie inne postaci, to jest zabijaków od niechcenia, z błąkającym się na ustach cynicznym uśmieszkiem.
Jaki ma to związek z przeczytaną przeze mnie książką? Taki mianowicie, że główny bohater „Doliny Cieni”, Michał Wawrzyniec vel Tomasz Rach, Brucem Willisem zdecydowanie nie jest, choć – mam wrażenie – autorowi wydaje się inaczej. Śmiało zatem tworzy (autor, nie Willis, niestety) najbardziej nieprawdopodobne wersje historii, rozrzuca trupy (jak również materiał genetyczny, ale kto by się tam tym przejmował),dorzuca i miesza wątki kryminalno-sensacyjne (przemyt ludzi, lokalny mafioso) z łzawo-rodzinnymi (była żona, nieznana dotąd córka). Prawdopodobieństwo? Łeeee tam, bez sensu zawracać sobie tym głowę, patrzcie na Willisa, jupikajej!
Więc otóż nie. W tym przypadku to nie działa. „Dolinę cieni” czyta się wprawdzie szybko (i to jedyna naprawdę dobra rzecz, którą mogę o tej książce napisać),jednak z rosnącym niedowierzaniem, że oto ktoś napisał coś takiego całkiem na serio. Mimo że wątków tu tysiąc pięćset sto dziewięćset (co najmniej o tysiąc pięćset za dużo),w zasadzie żaden nie jest choć trochę prawdopodobny ani logiczny. Nie wystarczy wykrzykiwać „jupikajej”, by zyskać wdzięk Willisa, a bez tego naprawdę trudno jest wybaczyć nie tylko wiele, ale i cokolwiek.
Książki Bartosza Szczygielskiego cieszą się dobrą opinią, Może miałam pecha, ale ta lektura ani trochę nie przybliżyła mnie do dowiedzenia się czemu tak się dzieje.

Nieeeeee. 🥴

Nieeeeee. 🥴

W życiu nie sięgnęłabym po tę książkę, gdyby nie to,że była to lektura na DKK. Historia naciągana jak gumka w majtach.
Strata czasu.

Strata czasu.

"Dolina Cieni" to mój pierwszy audiobook tego autora. Bohater, który uciekł od swojej przeszłości musi na nowo stawić jej czoło za sprawą dziewczyny, która prosi go o pomoc.

Muszę przyznać, że początek audiobooka mnie nie wciągnął. Chyba przez to, że były co chwila przeskoki czasowe. Potem jednak to się zmieniło, a akcja bardzo przyspieszyła. Miała coś w sobie takiego, że ja wręcz zaryzykuję stwierdzenie, że ten kryminał ma elementy sensacji.

Podoba mi się konstrukcja bohatera i jego poprowadzenie. Ciekawy jest też fakt, że historia rozgrywa się w małej miejscowości w, której wiele osób ma coś do ukrycia. Co do końcówki odniosłem wrażenie mieszane. Z jednej strony jest ono takie jak by autor chciał wrócić do tej historii, a z drugiej jak by nie miał do końca pomysłu na nie. Tak więc to zakończenie niezbyt mi się podoba.

Audiobook wykonany jest bardzo dobrze. Lektorem jest Filip Kosior o, którym już nie raz wspominałem.

Podsumowując jeśli lubicie kryminały, które rozgrywają się w małej miejscowości to polecam, ale pamiętajcie o zakończeniu.

Wciągająca historia z zaskakującym zakończeniem.

Wciągająca historia z zaskakującym zakończeniem.

Czy można upozorować własną śmierć lub zniknąć bez śladu? Od razu przychodzi mi do głowy pewna sprawa tajemniczego zaginięcia rodziny Bogdańskich.
🌿 Piętnaście lat temu Tomasz Rach ginie w wypadku samochodowym, pozostawia żonę, rodzinę i firmę. Wszyscy myślą, że leży w trumnie zakopany pod ziemią, on z kolei upozorował własną śmierć i zniknął, aby zacząć życie od nowa. Przez te wszystkie lata udawało mu się żyć w ukryciu, aż do czasu gdy przeszłość się po niego upomniała. A wszystko to za sprawą tajemniczej Heleny.🌿
Thriller, który od samego początku będzie Was trzymał w napięciu, dzięki częstym zwrotom akcji, które mogą trochę namieszać w głowie w trakcie czytanie. Fenomenalny klimat pełen tajemnic, który wypełnia całą tę powieść własnie dzięki głównemu bohaterowi, bo to on tutaj jest największą zagadką i niewiadomą. No bo jaki człowiek decyduje się na porzucenie własnej rodziny i dotychczasowego życie, po to aby zniknąć na zawsze? To jest pierwsze pytanie, które się nasuwa podczas czytania, ale spokojnie odpowiedź na nie znajdziecie na kartach tej powieści, którą mocno Wam polecam🖤
Historia została przedstawiona z dwóch perspektyw czasowych. Jedna w momencie powstania wypadku i tuż po nim, a druga, to teraźniejsza odsłaniająca obecne życie Tomasza. Nie przewidywalna fabuła z ciekawą zagadką z przeszłości, której do końca nie jesteście w stanie odgadnąć, bo nie wiecie dokąd autor zaprowadzi swoich bohaterów i jak zakończy tę historię. To prawdziwa łamigłówka dla fanów mocniejszych wrażeń.

Intrygujący główny bohater, który po zmianie tożsamości i ucieczce od dawnego życia zajmuje się nie do końca legalnymi działaniami. Zakończenie również mocne niedopowiedziane dające duże pole do interpretacji.

Taki polski Coben z tego Szczygielskiego. A przynajmniej ta powieść skojarzyła mi się z Cobenem, może za sprawą Filipa Kosiora, który ją czyta. Główny bohater po 15 latach od zmiany tożsamości wpada w ciąg wydarzeń mniej lub bardziej nieprawdopodobnych, które prowadzą go do wyjaśnienia sprawy sprzed lat. To, że brak autorowi konsekwencji, widać już na pierwszych stronach, bo najpierw bohater cieszy się, że nie śni już od lat, by za parę stron twierdzić, że żona pojawia się w jego snach. Drażniły mnie rozdziały zatytułowane „W cieniu”, które wplatane są w bieżącą akcję, a z których nie można wywnioskować, o co chodzi i kim są ci ludzie. Dopiero na koniec (z trudem) można skojarzyć, o kogo chodziło, ale o co, to już nie bardzo.

Po przeczytaniu tej książki zaczęłam się zastanawiać czy i co musiałoby się stać w moim życiu, żebym chciała zniknąć i rozpocząć nowe z nową tożsamością. Nigdy wcześniej się nad tym nie zastanawiałam.

A czemu to przyszło mi na myśl?

Wszystko za sprawą fabuły, która wprowadziła mnie w świat Michała, a ten właśnie pod wpływem nieudanych interesów i sugestii nieodpowiednich ludzi, decyduje się na karkołomny krok ucieczki od przeszłości.
Staje się Tomaszem Rochem, oddalając się od dotychczasowego życia. Jeśli jednak myśli, że ucieknie od przeszłości, to bardzo się myli, bo ta nie odpuszcza, a dawne grzechy powracają w najmniej spodziewanym momencie.

Atmosfera małego miasteczka była tu bardzo realistycznie oddana, z ukrytymi intrygami i postaciami, które wydają się znać każdy sekret bohatera książki. Akcja ze strony na stronę nabierała tempa, jednak momentami zwalniała, a narracja stawała się powolniejsza. Końcówka mocno wciągnęła mnie w wir dynamicznych wydarzeń. Stałam się świadkiem nie tylko walki głównego bohatera z przeszłością, ale również z lokalnymi układami i mrocznymi tajemnicami.

Książka ta dostarczyła mi solidnej porcji napięcia i interesujących zagadkowych wątków, jednak brakuje mi pewnego "czegoś", które uczyniłoby ją "the best". To wciągający thriller, który analizuje ludzką potrzebę ucieczki od przeszłości i konsekwencje, które za nią idą. Jestem ciekawa, jakie jeszcze inne historie wyszły spod pióra autora.

A czemu to przyszło mi na myśl?

• Audiobooki
  • Przeczytane 2022