Nieodwracalnie

Bartosz Szczygielski Wydawnictwo: Czwarta Strona kryminał, sensacja, thriller
Czwarta Strona
2023-08-23
2023-08-23

Okładka książki Pulpitacje #1 Dagmara Adwentowska, Tomek Bilski, Agata Cieplik, Jakub Ćwiek, Aleksander Daukszewicz, Gaja Grzegorzewska, Andrzej Kwiecień, Olga Niziołek, Michał Organiściak, Anna Robak-Reczek, Jerzy Rzymowski, Jagoda Smyczek, Bartosz Szczygielski, Kajetan Szokalski, Maciej Staszek Tomaszewicz, Joanna Ufnalska, Agnieszka Włoka, Mateusz Wójcik
Pulpitacje #1 Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Gaja Grzegorzewska, Joanna Jodełka, Janusz Onufrowicz, Robert Ostaszewski, Alek Rogoziński, Anna Rozenberg, Maciej Siembieda, Grzegorz Skorupski, Bartosz Szczygielski
Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Ga...

Krzywda, która domaga się zapłaty

Dobry kryminał - małe miasteczko, zamknięta społeczność, niedobra przeszłość. Zakończenie dość zaskakujące i logiczne. Morał - jak bardzo widzimy to co chcemy widzieć w relacjach ludzkich, jak długo można trzymać urazę i jak mocno trzeba dbać o kontakty międzyludzkie. Polecam!

Przedstawiona przez Szczygielskiego historia przyjaźni Adama i Grześka zmusza do refleksji nad relacjami na odległość a także samotności.
Na wieść o samobójstwie kolegi, Adam decyduje się na podróż do Polski z Anglii, gdzie mieszka od lat. Powodem tej decyzji nie jest bynajmniej tylko żal z powodu straty przyjaciela, ale głównie nadzieja na sfinansowanie spadku. Na miejscu okazuje się jednak, że Grzegorz żyje, choć leży w szpitalu w ciężkim stanie. Sprawy się komplikują, a sam zostaje podejrzany o uprowadzenie córki swojego kolegi. Jedynie dzięki determinacji i spostrzegawczości policjantki Celiny Adam dostaje szansę na wyjaśnienie sytuacji. Czy jednak obędzie się bez strat?
Nie miałam dotąd okazji czytać tego autora i jestem pozytywnie zaskoczona. Być może nie pozostanie ona na długo w mojej pamięci ale czytało mi się szybko i generalnie milo spędziłam czas.

Szczygielski, znacie twórczość autora?
Ja miałam okazję zapoznać się po raz pierwszy, a to wszystko przez Bartka @bliskiespotkania tego który powiększa moją listę książek do przeczytania.
Adam mieszka w Anglii, ma poukładane życie, żonę, dobrze mu się żyje. Niespodziewana wiadomość o samobójstwie Grześka, przyjaciela sprzed lat burzy jego spokój. Adam zostaje spadkobiercą mężczyzny, wraca do Polski kierując się względami materialnymi, od razu chciałby sprzedać mieszkanie ale okazuje się, że Grzegorz żyje, leży w szpitalu po próbie samobójczej. Tym czasem w mieście giną młode dziewczyny, podejrzenie pada na Adama, czy naprawdę jest sprawcą czy ktoś go wrabia? Odpowiedź pomoże mu znaleźć policjantka Celina, działająca na granicy prawa.
Powieść zaczyna się mocno, Adam dostaje list od samego przyjaciela, że ten popełnia samobójstwo i zostawia mu swój spadek. Mężczyzna myśli bardziej o spadku niż koledze. Niechętnie wraca wspomnieniami do lat dzieciństwa, tak jakby chciał odciąć się od przeszłości, w rodzinnej miejscowości spotyka kolegów sprzed lat i wspomnienia siłą rzeczy wracają.
Przyznam, że ta historia mnie zaskoczyła, nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy. Główny bohater był dla mnie egoistycznym, materialistą i nie specjalnie się z nim polubiłam, u mnie na uznanie zasługuje postać Celiny, charyzma, siła, bunt, odwaga to cechy kobiety. Sama intryga uknuta w sposób perfekcyjny, do samego końca nie spodziewałam się takiego zakończenia. Na uwagę i pochylenie się zasługuje prolog od autora, zakręciła mi się łza.
Polecam, sięgnijcie po autora.💜

Szczygielski, znacie twórczość autora?

Wybory podejmowane przez innych wpływają na naszą rzeczywistość.

To boli. A raczej rozrywa na strzępy. Bezsilność miesza się z poczuciem winy. Bo przecież zawsze można było zrobić więcej. Ale czy na pewno?

"Nieodwracalnie" to ten sam obraz, widziany oczami różnych widzów. Wyobraź to sobie. Patrzysz na raj, który w oczach innych może stanowić wizualizacje ich prywatnego piekła...

"Nieodwracalnie" to małomiasteczkowy klimat. To ponowne spotkanie się z ludźmi, którzy jeszcze wczoraj byli nam dobrze znani, a dziś są zupełnie obcy. To znane rysy obleczone w nowe twarze. Gdy Adam dowiaduje się o samobójstwie przyjaciela, postanawia ponownie wrócić na stare śmieci. Jednak czym tak naprawdę się kieruje?

Autor zwraca w tym thrillerze uwagę na to, jak kruche potrafią być ludzkie relacje. Jak często w pędzie życia zapominamy o tych, którzy kiedyś byli stałym elementem naszego życia. Niewątpiwie każdy człowiek odpowiada za podjęte przed siebie decyzje, jednak czy czasem nieświadomie nie dokładamy cegieł do muru, za którym potrafią emocjonalnie chować się nasi bliscy?

To trudne pytania. I emocjonalnie trudna powieść. Thriller, który przesiąknięty jest wewnętrznymi rozterkami bohaterów, którzy mogliby nosić nasze twarze. A my moglibyśmy nosić na barkach ich poczucie winy i straty...

Wybory podejmowane przez innych wpływają na naszą rzeczywistość.

Początek zapowiadał coś dobrego ale im dalej w las tym gorzej. Dziury logiczne, nijacy bohaterowie, mało realne zachowania a na końcu absurdalny finał oderwany od całości jakby zabrakło pomiędzy jakiś 40 stron treści.

„Nieodwracalnie” to emocjonalnym thriller, z rozbudowaną warstwą psychologiczną mówiącą o relacjach międzyludzkich, kruchości życia i wpływie jaki ma to co spotyka nas w młodości.

Bartek Szczygielski zabiera czytelnika do małego miasteczka, w którym większość mieszkańców się zna albo przynajmniej kojarzy, prawie wszyscy pracują w jednym zakładzie, a miasteczkiem rządzą z 3 wpływowe osoby. Ponadto wplata w fabułę szereg ludzkich wad determinujących decyzje i wybory w związku z czym niestety ale bohaterzy nie wzbudzili mojej sympatii, próżno szukałam logiki w postępowaniu policjantki czekając na jakiś zwrot akcji, który wiele kwestii by mi wyjaśnił, reszta postaci też jakaś nijaka i bez emocji. Natomiast samo zakończenie mnie rozczarowało, było zbyt proste i oczywiste, czegoś mi w nim zabrakło, co więcej albo coś pominęłam albo nie do końca wszystkie wątki zostały wyjaśnione, a trochę ich było jak na te raptem 326 stron (samobójstwo, spadek, buntownicza policjantka, porwania, podpalenia, narkotyki).
Niemniej jednak książkę czyta się błyskawicznie ale niestety na długo ze mną nie została, po paru dniach nie ukrywam, że niewiele już z tej historii pamiętam.

Myślę, że „nieodwracalnie” może spodobać się czytelnikom, którzy po thrillery sięgają rzadko, bo starzy wyjadacze mogą być nieco zawiedzeni.
W mojej opinii ta książka autora absolutnie nie dorasta do pięt czytanej przeze mnie jego wcześniejszej pozycji „nie chcesz wiedzieć”. Przede mną jeszcze na pewno „Asymetria” i jestem ciekawa czy również mnie zachwyci czy jednak rozczaruje jak „nieodwracalnie”

W dedykacji autor napisał, że zwrotów nie ma.. Przykro mi, że tak długo zwlekałam z przeczytaniem książki, która jest u mnie na półce od sierpnia, ale w końcu postanowiłam nadrobić zaległości. Bardzo lubię pióro autora, a ta książka ma w sobie coś, co skłania do refleksji, szczególnie dotyczących relacji międzyludzkich, przyjaźni, które przez codzienne życie przykryła duża warstwa kurzu. O zadrach tkwiących gdzieś głęboko może na codzień nie myślimy, ale czy wszyscy są tacy sami? Z pewnością nie.

"...chciał, by ktoś go w końcu zauważył. Człowiek cienia, przemykający przez życie i niezostawiający za sobą żadnego śladu. Takich jak on są miliony. Cierpiących w milczeniu, zapominanych przez najbliższych zbyt zajętych swoim własnym życiem".

"Nieodwracalne" to książka o krzywdach z przeszłości, braku pamięci o ludziach, którzy kiedyś byli dla nas ważni i o niewykorzystanych szansach. Autor porusza w niej bardzo trudny temat - samobójstwa kogoś w gronie najbliższych. Dedykacja i posłowie sprawiają, że powieść staje się poważniejsza, nasze emocje prawdziwsze, a refleksje głębsze.
Niestety, książka napisana jest zbyt prostym stylem, co sprawia, że czyta się ją trochę jak szkolne wypracowanie. Bohaterowie są płascy, a ich działania co najmniej dziwaczne. Końcówka całkiem od czapy. Jakby zabrakło pomysłu, albo jakby autor chciał jeszcze bardziej upodobnić bohaterkę do Lisbeth z Millenium. Słabiutko to wyszło...
Generalnie pomysł ciekawy, ale wykonanie takie sobie. Plus za skłonienie do refleksji.

Adam Zwidowski uważa, że ma dobre życie za granicami Polski. Kiedy jednak otrzymuje wiadomość o śmierci przyjaciela z czasów młodości i spadku po nim, wraca do kraju i wpada w wir tajemnic i manipulacji.
Decyzja o powrocie może się okazać jedną z najgorszych możliwych decyzji.

To smutna i przejmująca historia, okraszona dreszczykiem emocji, jaki lubię w thrillerach. Poszukiwania mordercy, szukanie swojego JA, kłamstwa i intrygi.
Tytuł świetnie oddaje to, co w środku.
Kiedy ją skończyłam, powiedziałam głośno: „Co tu się od…” 😁 To chyba najlepsza recenzja 😉

Decyzja o powrocie może się okazać jedną z najgorszych możliwych decyzji.

,,Nieodwracalnie” to bardzo emocjonalna i smutna historia. Opowiada o kruchości ludzkiego życia, ale również relacji międzyludzkich. Jak często po zakończeniu szkoły drogi nasze i naszych licealnych znajomych się rozchodzą. Czas często działa na naszą niekorzyść i powoduje, że jego upływ nie pozwala nam przywrócić poprzedniego stanu zaniedbanych relacji.

Nie była to jednak historia, która mnie zaskoczyła. Fabuła płynęła dokładnie w tym kierunku, który pojawił się w mojej głowie już na początku powieści. Autor wybrał rozwiązanie, które wydawało mi się zbyt oczywiste. Niemniej jednak ten ogrom emocji bijący od tej historii sprawiał, że na pewno przez tą przewidywalność nie uważam jej za złą.

Bardzo mocnym elementem tej książki była postać policjantki Celiny. Intrygowała mnie od samego początku, a jej poświęcenie dla kariery, było dla mnie z jednej strony absurdalne, a z drugiej strony w pewnym stopniu je podziwiałam. Pozostawała przy tym oddana poznaniu prawdy i wymierzeniu sprawiedliwości. Co prowadzi do tego, że po tych wszystkich wydarzeniach, które miały miejsce, zakończenie bardzo mi się podobało. Mimo iż nie pochwalam tego typu zachowań.

Na pewno jest to powieść, która wiele osób może dotknąć bardzo głęboko. Osoby, które nie czytują wielu książek z tego gatunku, również powinny być usatysfakcjonowane przebiegiem fabuły. Ja niestety liczyłam na troszkę większe zaskoczenie, ale nie twierdzę przy tym, że była to zła książka, bo przekazała kilka istotnych wniosków.

Nie była to jednak...

• Audiobooki