Podróż do wnętrza Ziemi

Tłumaczenie: Andrzej Zydorczak
Seria: Podróże z Verne'em
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Voyage au centre de la Terre
podróż, ziemia, wnętrze, dinozaury

„Ze starej księgi wypadł na ziemię kawałek brudnego i zaplamionego pergaminu...” – to zupełnie niewinne zdarzenie zmieni życie starego profesora Lidenbrocka i jego bratanka. Próba rozszyfrowania informacji zapisanej w starym islandzkim języku zaprowadzi naszych bohaterów w najciekawsze, a zarazem najbardziej mroczne miejsce – do wnętrza Ziemi. Wydanie z ilustracjami Édouarda Riou. Nowa seria...

Wydanie z ilustracjami Édouarda Riou.

Nowa seria wydawnicza Wydawnictwa Zielona Sowa „Podróże z Verne'em” zawiera 14 powieści Juliusza Verne'a. Obok utworów należących do kanonu twórczości francuskiego klasyka, prekursora science fiction, znalazły się w niej również pozycje mniej znane polskiemu czytelnikowi, jak utrzymane w konwencji powieści utopijnej „Pięćset milionów hinduskiej księżniczki” czy „Dramat w Inflantach”, którego akcja toczy się wokół zbrodni i następującego po niej śledztwa. Starannie opracowane, opatrzone rzetelnymi przypisami książki, w nowych pełnych przekładach z języka francuskiego, rekomenduje Polskie Towarzystwo Juliusza Verne'a.

źródło opisu: www.zielonasowa.pl

źródło okładki: www.zielonasowa.pl

Mavericus | 2011-05-24
Przeczytana: 14 kwietnia 1996

Zafascynowany prozą Verna dosłownie "łykałem" jego powieści jedna po drugiej. Nie mogłem się oderwać od magnetycznego przyciągania do tekstu opisanego w taki sposób, że sam chciałbym spakować swój podręczny bagaż, spodnie na zmianę i udać się w wyprawę do wnętrza Ziemi.

Kilka lat po przeczytaniu książki jeszcze bardziej polubiłem film pt.'Powrót do przyszłości", gdyż jeden z głównych bohaterów
-siwy "doktorek" wspomniał o fascynacji tą książką.
Należę do grona wielu milionów czytelników, którzy po
odjęciu od ust "matczynej" piersi, wyssali z kartek "pożywne" akapity "magicznego uroku" jaki roztaczał Vern. Za sprawą podróży, do których nas zabierał.

Można tak naprawdę zamiast książki Verna opisać wszystkie pozycje książkowe jako "nietuzinkowe". Ta konkretna urzekła mnie tym, że po jej przeczytaniu już nie potrzebuję podróżować do wnętrza Ziemi. Zabrał mnie tam Juliusz i już wiem jak tam jest.

Bodajże w zeszłym tygodniu był film o katastrofie i "podróży do wnętrza jądra Ziemi"...

Naddia | 2016-01-08
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 08 stycznia 2016

O ile "20000 mil podmorskiej żeglugi"to była katorga o tyle ta książka jest świetna. Przeszkadzało mi tylko ciągłe podawanie wymiarów w angielskiej skali (stopa, mila itd.).

Paweł Rejdak | 2013-12-28

Akurat mnie, Verne urzekł tą właśnie pozycją książkową.
Podobają mi się też i inne, ale zagorzałym fanem jego znanych, sztandarowych pozycji nie jestem. Za to ta jest po prostu odjazdowa.
Świat, który zrodził się w głowie autora, urzekł mnie swoim pozaziemskim i niemal mitycznym urokiem. Faktycznie, tak jak sugeruje tytuł, książka proponuje niecodzienną podróż, ale nie do wnętrza Ziemi, lecz do pokładów naszej własnej wyobraźni. To ona zabiera nas do wielkiej przygody.
Gdy ją czytałem, przed moimi oczami rozkwitały zupełnie nowe, nieznane dotąd światy. Pejzaże i zapierający dech w piersiach świat, tak naprawdę rozkwitał wewnątrz mnie, karmiąc się tą swoistą pożywką z liter, które kiedyś dawno temu, autor skreślił piórem na starym pergaminie.
I ten świat żyje do dziś.
To właśnie jest w literaturze najpiękniejsze, a książka ta naprawdę potrafi to wydobyć i ukazać.

Kisielow | 2015-08-10
Przeczytana: listopad 2014

Wstyd się przyznać, ale nie czytałem zbyt wielu powieści Verne. Nie zmienia to jednak faktu, że pozostaje on jednym z pisarzy, których czytało mi się najprzyjemniej. Podróż w porównaniu do innych jego dzieł, nie powala ilością i złożonością bohaterów. W przeciwieństwie do „W 80 dni dookoła świata”, po przeczytaniu nie zostanie nam w pamięci charakterystyczny, barwny i intrygujący William Fogg. Mamy trójkę bohaterów, którzy bardziej służą jako przewodnicy po niesamowitym, szalenie ciekawym i mrocznym świecie we wnętrzu Ziemi. I to właśnie tworzy nieziemski charakter tej powieści. Po pewnym czasie, człowiek chłonie lekturę wszystkimi zmysłami. Zagłębia się w niesamowity świat, który być może gdzieś tam pod naszymi stopami istnieje. A gdy już nasza wycieczka się skończy, pozostaje to dręczące uczucie, że czegoś brakuje. Jakiejś magii i baśniowości w tym przesiąkniętym banalnością wszechświecie.

Hersus | 2016-08-01
Przeczytana: kwiecień 2016

Juliusz Verne przez wielu uważany za ojca fantastyki naukowej, przez długi czas był dla mnie celem nie do osiągnięcia. Głównie dlatego, iż gatunek ten kojarzył mi się z daleką przyszłością i bronią laserową. Dopiero teraz zrozumiałem, w jakim byłem błędzie. Przecież w XVIII wieku, czyli w czasach, kiedy żył Verne nie myśleli o takich rzeczach. Skupiali się na całkowicie innych wynalazkach, które pomogłyby im w życiu. Marzyli o podróżach, które dzisiaj mamy na wyciągnięcie ręki. Właśnie to wszystko zobaczymy w jego książkach. Dlatego też z nieukrywaną przyjemnością dobrnąłem do końca „Podróży do Wnętrza Ziemi”. Nie była to dla mnie łatwa droga, ale cieszę się, że ją przeszedłem.

Książka ta nie jest zwykłą powieścią z masą bohaterów. To tak naprawdę dziennik przepełniony przemyśleniami Alexa, bratanka i jednocześnie pomocnika profesora minerologii Ottona Lidenbrocka. To właśnie on po odnalezieniu tajemniczego dokumentu sprzed lat postanowił wybrać się wraz ze swoim bratankiem...

nellanna | 2010-07-16

Fascynująca wyobraźnia, choć nieco zetlały tok narracji. Ale ma to swój urok. Zarażam Vernem młodsze pokolenie w rodzinie, bo warto. Wciąż warto czytać tego entuzjastę wynalazków i jednego z pierwszych pisarzy science fiction. Choćby dla analizy i podziwu, że taki oryginalny w swoim czasie. Odważny, bojowy. Nadal, miejscami, bardzo świeży.

kasia | 2015-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Książka po prostu jest bajką. Nie dla mnie ta opowieść już chyba jestem za stara na takie lektury. Książka od samego początku i do samego końca mnie nudziła. Sama się dziwię, że przeczytałam ją do samego końca. Ta przygoda napisana na kartach powieści może spodobać się młodszym czytelnikom.

Powieść opowiada o profesorze Otto Lidenbrock oraz jego bratanku Axelu, którzy wybierali się na wyprawę do wnętrza ziemi. Ta wycieczka jest zarówno niebezpieczna oraz interesująca. Profesor jest bardzo inteligentny i zarówno bardzo żądny przygody. A jego bratanek jest po prostu niedowiarkiem i tchórzem. Jak by drugi bohater był bardziej odważny to może bardziej bym polubiła tą książkę.

Marysieńka | 2011-08-22
Przeczytana: 1990 rok

Musze przyznać, że temu wspaniałemu pisarzowi nie brakowało pomysłów. Czy można nazwać go wizjonerem? Przecież niektóre powieści tego autora możnaby uznać za prorocze. Ale ta akurat do takich nie należy. Wprawdzie nie zbadano jeszcze tak do końca co się kryje głęboko pod ziemią, ale wiadomo, że nie znajdziemy tam żadnego innego świata...Natomiast powieść ta zabiera nas w cudowną, fantastyczną wręcz podróż w głąb naszej planety....Dziwne rośliny i zwierzęta, jeszcze dziwniejsi mieszkańcy....Czytałam tę powieść z wielką przyjemnością. Nic dziwnego, że twórcy kina sięgają po powieści Verne'a. Jako dziecko oglądałam Dzieci kapitana Granta, 20 000 mil podwodnej zeglugi, W 80 dni dookoła świata a całkiem niedawno Podróż do wnętrza Ziemi. Nie ma to jednak jak przeczytać samemu historie wymyślone i przelane na papier przez tegoż właśnie pisarza. Polecam.

Mary14 | 2014-07-25
Przeczytana: 17 lipca 2014

Myślałam, że będzie to znacznie lepsza książka, ale się zawiodłam... Momentami była przynudzająca, a niektóre zdarzenia takie naciągane i niezgodne z prawami fizyki. Verne się nie postarał.

Octopus | 2016-01-24
Przeczytana: 1977 rok

to właśnie dzięki książkom Verne'go pokochałam czytanie i podróże, jak nikt inny kolorował świat w czasach szarzyzny PRLu