L'Etoile du Sud
ceylonka

Powieść Juliusza Verne’a z cyklu Niezwykłe podróże złożona z 24 rozdziałów. Pierwszy polski anonimowy przekład (autor przekładu ukrył się pod inicjałami: R. G.) pojawił się w już w roku 1895. Powieść rozgrywa się w Południowej Afryce wśród pól diamentowych dystryktu Griquland i traktuje o poszukiwaniach i perypetiach związanych z zaginięciem tytułowej Gwiazdy Południa – wielkiego 243...

Powieść rozgrywa się w Południowej Afryce wśród pól diamentowych dystryktu Griquland i traktuje o poszukiwaniach i perypetiach związanych z zaginięciem tytułowej Gwiazdy Południa – wielkiego 243 karatowego (48,6 g) diamentu.

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: zdjęcie autorskie - ceylonka

Shimik | 2015-08-15

Verne jak to Verne:) mistrzowska fantazja:) Co z tego, że niby książka dla dzieci? Ja ją traktuje jako klasykę! Julek potrafił pisać świetne książki i za to należy mu się szacunek! Czytajcie Julka Verne bo warto!

annamagdalena | 2016-09-17

Jakże ciekawa to książka, jak dalece różna od moich zainteresowań i pasji.

Sama mnie wiem jeszcze co mi się w niej bardziej podobało - tak dalece posunięte studium ludzkich charakterów, opisy procesów chemicznych i doświadczeń, sama fabuła czy może sposób prowadzenia narracji?

Rzecz idzie o diament. I to nie byle jaki, bo jak sam tytuł wskazuje o Gwiazdę Południa. To od niej wszystko się zaczyna i na niej się kończy. A wszystko co pośrodku to doskonała opowieść absolutnie godna mistrza.

Jest tu miłość i zazdrość, nieśmiałość i walka, skąpstwo i wielkie majątki, materializm posunięty do granic przyzwoitości, a nawet je przekraczający, studium ludzkich charakterów, arcyciekawe opisy dotyczące tak powstawiania, jak i wydobywania, obrabiania, sprzedawania diamentów.

Muszę przyznać, że od razu kiedy pojawiła się zagadka domyśliłam się jej rozwiązania. Nie umniejszyło to jednak w niczym przyjemności lektury.

Ines | 2015-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Zacznę od tego, że książka mi się podobała. Nie jest to literatura górnolotna, nie ma co spodziewać się po niej ani zawrotnych akcji, ani życiowych filozofii, ani zaskakującego zaskoczenia. Książka od początku do końca jest przewidywalna. Niemniej jednak nie były to dla mnie wady.

Co mi się podobało w "Gwieździe Południa"? Przede wszystkim Afryka. Jak zawsze, nieodmiennie. Kocham czarny ląd. Verne pięknym językiem opisuje afrykańskie krajobrazy. Jak również wiernie oddaje charakter i zwyczaje czarnoskórych mieszkańców tego lądu. Dodatkowo nieodłączna w książkach tego autora nauka tutaj też znalazła sobie miejsce.

Książkę polecam młodszym czytelnikom, język jest przystępny, a Verne jest idealistą, a któż nie lubi bardziej od dzieci zupełnie dobrych lub złych charakterów? A już na pewno szczęśliwych zakończeń.

Póki co moją ulubioną pozycją tego autora jest "20 000 mil...", ale przede mną spora lista książek Verne, może coś się jeszcze zmieni.

Robert Pisula | 2014-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2014

Strasznie pozytywna powieść :) Miło się czyta i te kopalnie z 19 w. znacznie lepiej prezentują się od przedstawionego obrazu z "krwawy diament". Widać ze Juliusz miał coś do Brytyjczyków. Miłość, przygoda,przyjaźń eksperyment wszystko w Afryce. Książka świetnie pokazuje jak człowiek coś sobie wyróżnia (odmianę, czysty węgiel) a reszta tym się zachwyca i stawia na piedestale. To tak jak z kawiorem gdyby był tani wyższe sfery by go nie jadły...

Kern | 2017-02-03

Verne tym razem bez elementów fantastycznych. Jednak w takiej odsłonie jest równie zajmujący jak w swoich najlepszych, najbardziej znanych książkach.

Wabi | 2016-03-06
Przeczytana: 06 marca 2016

Cyprian Mere, inżynier francuski, prowadzi badania naukowe w RPA nt. diamentów.

peterix | 2016-09-13
Przeczytana: 08 września 2016

Świetne, po prostu świetne - logiczne, pozytywnie nastawiające polecam wszystkim co lubia stare trącające myszką dzieła.

Karolina Arkuszewska | 2018-05-15
Przeczytana: 19 maja 2018